Laguz Gathanar

Erzulie Freda - Haitańska Bogini Miłości

4 posty w tym temacie

Korzenie voodoo sięgają tysięcy lat wstecz przed Chrystusem i pod tym względem jest to jedna z najstarszych religii świata i jedna z niewielu zapomnianych.

Dlaczego się tak dzieje? Ponieważ większość opowieści na temat voodoo pojawiło w latach dwudziestych, kiedy zaczęto ekranizować takie powieści jak:” Czarny Bagdad”.

Przedstawiano tam voodoo jako tajemniczy kult kości przepełniony złem. Te poglądy przez wiele lat wyrządzały tej religii wielka krzywdę.

Voodoo jak każda religia ma swoje jasne i ciemne strony i dobre i złe duchy. Jednym z pozytywnych duchów należących do sfery światła jest Erzulie Freda. Freda jest synonimem kobiecości w czystej formie. Jest nieskalana, dlatego kiedy voodoo z Afryki zawędrowało na Haiti, gdzie zmieszało się z religią ciemiężców czyli Kościoła Katolickiego, wyznawcy voodoo nauczyli się przedstawiać swoje duchy pod postacią świętych. W taki sposób afrykańska bogini miłości została ubrana w maskę Matki Boskiej.

Samo słowo Erzulie lub Zili oznacza kobietę i dopiero po drugim członie określającym rozpoznajemy o jakiego ducha chodzi. Freda poprzez to, że czczona jest od wieków jako synonim kobiecości w każdym calu posiada atrybuty jakimi cechuje się stu procentowa kobieta.

Co przez to rozumieć? Każdy wyznawca voodoo, zwłaszcza dotyczy to kapłanów i kapłanek jest zobowiązany zapewnić jej wszystkie atrybuty, aby właściwie była adorowana. Zaliczają do tego: ołtarz ( w kolorze różowym lub niebieskim, świeże kwiaty, słodkie napoje ( głównie szampany), mydło różane, perfumy, świeża woda, lusterko i wiele innych rzeczy.

Freda jako bogini powinna być adorowana tak jak przekazuje to tradycja czyli w bogactwach i nie mówię tutaj o zaprzedaniu fortuny. Ale zapewnienie symbolicznych darów w postaci biżuterii będzie na pewno oznaką szacunku.

Erzulie Freda jest utożsamiana se sferą wenus i czczona jako patronka romantycznej miłości, seksu, piękna i małżeństwa. Jej kolorem jest różowy i jest powiązana z żywiołem powietrza.

Wielu ludzi nie rozumiejąc znaczenia kultu przodków w tradycji voodoo dziwi się mi, jak mówię o darach składanych duchów, w tym Fredzie. Zwyczaj ten wywodzi się jednak z najbardziej zamierzchłych czasów i nie respektowanie tego wiąże się często z brakiem akceptacji ze strony duchów także. Erzulie Freda nie jest tutaj wyjątkiem – jest to afrykański duch i bardzo głęboko zakorzeniony w tradycji czczenia przodków. Wiem od mojego nauczyciela, że Freda od wieków czczona jako bogini opiewająca w bogactwa i wszelakie atrybuty jakie posiada kobieta jeśli chodzi o urodę, nie zaakceptuje ceremonii na swoja część pozbawioną należnych jej darów.

Szacunek zapewniany jej poprzez składanie darów w postaci drogich perfum, słodkich i jednocześnie drogich szampanów oraz innych wysokiej klasy przedmiotów z nią związanych jest okazaniem jej należnej jej pozycji pośród duchów Rada.

Wbrew wszelkim pozorom tradycja voodoo mówi, że duchy wiedzą doskonale jak i czy służy się im w sposób należyty i odpowiednio do tego odwdzięczają się swoja pomocą.

To w jakiś sposób określony kapłan lub czarownik służy wybranych duchom, na tyle one służą tez jemu. To odwieczne prawo wymiany panujące we wszechświecie.

Jest to także rodzaj wymiany. Kapłan składa duchowi dary, a następnie wzywa go do swojej świątyni, następnie przedstawia mu dary, prosi go o działanie i pomoc w określonej sprawie, w zamian za pomoc obiecując duchowi doskonałą służbę właśnie w postaci kolejnych darów.

Duch oczywiście śledzi poczynania kapłana w czasie i odpowiednio do tego odwdzięcza się swoją pomocą. Ta prastara tradycja powinna być rozważona i zaakceptowana przez każdego, kto przychodzi do kapłana po pomoc. To kapłan poświęcił swoje życie duchom i wziął tradycję voodoo jako styl swojego życia, co również powinno być zrozumiane i zaakceptowane.

Prawo i tradycja mówiąca o metodzie czczenia Erzulie Fredy, jako bogini kobiecości i miłości, która jest adorowana w bogactwa i zapachach perfum także musi być respektowana.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ale obecnie Voodoo czy też hoodoo (bo nigdy nie odróżniam) to juz nowy twór zz chrześcijańskimi nalecialościami. Spora ewolucja w tej dziedznie

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Voodoo jest religią i stylem życia, która ma swoich wyznawców i ceremoniał. Klasyczne voodoo powstało w Afryce w Beninie i jest tam oficjalną religią.

Hoodoo to wszystko, co dotyczy magii z tym związanej czyli zielarstwo, amulety, olejki, kąpiele duchowe oraz wszystkiego innego, co zostało stworzone przez hounganów czyli w pełni inicjowanych kapłanów voodoo w sensie komercyjnym.

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Acha, dzięki za wyjasnienie, bo zawsze mam kłopot ktore jest które

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.