Akana

Równowarta Wymiana

8 postów w tym temacie

Na pewno wielokrotnie słyszeliście: "Nie przejmuj się, trochę się teraz wycierpisz, a potem będzie tylko lepiej" albo: "Jeśli zrobisz coś dobrego, to na pewno to do ciebie wróci!" - i odwrotnie. Co myślicie o tym, że na świecie panuje zasada równej wymiany? Zarówno dla jednostki, jak i dla całego ogółu ludzkiego? Ma ktoś teksty o tym? Słyszałam, że niektórzy ludzie, kierując się takimi poglądami, specjalnie szukają kłopotów, żeby potem mieć przyjemniejsze życie.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Robiąc rzeczy "dobre" zbierasz "karmiczne plusy", złe- "minusy". Przekonałem się o prawdziwości tego wiele razy. Co do ostatniego zdania, mam rozumieć, że chodzi Ci o to, że ludzie szukają ludzi w kłopotach, by im pomóc, a następnie zebrać za to nagrodę? Też przez jakiś czas myślałem w ten sposób. Z czasem się to zmieniło, jednak zawsze gdy mogę pomóc kogoś jednocześnie tracąc na tym, to się nie waham, ponieważ mam pewność, że zostanie mi to wynagrodzone i tak na prawdę nic nie stracę.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Robiąc rzeczy "dobre" zbierasz "karmiczne plusy", złe- "minusy". Przekonałem się o prawdziwości tego wiele razy. Co do ostatniego zdania, mam rozumieć, że chodzi Ci o to, że ludzie szukają ludzi w kłopotach, by im pomóc, a następnie zebrać za to nagrodę? Też przez jakiś czas myślałem w ten sposób. Z czasem się to zmieniło, jednak zawsze gdy mogę pomóc kogoś jednocześnie tracąc na tym, to się nie waham, ponieważ mam pewność, że zostanie mi to wynagrodzone i tak na prawdę nic nie stracę.

Wiesz co, chodziło mi o takie bardziej skrajne rzeczy, że niektórzy ludzie skupiając się na takim światopoglądzie na przykład zaciąga kredyty, martwi się nimi. Gdy już je spłacą ich świat całkowicie się zmienia na lepsze. To był oczywiście taki symboliczny przykład, ale o takowych ludzikach słyszałam.

A moim zdaniem i tak nie ma na świecie czegoś takie jak bezinteresowność. Nawet jeśli chcemy komuś pomóc, nie oczekując materialnej zapłaty, gdzieś w głębi duszy pomagając innym chcemy polepszyć swoje własne samopoczucie i poczuć się potrzebnym.

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

"A moim zdaniem i tak nie ma na świecie czegoś takie jak bezinteresowność. Nawet jeśli chcemy komuś pomóc, nie oczekując materialnej zapłaty, gdzieś w głębi duszy pomagając innym chcemy polepszyć swoje własne samopoczucie i poczuć się potrzebnym."- Zgadzam się.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Moim zdaniem nie ma żadnej równej wymiany - pożerasz albo jesteś pożerany, dominujesz albo pozwalasz się zdominować. Zbieranie karmicznych plusów również nie jest bezinteresowne - robisz to jedynie dla siebie...

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nigdzie nie napisałem, że zbieranie plusów jest bezinteresowne. ;)

Jest też różnica między pomaganiu innym w celu polepszenia sobie życia, a posiadaniu świadomości, że pomagając innemu człowiekowi nic się nie straci.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tak czy siak, życie jest dżunglą i ustawiczną walką o przetrwanie - zarówno na planie materialnym, jak i tym mniej. A tworzenie sobie iluzji to zmieniających może tę walkę ułatwić i usprawiedliwić :)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Dnia 20.05.2012 o 21:50, O&M napisał:

Nigdzie nie napisałem, że zbieranie plusów jest bezinteresowne. ;)

Jest też różnica między pomaganiu innym w celu polepszenia sobie życia, a posiadaniu świadomości, że pomagając innemu człowiekowi nic się nie straci.

Bardzo mądrze to ująłeś ,i o to chodzi w bezinteresownej pomocy /altruizmie /wolontariacie :thumbsup: -odnajdż w sobie nieśmiertelne ,Boskie żródło -siły i mocy ,ducha świętego ,ono nigdy się nie wyczerpie 

Edytowane przez Mistyk
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.