Akana

Bóle Głowy

6 postów w tym temacie

Mam nadzieję, że nie będziecie mieli mi za złe, że zaśmiecam forum, ale może by będziecie umieli jakoś wytłumaczyć moje dziwne bóle głowy.

Zaczęło się z jakieś 5, 6 lat temu. Bóle głowy powracały regularnie co jakiś czas. W końcu pojawiały się codziennie z różnym nasileniem. Na co dzień towarzyszy mi tępy, nieprzyjemny ból. Czasem bardzo się on nasila, bóle są wręcz pulsujące. Zaobserwowałam, że bóle nasilają się, a raczej powodują osłabienie gdy dużo chodzę. Są też takie oczywiste przyczyny, jak tłok, stres itd... no ale to jest przecież oczywiste.

Byłam u wielu lekarzy. Praktycznie moja przygoda z lekarzami się zakończyła, bo objechałam już wszystkich. Może to dojrzewanie, jednak ile można?

Może macie jakiś pomysł co z tym zrobić? Pójść do jakiegoś uzdrowiciela, coś?

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Rozumiem, ze wszelkie tomografie i inne pierdoły pod kątem guzów już miałaś.

Sprawdź kręgarza. Może to z szyi. I ew. strzel sobie jakis masażyk leczniczy. Może pomoże. A jeśli nie..

..to spytaj techników specjalistów od magiji niekonwencjonalnej.

2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Napięciowy ból głowy

Napięciowe bóle głowy charakteryzują się łagodnym lub umiarkowanym nasileniem. Dolegliwości obejmują całą głowę bądź umiejscawiają się po obu jej stronach np. w okolicach skroniowych. Ból jest często opisywany przez pacjentów jako uczucie „ściskania” w skroniach lub w okolicy potylicznej, czasem określany jest jako ,,żelazna obręcz” wokół głowy. Ma charakter tępy, ciągły, uciskający, opasujący, nie ulega nasileniu pod wpływem wysiłku fizycznego. Ból nie zaburza zwykłej, codziennej aktywności chorego.

Napięciowe bóle głowy

Dolegliwościom bardzo rzadko towarzyszy światłowstręt oraz nadwrażliwość na dźwięk (nigdy te dwa objawy nie występują jednocześnie), nie występują nudności i wymioty, które są bardziej typowe dla bólu migrenowego. Napięciowe bóle głowy mogą mieć charakter okresowy - wówczas epizody bólu trwają od ok. pół godziny do nawet tygodnia, lub przewlekły - gdy trwają kilka miesięcy lub lat.

Napięciowe bóle głowy bywają określane jako psychogenne. Nie jest to jednak uzasadnione w świetle najnowszych badań, które sugerują dysfunkcję mechanizmów przewodzenia bólu. Epizody bólowe są jednak poprzedzane czynnikami, takimi jak stres, przemęczenie, bezsenność, zaś depresja i zaburzenia lękowe często współwystępują.

Różnicowanie napięciowego bólu głowy

Napięciowy bólu głowy należy różnicować przede wszystkim z innymi postaciami samoistnego bólu głowy, czyli migreną oraz klasterowym bólem głowy. Napięciowy ból głowy może również wymagać różnicowania z:

jałowym zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych,

neuroborelizą,

rzekomym guzem mózgu.

Należy wziąć pod uwagę również inne schorzenia, które mogą dawać objawy napięciowego bólu głowy lub współwystępować z NBG:

hemikrania ciągła (połowiczy ból głowy),

pourazowe bóle głowy,

uszkodzenia rdzenia kręgowego w odcinku szyjnym,

choroby ośrodkowego układu nerwoweg,

ból głowy u osób nadużywających leków przeciwbólowych,

fibromialgia,

ból mięśniowo-powięziowy,

depresja.

Amerykańskie Towarzystwo Bólu Głowy podaje na swojej stronie kryteria, które pozwalają zróżnicować ból migrenowy i napięciowy ból głowy:

Napięciowy ból głowy - łagodne lub umiarkowane nasilenie bólu; czas trwania bólu głowy: 30 min – 7dni; rozpraszający, ale nie zaburzający codziennej aktywności; stały charakter bólu; ból obustronny;

Migrena - łagodne lub umiarkowane nasilenie bólu, ciężkie nasilenie bólu; czas trwania bólu głowy: 4-72 godzin; dudniący, pulsujący i / lub zaburzający zwykłą aktywność; ból jednostronny; nudości i/lub wymioty; nadwrażliwość na światło i /lub dźwięki, aura przed wystąpieniem bólu głowy.

Klasterowy ból głowy

Charakter dolegliwości różni się w znaczący sposób od napięciowych bólów głowy. Ból głowy pojawia się w sposób nagły, ma charakter piekący, palący, jest zlokalizowany jednostronnie, zaczyna się w okolicy oczodołu, promieniując wzdłuż głowy do płata czołowego, skroniowego, karku i szyi. Ból zazwyczaj pojawia się po tej samej stronie głowy. Towarzyszyć mu może szereg objawów występujących po tej samej stronie głowy, w jakiej umiejscawia się ból. Należą do nich: łzawienie oka, nastrzyknięcie spojówki, wysięk z nosa, zwężenie źrenicy i opadanie powieki oraz pocenie się skóry twarzy.

Epizod ostrego bólu trwa od 15 min do180 min (średnio 60 min) i pojawia się raz lub kilka razy dziennie. W trakcie jednego dnia może mieć miejsce do ośmiu napadów. W trakcie ataku bólu, ze względu na jego nasilenie pacjent może być pobudzony i niespokojny. Ataki bólowe mogą pojawiać się o tej samej porze dnia lub w nocy. Do czynników wywołujących zalicza się alkohol i niektóre leki, jak np. nitrogliceryna.

Ataki bólu pojawiają się okresowo w tzw. wiązkach, trwają przez kilka tygodni lub miesięcy, po czym następuje okres zupełnie pozbawiony objawów. Remisja może trwać miesiące, a nawet lata. Klasterowy ból głowy występuje częściej u osób płci męskiej, pierwszy epizod ma miejsce najczęściej w wieku 20-40 lat.

Rozpoznanie napięciowych bólów głowy

Rozpoznanie napięciowych bólów głowy stawia się przede wszystkim na podstawie wywiadu klinicznego dotyczącego charakteru dolegliwości oraz czynników, które wywołują epizody bólowe.

Badania dodatkowe, takie jak neurobrazowe (CT, MRI) mogą być wskazane, aby wykluczyć inne przyczyny dolegliwości. W praktyce najczęściej różnicuje się NBG z migreną.

źródło: http://abcmigrena.pl/objawy-napieciowego-bolu-glowy

lub

Klastrowy ból głowy

Po raz pierwszy ból głowy o cechach charakterystycznych dla klasterowego bólu głowy opisano w 1840 roku (Romberg). W latach czterdziestych ubiegłego wieku temat rozwinął amerykański naukowiec Horton (stąd wzięła się wcześniej stosowana nazwa „ból głowy Hortona”). Klasterowy ból głowy należy do tzw. samoistnych, pierwotnych bólów głowy i charakteryzuje się napadowym charakterem oraz jednostronną lokalizacją. Ból, zazwyczaj bardzo silny, umiejscawia się w oczodołe lub jego okolicy, może także obejmować skroń.

Objawy klaserowego bólu głowy

Napady klaserowego bólu głowy trwają od około 15 do 80 minut, oraz występują z częstością od 1 do 8 razy dziennie. Dodatkowo mogą występować objawy związane z tzw. układem autonomicznym. Układ autonomiczny stanowi część układu nerwowego sterującego procesami niezależnymi od naszej woli. Do objawów ze strony układu autonomicznego związanych z klasterowym bólem głowy należą np. łzawienie, przekrwienie spojówek, wyciek z nosa lub uczucie zatkanego nosa, opadnięcie powieki lub jej obrzęk, a także nudności i wymioty.

U kogo występuje klasterowy ból głowy?

Szacuje się, że klasterowy ból głowy występuje u około 1 na 1000 osób w populacji. Nieco częściej schorzenie to dotyka osoby rasy afroamerykańskiej oraz - co istotne - występuje od pięciu do sześciu razy częściej u mężczyzn. Klasterowy ból głowy najczęściej pojawia się u osób w wieku od 20. do 40. lat, aczkolwiek opisano występowanie tego rodzaju bólu głowy zarówno u dzieci jak i osób w podeszłym wieku.

Jak często występują napady klasterowego bólu głowy?

Określenie „klasterowy ból głowy” pochodzi od schematu występowania bólu głowy. Napady występują w grupach (tzw. klaster), co może trwać tygodnie lub miesiące. Pomiędzy napadami mogą występować okresy remisji, w których pacjent czuje się dobrze i nie ma żadnych dolegliwości. Okresy remisji klaserowego bólu głowy mogą utrzymywać się miesiące lub nawet lata. U około 1 na 10 pacjentów z klasterowym bólem głowy mamy do czynienia z przewlekłą postacią choroby, gdzie nie obserwujemy okresów przerwy (remisji), ale dolegliwości mogą utrzymywać się codziennie.

Rodzaje klasterowego bólu głowy

Wyodrębniono kilka postaci klasterowego bólu głowy, należą do nich:

epizodyczny klasterowy ból głowy ,

przewlekły klasterowy ból głowy,

klasterowy ból głowy o nieokreślonej periodyczności,

przewlekły klasterowy ból głowy bez remisji od początku choroby,

klasterowy ból głowy przewlekły rozwinięty z postaci epizodycznej.

Klasterowy ból głowy - przyczyny

Teoria pierwsza

Przyczyny klasterowego bólu głowy nie są do końca poznane. Okresowe występowanie napadów może sugerować udział podwzgórza, ważnego ośrodka mózgu regulującego rytmy biologiczne u człowieka. Przeprowadzone badania naukowe w tym zakresie pokazują, że u osób z napadem klaserowego bólu głowy podwzgórze wykazuje większą aktywność niż w przypadku innych bólów głowy jak np. migrenie. Nie wiadomo natomiast jaka jest przyczyna tej nadaaktywności. Pobudzone podwzgórze uwalnia tzw. neurotransmitery, związki chemiczne, które mogą pobudzać nerwy i powodować dolegliwości bólowe.

Teoria druga

Inna teoria klasterowego bólu głowy zakłada istnienie stanu zapalnego (nie związanego z infekcją) w tzw. zatoce jamistej mózgu. Jest to miejsce spływu istotnych żył mózgowych, a zarazem miejsce w którym przebiega wiele ważnych struktur nerwowych i naczyniowych, zwłaszcza wspomnianego wcześniej układu autonomicznego. Stan zapalny może powodować zmniejszenie odpływu krwi z mózgu, a tym samym ucisk na struktury nerwowe i dolegliwości bólowe.

Powyższe teorie jak na razie pozostają niestety tylko założeniami i potrzeba jeszcze wielu badań, aby stwierdzić prawdziwą przyczynę powstawania klasterowego bólu głowy.

Inne rzadkie przyczyny nasilenia klasterowego bólu głowy

U większości osób z napadami klasterowego bólu głowy w badaniach obrazowych takich jak tomografia komputerowa (TK) lub rezonans magnetyczny mózgu (MRI) nie stwierdza się żadnych nieprawidłowości. W bardzo niewielkim procencie przypadków nasilenie klasterowych bólów głowy może mieć związek z nowotworami występującymi w okolicy mózgu, jak np. guzy przysadki mózgowej (niewielkiego gruczołu znajdującego się u podstawy mózgu) oraz innych guzów śródczaszkowych. Należy jednak jeszcze raz podkreślić, że stanowi to bardzo rzadką przyczynę klastrowych bólów głowy.

Czynniki wpływające na występowanie napadów klaserowego bólu głowy

Na podstawie badań naukowych i obserwacji chorych cierpiących na klasterowe bóle głowy udało się wyodrębnić czynniki, które być może mają wpływ na występowanie kolejnych napadów klasterowego bólu głowy. Do czynników tych należą min:

alkohol,

przebywanie w wysokich temperaturach (np. sauna),

substancje o wyrazistym zapachu jak np. rozpuszczalniki, benzyna, perfumy itp.

Czy klasterowy ból głowy może być dziedziczny?

W większości przypadków klasterowy ból głowy występuje sporadycznie, czyli nie jest wywoływany czynnikami genetycznymi. Istnieje dziedziczna postać klasterowego bólu głowy, aczkolwiek występuje ona niezwykle rzadko. Dziedziczenie w takich przypadkach ma charakter autosomalny dominujący, co w praktyce oznacza, że wystarczy jeden gen odziedziczony od chorego rodzica, aby dziecko także miało objawy.

Innymi nazwami klasterowego bólu głowy, które do niedawna funkcjonowały są: erytroprozopalgia, ból głowy (migrena) Hortona, histaminowy ból głowy, okresowa hemikrania neuralgiczna, nerwoból zwoju klinowo-podniebiennego.

źródło: http://abcmigrena.pl/co-to-jest-klasterowy-bol-glowy

Może to coś w tym stylu?

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Bóle głowy mogą miec na prawdę różne podłoże. To może byc jakas choroba, ale też stan psychiczny, otoczenie..wpływ czynników zewnętrznych. Najlepiej próbowac metodą prób i błedów. Najpierw lekarz, potem zamiana otoczenia, zapachu, ubrań, muzyki, której słuchamy...

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

To nie zaśmiecanie forum, tylko poważny problem który dotyka wielu ludzi. Przyczyn bólów głowy jest oczywiście wiele więc najlepiej iśc do neurologa, który powinien zlecić badania, wraz z tomografią i zalecić jakąś formę leczenia. Oby tylko jego porada nie skończyła się na zapisaniu leków przeciwbólowych.. Ja sama cierpiałam przez lata z powodu migren, czasem musiałam brać wolne w pracy bo nie mogłam w ogóle funkcjonować.. ech to było straszne. Na kolejnej wizycie u kolejnego neurologa dostałam radę by kupić rezonator biofotonowy, wahałam się bo to nie jest tania inwestycja ale kolejny atak bólu przekonał mnie do tej decyzji. I nie żałuję. Ból ustąpił i póki co czuję się świetnie, kolejny miesiąc z rzędu

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Dnia 25.10.2012 o 10:17, inga32 napisał:

To nie zaśmiecanie forum, tylko poważny problem który dotyka wielu ludzi. Przyczyn bólów głowy jest oczywiście wiele więc najlepiej iśc do neurologa, który powinien zlecić badania, wraz z tomografią i zalecić jakąś formę leczenia. Oby tylko jego porada nie skończyła się na zapisaniu leków przeciwbólowych.. Ja sama cierpiałam przez lata z powodu migren, czasem musiałam brać wolne w pracy bo nie mogłam w ogóle funkcjonować.. ech to było straszne. Na kolejnej wizycie u kolejnego neurologa dostałam radę by kupić rezonator biofotonowy, wahałam się bo to nie jest tania inwestycja ale kolejny atak bólu przekonał mnie do tej decyzji. I nie żałuję. Ból ustąpił i póki co czuję się świetnie, kolejny miesiąc z rzędu

Tak ,jakby wszystko było takie proste ,łatwe ( pigułka i ok. )  i logiczne ,to nikt by nie chorował ,a czy pomyślał ktoś o duchowej stronie problemów ,wiele  razy powtarzam ,ale jak grochem o ścianę :

W dzisiejszych czasach słowo kundalini jest nadal obco brzmiące 
w terminologii Nowej Ery. Bardzo niewielu ludzi słyszało o kundalini, a jeszcze mniej rozpoznaje symptomy fizyczne i psychiczne, związane z tym procesem. Tylko ci, którzy zetknęli się z sekretną wiedzą, ze starymi manuskryptami z Indii wiedzą co to słowo oznacza. Kundalini to rozwój spirytualny człowieka. Największa tajemnica w historii ludzkości, nawet w obecnych czasach. 
To słowo ciężko przetłumaczyć na zachodni język. W języku chińskim używa się 
określenia „kung-fu” lub „ tiamnu”. Przez japończyków zwany energią „Ki”. Najbliższym słowem w języku zachodnim, „Duch Święty” lub „ Boski Spiryt”. I tak kiedy mówimy o uniwersalnym fenomenie tym bardziej jest niezrozumiały przez ludzi. W obecnych czasach na Zachodzie bardzo dużo psychiatrów i psychologów usiłuje pomóc ludziom podczas budzenia się kundalini. W USA i Kanadzie są Pogotowia 
Spirytualne, zatrudniające osoby znające ten temat, czynne 24 godz. na dobę. 
Pomagają na różne sposoby ludziom uwikłanym w procesy wyższego rozwoju świadomości, transformacji. Niestety, bardzo mało jest lekarzy którzy potrafią, 
naprawdę pomóc, w tym ciężkim dla człowieka okresie. Ciągle ta wiedza jest tajemnicza. Wielu lekarzy w ogóle nie wierzy w ten proces. Symptomy kundalini 
leczą jak chorobę, co w konsekwencji tylko pogarsza ten stan. Nie jest to tylko jeden symptom ale cały kompleks fizycznych, psychicznych a także mistycznych znaków.

Osoby objęte przebudzeniem kundalini są zdesperowane, pełne obaw, szukają bezskutecznie pomocy. Tylko niewielu Yoginów potrafi pomoc takim ludziom. Nie wszyscy mają do nich dostęp. Jest faktem, że w trakcie budzenia się kundalini, taki człowiek otrzymuje magiczne dary. Powinien to być sygnał, mówiący o spirytualnym procesie w ciele człowieka. W kulturze indyjskiej energię kundalini nazywa się kundalini Sakti – przedstawiana jako wąż. Jest Ona manifestacją Wszechświata. Tak samo manifestuje się ta osoba, u której zachodzi ten proces. Energię kundalini posiada każdy w swojej kości ogonowej. Jest zamknięta i uśpiona. 
Dopiero kiedy Bóg Shiva się manifestuje dochodzi do otwarcia tej energii 
(wierzenia hindusów). Połączenie dwóch energii, Sakti i Shivy to kundalini. 

Również stare manuskrypty oznaczają tą energię jako dwa skręcone węże 
biegnącego przez całe ciało człowieka. Słynny kaduceusz, symbol medycyny, 
zdrowia, healingu i transformacji. Ten sam symbol jest identyfikowany z planetą 
Marduk lub Nibiru. Również symbol DNA. Kiedy się budzi kundalini następuje wyższy 
rozwój człowieka poprzez aktywizację DNA. Sekretne drzewo życia. Sekretna realizacja Boga. Korzeń kundalini (kaduceusz ) reprezentuje centralny układ nerwowy (kręgosłup). 
W fizycznym ciele jest zwany sushumną. Nie można go zobaczyć gołym okiem. Subtelny, eteryczny kanał zbudowany z włókien nerwowych. Kiedy energia kundalini śpi, wtedy występuje zagubienie między światem mentalnym i spirytualnym. Człowiek manifestuje się mocniej na planie fizycznym. Sytuacja się zmienia, kiedy kundalini zaczyna być aktywne. Człowiek dojrzewa spirytualnie, rozpoznaje 5 elementów (woda, ogień, ziemia, powietrze, drzewo) i staje się kompletny. Osiąga połączenie z kosmosem i z wyższymi energiami. Przekracza wyższe wymiary. Używa nie tylko ciała ale również i duszę, 
która jest wielowymiarową egzystencją we Wszechświecie. Sushumna to spiralna 
kolumna pomiędzy kością ogonową i czubkiem głowy (czaszki). Ten kanał jest pusty. Obudzone kundalini wypełnia go świecącą- brylantowym fluidem. Identyfikowany 
z planetą Merkury, zwany „żywym srebrem” lub zmiennym. Kadaceusz jest 
zbudowany z dwóch przewodów zawiniętych 3 i pół razy od korzenia 
wzdłuż sushumny. Składa się z lewego kanału – ida i prawego – pigala. 
Przez idę płynie energia negatywna, żeńska, ma swoje zakończenie w prawej 
przegrodzie nosa. Jest energią zimną. Przynależy do księżyca. W prawym kanale, 
pigali płynie energia męska, ma zakończenie w lewej przegrodzie nosa. Jest energią gorącą. Przynależy do słońca. Te dwa kanały kontrolują również sympatyczny i parasympatyczny układ nerwowy. W normalnych warunkach u człowieka pracują dwa kanały: ida i pigala. Kiedy budzi się kundalini następuje transformacja. Świetlisty fluid, żywe srebro wpływa do nerwów (nadies) i do wszystkich połączeń nerwowych. Z korzenia kręgosłupa podnosi się i napełnia tym fluidem dotąd pusty kanał sushumna. Otwiera po drodze cały zespół czakr. Od tego momentu człowiek czuje przepływającą energię przez całe ciało. 
Energia kundalini oczyszcza organizm, usuwa wszystkie bloki i przeszkody, 
fizyczne, emocjonalne i mentalne. Wszystko czyści i odnawia. Ten proces bardzo 
często jest dramatycznym okresem w życiu takiego człowieka. Wszystko co stare 
zostaje wycierane i zmieniane na miłość, prawdę i święte zrozumienie. Bardzo ważna część tego świętego oświecenia. Trzeba umieć utrzymać balans i przetransferować się w czystą esencję człowieka. Fluid świetlny- Merkury oczyszcza wszystkie ośrodki czakr ze starych przeżyć (samskaras),z poprzednich żyć. Kundalini osiąga coraz wyżej sushumnę i ciągle oczyszcza. Dotyczy to również chorób i uszkodzeń ciała jakie miały miejsce w tym i w poprzednich życiach. Jeśli ten proces przebiegnie pomyślnie człowiek będzie jak nowonarodzony. Kundalini może otworzyć 
się niekontrolowanie ( spontanicznie ) jak i również co ma miejsce u Yoginów wschodnich poprzez praktykowanie długich ćwiczeń yogi. 
Kundalini może być nieprzyjemne a nawet śmiertelne, jeśli jest złe kontrolowane 
albo nie rozpoznane. Może dojść do uszkodzenia kręgosłupa albo innych części ciała. 
Symptomy i znaki otwierającego się kundalini. 
Kilka najbardziej charakterystycznych: 
1. - spazmatyczne skręcanie się mięśni, 
2. - przepływ energii w całym ciele, uczucie elektryczności, 
3. - duża wrażliwość ciała, swędzenie, wibracje, kucia, 
4. - bardzo intensywne zimno lub gorąco, 
5. - niekontrolowane ruchy ciała ( szczególnie podczas snu, 
rzucanie ciałem podobne do padaczki ), symptomy niespokojnych nóg, 
6. - zmiany w jedzeniu i spaniu, 
7. - nadwrażliwość i ciągłe zmęczenie, 
8. - uczucie ucisku na czaszkę, silne bóle głowy z uczuciem pękania na wiele 
mniejszych części, 
9. - szybkie bicie serca, bóle w klatce piersiowej, 
10. - problemy z układem trawiennym, 
11. - drętwienie nóg, szczególnie lewej, 
12. - ból i bloki całego ciała, często w karku i kręgosłupie, 
13. - spontaniczne wydawanie dźwięków, 
14. - zmiany nastrojów od radości do smutku, 
15. - wewnętrzny dźwięk w uszach podobny do fletu, wodospadu, śpiewu ptaków,
brzęczenia pszczół, grzmotów, 
16. - mentalne roztargnienia, 
17. - uderzenia gorąca szczególnie w okolicach czaszki, 
18. - doświadczenia wychodzenia z ciała, wspomnienie przeszłych żyć, podróże astralne, 
19. -widzenie aury, znajomość czakr - automatyczna, 
kontakty ze swoim opiekunem duchowym, zdolności healingu, 
20. - zwiększenie zdolności poetyckich, pisarskich, muzycznych, artystycznych, 
21. - zwiększona aktywność paranormalna, rozmowy z Bogiem. 

To są tylko te najczęściej występujące. 
Kundalini czasami otwiera się tylko częściowo i te dolegliwości nie występują silnie. Ale prawie zawsze towarzyszy temu wielka frustracja. 
Lekarze nie potrafią rozpoznać przyczyny złego samopoczucia czy choroby. 
Kundalini nie jest chorobą, jest transformacją. 
A wszystkie objawy chorobowe to zjawisko pseudo-choroby.
Bardzo często jest to bolesny proces trwający długie lata. 
Kundalini, chrzest ogniem. Ogniem nad ognie, złotym. W nadchodzących czasach 
będzie na świecie więcej ludzi „ochrzczonych w złotym ogniu”. Toteż powinniśmy 
więcej na ten temat wiedzieć. Nigdy nie wiesz czy nie będziesz następnym. 

Źródło : 

http://www.slowa-madrosci.pl/mo_27.html

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.