Coldnorth

Asatru A Faszyzm

42 postów w tym temacie

Wydzielono z "Asatru"

8/11/2011 Alchemik

Jeśli macie chwilkę zobaczcie co do przekazania ma Varg Vikernes który ma obszerną wiedzą w dziedzinie wszystkich mitologii europy i też oczywiście jest Odynistą. Zastanawia mnie fakt że w pogaństwie nazwanym dziś Asatru lub Odyniżmie jest coś z rasizmu, czy też jeśli chodzi o doskonała rasę aryjską. Na stronie napisaliście że faszysta nie może być Asatryjczykiem co jest dla mnie trochę "hamujące" Czy wam nie przeszkadza "nalot" islamu lub judochrześcijaństwa?

Więcej w tej kwestii ma do przekazania Varg Vikernes prosze:

http://www.myspace.com/mateusznammoth/blog/501929734

2 cześć

http://www.myspace.com/mateusznammoth/blog/502325042

Ja bardziej zgadzam się z jego tezą ale on jest faszystą jak ja więc nie mogę być już Asatryjczykiem(tak przeczytałem ze strony, www.asatru.pl). Więc nas wprowadzą autor strony czy może Varg Vikernes?

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

O matko, Odynista, nie podoba mi się ta nazwa :/

A ja sie spytam tak, co Ci przeszkadza, że ktoś czci innego Boga? Chcesz stać sie taki sam jak kiedyś Inkwizycja? Poza tym jeśli jesteś faszystą, to znaczy też nacjonalistą, a poza tym uznajesz totalitaryzm. Hmm... No i ok, Twoje prawo, ale to se silnie łaczy z jednością narodowościową, i państwem totalitarnym, a nasza 1000 letnia kultura w duzej już mierze opiera sie na chrześcijaństwie, wec czemu chcesz je zwalczać? A co z innymi wyznaniami? Rodzimowierców też przegonisz bo nie oddaja czci Jendookiemu? A co z ateistami, albo takimi, co wierzą w coś ponad Bogami? A buddyści? Taoisci? Dzisiejszy swiat nie ogranicza się do jednej religii. Kultury na tyle sę pzreniknęły, ze powstały nawet nowe twory zwane new age.

Powiem Ci tak, znam osobiście Asatryjczyków, to wspaniali ludzie. potrafiacy twardo stąpać po Ziemi, wyznający i co więcej przestrzegający swej drogi, a przede wszystkim 9 cnót Asatryjskich. Znasz je na pewno, to:

Odwaga

Prawdomówność

Honor

Wierność

Dyscyplina

Gościnność

Pracowitość

Samodzielność

Wytrwałość

Dla nich to nie są puste słowa, zasady, które można sopbie złamać i sie potem z nich rozgrzeszyc przed jakimś sukiennokwym. Dla nich to sprawa honoru, to naturalność. Co wiecej Asatryjczycy, jakimi Ich widzę, są skupieni na własnym stadzie. Rodzina to świętość. A pojęcie rodziny też jest szersze niz to co znamy z codziennosci.

W takich klanach (rodzinach) nie ma miejsca na nacjonalizm ani tym bardziej totalitaryzm, bo zwyczajne wrodzona uczciwość, a przede wszystkim Asatryjski Honor by na to nie pozowlily.

Swoją drogą co takiego ciekawego jest w faszyźmie, ze młodzi ludzie wciąż dają sie mu uwieść? Jak tak poczytać o faszyźmie to nic on w zamian tym młodym swoim fanom nie daje, prócz mozl;iwosci dowalenia komuś, dosłownie i w przenośni, zaszczepiania agresji i nietolerancji. A potem posłanie tego mięsa armatneiego na rzeź, bo w faszyźmie mamy wierchuszkę i mięso armatnie odwalajace za nich cały cyrk.

A jednak tak wielu chce być tym mięsem armatnim, poddawanym praniu mózgu i manipulacji. Dlaczego?

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dziękuję za odpowiedź szept.

Po prostu ja myślę jak wielu innych, że to co zrobił kościół pogaństwu nie można odpuścić(oko za oko) My poganie tolerowaliśmy chrześcijaństwo i inne religie niech się modlą tylko niech nie "nawracają ludzi na swoją religie. A oni siła robili jakieś inkwizycje niszcząc pogańskie świątynie to pytam dlaczego my ich teraz mamy tolerować? Ja nie będę tolerować żadnej religii która będzie siłą nawracać ludzi do swojej religii, chodzi tu o strach(pójdziesz do piekła!), manipulowanie, i siłowa chęć przynależenie do owych grup!

A teraz druga bajka, Varg Vikernes napisał że większość dzisiejszych pogan nie nie jest tak na prawdę poganami. W czasach pogańskiej oczywiście w niektórych szczepach zostawiano ludzi w lesie bo nie byli "czyści rasowo"(mieli jakiś defekt) I co mi powiesz o tym Pani Szept? Czy tutaj nie można doszukać się rasizmu? Jakiegoś odchylenia jednostki od społeczności?

Zasmucił mnie fakt że nie będę mógł zostać asatryjczykiem tylko właśnie nazywać siebie Odynistą! jeśli nie chcę po za granicami swego kraju masy imigrantów ze wschodu to jest to rasizm? (I właśnie przez to, nie mogę zostać asatryjczykiem)Czy może Faszyzm? W Czasach pogańskich daliśmy im wolną rękę czczenia swoich bogów, a oni nas po prostu "wydymali", zniszczyli naszą kulturę naszą religię i nasze świątynie! I ja teraz mam obserwować jak niektóre podkreślam niektóre religie manipulują innymi ludźmi? Kurcze, czy tylko mnie obchodzi los naszych dzieci?

Czy może dzisiajsze "New age asatru" opiera się na Interpretatio christiana?

Edytowane przez Coldnorth
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dziękuję za odpowiedź szept.

Po prostu ja myślę jak wielu innych, że to co zrobił kościół pogaństwu nie można odpuścić(oko za oko) My poganie tolerowaliśmy chrześcijaństwo i inne religie niech się modlą tylko niech nie "nawracają ludzi na swoją religie. A oni siła robili jakieś inkwizycje niszcząc pogańskie świątynie to pytam dlaczego my ich teraz mamy tolerować? Ja nie będę tolerować żadnej religii która będzie siłą nawracać ludzi do swojej religii, chodzi tu o strach(pójdziesz do piekła!), manipulowanie, i siłowa chęć przynależenie do owych grup!

A teraz druga bajka, Varg Vikernes napisał że większość dzisiejszych pogan nie nie jest tak na prawdę poganami. W czasach pogańskiej oczywiście w niektórych szczepach zostawiano ludzi w lesie bo nie byli "czyści rasowo"(mieli jakiś defekt) I co mi powiesz o tym Pani Szept? Czy tutaj nie można doszukać się rasizmu? Jakiegoś odchylenia jednostki od społeczności?

Zasmucił mnie fakt że nie będę mógł zostać asatryjczykiem tylko właśnie nazywać siebie Odynistą! jeśli nie chcę po za granicami swego kraju masy imigrantów ze wschodu to jest to rasizm? (I właśnie przez to, nie mogę zostać asatryjczykiem)Czy może Faszyzm? W Czasach pogańskich daliśmy im wolną rękę czczenia swoich bogów, a oni nas po prostu "wydymali", zniszczyli naszą kulturę naszą religię i nasze świątynie! I ja teraz mam obserwować jak niektóre podkreślam niektóre religie manipulują innymi ludźmi? Kurcze, czy tylko mnie obchodzi los naszych dzieci?

Czy może dzisiajsze "New age asatru" opiera się na Interpretatio christiana?

Wiesz zgodnie z tym co piszesi wyznajesz powinieneś zostać Rodzimowiercą a nie wyznawać Bogów Germańskich, bo to nie bedzie czyste narodowo.

Nie tylko Chrześciajnie zresztą nawracali podbite ludy na swoją wiarę, to normalna polityka państwa zwycięskiego. Inaczej nie zasymilujesz ludzi. Niestety też każda władza ma tendencję do narzucania i manipulowania swoimi poddanym, także nawracania ich na swoja wiarę. Król przyjmuje chrzest to jakby cały jego lud przyjmował, czy sę to ludowi podoba czy nie.

Toptalitaryzm zaś i faszyzm wcale nie działa inaczej.

Gdzie tu logika?

I jaka to polityka mścić się na prostych ludziach, którym od pokolen wszczepiano, że Jezus i ten pustynny bóg to jedyni prawdziwi? Oni wierzą w swoje Ty w swoje.

Poza tym mścić sie dziś na niewinnych za to, ze ich praszczury sprzed paru wieków uznały, że monoteizm jest lepszy od politeizmu?

Trochę to trąci szukaniem usprawiedliwienia dla własnej nietolerancji i agresji.

2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie chrześcijanie, tylko Judo chrześcijanie nie podbijali z początku państw zależy też co kto ma na myśli mówiąc "podbijać" My jakoś władza słowiańsko-pogańska nikomu nie narzucaliśmy w to co ma wierzyć a oni już tak. Napisałaś "chrzest to jakby cały jego lud przyjmował, czy sę to ludowi podoba czy nie." Właśnie to samo jest dzisiaj tylko dzisiaj tego króla nazywa się demokracją a raczej pseudo-demokracją. to jest tak proste jeśli król chciałby narzucić jakąś inną religie to lud nie mówi "dobra" tylko pozbywa się wodza i już. Czasami najbrutalniejsze środki są najlepsze ktoś musi nosić spodnie, jeśli ludowi nie podoba się to co robi wódz czy tam król to się go pozbywa.

" jaka to polityka mścić się na prostych ludziach, którym od pokolen wszczepiano, że Jezus i ten pustynny bóg to jedyni prawdziwi?"

Wszczepiano? Ok, ale w dzisiejszych czasach żądam od ludzi otwarcia umysłu już nie mamy "czarnych wieków" niech myślą samodzielnie a jak nie potrafią to są głupcami, a z głupców można tylko wykorzystać jak wykorzystali to w czasach "chrztu polski" Ale jeśli to pomijając to dlaczego niszczyli pogańskie świątynie? Mogli przecież zbudować nowe? A jak dali sobie coś wszczepić to ich problem nie nasz!

Mi np. wszczepiają że "USA jest dobre" I co związku z tym? Jak wszyscy to wszyscy? Mam mieć wymówkę "ale przecież mi wszczepiali, to nie moja wina"

Więc dlaczego mam tolerować nie słowiańską religie? Oni naszej nie mogli a my mamy? Spójrz na judo chrześcijaństwo 10 przykazań jakaś listę sobie zrobili... co wolno, a czego nie, a nie zrób tego to wiesz gdzie trafisz! Do piekła na wieczność! To jest ta dobra religia którą mam tolerować? To samo jak nazywają "ISLAM RELIGIA POKOJU" śmiech na sali!

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie chrześcijanie, tylko Judo chrześcijanie nie podbijali z początku państw zależy też co kto ma na myśli mówiąc "podbijać" My jakoś władza słowiańsko-pogańska nikomu nie narzucaliśmy w to co ma wierzyć a oni już tak. Napisałaś "chrzest to jakby cały jego lud przyjmował, czy sę to ludowi podoba czy nie." Właśnie to samo jest dzisiaj tylko dzisiaj tego króla nazywa się demokracją a raczej pseudo-demokracją. to jest tak proste jeśli król chciałby narzucić jakąś inną religie to lud nie mówi "dobra" tylko pozbywa się wodza i już. Czasami najbrutalniejsze środki są najlepsze ktoś musi nosić spodnie, jeśli ludowi nie podoba się to co robi wódz czy tam król to się go pozbywa.

" jaka to polityka mścić się na prostych ludziach, którym od pokolen wszczepiano, że Jezus i ten pustynny bóg to jedyni prawdziwi?"

Wszczepiano? Ok, ale w dzisiejszych czasach żądam od ludzi otwarcia umysłu już nie mamy "czarnych wieków" niech myślą samodzielnie a jak nie potrafią to są głupcami, a z głupców można tylko wykorzystać jak wykorzystali to w czasach "chrztu polski" Ale jeśli to pomijając to dlaczego niszczyli pogańskie świątynie? Mogli przecież zbudować nowe? A jak dali sobie coś wszczepić to ich problem nie nasz!

Mi np. wszczepiają że "USA jest dobre" I co związku z tym? Jak wszyscy to wszyscy? Mam mieć wymówkę "ale przecież mi wszczepiali, to nie moja wina"

Więc dlaczego mam tolerować nie słowiańską religie? Oni naszej nie mogli a my mamy? Spójrz na judo chrześcijaństwo 10 przykazań jakaś listę sobie zrobili... co wolno, a czego nie, a nie zrób tego to wiesz gdzie trafisz! Do piekła na wieczność! To jest ta dobra religia którą mam tolerować? To samo jak nazywają "ISLAM RELIGIA POKOJU" śmiech na sali!

Ok, ale to juz indywidualna sprawa w co kto wierzy. Ja żyję dziś i nie jestem chrześcijanką bo tak wybrałam. Moze komuś z tym dobrze, mnie nie było, wiec zrezygnowałam. I tyle.

Patrząc z nacjonalistycznego punktu widzenia powinnam jako jedynie słuszną wiarę przyjać Rodzimowierczą. Dlaczego nie mam jednak mieć prawa wyboru wiary, jak gwarantuje mi to konstytucja? chcę byc buddystką, jestem, asatryjką, jestem, chrześcijanką - jestem, ateistką - jestem. Mamy taki a nie inny zapis konstytucyjny a fakt ze nasi politycy biegaja do Kościoła (najchętniej przed wyborami) nie znaczy, ze ja też muszę. Mogę, ale to kwestia wyboru.

Zwróć uwagę, jak wielu młodych i nie tylko młodych ludzi, decyduje sie albo na akt apostazji, albo szuka swego miejsca religijnego poza Chrześcijanstwem. Oficjalne statystyki moze tego nie pokazują ale jednak tak jest.

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

@Coldnorth.

Pozdrowienie.

Po prostu ja myślę jak wielu innych, że to co zrobił kościół pogaństwu nie można odpuścić(oko za oko) My poganie tolerowaliśmy chrześcijaństwo i inne religie niech się modlą tylko niech nie "nawracają ludzi na swoją religie. A oni siła robili jakieś inkwizycje niszcząc pogańskie świątynie to pytam dlaczego my ich teraz mamy tolerować? Ja nie będę tolerować żadnej religii która będzie siłą nawracać ludzi do swojej religii, chodzi tu o strach(pójdziesz do piekła!), manipulowanie, i siłowa chęć przynależenie do owych grup!

Rozumiem Cię, ta kwestia budzi wiele emocji i we mnie. Jedyna odpowiedź jaką mogę znaleźć na pytanie "Dlaczego ich tolerować?" brzmi:

ŻEBY NIE STAĆ SIĘ TAKIM JAK ONI.

A teraz druga bajka, Varg Vikernes napisał że większość dzisiejszych pogan nie nie jest tak na prawdę poganami. W czasach pogańskiej oczywiście w niektórych szczepach zostawiano ludzi w lesie bo nie byli "czyści rasowo"(mieli jakiś defekt) I co mi powiesz o tym Pani Szept? Czy tutaj nie można doszukać się rasizmu? Jakiegoś odchylenia jednostki od społeczności?

Przyjacielu, troszeczkę mylisz pojęcia. Nie dlatego, że nie byli 'czyści rasowo', tylko dlatego, że stanowili zagrożenie dla plemienia z powodu swojej ułomności JAKIEJŚ natury.

Gdyby w plemieniu pojawiło się dziecko "zanieczyszczone rasowo" czy "genetycznie" to zapewne miałoby przechlapane zarówno ono jak i matka...

A może wcale nie? Opowieści mówią, że "strasznym, groźnym Wikingom" nieobca była litość, zresztą Varg też pisze, że jest to jedna z "nienaturalnych, pochodzących od Bogów cech, które odróżniają ludzi od zwierząt".

Zasmucił mnie fakt że nie będę mógł zostać asatryjczykiem tylko właśnie nazywać siebie Odynistą! jeśli nie chcę po za granicami swego kraju masy imigrantów ze wschodu to jest to rasizm? (I właśnie przez to, nie mogę zostać asatryjczykiem)Czy może Faszyzm? W Czasach pogańskich daliśmy im wolną rękę czczenia swoich bogów, a oni nas po prostu "wydymali", zniszczyli naszą kulturę naszą religię i nasze świątynie! I ja teraz mam obserwować jak niektóre podkreślam niektóre religie manipulują innymi ludźmi? Kurcze, czy tylko mnie obchodzi los naszych dzieci?

Niebędziesz mógł zostać asatryjczykiem bo jesteś faszystą, dobrze rozumiem?

Masy imigrantów. Okej. Powiem tak. Niech imigranci przyjeżdżają, ale pozycja polskich obywateli na rynku pracy powinna być zabezpieczona. Mój pogląd.

Czy jestem faszystą? Śmiem wątpić. Rasistą? Bynajmniej.

Wydymali, zniszczyli nasze świątynie? Dobra, nie czepnę się już tego, że archeologia jakoś pozostałości chramów nordyckich znajduje malutko, to byłby czysty upierdliwizm. Ale cóż... Prawo silnej ręki. Oni byli silniejsi, poganie byli słabsi. Kropka. Jeśli chciałoby się odwrócić ten proces, o czym marzę z całej mojej pogańskiej duszy, to trzebaby było przyjrzeć się przyczynom (DLACZEGO chrześcijanie zdobyli monopol?) i zastanowić się jak zastosować podobne mechanizmy w drugą stronę.

Mam do Ciebie jedno pytanie.

Czemu uważasz się za faszystę?

I czemu przy okazji na fakt, że Asatru do siebie faszystów nie wpuszcza pomstujesz na naszym forum, a nie ichnim? :D

Z serdecznym pozdrowieniem;

Alchemik.

2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Alchemik w bardzo ciekawy sposób napisałeś.

"Rozumiem Cię, ta kwestia budzi wiele emocji i we mnie. Jedyna odpowiedź jaką mogę znaleźć na pytanie "Dlaczego ich tolerować?" brzmi:

ŻEBY NIE STAĆ SIĘ TAKIM JAK ONI."

- Ogień zwalczymy tylko ogniem, wet za wet, gdy zaczniemy mieć bardziej ekstremalne poglądy co do tych religii ludzie zaczną zwracać uwagę na to uwagę co mówimy i będą pytania "Dlaczego?" A my jako poganie, nie wszczepimy, nie zmusimy tylko odpowiemy im na to! I oni tylko oni będą mieli wolną wolę żeby do nas przystąpić albo też i nie. Ale będą świadomi czym jest pogaństwo i czym jest judo chrześcijanizm podkreślam judo chrześcijaństwo to nie jest nasza wiara i nigdy nią nie była to dlaczego teraz jest?

"Przyjacielu, troszeczkę mylisz pojęcia. Nie dlatego, że nie byli 'czyści rasowo', tylko dlatego, że stanowili zagrożenie dla plemienia z powodu swojej ułomności JAKIEJŚ natury.

Gdyby w plemieniu pojawiło się dziecko "zanieczyszczone rasowo" czy "genetycznie" to zapewne miałoby przechlapane zarówno ono jak i matka...

A może wcale nie? Opowieści mówią, że "strasznym, groźnym Wikingom" nieobca była litość, zresztą Varg też pisze, że jest to jedna z "nienaturalnych, pochodzących od Bogów cech, które odróżniają ludzi od zwierząt"

- Dlatego napisałem to w cudzysłowie dosłownie napisałeś chyba słowa Vikernesa ale dokładnie o to mi chodziło, po prostu źle może to sformułowałem zbyt radykalnie. Masz całkowitą rację.

"Niebędziesz mógł zostać asatryjczykiem bo jesteś faszystą, dobrze rozumiem?

Masy imigrantów. Okej. Powiem tak. Niech imigranci przyjeżdżają, ale pozycja polskich obywateli na rynku pracy powinna być zabezpieczona. Mój pogląd.

Czy jestem faszystą? Śmiem wątpić. Rasistą? Bynajmniej.

Wydymali, zniszczyli nasze świątynie? Dobra, nie czepnę się już tego, że archeologia jakoś pozostałości chramów nordyckich znajduje malutko, to byłby czysty upierdliwizm. Ale cóż... Prawo silnej ręki. Oni byli silniejsi, poganie byli słabsi. Kropka. Jeśli chciałoby się odwrócić ten proces, o czym marzę z całej mojej pogańskiej duszy, to trzebaby było przyjrzeć się przyczynom (DLACZEGO chrześcijanie zdobyli monopol?) i zastanowić się jak zastosować podobne mechanizmy w drugą stronę."

- Nie będę mógł zostać asatryjczykiem bo jestem faszystą http://www.asatru.pl/faq.html#odp9 pytanie nr 9

Bazowałem na tym.

"Czy jesteś faszystą?"

- W dzisiejszych czasach te słowo zostało tak zmodyfikowane powstały różne odłamy nawet neofaszyzmu. Kocham swoją rasę biała(przez to jestem "hitlerowcem" nieprawdaż?...) Nie mam nic do innych ras ale wolałbym żeby żyli sobie tak gdzie żyją. Dlaczego? Dlatego że jak wpuścimy masę imigrantów do danego kraju to czy się tworzy czysta asymilacja? Wątpię... Ale wiem jedno, tworzy się wielokulturowość, za kilkaset lat stworzymy u nas w Europie drugie USA, wszystko to samo czy będę we Włoszech ,w Polsce, w Brukseli, w Szkocji nie odróżnicie kraju, a to jest przecież piękne! Gdy można zobaczyć w każdym innym kraju jego podkreślam jego kulturę, osobowość ludzi, to coś innego, które odróżnia ich od innych krajów!

Druga sprawa zabieranie przez imigrantów miejsc pracy! Oglądałem kiedyś dokument że w Rosji w jakimś małym miasteczku doszło do zamieszek, dlaczego? Z Powodu imigrantów Rosjanie obudzili się "z ręką w nocniku" Zobaczyli że ich dzieci nie mają gdzie pracować, wszystkie miejsce pracy zostały odebrane w "rodzinny imigrancki interes" A wiecie kto zrobił te zamieszki? Nie neonaziści czy skinheadzi, Tylko zwyczajni ludzie, starzy, młodzi, taksówkarze ludzie którzy z rasizmem mieli tyle wspólnego jak piernik z wiatrakiem! I co mi na to powiecie? Możecie mnie teraz nazwać faszysta nazista skinhead co chcecie! Ale zobaczymy jak Nasze dzieci będą żałować tego że nic z tym nie zrobiliśmy gdy był na to czas!(przypomina wam to coś?... Może chrystianizacje polski i My teraz żałujemy!)

ps. Owy filmik Islam która nazywam religie agresywną jak religie judo chrześcijańska była kilkaset lat temu!

http://www.youtube.com/watch?v=UV6_fBWvwxU

W Związku z moją obecną postawą nie mogę być Asatryjczykiem?

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Z tym pytaniem naprawdę skieruj się na forum Asatru, nie tutaj :D

Ja mam rasę białą w głębokim poważaniu, mówiąc szczerze. Biała, czarna, żółta czy czerwona, każda równie dobra (zła?), po prostu są inne. Szanuję ludzi innych wyznań, poglądów czy koloru skóry, ale nie zgadzam się z bardzo popularnym i 'poprawnym politycznie' stwierdzeniem, że wszyscy jesteśmy tacy sami.

3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

- Ogień zwalczymy tylko ogniem, wet za wet, gdy zaczniemy mieć bardziej ekstremalne poglądy co do tych religii ludzie zaczną zwracać uwagę na to uwagę co mówimy i będą pytania "Dlaczego?" A my jako poganie, nie wszczepimy, nie zmusimy tylko odpowiemy im na to! I oni tylko oni będą mieli wolną wolę żeby do nas przystąpić albo też i nie. Ale będą świadomi czym jest pogaństwo i czym jest judo chrześcijanizm podkreślam judo chrześcijaństwo to nie jest nasza wiara i nigdy nią nie była to dlaczego teraz jest?

Coldnorth, wypowiadasz się w liczbie mnogiej - przypomnij mi proszę w czyim imieniu dokładnie się wypowiadasz (wytłuszczony fragment)?

Wyżej napisałeś "my jako poganie" - jestem poganką i zdecydowanie nie podzielam Twojego zdania i nie mam zamiaru nic nikomu wszczepiać.

3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Coldnorth,

Być może nie mam prawa wypowiadać się na ten temat, bo jak powiedział mi kiedyś pewien asatryjczyk, nie dość że pełną gębą, to jeszcze w polskim światku asatryjskim prominentny, [edit] którego zresztą bardzo cenię i szanuję i nie śmiałabym się jego zdaniu sprzeciwić, nawet jeśli sama mogłabym być innego [/edit], "dalej mi do Asatru niż z jednego końca Wszechświata na drugi, ale niestety wciąż zdarzają się ludzie nieświadomi, z Asatru mnie kojarzący", mimo to odważę się tu wypowiedzieć. Jako heathen, wierna Północnej Ścieżce i nordyjskim (nie nordyckim, zauważ słownikową różnicę) bogom, uważam, że mam taki obowiązek.

Przede wszystkim nie rozumiem, czemu za autorytet uważasz akurat Varga. A nie na przykład Swaina Wodeninga, Marka Stinsona, czy im podobnych ludzi, od lat prowadzących własne kindredy lub od wielu lat kształtujących oblicze tego, co można nazwać dzisiejszym Asatru. I nawet jeżeli część z nich uznaje bardziej hm... folkistowską (czy folkistyczną) wersję tej religii, jednak nadal bardzo jej daleko do rasizmu. Zresztą na terenie Polski, jako trasy wędrówki ludów, my akurat mamy prawo zarówno do wyznawania bogów Północy (bo BYLI na naszym terenie wyznawani, zanim przybyli tu Słowianie), jak i celtyckich (jak wyżej; plemiona germańskie, gockie i Celtowie zasiedlali dzisiejsze ziemie Polski dłużej niż przybyli po nich Słowianie zanim zostali dzięki wyborowi Mieszka schrystianizowani) i traktować to jako ewidentne rodzimowierstwo. A jeśli chodzi o "czystość rasową" ludności dzisiejszej Polski trudno w ogóle o czymś takim mówić...

Poza tym naucz się, proszę, prawidłowo używać terminów religioznawczych (a być może też uzupełnj ich zrozumienie), bo pisząc "JUDO CHRZEŚCIJANIE" faktycznie wystawiasz sobie świadectwo jako brunatnej, antyżydowskiej masie, na którą każdy zdrowy asatryjczyk bądź heathen jedynie zwymiotuje... całe chrześcijaństwo jest z pochodzenia bliskowschodnie, każdy chrześcijanin jest judEo- (nie judo) chrześcijaninem, bo ta religia wyrosłą na bazie judaizmu i zdaniem jej założyciela jest judaizmu naturalną kontynuacją. Nic w tym dziwnego - i nie istnieje żadne rozróżnienie na chrześcijan i to, co Ty (być może za Vargiem, ja nie mam nerwów do słuchania czy czytania jego wypowiedzi, wolę wypowiedzi takich, od których można się czegoś sensownego nauczyć) nazywasz "JUDOchrześcijanami".

Prawda, że myślenie judeochrześcijańskie, podobnie zresztą jak islamskie, obce jest rdzennej kulturze europejskiej, ale nie należy z tego wyciągać wniosków obejmujących kwestie rasowe.

Natomiast to, co piszesz o porzucaniu słabych czy kalekich na pastwę losu w ogóle nie ma nic wspólnego z kwestiami rasowymi i tym, co nazywasz "czystością rasy". To czysty pragmatyzm, bardzo częsty w wielu społecznościach żyjących w niezbyt łatwych (eufemizm!) warunkach. Od Spartan przez wiele plemion afrykańskich i nie tylko, aż do nawet XVIII-wiecznych jeszcze górali podhalańskich. Porzucanie upośledzonych nie miało nic wspólnego z rasą czy czymkolwiek w ten deseń. Chodziło po prostu o nieobciążanie społeczności jej przedstawicielem, który nie mógł być produktywny, a musiał być żywiony, podczas gdy otoczenie umożliwiało dostęp tylko do ograniczonych zasobów. Uważano, że dziecko można zrobić nowe, zdrowe, a i społeczności będzie łatwiej, gdy nie będzie obciążona kaleką, i posłanie kaleki od razu za Zasłonę Światów oszczędzi mu cierpień w życiu...

Jeśli chodzi o brak tolerancji dla islamskiej ekspansji (należy zresztą przy okazji rozróżnić pojęcia tolerancji i akceptacji) - nie ma to moim zdaniem wiele z faszyzmem wspólnego. Natomiast brak tolerancji (a jak to sobie wyobrażasz? Zamierzasz latać z pochodnią i podpalać kościoły, najlepiej w czasie nabożeństwa?) dla chrześcijaństwa nie jest raczej możliwy... zajrzyj sobie do słownika i sprawdź definicję słowa "tolerować"...

Poza tym... to właściwie nie bardzo rozumiem, czemu wdaję się z Tobą w jakiekolwiek dyskusje... chyba dlatego, że Twoja wypowiedź rzuca dość parszywe światło na religię, z którą się identyfikuję, a Twoje wypowiedzi wskazują na to, że i Ty chciałbyś się identyfikować. Jednak brunatnej masie nic się nie tłumaczy... I tak, z poglądami zatrącającymi o faszyzm nigdy nie zostaniesz asatryjczykiem. Bo Asatru to religia grupowa, plemienna. A żadna asatryjska grupa nie zaakceptuje Cię i nie uzna za swojego, jeśli będziesz je prezentował, usiłował wprowadzić w życie i nawoływał do nich innych.

Siostra, wybacz, musiałem cię troszkę ocenzurować. Ten tekst był za mocny.

Alchemik

Edytowane przez Hrefna
2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wybacz Alchemiku, ale po prostu reaguje agresją na wszystko, co z daleka trąci brunatną kupą.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Rozumiem Cię w pełni, ale mam obowiązki jako moderator. Regulamin jest taki sam dla wszystkich.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Coldnorth, wypowiadasz się w liczbie mnogiej - przypomnij mi proszę w czyim imieniu dokładnie się wypowiadasz (wytłuszczony fragment)?

Wyżej napisałeś "my jako poganie" - jestem poganką i zdecydowanie nie podzielam Twojego zdania i nie mam zamiaru nic nikomu wszczepiać.

Słuszne pytanie i słuszna uwaga.

Hrefna dla Ciebie :drinking25:

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A jeszcze zacytuję wypowedź pogańską po przeczytaniu powyższych postów, niestety ta osoba nie ma jeszcze konta u nas:

Varg Vikernes w d*pie był i równo widział. Nie jest żadnym autorytetem ani w światku pogańskim ani tym bardziej naukowym. Jedyne na czym sie zna to muzyka.

Jaka szkoda, że monoteiści nie mają monopolu na idiotów :)

I to tyle w kwestii wypowiadania sie "my jako poganie".

3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ktos kto zachwyca sie wypowiedziami jakiegos psychopaty, bredzi o jakiejs zemscie i sam siebie nazywa faszysta wystawia jedynie swiadectwo swojej umyslowej ulomnosci...

A nazywajac siebie chocby i Odynista pokazuje cala swoja ignorancje i absolutne niezrozumienie Polnocnej Sciezki.

Zamiast obrazac tych ludzi porownujac sie do nich przeczytaj moze CZYM jest Odynizm, chlopcze:

http://www.odinic-rite.org/OR%20flyer.pdf

Zamiast czytac chore wypociny jakiegos bandyty, poczytaj lepiej o tym panu i tym co on ma do powiedzenia:

http://www.angelfire.com/nm/seidhman/beinweb.html

Zamiast snuc jakies smieszne teorie - spojrz dlaczego z takim nastawieniem jak twoje nigdy nie bedziesz Asatryjczykiem:

http://www.heathensagainsthate.org/

Chosbys zalozyl sobie 10 Mjöllnirow i do zdarcia gardla krzyczal na metalowych koncertach Odyn, Odyn ... nadal bedziesz tylko malym smiesznym chlopcem w krotkich spodenkach i brunatnej koszuli, ktorego wszyscy beda obchodzili duzym lukiem.

Sprobuj w NS Zadruga - tam jest wiecej takich jak Ty. Nie bedziesz sie czul taki samotny.

4

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

I tak oto przemówili bardziej ode mnie kompetentni jeśli chodzi o Asatru. Ja mam jedną uwagę do przemyślenia. Dlaczego ze wszystkich tu AKURAT JA jestem najbardziej otwarty na dialog? :D

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
I tak oto przemówili bardziej ode mnie kompetentni jeśli chodzi o Asatru. Ja mam

jedną uwagę do przemyślenia. Dlaczego ze wszystkich tu AKURAT JA jestem

najbardziej otwarty na dialog? :D

Brat, bo Czarna pewnych rzeczy od swoich wymaga... to raz. O czym na pewno doskonale wiesz... I dlatego, że nie Północną, a Zachodnią ścieżką idziesz, a do niej nasz rozmówca nie czuje jakoś inklinacji? No i dlatego, że druid musi rozumieć i tolerować?

A dwa - hm, wiesz... otwartość na dialog z ekhem... pomiotami w pewnym kolorze, roztaczającymi wokół siebie smrodek faszyzmu i głośno się w dodatku do tego faszyzmu przyznającymi, chyba nie jest do końca wlaściwym podejściem... ja żałuję, że w sumie byłam zbyt grzeczna (pomijając ocenzurowany fragment). A z drugiej strony zbyt się uniosłam, żeby skierować rozmówcę ku właściwym źródłom, cóż, nic nie poradzę na to, że niektóre poglądy po prostu wyprowadzają mnie z równowagi.

No i trzy - mnie do owych kompetentnych chyba zaliczać nie powinieneś, tu powinnam zapobiec mozliwemu nieporozumieniu i coś sprostować... ot, czarownica, robiąca swoje na tej, nie innej ścieżce, bo takim, nie innym bogom przysięgła... skoro asatryjczycy mnie za kompetentną nie uważają, to i Ty nie powinieneś. Że nad sobą nie zapanowałam i musiałam odezwać się do kogoś, kto samym używaniem nazwy bliskiej mi religii, obraża jej wyznawców, nie znaczy, że jestem w tej kwestii kompetentna.

Edytowane przez Hrefna
1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja wiem, Ty wiesz, wie to Ziemia, Niebiosa i Ocean.

Do druida mi jeszcze hłe, hłe, hłe, daleko, brody nie mam nawet po pierś, co dopiero po pas :D

Jestem po prostu zaskoczony, bo znając moją eee... sytuację, światopogląd i tak dalej, to ja powinienem pierwszy wrzeszcześ "Tępić brunatną zarazę!"

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie chrześcijanie, tylko Judo chrześcijanie nie podbijali z początku państw

Jakkolwiek tę kwestię świetnie wyjaśniła już Hrefna, chciałabym zadać Ci pytanie odnośnie tego fragmentu. Mianowicie intryguje mnie bardzo, jaka jest według Ciebie różnica między chrześcijaństwem a judEochrześcijaństwem?

to jest tak proste jeśli król chciałby narzucić jakąś inną religie to lud nie mówi "dobra" tylko pozbywa się wodza i już. Czasami najbrutalniejsze środki są najlepsze ktoś musi nosić spodnie, jeśli ludowi nie podoba się to co robi wódz czy tam król to się go pozbywa.

O, a to kolejny intrygujący mnie fragment. Czy mógłbyś podać jakiś przykład z historii, na którym oparłeś się, wydając tę opinię? :>

Wszczepiano? Ok, ale w dzisiejszych czasach żądam od ludzi otwarcia umysłu już nie mamy "czarnych wieków"

Jak można żądać od ludzi otwarcia umysłów, jeśli samemu zamyka się swój?

niech myślą samodzielnie a jak nie potrafią to są głupcami, a z głupców można tylko wykorzystać jak wykorzystali to w czasach "chrztu polski"

Albo np. w Niemczech za czasów Hitlera.

Ale jeśli to pomijając to dlaczego niszczyli pogańskie świątynie? Mogli przecież zbudować nowe?

Tak samo można byłoby pytać, dlaczego w starożytnym Egipcie Amenhotep IV po zmianie imienia na Echnaton i zastąpieniu politeizmu monoteizmem zaczął niszczyć wizerunki ichnich starych bogów na rzecz Atona. Oczywiście znalazłoby się w historii wiele innych tego typu przykładów z różnych stron świata. Odpowiedź na Twoje pytanie jest prosta: Nie mogli zbudować nowych, bo do ich celów politycznych nie należało zachowanie starej wiary podbitego ludu. Resztę dopowiedz sobie sam.

Ogień zwalczymy tylko ogniem, wet za wet, gdy zaczniemy mieć bardziej ekstremalne poglądy co do tych religii ludzie zaczną zwracać uwagę na to uwagę co mówimy i będą pytania "Dlaczego?"

A nie przyszło Ci nawet przez chwilę do głowy, że wtedy 'oni' też mogą odpowiedzieć ogniem? :p

Edytowane przez Xena
3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wszczepiano? Ok, ale w dzisiejszych czasach żądam od ludzi otwarcia umysłu już nie mamy "czarnych wieków" niech myślą samodzielnie a jak nie potrafią to są głupcami, a z głupców można tylko wykorzystać jak wykorzystali to w czasach "chrztu polski" Ale jeśli to pomijając to dlaczego niszczyli pogańskie świątynie? Mogli przecież zbudować nowe? A jak dali sobie coś wszczepić to ich problem nie nasz!

Jeszcze takie pytanie odnosnie powyższego. Jka już tych "głupców" wykorzystacie i wprowadicie swoje rządy, swoją reigię, to czy zachowacie Koscioły lub inne miejsca kultu, by Ci "głupcy", jak ich nazywasz mogli dalej czcić tam swego Boga?

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

...zwłaszcza, że heathen przyjmują przecież do wiadomości istnienie innych bogów, tyle że nie oddają im czci, pozostając wierni swoim...

2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wiesz, biorąc pod uwagę fakt, że Twoje niewierzenie w bogów nieszczególnie przeszkadza im istnieć, to zajmowanie się tego typu kwestiami magicznymi byłoby cholernie ryzykowne, jeśliby się twierdziło, że 'innych bogów nie ma' :D

2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Oboje was lubię i szanuję moi drodzy.

Ale napiszcie to sobie na jakimś privie, dobra?

Alchemik
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Spoko, Brat. Ordnung muss sein, chociaż i tamta wymiana zdań była potrzebna.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Xena wojowniczko, wybacz że nie odp. na Twoje odp. ale jestem odpowiedzialny za to co napiszę a nie za to jak ktoś to zinterpretuje.

Nie chcę się do nikogo utożsamić, do nikogo mam do myśli do jakiejś grupy(to nie ja zakładam 150-te forum w sieci i nie głoszę tam swoich poglądów) Na dzisiaj sądzę że wasze asatru jest bardzo zgeneralizowane albo jest to New age asatru, indyfikujecie się z głównymi celami ale resztę sobie "zasad" sobie dodajecie, dodajecie to co wam się podoba, a to jest bardzo zgubne. Jeszcze trochę to zaczniecie się nazywać prastarymi wikingami! Zaczniecie robić fora nie na .pl tylko na .com. Myślę że prawdziwe asatru nie polega na owczym myśleniu tylko na samodzielnym. Ale nie mam do was pretensji od zawsze wszystko było źle interpretowane(tak jak w szkole gdy nauczyciel mówi co Mickiewicz miał na myśli) Ja wiem że zaczniecie mnie zaraz atakować bo podważyłem waszą prawdę, tak, bo to wasza prawda w która wierzycie a jak wierzycie to tylko ona jest właściwa. Tak sobie pomyślałem jakbym przeniósł się w czasie powiedział bym np. wikingom w osadzie że nie gdy murzyni(dla nich to np. dzisiejszy anglicy) że nie lubię gdy się osadzają w norwegi czy by mnie tak zbesztali jak wy? Przecież wy jesteście doskonali jesteście asatryjczykiami....

ps. jeszcze trochę żeby zostać asatryjczykiem będzie trzeba lubić kolor zielony czerwony a nie lubić niebieskiego... Zabawne nieprawdaż?...

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Poczytaj sobie, chlopcze, chocby rzeczy spod linkow podanych Ci przez Ulfa. Poczytaj tez rzeczy pisane np. przez Vincenta Enlunda. Zapoznaj sie z materialami historycznymi. Z tym, co pisal Saxo Grammaticus. Albo i nawet Adam z Bremy... Albo Tacyt w Germamii. Poczytaj sagi. Zapoznaj sie tez z sama historia terminu Asatru. Sprobuj wglebic sie w mentalnosc ludow, do ktorych religii chcialbys sie odwolywac. Moze wtedy zrozumiesz, dlaczego na tej sciezce nie ma miejsca ani dla takich jak Varg, ani dla takich jak Ty. Bo kwestia nie polega tylko na przypieciu sobie etykietki, wytatuowaniu Valknuta i powieszeniu na szyi Mjollnira. Ani na gadaniu o rasie i jej czystosci. Ani na zyciu nienawiscia. Zeby zrozumiec nordyjska mentalnosc, trzeba miec wiedze o ludach, ktore konkretny panteon wyznawaly...

I dopiero potem prezentuj swoje zalosne teoryjki. Zeby o czyms mowic, najpierw trzeba miec o tym wiedze...

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.