Szept

Kraken

1 post w tym temacie

Kraken – legendarny stwór morski. Prawdopodobnie źródłem legend są spotkania z kałamarnicą olbrzymią[1].

Pierwszym, który opisał to monstrum w epoce nowożytnej, był Erik Pontoppidan w swoim dziele z 1755 roku - Natural History of Norway. Jeszcze wcześniej pisał o nim Pliniusz Starszy - potwór miał blokować Cieśninę Gibraltarską, nie przepuszczając podróżujących tamtędy okrętów.

Wedle opowieści żeglarskich, krakeny były często brane za wyspy. Kiedy marynarze wychodzili na ląd, budzili potwora, który się zanurzał, wciągając pod wodę załogę wraz z okrętem.

W legendach Kraken jest znany również jako Triangul. Jest pod władzą Neptuna, lecz słucha tego, kogo zobaczy zaraz po przebudzeniu. Zasypia na sto lat, by później przez kolejne sto atakować statki

Kraken występuje w filmie Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka i Piraci z Karaibów: Na krańcu świata, Starcie Tytanów oraz Zmierzch Tytanów, tyle że tutaj jest przedstawiony jako wielki potwór z czterema ramionami i płetwą. Krakenem jest również Czatownik ukazany we "Władcy Pierścieni - Drużynie Pierścienia" u bram Morii, jego obecność odnotowywujemy w mitologii tolkienowskiej. Wystąpił również w jednym z odcinków kreskówki Ben 10, emitowanej na kanale Cartoon Network oraz w kreskówce Spadkobiercy Tytanów, emitowanej na kanale ZigZap, filmach animowanych: Atlantyda: Powrót Milo. Kraken, jako wielka ośmiornica, wystąpił również w grze komputerowej Tomb Raider: Underworld, gdzie strzeże świątyni położonej na dnie Morza Śródziemnego oraz God of War 2. W grze Indiana Jones and the Emperor's Tomb Kraken bronił jednej z części Lustra Marzeń (ang. the Mirror of Dreams). Potwór pod postacią węża z 4 mackami został ukazany w grze Fable. Kraken wystąpił również jako jednostka w grze Disciples 2 i w komiksie "Reduktor Prędkości" Blaina. Motywu Krakena używa między innymi Kazimierz Staszewski w utworze "Mars napada". Wzmianki o Krakenie pojawiają się również w książce "Miecz Przeznaczenia" Andrzeja Sapkowskiego w rozdziale "Trochę Poświęcenia".

Kraken występuje również w grze "Fable: The Lost Chapters" i "World of Warcraft: Wrath of the Lich King" w misji: Get Kraken! http://www.wowhead.com/quest=14108. Kraken jest także przeciwnikiem Lary Croft w grze z serii Tomb Raider w części pt. Underworld. Krakena można także pokonać w grze MMO Age of Conan: Hyborian Adventures. Pojawił się w dodatku Narodziny Zabójcy Bogów na plaży w Paikang jako boss dla grupy sześcioosobowej. Nosi imię Dagon. Kraken występuje także jako jednostka w grze Age of Mythology oraz bohater w grze "Heroes of Newerth". W grze Zeus: Pan Olimpu Kraken jest potworem przyzywanym przez Posejdona. W niektórych misjach atakuje on polis gracza (zgładzić go może Perseusz), a w innych gracz może go przywołać by bronił miasta.

źródło: wikipeda

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.