Mistyk

Szamanizm wg Mistyka

21 postów w tym temacie

Genialne Dziecko ma słaby system odpornościowy (a wiem z własnego wieloletniego doświadczenia ),ponieważ wasną energię życiową przeznaczył taki człowiek na pomoc i leczenie innych ludzi ,co mnie w końcu fizycznie osłabiło .Lest to specjalny rodzaj praktyk duchowych mało znanych dzisiejszym konsumpcyjnym i technologicznym społeczeństwom ,co skutkuje tym że wzrost własnego Ego ludzie poczytują za genialność i wyjątkowość ,nie chcąc doświadczać tego co negatywne - spychając to w podświadomość.

Początki szamanizmu sięgają górnego paleolitu (od ok. 30 tys. do 10 tys. lat p.n.e.), a jego elementy znaleźć można u ludów obu Ameryk, Azji Południowo-Wschodniej, Oceanii i Afryki. Szamanizm występuje w wielu lokalnych odmianach, które łączy specyficzna rola szamana w kulcie. Szaman jest najczęściej wybierany przez duchy, które dają o tym znać za pomocą wizji, snów i specjalnych znaków. Do najbardziej istotnych działań szamana należą: leczenie, wróżenie, magiczna ochrona własnej społeczności, pośrednictwo między światem ludzi i światami duchów.

Szaman prowadzi dusze zmarłych w zaświaty, pełni też funkcję kapłańską. Swe mistyczne "podróże" odbywa w odmiennych stanach świadomości, uzyskiwanych dzięki bolesnemu, trudnemu i intensywnemu treningowi ciała i umysłu, kończącemu się inicjacją, podczas której ukazuje mu się jego duch opiekuńczy (z reguły w postaci zwierzęcej). Udana inicjacja ma najczęściej cechy śmierci klinicznej. Wg psychologicznej interpretacji S. Grofa, szaman dzięki swemu treningowi jest zdolny do opanowania podświadomości i czerpania stąd szerszej wiedzy, niż to jest możliwe w przypadku uzyskiwania jej w świadomy sposób. Przy wprowadzaniu się w trans używa substancji halucynogennych, wykonuje ekstatyczne tańce, pogrąża się w szczególnej medytacji itp.

Światopogląd szamański jest wynikiem nałożenia się na siebie dwóch oglądów świata: uzyskanego w stanie zwykłej świadomości oraz pochodzącego z wizji i halucynacji. Zgodnie z nim świat zbudowany jest z trzech warstw: Nieba, powierzchni Ziemi oraz części podziemnej. Zamieszkuje te przestrzenie wiele widzialnych i niewidzialnych istot. Częstym wyobrażeniem w szamanizmie jest Drzewo Kosmiczne lub Góra Kosmiczna, podzielone na trzy sfery - szaman jest uznawany za tego, kto między nimi magicznie podróżuje.

Szamanizm przyjmuje koncepcję reinkarnacji, polegającą na tym, że jedna z wielu dusz człowieka (dusza główna) nie umiera po śmierci ciała, lecz zależnie od swych zdolności i dobrych lub złych czynów przebywa w zaświatach, by potem wcielić się ponownie. Współcześnie obserwuje się próby odrodzenia szamanizmu (Syberia, południowe Indie, Kanada).

Samo to słowo pochodzi z języka ludów zamieszkujących Syberie (swoją drogą tam szamanizm ostał się najdłużej bo, aż do lat dwudziestych XX wieku). Jest to rodzaj religii politeistycznej opartej na animizmie i meduizmie, wyznawane przez plemiona pierwotne w swej strukturze.

Transowy stan świadomości, w którym przebywa szaman nazywa się szamańskim stanem świadomości. Nie należy wręcz nie wolno wchodzić w niego dla celów błahych, ale jednie dla wyższego bardzo ważnego celu. Sama umiejętność wchodzenia w ten stan nie wystarczy. Należy posiadać umiejętność swobodnego poruszania się w nim a także [ co może wydawać się śmieszne lecz jest to niezwykle ważne :D] swobodnego wychodzenia z niego, ponieważ jak łatwo się domyślić bez tej umiejętności może być to "zabawa" bardzo niebezpieczna.

W szamanizmie panuje przekonanie o dwoistości bóstwa. Jest ono Stwórcą, istotą odpowiedzialną za stworzenie świata, do której skierowane są modły i rytuały religijne. Drugie oblicze bóstwa to istota mityczna, bohater lub nieprzewidywalny nauczyciel, raz dobry, a raz zły, który nauczył ludzi kultury, cywilizacji oraz pomaga plemieniu w przetrwaniu.Wyznawcy religii szamańskiej wierzą także w rozliczne duchy zamieszkujące zwierzęta, rośliny, przedmioty, kontrolujące zjawiska atmosferyczne, kontaktujące się z ludźmi, lub będące ich duchami. Jednocześnie Duch-Stwórca oraz inne duchy mogą być postrzegane jako całość, jednolita siła duchowa - np. bóstwo Wanka-Tanka u Indian Dakota.

Wedle wierzeń szamańskich świat zamieszkiwali kiedyś ludzie, którzy zostali częściowo zamienieni w zwierzęta, dlatego ludy te czują pokrewieństwo ze zwierzętami, z którymi mają wspólnych przodków. W wielu rytuałach szamani odwołują się do zwierząt i naśladują ich zachowania. Niektóre plemiona uważają, że wszechświat składa się z wielu warstw, prze które człowiek musi wspiąć się ku górze, aby wyjść na świat przez jego "pępek". Sam kosmos zbudowany jest z wielu warstw, zaś nasz świat leży w warstwie środkowej. Często warstwy te osadzone są na Drzewie Świata, którego korzenie tkwią w świecie podziemnym zaś gałęzie podtrzymują niebo. Po śmierci dusza zmarłego może podlegać reinkarnacji jako inny człowiek lub inne zwierzę, lub też przebywać w innym świecie jako duch. Duchy mogą wchodzić w ciało szamana i przemawiać przez niego podczas specjalnej ceremonii.

Nie tylko szamani mogą poszukiwać wizji. W wielu kulturach młodzi chłopcy wchodzący w wiek męski, muszą udać się na pustkowie, aby tam objawił im się duch opiekuńczy, przyszłość lub inna wizja wskazująca drogę życiową. Chłopcy pomagają sobie medytacją, postem lub cierpieniem fizycznym określonym specjalnymi zasadami.W szamanizmie nie ma świętych ksiąg, a wierzenie przekazywane są ustnie. Z tego powodu mogą one ulec wzbogaceniu prze kolejne pokolenia szamanów.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Primo, nie zgodzę się z przekonaniem o dwoistości bóstwa w szamaniźmie, ale ok, to może być kwestia poglądu.

Ale co u diabła ma to wspólnego z tematem?

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ale co to ma wspólnego z dwoistością bóstwa w szamanizmie skąd masz takie pzrekonanie, bo jeśli to przekaz odgórny to chyba nie z tym Bogiem gadałeś.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Pisałem przecież nieraz z Duchem, Stwórczym ,dwoistość w szamnaniźmie to Duch Stwórca i Psychologiczne doświadczenie .

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Będę dawał posłuch komu mi się będzie żywnie podobać, i chusteczka cię to obchodzi.

Pytam GRZECZNIE.

Co ten bardzo dobrze napisany post na temat szamanizmu ma wspólnego z tematem cudownych dzieci?

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Pisałem przecież nieraz z Duchem, Stwórczym ,dwoistość w szamnaniźmie to Duch Stwórca i Psychologiczne doświadczenie .

Ale to sę nijak ma do tradycji szamanskich

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

I jeszcze jedno Mistyku, jeśli kopiujesz tekst z jakiejś strony to napisz z jakiej i podaj link. To, ze Tobie sę wydaje, iż jesteś wiedzą wszechswiata pochodzącą od Boga, nie znaczy, ze ten bóg nie posłał swojego słowa do kogos innego, kto to napisał, podobnie jak posłał prawa i obyczaje by nam ułatwić życie. A te nakazują by podawać źródło wiedzy, z której sie skorzystało. Inaczej jest to kradzież i plagiat.

Tekst, który tak madrze pisze o szamanizmie jest z tej strony: http://www.dragonsblood.za.pl/magia/szamanizm.htm

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ok .przepraszam za cwaniaków to żart i z sympatii do was ,a o szamaniźmie trudno jest jednoznacznie napisać ,komuś kto tego doświadczył osobiście ,ponieważ doświadczenia są nieziemskie i z każdym wiekiem się zmieniają ,oraz każdy szaman inaczej mógł tego doświadczać.

I zapomniałem podać źródła ,sory ,ale Ja tgo co piszęto zawsze piszę ze swojego wewnętrznego -duchowego źródła,kiedyś napisałem od serca i wyszedł spam ,dawno nie byłem taki wyczerpany.

Edytowane przez Mistyk
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Oczywiscie, ze każdy doświadcza inaczej, aczkolwiek niektórzy są w stanie o tym opowiedzieć i to dosć ciekawie. Podróże do światów są na pewno ciekawym, choc czasem bolesnym przeżyciem, nie mniej odbywa się je w jakimś celu. Czy to dla włąsnego rozowju czy też częściej dla dobra własnego plemienia.

Niestety tekst, który skopiowałeś nie jest wartościowym źrółem informacji o szamanizmie i bardzo spłyconym oraz uogólniajacym. Wiele jest tam nieścisłosci i niedomówień.

Czasem warto przeczytać to co się kopiuje bo wkleiłeś sporo bzdur, a o szamanizmie jest naprawdę sporo ciekawych i wartościowych tekstów w sieci.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tak wiem ,ale chodziło mi o połączenie cech prawdziwego ,praktykującego szamana z cudownym dzieckiem ,genialnym, ,uduchowionym ,kryształowym ,buddą ,czy bodhissattwą.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wiesz, znam kilku prawdziwych szamnów i raczej nie są to osoby podpadajace pod typ wymysonych przez Pania Virtue Dzici Indygo czy Kryształowych, nie sa też Botthistawami.

Nie na tym polega szamanizm i nie tym jest.

Moze warto wyjsć od definicji szamanizmu, bo fakt, ze jego elementy można odnaleźć chyba be wszystkich obecnych nurtach światopogladowych i relgijnych, nie czyni z szamanów Buddy. Weź sobie choćby podział (bodajze Ałtajski) na szamanów czarnych i białych (oraz żółtych, czyli zdrajców współpracujących z buddystami) a zobaczysz jak różnorodna jest to droga i jak inna od tej, którą Ty podążasz.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja piszę o własnych osobistych -mistycznych-magicznych i nieziemskich doświadczeniach czyli parapsychicznych /paranormalnych}nadprzyrodzonych ,a nie o jakichś lekturach na tematy szamanizmu których wiele kiedyś czytałem ,a szamanizm ma wiele wspólnego z Jogicznymi doświadczeniami .

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja tez nie piszę o tym co w ksażkach mozna znaleźć :)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wiem ,poznam jak pisze szaman ,a jak ten co uległ wytworom i iluzjom swojego umysłu sugestii autochipnotycznej ,czyli tego co wypływa z głębi psychiki.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tak wiem ,ale chodziło mi o połączenie cech prawdziwego ,praktykującego szamana z cudownym dzieckiem ,genialnym, ,uduchowionym ,kryształowym ,buddą ,czy bodhissattwą.

Mistyku

po pierwsze primo: czy Kara Ool naczelny Szaman stowarzyszenia Duch Niedźwiedzia z Tuwy wie, że posługujesz się jego zdjęciem w swoim awatarze?

po 2 primo: myślę, że należałoby oddzielić szamanizm od kryształowych cudownych dzieci :)

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja tam się nikogo nie czepiam. Po prostu wyobraziłem sobie minę Kara Ool'a, jakby zobaczył awatara Mistyka :) uczciwość to podstawa ;)

2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Drumcatcherze, daj spokój Mistykowi - raz, że już go tu nie ma, a dwa, że to osobnik, z którym nie należy wdawać się w dyskusję - to przypadek z gatunku tych, którym lekarz kazał przytakiwać. Dla własnego spokoju ;)

(yyy... czy Ty to Ty? To witaj tu :) )

Edytowane przez Hrefna
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

nooo... dobra.

dam spokój, skoro już go nie ma

i tak. ja to ja:)

witam, choćśmy się długo nie widzieli :p

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Drumcatcherze, daj spokój Mistykowi - raz, że już go tu nie ma, a dwa, że to osobnik, z którym nie należy wdawać się w dyskusję - to przypadek z gatunku tych, którym lekarz kazał przytakiwać. Dla własnego spokoju ;)

(yyy... czy Ty to Ty? To witaj tu :)/>/> )

Oj dzieciaczki wyrośnięte z przerośniętym ego ,lekomanki i seksolcholiczki ,komu ty mówisz o lekarzach i czyje zdięcie mam dawać ?) prowokatorzy odwieczni ze skrzywioną psychiką ,z prawdziwym mistrzem szamańskim chcecie zadzierać ,bezwolne kukły systemu :pogadamy1:/>

Edytowane przez Mistyk
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ale to sę nijak ma do tradycji szamanskich

Ma się i to bardziej niż myślisz ,ponieważ od eonów lat był ,jest i będzie jeden i ten sam Duch Stwórczy przez którego wszystko się stało ,co się stało na świecie i który wcielał się w różnych -szamanów ,proroków ,mistyków ,świętych itp.w każdym pokoleniu ,a którego chrześcijanie zwą Panem Bogiem - Duchem Świętym .

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.