Pentothal

Mały Przewodnik Po Krzyżach

9 postów w tym temacie

Krzyż jest znakiem używanym przez ludzkość jeszcze na wiele wieków p.n.e. Spowodowało to, że znak ten bardzo ewoluował i obecnie znanych jest wiele jego odmian, a każda ma określone pochodzenie i symbolikę. Poniżej przedstawiam krótką charakterystykę większości krzyży, o jakich słyszałem, tak by w jednym miejscu była uporządkowana pewna dawka informacji. Rzecz jasna tematu pochodzenia czy symboliki poszczególnych krzyży nie wyczerpuję, ale zainteresowanych zachęcam do zgłebiania tematu i rzecz jasna - dzielenia się wiedzą na forum usmiech.gif

Krzyż łaciński

krzyz_lacinski.jpg

Podstawowa forma krzyża chrześcijańskiego. Początkowo używany z oporami ze względu na negatywne konotacje symbolu ukrzyżowania. Jest symbolem ukrzyżowania Chrystusa, dla chrześcijan znakiem zbawienia, miłości Boga i zwycięstwa. Symbolika krzyża chrześcijańskiego obejmuje wymiar horyzontalny i wymiar wertykalny. Belka pionowa, jako wymiar wertykalny, oznacza zjednoczenie nieba z ziemią, tego, co Boskie z tym co ludzkie w Chrystusie. Natomiast belka pozioma, jako wymiar horyzontalny, oznacza zjednoczenie ludzi ze wschodu i zachodu, a zarazem uniwersalny charakter zbawienia dokonanego na krzyżu.

Krzyż odwrócony

krzyz_odwrocony.jpg

Jest to krzyż łaciński obrócony o 180 stopni. Inaczej jest też nazywany krzyżem św. Piotra (gdyż został on ukrzyżowany do góry nogami), a także krzyżem satanistycznym, gdyż jest wykorzystywany jako symbol antychrześcijański.

Krzyż Nerona, Pacyfa

200px-Pacyfa.svg.png

Symbol ten występuje od bardzo dawnych czasów, można go m.in. znaleźć w alfabecie runicznym. W runach symbol z ramionami skierowanymi w górę, symbolizuje człowieka, natomiast skierowany w dół może zostać odczytany jako zaprzeczenie człowieczeństwa. W średniowiecznych podrecznikach magii pojawia się on pod nazwa stopy kruka lub stopy czarownicy.Krzyż ten został zapożyczony przez Geralda Holtoma, jako symbol pacyfizmu, znak pokoju. Jest wykorzystywany także we współczesnym satanizmie, gdzie belki skierowane w dół mają symbolizować upadek chrześcijaństwa.

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Krzyż grecki

krzyz_grecki.jpg

Zznajdowany na przedmiotach z kultury asyryjskiej, fenickiej, egipskiej, perskiej, etruskiej – oznaczał wieczność, potęgę twórczą, ogień (dwa drewna do rozniecania przez pocieranie), spółkowanie, płodność.

Krzyż słoneczny, słoneczny krąg

220px-Crossed_circle.svg.png

Forma krzyża znana od tysiącleci wyznawcom religii przedchrześcijańskich, w której równoramienny krzyż umieszczony jest w okręgu. Pojawia się często na megalitach. Koło z dwiema przeciętymi osiami to jeden z najstarszych symboli solarnych Indoeuropejczyków, powszechnie występujący u Celtów, ale którego motyw pojawiał się także u Słowian wschodnich. Jako krzyż wpisany w krąg, wyraża szczególny związek nieba i ziemi. Symbol punktu środkowego, wyrównanie cech aktywnych i biernych w charakterze człowieka doskonałego. W północno-zachodniej Europie w czasach pogańskich stał się z kolei atrybutem nordyckiego boga Odyna.

Krzyż celtycki

celtycki.png17.jpg

Koło z dwiema przeciętymi osiami to jeden z najstarszych symboli solarnych Indoeuropejczyków, występujący nie tylko u Celtów, motyw pojawia się np. wśród Słowian wschodnich. W północno-zachodniej Europie czasów pogańskich stał się atrybutem nordyckiego boga Odyna. U ludów azjatyckich i Germanów symbolizował Słońce, okrągły rok, zasadę twórczą, zdrowie i życie. Niektórzy sądzą, że krzyż ten miał połączyć 'stare' wierzenia celtyckie z 'nowym' chrześcijaństwem.

2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Krzyż trójlistny, koniczynowy

56.jpg

Jako baza krzyż grecki lub krzyż łaciński, którego wszystkie ramiona zakończone są ornamentem potrójnego liścia koniczyny. Krzyż symbolizuje jedność Chrystusa i Świętej Trójcy, według innej interpretacji - Jezusa wśród dwunastu apostołów. W symbolice kabalistycznej był w przeszłości uznawany jako symbol połączenia trzech religii monoteistycznych (prawosławia, katolicyzmu i islamu), taką interpretację popierali także kartograf Hans Buenting i św. Jan Damasceński.

Swastyka

swastyki.JPG

Ppradawny na obu półkulach symbol dobrobytu i szczęścia. w Indiach swastyka jest pomyślnym znakiem noszonym jako ozdoba lub zaznaczonym na przedmiotach jako symbol przynoszący szczęści. Swastyka o ramionach skierowanych w lewą stronę uważana jest czasami za znak niepomyślny. Ten wywodzący się jeszcze z czasów przedhinduistycznych symbol kojarzony jest ze słońcem oraz kołem kolejnych narodzin. Jest atrybutem boga Wisznu. W skandynawii – symbolizował młot boga Thora. Na rysunku kolejno: (górny rząd) swastyka w formie krzyża słonecznego, swastyka hinduistyczna, (dolny rząd) znak faszystowskich Niemiec, znak lotnictwa fińskiego oraz Odznaka 4 Pułku Piechoty.

Ręce Boga

ideogram+R%25C4%2599ce+Boga.png

Rodzaj przedstawienia krzyża używany współcześnie przez część rodzimowierców słowiańskich.Wedle tych środowisk, symbol ten używany był w pierwotnych religiach prasłowiańskich. Ręce Boga stanowią według nich ideogram oznaczający pojęcie Boga Najwyższego. Duży centralny krzyż, którego ramiona zakończone są palcami (grzebieniami), symbolizuje Boga Najwyższego, a także wszechświat i równowagę do której dąży natura. Swastyki umieszczone pomiędzy tymi ramionami stanowić mają atrybuty Swaroga i jego syna Swarożyca lub też boskiego pierwiastka sprawczego.

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Triskelion (trykwetr)

120px-Triskele-Symbol-spiral-five-thirds-turns.svg.png120px-The_armoured_triskelion_on_the_flag_of_the_Isle_of_Man.svg.png120px-Triple-Spiral-Symbol.svg.png120px-BDSM_logo.svg.png

Znak złożony z trzech jednakowych elementów: ramion, spiral, meandrów itp.). Znaczenie triskelionu wiąże się z postępem i rywalizacją. Występował już w sztuce starożytnej. Zachował się na flagach Wyspy Man oraz terytorium Sycylii, widoczny jest też w litewskim magnackim herbie Trąby rodu Radziwiłłów. Współcześnie używany jest także w charakterze alternatywy swastyki w postaci triskelionu z trzech siódemek jako symbol organizacji neonazistowskich. Symbolika jego troistości jest bardzo różnorako interpretowana: 3 główne punktu w wędrówce Słońca po niebie (wschód, zenit, zachód), trzech głównych bogów celtyckich (Lug, Dagda i Ogme), przeszłość teraźniejszość i przyszłość, itd. Na rysunkach kolejno: triskelion celtycki, triskelion z flagi wyspy Man, neolitycznego symbolu potrójnej spirali, symbol BDSM (dominacja i uległość, sadyzm i masochizm).

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Krzyż tau

7.jpg4931748-ruby-tau-krzy-izolowane-na-bia-ym-tle-wygenerowane-komputerowo-zdj-cie-renderingu-3d.jpg

Prastary symbol oznaczający zapewne fallusa, Słońce, potęgę promieni słonecznych, środek świata. U Izraelitów atrybut oczekiwanego Mesjasza i talizman ochronny. W starożytnej Grecji symbolizował potęgę, miłość, wieczne szczęści.

Krzyż Ankh

ankh.jpg

Atrybut boskości w starożytnym Egipcie; symbol Słońca, życia i śmierci, klucza do boskiej wiedzy i przeznaczenia, a także nieśmiertelności, połączenia przeciwieństw. Ankh to również część form hieroglificznych pojęć, takich jak zdrowie i szczęście. Ankh był równiez używany przy przysięgach w społeczeństwie wczesnoegipskim. Ankh stanowił jedną z podstaw krzyża chrześcijańskiego (inną jego odmianą jest swastyka), sądzi sie także, że ukazuje on jedność mężczyzny i kobiety, która jest podstawą dla życia wiecznego - wyższa, owalna część reprezentuje kobiece łono, zaś niższa jest odzwierciedleniem męskich organów płciowych. Symbolicznie, usunięcie żeńskiego łona z symbolu krzyża oznaczało usunięcie kobiety z Trójcy Świętej (kobietą była Matka Boska wraz z Ojcem i Synem, po usunięciu pozostali Ojciec, Syn i Duch Święty). Ankh jest również znakiem urodzaju i był używany jako przymiot lub też to święcenia emblematów, symbolizując pokolenie i wieczne życie.

Serce tursasa, serce morsa

220px-Mursunsyd%C3%A4met.jpg

Jest historycznym symbolem z Europy północnej. Szczególnie lubiany przez Lapończyków. Przyjmuje się, że używany był w obrzędach szamanów. Przypuszcza się również, iż wyobraża on lecący i obracający się młot skandynawskiego boga Thora lub fińskiego boga Ukko. Miał on przynosić szczęście oraz chronić przed klątwami i urokami

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Krzyż św. Andrzeja

112px-Saint_Andrew%27s_cross.svg.png

Znajdowany na starożytnych monetach i stelach, symbolizował połączenie Górnego i Dolnego Świata, doskonałość, klepsydrę do mierzenia czasu. Obecnie widnieje na niektórych flagach państw (np. Szkocji), a także jest wykorzystywany jako znak drogowy.

Krzyż jerozolimski

130px-Croix_de_l_Ordre_du_Saint-Sepulcre.svg.png

W jego kątach umieszczone są 4 krzyże greckie. Symbolizuje 5 ran Chrystusa, jak również 4 strony świata. Obecnie jest symbolem zakonu bożogrobców.

Krzyż maltański

220px-Malteserkreuz.svg.png

Używany jest przez Zakony Szpitalników: biały jest symbolem joannitów, w kolorze zielonym lazarytów. W Polsce czerwony krzyż maltański jest symbolem Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa . Oparty jest na krzyżu greckim; w bizantyjskiej symbolice pojawił się prawdopodobnie w VI w. Cztery ramiona symbolizują cztery cnoty: wierność, honor, wstrzemięźliwość i przezorność. Sam krzyż maltański symbolizuje alchemiczny znak ognia.

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Krzyż patriarchalny

krzyz_patriarszy.jpg

Forma krzyża, którym posługiwali się patriarchowie wschodnich Kościołów chrześcijańskich. Jego krótsza, z poprzecznych belek, symbolizuje deskę z literami INRI umieszczonej na krzyżu nad głową Jezusa.

Krzyż prawosławny

krzyz_prawoslawny.jpg

Używany przez prawosławne Kościoły chrześcijańskie. Na Zachodzie zwany czasem krzyżem słowiańskim. Górna poprzeczka symbolizuje tabliczkę nad głową Chrystusa, środkowa belkę, do której przybito jego ręce a dolna podpórkę na nogi. Podpórka zwrócona jest w górę w kierunku „dobrego łotra” i wskazuje mu niebo a „złemu łotrowi” piekło. Wywodzi się z krzyża patriarchalnego.

Źródła:

http://www.fotw.net/flags/im.html

www.occultopedia.com

http://parafia-siennica.pl/

Venceslas Kruta, « Images de dieux. L'iconographie sacrée des Celtes », dans Religions & Histoire (ISSN 1772-7200), o 10 (2006)

Thierry Bouzard, La croix celtique, éd. Pardès, collection bibliothèque des symboles, 2006.

Icons of Ganapathi. W: Swami Harshananda: A Concise Encyclopedia of Hinduism. Wyd. 1. T. 1. Bangalore: Ramakrishna Math, April 2008, s. 604. ISBN 978-81-7907-057-4.

Słownik Znaków i Symboli, W. Kopaliński

oraz prof. n. wszel. Wiktoria Pedia (dla przyjaciół Wiki-Pedia :rotfl:)

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Krzyże wszelkiej maści są pokazane tu ---> http://translate.goo....org/wiki/Cross

- osobiście najbardziej mnie inspirują... Krzyż Jerozolimski zwany tez krzyżem Chrystusa... i całkiem "podobny" Ręce Boga... :)

http://translate.goo...usalem%2BCross/

---pozdrawiam... infe7 :)

Edytowane przez infe7
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.