Szept

Mantykora

5 postów w tym temacie

Martigora_engraving.jpg

Mantykora – legendarny, mityczny potwór podobny do Sfinksa oraz chimery. Wyobrażana jest jako lew z głową człowieka oraz ogonem skorpiona. Według legend ogon mantykory zawierać miał silną truciznę, która zabijała w kilka chwil. Atakowała nim z zasadzki i pożerała zabitych ludzi w całości.

Postać mantykory pojawia się w grach komputerowych, takich jak serie: Age of Wonders, Archon, Disciples, Heroes of Might and Magic i w seriach książek, gier i filmów o Wiedźminie oraz Harrym Potterze. Nawiązanie do mitycznej mantykory (ang. manticore) pojawia się także w książkach z cyklu Honor Harrington autorstwa Davida Webera -w uniwersum tym istnieje Gwiezdne Królestwo Manticore wraz należącą do niego jego stołeczną planetą Manticore. Królestwo wykorzystuje również postać mantykory jako swoje godło.

Pochodzenie

Mantykora pochodzi z Persji, gdzie jej nazwa oznaczała "jedzący ludzi" (martya "człowiek" oraz xwar- "jeść"). Nazwa stworzenia do języka polskiego została zapożyczona z łaciny (mantichora) – z kolei to słowo zostało zapożyczone z greckiego mantikhoras – błędnego tłumaczenia z perskiego.Persowie wymyślili to stworzenie, aby nastraszyć włoskich kupców próbujących użyć ich starego szlaku handlowego.

Źródło: wikipedia

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wybacz ale coś od siebie dopiszesz? Czy tylko cytaty o tych mitycznych stworach znasz?

hmm... myślę że dopisać może Każdy :) raczej... i może z taką intencją stricte czysto Rozwojową było To podane... :)^

- to ja dodam... ---> Ciekawy Stworek ;^

- takie "Łosz end Goł" w Jednym... raczej,,, :)

- hyhy,,, widać ze to wcale nie wynalazek tylko Naszych Czasów, raczej... ;P

---pozdrawiam... infe7 :)^

Edytowane przez infe7
1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Temat przeczyszczony.

Pasikoniku, jeśli sama nie masz nic więcej do powiedzenia na temat tej uroczej istotki, to nie rozumiem, po co się w ogóle wypowiadasz. Krytykę kocham nad życie, ale tylko konstruktywną.

Alchemik

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

To ja wrócę do tematu mantykory, bo wczoraj natknęłam się na tę nazwę w pewnej książce fantasy i owa istota miała tam rozmiary dużego owada (mieściła się w szkatułce). Trochę mi to nie pasuje do opisu powyżej. Czy ktoś ma jeszcze jakieś wiadomości na temat mantykory? Może jakieś źródła wiedzy?

Aha - żeby nie było - mojej lektury fantasy nie traktuję jako źródło wiedzy, tylko zastanawiałam się czy autor odjechał na temat czy faktycznie mantykory mogą zmieniać wielkość? Mysterious.gif

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Czy i co mogą, to pozostanie niezbadane obawiam się, dopóki nie stwierdzimy najpierw czy istnieją ;)

Żadne znane mi źródło nie wspomina o zdolnościach Mantikor do zmiany rozmiaru, i wszystkie raczej nadają jej grupę wielkości 'olbrzymie bydlę'.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.