Gość Siergiej

Rozmowy wokół wyroczni runicznych

37 postów w tym temacie

no tak

ja dzialam raczej informacyjnie

mnie samej "info", o ktore pytam zasadniczo w ogole nie jest mi potrzebne, robie to dla kogos

do odczytywania przeszlosci, chwili obecnej czy przyszlosci uzywam zawsze tej samej metody

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Zresztą chyba jednak należałoby znaczeniowo oddzielić wróżenie od dywinacji...

na pewno? dywinacja to za pomocą czegoś...wróżyć można też z czegoś...itp.

ale ja sie tu nie popiszę, bo nie wiem za dużo....offtop bedzie

Edytowane przez hedwiga
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mhm - moim zdaniem tak. Wróżenie to zaglądanie w przyszłość - znów moim zdaniem.

A dywinacja - to technicznie - pytanie o radę w konkretnej, znanej sytuacji (czyli jakie postępowanie będzie najsłuszniejsze, a nie o wynik postąpienia zgodnie z tą radą lub nie). Ewentualnie o to, jaka jest przyczyna danego, dobrze znanego stanu.

Słownikowo zaś dywinacja - to nawiązywanie kontaktu z divinum - z istotą/istotami boskimi - samego kontaktu, bez większego znaczenia, w jakim celu - zazwyczaj właśnie w celu zasięgnięcia porady.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

trudno, przeniosą to

Przypomniałam sobie że mam książkę P.Gibaszewskiego o tarocie [taka tam, może być w sumie] i on tam podaje taką definicję:

"Dywinacja - z łac. divinus- boski; divinatio- wieszczenie. W.bierne [divinatio naturalis] -wieszczenie ze znaków objawiających się człowiekowi bez jego udziału i czynne, tj. ze znaków wróżebnych specjalnie wywoływanych. Mantyka "naukowa" [divinatio artificiosa], do której należą rozliczne środki odkrywania przyszłości, arithmomancja- z liczb parzystych i nieparzystych, kataptromancja- ze zwierciadła, alektriomancja- z koguta [:Dhe], skapulimancja- z kości łopatkowej."

Ty pisałaś o celowości jednego i drugiego [co oczywiście składa się na definicje], mnie bardziej o technikę chodziło...ja nie wiem czy to ważne o co pytasz tam...być może jest tak jak piszesz. ale ja zawsze łączyłam wróżbiarstwo= dywinacja; no może sie myle

i jeszcze może o wróżeniu, z neta: 1. przepowiadać przyszłość, analizując jakiś układ, np. kart, fusów, gwiazd; 2. przewidywać w oparciu o znane sobie fakty;

z sjp.pl

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Według definicji, którą podajesz, najwyraźniej się nie mylisz - za to mylę się ja, jak zwykle może nieco zbyt pragmatyczna :D

W każdym razie żadna forma przepowiadania przeszłości, poza tą, która się czasami włącza sama, będącą przekazem hm... Innej Strony nigdy mnie w najmniejszym stopniu nie interesowała - jeśli już, to zawsze jedynie sprawdzanie "co może nastąpić, jeśli to i to" lub po prostu badanie zależności "jeżeli - to [czy możliwe], że to" :)

Co zresztą w odniesieniu do mojej osoby wykonywane przez innych nawet w tak uproszczony sposób zazwyczaj nie skutkuje, chyba że po swoim Wyrdzie macam się (niekiedy - w zasadzie prawie nigdy - czyli jedynie wtedy, kiedy kompletnie nie wiem co mam zdecydować, bo właściwych wyjść jest kilka i trudno wybrać to najwłaściwsze) sama :p

Edytowane przez Elwinga
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Co zresztą w odniesieniu do mojej osoby wykonywane przez innych nawet w tak uproszczony sposób zazwyczaj nie skutkuje, chyba że po swoim Wyrdzie macam się (niekiedy - w zasadzie prawie nigdy - czyli jedynie wtedy, kiedy kompletnie nie wiem co mam zdecydować, bo właściwych wyjść jest kilka i trudno wybrać to najwłaściwsze) sama :p

może nie skutkuje, bo nie chcesz tak naprawdę żeby cię 'prześwietlano' :) nie i już;)

ja tam dawałam sobie 'powróżyć' i takie to było...no..poniekąd sie sprawdzało, tak trochę, no i nie zawsze brałam sobie do serca...dlatego pisałam, ze mnie przekonują tylko tacy, co to zawsze do rzeczy i konkretnie :)

gwoli ścisłości, gdybyś jednak się zaciekawiła :oczko: :

"Predykcja - z łac. praedictio "przepowiednia" i od praedicere "przepowiadać"."

"Mantyka, mancja [kartomancja]- z gr. manteia - dar jasnowidzenia, wróżba, wyrocznia i od manteushai "wróżyć, prorokować". "

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mnie po prostu W OGÓLE przyszłość nie obchodzi - nie chcę sobie w życiu odbierać elementu niespodzianki :) - może to stąd, a może z innych powodów, w sumie mnie to zupełnie nie interesuje ;)

Nie offtopujmy już, pliiiiiz (chociaż bardzo miło mi się z Tobą gawędzi :D)

Edytowane przez Elwinga
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.