Izabela

Przeklęte Dzieła Sztuki...

9 postów w tym temacie

Ostatnio szukałam na zajęcia pewnego obrazu Malczewskiego. Kliknęłam w jakiś link, który wyskoczył, gdy przeglądałam stronę z obrazami romantyka. Okazało się, że trafiłam na artykuł o "obrazach przeklętych". Przeczytałam, obejrzałam obrazy... Na kilku z nich przedstawione zostały dzieci ponure, z wrogimi minami. Dostały miano obrazów przeklętych, gdyż każdemu kto zawiesił je w swoim domu przytrafiała się za chwilę jakaś tragiczna, nieszczęśliwa, przerażająca przygoda. Podobno, gdy ludzie podziwiają na wystawach te obrazy, przez kolejne noce doznają demonicznych koszmarów, po których ciężko jest się otrząsnąć...

Co sądzicie o tym temacie? Jest to możliwe, aby dzieło sztuki niosło ze sobą klątwę?

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ale to chyba raczej nie są rzucone klątwy przez autorów obrazów. Jeden z nich, który sam potem zginął tragicznie, nie mógł zrozumieć dlaczego dzieje się w ten sposób z jego dziełem...

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Czasem robi to autor, czasem ktos zawiedziony dzielem na zamówienie, czasem jeszcze np ktoś kto posiadał dzieło itd.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Równie dobrze mógł to być ktoś kto zwyczajnie mu źle życzył i miał ciut więcej wiedzy niż autor(oraz umiał ją wykorzystać). Niektóre "przeklęte" obrazy są przecież wiekowe, a to oznacza, że klątwy musiały być bardzo silne.Czyli ten kto je rzucił nie w kij dmuchał...

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Blyth.

To, że klątwa trwa wieki, wcale nie świadczy o wielkiej mocy rzucającego. Wystarczy że będzie miała jeden dosłownie widowiskowy efekt, a ludzie sami zaczną ją ładować wierząc w nią, opowiadając o niej i się jej obawiając.

3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Pewnie tak jak w przypadku tego typu "przeklętych obrazów"... Tak się właśnie zastanawiałam ile w tym wszystkim jest podsycania przez ludzi...

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Mnie się wydaje, że to kwestia ładunku emocjonalnego... dzieła sztuki - a więc przedmioty, które z założenia, same w sobie jakieś, często silne, przesłanie emocjonalne niosą (nie mówię o tzw. sztuce współczesnej, abstrakcji i innych przerostach formy nad treścią oczywiście, ich przesłanie emocjonalne dociera do znacznie węższych grup odbiorców) bardzo łatwo emocjami naładować. Celowo lub przypadkiem... a ogromna część działania magii, zarówno pozytywnej, jak i szkodzącej, to przecież wyrzuty emocji, celowe lub nie, ale odbywające się we właściwym miejscu i czasie. Wystarczy, że dzieło jest "świadkiem" silnych emocji, nieopanowanych i nie poddanych kontroli, by je tymi emocjami "naładować" i by niosło je dalej, nasiąkając tym, co w wyniku tego nieplanowanego "przekazu" narasta w odbiorcach...

:offtopic:

Blyth, ja już dawnio miałąm zapytać, ale jakoś nie było okazji... ten Valknut w Twoim awatarze to tak celowo i z pełną świadomością, czy tylko przypadek?

2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Z klątwqami rodowymi /wielopokoleniowymi jest tak ,że ktoś przykładowo miał coś ważnego do przeżycia ,lecz zawiść ludzka , zazdrość ,pogarda ,itp. spowodowały że musiał przedwcześnie umrzeć ,i teraz jako dusza / Duch tej osoby , jeszcze straszniejsza niż za życia ( bo zemsta jest rozkoszą Bogów ), mści się na wszystkich w sposób nads-zmysłowy /paranormalny :

Telepatia ? ogólnie pojęta możliwość komunikacji pomiędzy formami życia bez użycia żadnych znanych człowiekowi zmysłów. Nazwa pochodzi od greckich słów tele (daleki) i patheia (uczucie). Podobnie jak w przypadku innych zjawisk parapsychologicznych istnieją liczne relacje świadków twierdzących, że zetknęli się z tym zjawiskiem lub potrafią je wywoływać, ale mimo wielu studiów, zjawisko nigdy nie przeszło pozytywnie testów naukowych w warunkach uniemożliwiających dokonywanie oszustw. Istnieje wiele proponowanych teorii na temat mechanizmu działania tego zjawiska, jednak żadna nie została jak na razie jednoznacznie potwierdzona.

Osoby wierzące w zjawiska paranormalne uważają często, że efektami działania telepatii są m.in. świadomość zbiorowa i intuicyjna komunikacja zwierząt.

Zjawisko telepatii jest na ogół przypisywane zdolności umysłu ludzkiego do wysyłania oraz wybiórczego przechwytywania swoistych fal mózgowych nawet na duże odległości. Badania naukowe potwierdzają jedynie możliwość konstruowania prostych urządzeń sterowanych myślą, przy czujnikach umieszczonych bardzo blisko mózgu [1]. Nie wiadomo także czy myśli innego rodzaju emitują podobne rozpoznawalne sygnały, co polecenia wydawane przez mózg przy sterowaniu ciałem. Przesyłanie złożonych poleceń (a tym bardziej innych treści) na duże odległości za pomocą myśli jest więc mało prawdopodobne z naukowego punktu widzenia przy obecnym poziomie wiedzy. Z kolei odebranie, rozpoznanie i odczytanie myśli wybranej osoby można porównać do praktycznie zerowego prawdopodobieństwa odbioru stacji radiowej wybranej spośród milionów innych rozgłośni, z których wszystkie nadają na tych samych częstotliwościach (mózg ludzki pracuje na bardzo wąskim paśmie częstotliwości do 100 Hz - zob. fale mózgowe).

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Najstarsze wzmianki o percepcji pozazmysłowej kojarzonej obecnie z telepatią znajdują się w Biblii, jednak zdolności tych nie przypisywano tajemniczym siłom ludzkiego umysłu, ale ingerencji istot duchowych:

Ducha Świętego objawiającego w pewnych sytuacjach myśli innych ludzi prorokom Jahwe lub wyznawcom Jezusa (np. 2 Królewska 6:11-12, 8:10; Daniela 2:27-28; Marka 2:8; Dzieje 5:3; 1 Koryntian 14:24-25),

duchów demonicznych objawiających fakty z życia wybranych ludzi osobom zdemonizowanym lub parającym się okultyzmem (np. Kapłańska 20:6; Powtórzonego Prawa 13:2-6; Izajasza 8:19; Łukasza 4:41; Dzieje 16:16-18; 2 Tesaloniczan 2:9).

Litera psi jest w parapsychologii oznaczeniem wszystkich zjawisk paranormalnych (m. in. telepatii)

Telepatia pojawia się w twórczości typu fantasy i science-fiction, gdzie jest częstym elementem relacji o porwaniach przez kosmitów.

Według znanego parapsychologa i miłośnika ufologii Ingo Swanna, kosmici posiadają tzw "telepatię +", czyli o wiele bardziej rozwiniętą telepatię od zdolności ludzkich telepatów, tak iż potrafią wyczuwać obecność obcych zmysłów, a także używają ich do porozumiewania się między sobą[2]

Australijskie Towarzystwo Sceptyków ufundowało nagrodę w wysokości 100 000 dolarów każdemu, kto dostarczy rzetelny dowód na istnienie tego zjawiska, lub zgodzi się na poddanie wiarygodnym testom na własne zdolności tego rodzaju i zdolności te okażą się prawdziwe[3]. Nagroda nie została dotąd przyznana.

Według badań przeprowadzonych przez CBOS aż 39% Polaków wierzy w telepatię.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Telepatia

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.