Szept

Konkurs! Październikowy Konkurs Z Nagrodami

29 postów w tym temacie

Zapraszamy wszystkich na konkurs październikowy. jest to pierwszy z planowanych konkursów, które chcemy organizować dla Was co miesiąc.

Tematem konkursu jest dynia. Osoby, które wykażą się najlepszymi przepisami na wykorzystanie dyni w kuchni, kosmetyce, a może i w czymś jeszcze otrzymają nagrody.

Laureat I miejsca otrzyma książkę "Przysmaki kuchni jarskiej" Hanny Grykalowskiej oraz wisior z kamieniem cytrynem.

Druga nagroda to wisior z hematytu a zdobywca trzeciego miejsca otrzyma kryształ górski.

Fundatorem nagród jest EzoterycznySklepPl

Na Wasze przepisy (mile widziane też zdjęcia) czekamy do niedzieli 23 października, a w poniedziałek poznamy zwycięzców.

Serdecznie zapraszamy do zabawy.

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Na Wasze przepisy (mile widziane też zdjęcia)

A gdzie je wysyłać??

podawać tutaj w poście czy może do Ciebie na pw ?? :mysli:

najlepszymi przepisami na wykorzystanie dyni w kuchni, kosmetyce, a może i w czymś jeszcze

hmm... wystarczy jeden np. tylko do kuchni bądź tylko do spraw kosmetycznych... czy trzeba podać do wszystkiego??

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

chyba jeden wystarczy, jeśli miałabym o kuchnię zahaczyć to leżę....odpadam w przedbiegach, zwalniam wygraną na 3 msc :p ;)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

:) ja też mam nadzieję, że tylko jedno z wymienionych.

A gdzie wstawiasz, wklejasz (czy jak to tam nazwać) 'pracę konkursową'??

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

chyba najfajniej jest wklejać TU, będzie można pooceniać, pościągać od kogoś jak do gustu mi np Twój przepis czy coś wpadnie :p no i potypować faworyta ;)

Ale niech organizator zarządzi zasady :pogadamy1: :D

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

O widzicie moje niedopaytzenie. Przepisy nalezy wklejać tutaj jako posty, a na koniec podamy w poście kto z użytkowników zajął, które miejsce.

Taka forma da nam szansę poznania wszystkich przepisów. Oczywiście im więcej tym lepiej, bo chodzi o to by jak najlepiej wykorzystac dynię. W calości :D

Ale pojedyncze pzrepisy też biora udział w konkursie. A zdjęcie można dac tutaj jako załącznik:)

Milej zabawy życzę i mam nadzieję, że po zakończeniu konkursu temat będzie kontynuowany tak, by o yni wiedziec jak najwięcej :D

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Szepcie! natchnęłaś mnie (nie wiem tylko czym :p )Mam już genialny pomysł!! ...tylko regulamin zabrani mi go tu przedstawić :33_8: Może by go znieść na potrzeby konkursu :p ;)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No to ja dam pierwsza ;)

Dżem z dyni i jabłek

1kg dyni, 50 dag kwaśnych jabłek, 10 dag cukru (można dodać również kilka goździków i mielony cynamon; ale nie koniecznie, jak kto woli ;))

Umytą i obraną dynię oczyścić z pestek oraz luźnego ‘miąższu’. Następnie pokroić ją na kawałki. Umyte jabłka pokroić i wymieszać z pokrojoną dynią. Rozparować je pod przykryciem, później dusić w odkrytym rondlu przez ok. 30 minut. Przetrzeć, dodać cukier (i przyprawy jeśli tak wolimy) i dalej podgrzewać, aż nieco zgęstnieje.

Gorący dżem przełożyć do słoików i szczelnie zamknąć.

^^

Lubię taki dżem później jeść z płatkami kukurydzianymi (:p każdy lubi co innego ;)). Do miseczki wsypujemy zwykłe płatki kukurydziane i do tego dodajemy kilka łyżeczek powyższego dżemu (w zależności jak wolimy czy więcej płatków czy więcej dżemu :p) mieszamy i już przysmak gotowy. :D

Co zrobić z pozostałymi pestkami??

Oddzielić od miąższu, zebrać i wysuszyć. Później będziemy mieli smaczną i zdrową przekąskę.

Pozdrawiam :_wingar_:

Edytowane przez Alice
2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Sa trzy nagrody do rozdania może wiec jeszcze ktoś coś napisze o swoich dyniowych wyrobach? :)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

to i ja dorzucę co nieco od siebie ;)

Placuszki z dyni na słodko

1/2 łyżeczki sody,

1 szklanka przesianej mąki,

80 dkg zmiksowanej na papkę dyni,

3 duże jajka,6 dkg masła,

2 łyżki cukru pudru,

szczypta soli,

Jajka rozdzielamy, białka ubijamy na sztywno z szczyptą soli.

Masło miksujemy z cukrem pudrem i następnie dodajemy po 1 żółtku. Gdy masa będzie puszysta dodajemy dynię, a następnie mąkę wymieszaną z sodą.

Pod koniec ucierania dodajemy ubite na sztywno białka, i delikatnie mieszamy.

Smażymy na rozgrzanym oleju na rumiano z dwóch stron.

Propozycja podania:

z cukrem pudrem, masłem czekoladowym, dżemem, czy tym co kto woli.

IMG_0133.JPG

Z pozostałej części dyni można zrobić: gulasz wołowy

50 dkg dyni bez pestek i skóry,

50 dkg np. szynki lub łopatki,

3 szkl. bulionu

1 szklanka fasoli (moczonej całą noc),

40 dkg pokrojonych pomidorów z puszki

2 czerwone papryki

2 cebule,

2 ząbki czosnku,

3 łyżki oleju,

1/2 łyżka majeranku,

liść laurowy,

ziele angielskie,

sól i pieprz do smaku.

Umytą wołowinę pokroić na kawałki, to samo uczynić z dynią i papryką. Namoczoną fasolę gotować ok. 1- 1,5 godziny. Cebulę i czosnek posiekać.

Mięso podsmażyć, dodać cebule wraz z czosnkiem. Smażyć chwilę razem. Dodać bulion i pomidory wraz z zalewą. Wrzucić listek i ziele. Po ok. 30 min. dodać majeranek i gotować następne 30 min. Po tym czasie dołożyć ugotowaną fasolę, paprykę, dynię, i gotować kolejne 40 min., a na samym końcu przyprawić solą i pieprzem.

Co zrobić z resztkami dyni?

Pestki można ususzyć i później zrobić z nimi kruche ciasteczka lub zajadać przed tv. Dynia,a raczej jej pestki mają też właściwości lecznicze na pasożyty.

Dynię, można też użyć jako wazę!- Czyli wydrążamy tyle ile powinniśmy i miąższu, a resztę nienaruszonej konstrukcji dyni pozostawiamy. I możemy dodać do niej wlać wcześniej wspomniany gulasz.

Gdy nie chce nam się specjalnie bawić w gotowanie, to dynię możemy przerobić na piure. Czyli resztki dyni,czyli miąższ i skórę kroimy na kwałki i wkładamy na ok. 20 min. do piekarnika i pieczemy ok 20 -25 minut, następnie wszystko miksujemy razem. W ten sposób uzyskaną papkę można wykorzystać jako: wkładkę do placuszków, na zupę czy też jako glazurę na ciasto.

Kolejnym zastosowaniem dyni, może być forma ozdoby: czyli sławetne głowy dyniowe, które dają dużą frajdę naszym pociechom.

Możemy też wykorzystać jako ozdobę- czyli, można zrobić z niej kosz na zebrane liście ( ten pomysł podsunęła mi przyjaciółka).

Życzę wszystkim miłych chwil przy zabawie z dynią ;)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

tak, ja dorzucę...moja dynia zgniła od czekania aż coś w końcu z niej wymyślę .... :/

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja tak żartem jeśli można (to poza konkursem ):

Wziąść Dynię .

Dokładnie Wypatroszyć Środek Żeby Została Sama Zewnętrzna Oprawa - Łupina .

Wyciąć Otwory Na Oczy I Usta ,Żeby Widzieć I Oddychać.

Nałożyć Na Twarz (w ameryce święto heloween ,w polsce święto zmarłych ).

I Chodząc Po Domach Straszyć Udając Zmartwychwstałego :)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

hahaha, będzie konkursowe wykorzzystanie dyni, Mistyk :)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Cieszę się,czyjaś radość jest moją radością,dobrze gdy mogę być pomocny w niszczeniu jesiennej depresji :)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Witam to ja zaproponuje bardzo prosty przepis na ciasto z dynią.

Czas 35 minut

150 g mąki

150 g cukru pudru

250 g obranej dyni

2 jajka

100 g masła

1,5 łyżeczki przyprawy do piernika

łyżeczka proszku

łyżeczka sody

po garści:

rodzynek (uprzednio zalane wrzątkiem i odcedzone)

orzechów włoskich (pokrojone na mniejsze części

Sposób wykonania:

Dynię ścieramy na tarce o grubych oczkach.

Suche składniki a więc mąkę, cukier, proszek sodę i przyprawę do piernika łączymy ze sobą. Masło roztapiamy. Jajka ubijamy i do nich wlewamy masło.

Masę mieszamy z suchymi składnikami a na koniec dodajemy dynię oraz bakalie i wszystko dokładnie mieszamy.

Ciasto wylewamy do natłuszczonej formy "keksówki", pieczemy 45 minut w 180 stopniach C. Można po wystudzeniu posypać cukrem pudrem.

Życzę smacznego,

bardzo mi przykro ale nie mogę dodać załącznika ( zdjęcie) z ciastem. Mam problemy z internetem.

Gdy mamy więcej dyni możemy zrobić wino domowe

Wino z dyni

Składniki:

•2.5 kg obranej dyni

•1 kg jabłek (z łupinami)

•4 l wody

•20 g drożdży

Sposób przygotowania: Dynię oraz jabłka mielić, zalać 3 litrami wrzącej wody. Gdy przestygnie wycisnąć sok, dodać 20 g drożdży oraz oraz przestudzony litr wody przegotowanej z 1 kg cukru. Pozostawić do sfermentowania. Gdy przestaną wypływać bańki gazu, a drożdże i szumowiny opadną na dno naczynia, rozlać wino do butelek tak, aby jak najmniej było nad nim powietrza. Zakorkować. Gdyby jeszcze zmętniało - przelać ponownie. Spożywać po pełnym sklarowaniu

W kosmetyce olej z pestek/nasion dyni. Mają bardzo dobre zastosowanie dla skóry dojrzałej, wymagającej, wygładza zmarszczki, jest również stosowany przeciwko rozstępom oraz jako maseczka do włosów.

Olej z pestek dyni można zastosować jako składnik olejków do masażu posiada właściwości natłuszczające, nawilżające i wygładzające. Duża zawartość potasu sprzyja oczyszczaniu i rozjaśnianiu skóry.

Również pestki dyni pomagają walczyć z trądzikiem u osób młodych i wypadaniem włosów.

Pestki dyni wykorzystuje się również jako lek na zapalenie prostaty u mężczyzn . W krajach bałkańskich, gdzie je się dużo pestek z dyni, niezwykle rzadko spotyka się chorobę prostaty. Pestki dyni wykorzystuje się także czasami do produkcji gotowych leków na choroby prostaty.

W medycynie zastosowanie pestek dyni jest, jako środek zwalczający pasożyty, jest więc całkowicie nieszkodliwy i można go stosować przez dłuższy czas zamiast farmaceutyków (nie szkodząc zdrowia swojego własnego). Pestki z dyni to szczególnie cenny środek w leczeniu robaczycy u dzieci i osób dorosłych, bo nie musimy przy nim obawiać się przedawkowania i działań ubocznych.

Jeszcze trochę dodam ciekawostek o dyni.

W Europie dynia jest uprawiana od XVI wieku. W Ameryce znana była już w czasach prekolumbijskich a w Europie była w czasach starożytnych uważana za smakołyk. W Grecji podawano ją na ucztach smażoną w miodzie, a uczeni greccy uznawali ja JAKO ŚRODEK PRZECIW ZAPARCIOM (podawana była świeżo starta, zalana winem). W medycynie arabskiej była polecana w postaci soku jako ŚRODEK NASENNY

Edytowane przez karmen
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mniam. Dzięki, a pzrepis wedruje do mojego zeszytu przepisów

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Konkurs na najlepsze wykorzystanie Dynii zakończony, a wyniki oraz listę zwyciężcow podamy wieczorem. Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w konkursie. Kto chce jeszcze dodac od siiebie jakieś dyniowe przepisy oczywiście moze, choc już nie konkursowo.

A wkrótce nowy konkurs :)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

I nagrodę w konkursie zdobywa Karmen

II nagrodę zdobywa Kuanan

III nagrodę zdobywa Alice

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i prosimy wysłac swoje dane umozliwoające wysyłkę nagród na adres mailowy: sklep@ezoterycznysklep.pl

prosze dopisac przy imieniu i nazwisku nick z naszego forum.

I zapraszamy na kolejną zabawę niebawem :)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Gratuluje serdecznie wszystkim zwyciezcom :) Wszystkie dostepne dla mnie przepisy (czyli niestety ciasto odpada, piekarnika nie ma w mojej piwnicy alchemicznej :/) wyprobuje na pewno :)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.