Gość Knust

Noetyka

6 postów w tym temacie

O noetyce, przyznam się bez bicia, dowiedziałem się przy okazji zabijania czasu w pociągu jakimś płodem literackim Browna. Ku memu zdziwieniu okazało się, że koncepcja w powieści nie jest wymysłem mało zresztą lotnego pisarza. Noetyka to faktyczna gałąź nauki, chociaż nie można jej nazwać nad wyraz szanowaną.

Daruję sobie cytowanie całych stron internetowych, gdyż obrazą dla innych użytkowników byłoby posądzanie ich o nieumiejętność wpisania frazy w google.

Nie przedłużając. Czym jest noetyka?

Noetyka to twór próbujący ukazać zależności między teologią, filozofią, fizyką, psychologią i metafizyką. Z racji samego nagromadzenia składników w tej zupie należy zauważyć iż będzie ona bazowała zarówno na samych przemyśleniach jak i na doświadczeniach typowo empirycznych. . Słynny eksperyment gdzie umierającego położono na wadze by określić czy dusza ma swoją wagę stanowi pewien przykład przenikania się odmiennych dziedzin nauki. Jeśli się uprzeć próba złożenia Psi Balla w wodzie również stanowi już badanie noetyczne.

Praktyczne badania praktycznymi badaniami, pozostaje jednak wątek stricte filozoficzny. W najbardziej toporny, wręcz cepowaty sposób można opisać filozofię w noetyce jako próbę dotarcia do prawdy absolutnej, ukrytej opisującej, tu cytat, 'coś co jest , a nie stało się i zaniknie'.

Przykładem może być poznanie noetyczne które określane jest mianem 'poznaniem serca'. Poznanie noetyczne ma umożliwić wgląd do rzeczywistości umysłowej, w ducha i duchowego sensu rzeczywistości. Cytując ponownie, gdyż zdanie jest dla mnie dość trafne ' Nóesis to rodzaj intuicji, ale nie zmysłowej, lecz intelektualnej. To swego rodzaju wizja, widzenie, ogląd. Wizji tej, która to, co widzi, przyjmuje z oczywistością, towarzyszy pewność.'

Noetyka zakłada oczywiście, że człowiek z racji tego, że jest bytem rozumowym posiada bardzo niewielkie umiejętności operowania widzeniem noetycznym.

W tym miejscu, gdyż ową teorię poznania noetycznego zaczerpnąłem oczywiście z sieci autor pierwowzoru powołał się na Tomasza z Akwinu i ponownie pozwolę sobie na chamskie zerznięcie cytacik.

Jeśli chodzi o naturalne uposażenie człowieka, to dysponuje on takim widzeniem w bardzo niewielkim wymiarze. Jak powiada Tomasz z Akwinu, człowiek jest bytem rozumowym (ens rationale), gdyż głównie posługuje się rozumem, o aniele natomiast można powiedzieć, że jest bytem intelektualnym (ens intellectuale). Umysł anioła bowiem w ogóle nie posiada funkcji rozumu, gdyż poznaje w sposób natychmiastowy, pewny i nieomylny (w zakresie tego, co dla niego naturalne).

Pomimo dość młodego rodowodu sama gąłąź nauki jest już dość rozbudowana, a ja sam osobiście bardziej chciałem zainicjować temat niż stworzyć wykład. Z tego powodu też pozostawię resztę aspektów i badań potencjalnym zaciekawionym. Sam natomiast polecam zainteresowaniu kwestię, gdyż niewykluczone, że noetyka w pewnym momencie swego rozwoju pozwoli ludziom odkryć pewne aspekty świata które zostały zapomniane wraz z wymordowaniem mistycyzmu przez falę chrześcijaństwa, lub też zniszczy ostatni bastion natury do którego nie wdarła się cywilizacja.

Edytowane przez Knust
4

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ciekawe, zainteresowaleś mnie tym. Poczytam więcej i Dzięki

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

z mojej strony dodam, ze blizszy mi jest termin psychonoetyka..(z angielskiego psychonoethics)

Edytowane przez tribalbellydancer
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wygląda zatem na bardzo interdyscyplinarną dziedzinę wiedzy... interesujące, dzięki! Nie zaszkodzi zgłębic.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

 Noetyka to tylko jedna z nazw tych tajemnych nauk ,które wyewoluowały na świecie od początku ,a inne ,spokrewnione ,lub te same paranormalne dziedziny wiedzy  to  - Mistycyzm ,Szamanizm , Magia ,Okultyzm , Metafizyka ,Paranauka ,Parapsychologa i modna ostatnio Noetyka ,

Edytowane przez Mistyk
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.