Dreamer

Litery Hebrajskie W Kartach Tarota

4 posty w tym temacie

Każdej karcie przypisana jest litera hebrajska , która odnosi się do atrybucji Zakonu Złotego Brzasku. Litery hebrajskie są nie tylko literami alfabetu, lecz także słowami, a każde z nich może być użyte do wyjaśnienia znaczenia atutu w tarocie. Poniżej wymienione zostały litery hebrajskie i przypisane im atuty:

0 Głupiec – Aleph (Wół) – Aleph oznacza Woła. Wołu wykorzystuje się przy oraniu pól, by przygotować je na przyjęcie ziarna, które w końcu wykiełkuje.

I Mag – Beth (Dom) – Beth oznacza Dom. Mag pozwala nam zacząć budować umysłowe schronienie, z którego możemy obserwować świat i uczyć się od niego.

II Kapłanka – Gimel (Wielbłąd) – Gimel oznacza Wielbłąda. Tak jak wielbłąd pomaga ludziom przejść przez pustynię, tak Kapłanka pomaga nam przekroczyć granicę pomiędzy świadomością i podświadomością.

III Cesarzowa – Daleth (Drzwi) – Daleth oznacza Drzwi. Dzieło musi przejść jedne lub kilkoro drzwi, dosłownie lub w przenośni, gdy opuszcza miejsce dojrzewania i pojawia się w świecie.

IV Cesarz – He (Okno) – He oznacza Okno. Krajobraz wydaje się bardziej uporządkowany i zorganizowany, gdy patrzymy na niego przez okno Analogiczne, Cesarz dostrzega szansę na zorganizowanie i uporządkowanie każdej rzeczy.

V Wiara – Vau (Gwóźdź) – Na karcie Wiara próbujemy ogarnąć filozofię i religięza pomocą rozumu. Podobnie jak gwóźdź, próbujemy przebić się przez nieznane za pomocą logicznego myślenia.

VI Kochankowie – Zain (Miecz) – Zain oznacza Miecz. Miecz symbolizuję ten element związków międzyludzkich, których zawsze pozostanie barierą między dwiema osobami, tak więc całkowita jedność wydaję się być zawsze w zasięgu ręki, jednak nigdy nie zostanie całkowicie osiągnięta.

VII Rydwan – Ceth (Ogrodzenie) – Ceth oznacza Ogrodzenie. Podobnie jak Rydwan ogrodzenie jest konstrukcj, która otacza nadaje kształt i chroni znajdującą się w niej istotę.

VIII Siła – Teth (Wąż) – Teht oznacza Węża. Wąż podobnie tak tygrys, symbolizuję tu tę samą nieposkromion, zwierzęcą energię.

IX Pustelnik – Yod (Ręka) – Yod oznacza Rękę. Pustelnik porzucił urządzenia i narzędzia, a w dążeniu do celu polega wyłącznie na sobie. W dzisiejszych czasach spotykamy pustelników którzy porzucili stworzone przez człowieka narzędzia i starają się żyć polegając wyłącznie na sobie.

X Koło Fortuny – Kaph (Dłoń) – Koło Fortuny kręcąc się przepowiada naszą przyszłość. Według niektórych przyszłość można wywróżyć np. czytając z ręki.

XI Sprawiedliwość – Lamed (Oścień Wołu) – Lamed oznacza Oścień Wołu. Zasady Sprawiedliwości pozostaną czystą teorią, jeżeli nie posłużymy się narzędziem (oścień wołu), które umożliwi ich egzekwowanie.

XII Wisielec – Mem (Woda) – Wisielec wisi nad głębokimi wodami podświadomości.

XIII Śmierć – Nun (Ryba) – Ryba symbolizuje płodność i regenerację, które pojawiąjąsię zawsze w następstwie Śmierci.

XIV Umiarkowanie – Samekh (Podpórka) – Samekh oznacza podpórkę namiotu. W książkę „The Chicken Qabalah of Rabbi Lamed Ben Clifford” Lon Milo Du Quette pisze:

„W czasach biblijnych podpórka namiotu była najważniejszym i najpotężniejszym symbolem, ponieważ była niezbędnym narzędziem do wznoszenia namiotu. Pozwalała ona jednocześnie wznieść namiot ku Niebu i zabezpieczyć go na Ziemi.”

Podpórka namiotu, jako narzędzie powiązane jednocześnie z Niebem i Ziemią, jest doskonałym symbolem równowarzących właściwości karty Umiarkowanie.

XV Diabeł – Ayin (Oko) – Ayin oznacza Oko. Nawiązując do materializmu, który symbolizuje karta, koncentrowanie naszej uwagi na rzeczach materialnych wzmaga pragnienie ich posiadania. A mówiąc dokładniej, widok innych ludzi posiadających pewne rzeczy, potęguje nasze pragnienie dysponowania tymi przedmiotami. Litera ta przywodzi również na myśl Saurona, ucieleśnienia zła we „Władcy Pierścieni”, który w książkach i filmach ukazywany jest jako wielkie oko.

XVI Wieża – Peh (Usta) – Peh oznacza Usta. Usta służą nam do mówinienia. Mowa i komunikacja mogą tak powikłać nasz rozsądek, że zaczniemy się chwiać. Przykładem może być biblijna przypowieść o Wieży Babel. Narody całego świata mówiące jednym językiem rozpoczęły budowę wieży, która zapewne sięgnęłaby nieba. Jednak Bóg sprawił, że ludzie zaczęli mówić różnymi językami, co wywołało zamieszanie, chaos i uniemożliwiło ukończenie budowy.

XVII Gwiazda – Tzaddi (Haczyk) – Tzaddi oznacza Haczyk. Zarzucając wędkę rybak musi zachowywać się cicho, by nie spłoszyć ryb.

XVIII Księżyc – Qoph (Tył Głowy) – Qoph oznacza Tył Głowy. „Tył Głowy” możemy odczytać jako metaforę naszej podświadomości.

XIX Słońce – Resh (Głowa) – Resh znaczy Przód Głowy (lub Twarz). Rzeczy, do których odwróceni jesteśmy tyłem, pozostają niewidoczne. Jeżeli natomiast zwróceni jesteśmy do danej rzeczy twarzą, widzimy ją doskonale i jesteśmy świadomi jej istnienia. Podczas gdy Księżyc jest sekretem (ujawnianym jedynie osobom wtajemniczonym), to Słońce jest wiedzą i świadomością, których doświadczyć możemy wszystcy.

XX Sąd – Shin (Ząb) – Shin oznacza Ząb. Tak jak stały ząb zastępuje wypadający ząb mleczny wskazując tym samym kolejną fazę dojrzewania tak karta Sąd wprowadza nas na kolejnypoziom świadomości.

XXI Świat – Tau (Podpis) – Tau oznacza Podpis (lub Pieczęć). Wszechświat przyznaje swoje dyplomy – podpisane, opieczętowane i dostarczone.

Źródło „Tarot Snów” Lee Bursten

3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Sporo na temat powiązań między Tarotem a żywiołami i kabałą (drzewo życia, alfabet hebrajski) pisał Jan W. Suliga w swojej książce "TAROT. Karty które wróżą" zanim mu odbiła palma.

Polecam pozycję, to była moja pierwsza książka na ten temat.

3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Podstawiajac litery z imienia (imion), nazwiska (nazwisk), ksywki... mozna na tej podstawie wyliczyc karty osobiste. 22 litery alfabetu hebrajskiego, 22 Arkana Wielkie.

Tu mam to opisane... Mój odnośnik

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.