Pentothal

Ręka Fatimy (Ręka Miriam)

4 posty w tym temacie

shutterstock_628447_5cef526a7f.jpg

Symbol używany przez Muzułmanów i Żydów. Ci piersi nazywają go reką Fatimy, a drudzy - ręką Miriam.

Odkrycia archeologiczne sugerują, że symbol ten przed obiema tymi religiami i występował już w cywilizacji kartagińskiej lub symbolizował fenicką boginię Tanit. Jego oryginalna nazwa khamsa pochodzi z arabskiego i hebrajskiego, gdzie oznacza 'pięć'. Owe pięć palców tego symbolu jest różnie interpretowane - 5 ksiąg Tory, 5 filarów islamu, pięcioro członków rodziny Fatimy, itd.

Obecnie znak ten jest chętnie używany zarówno w kulturze Islamu, jak i Judaizmu. Wśród arabów jest stosowany raczej przez szyitów, gdyż ortodoksyjni sunnici uważają, że wszelaka pomoc i ochrona pochodzą prosto od Boga i tylko do Niego należy się zwracać. Żydzi zaś chętnie stosują ten symbol, jednak odcinają się od jego powiązań z Islamem (oprócz pochodzenia słowa khamsa z obu języków). Żydzi często ozdabiają rękę Fatimy symbolem ryby, jako znakiem szczęścia.

Jako talizman ma mieć znaczenie ochronne przed złem, przed 'złym okiem'

Źródła: polska i francuska Wikipedia, altreligion.about.com

Chciałem także Was spytać, drodzy Ezoterycy maści wszelakiej, czy uważacie ten symbol za wartościowy, jako amulet? Czy spotkaliście się w Polsce z jego używaniem (oprócz nieco bezmyślnego przywożenia jako suwenir z wakacji)?

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

shutterstock_628447_5cef526a7f.jpg

Symbol używany przez Muzułmanów i Żydów. Ci piersi nazywają go reką Fatimy, a drudzy - ręką Miriam.

Odkrycia archeologiczne sugerują, że symbol ten przed obiema tymi religiami i występował już w cywilizacji kartagińskiej lub symbolizował fenicką boginię Tanit. Jego oryginalna nazwa khamsa pochodzi z arabskiego i hebrajskiego, gdzie oznacza 'pięć'. Owe pięć palców tego symbolu jest różnie interpretowane - 5 ksiąg Tory, 5 filarów islamu, pięcioro członków rodziny Fatimy, itd.

Obecnie znak ten jest chętnie używany zarówno w kulturze Islamu, jak i Judaizmu. Wśród arabów jest stosowany raczej przez szyitów, gdyż ortodoksyjni sunnici uważają, że wszelaka pomoc i ochrona pochodzą prosto od Boga i tylko do Niego należy się zwracać. Żydzi zaś chętnie stosują ten symbol, jednak odcinają się od jego powiązań z Islamem (oprócz pochodzenia słowa khamsa z obu języków). Żydzi często ozdabiają rękę Fatimy symbolem ryby, jako znakiem szczęścia.

Jako talizman ma mieć znaczenie ochronne przed złem, przed 'złym okiem'

Źródła: polska i francuska Wikipedia, altreligion.about.com

Chciałem także Was spytać, drodzy Ezoterycy maści wszelakiej, czy uważacie ten symbol za wartościowy, jako amulet? Czy spotkaliście się w Polsce z jego używaniem (oprócz nieco bezmyślnego przywożenia jako suwenir z wakacji)?

Nie spotkałem się.

Z amuletami na moje jest nieco tak jak ze świecami, zdechłym kotem i resztą niezbędnika maga - mają ułatwić, umożliwić wiarę i 'czynienie'. W tym wypadku ochronę. Zauważ, że wszystkie symbole typu pentagram, triskel czy inne nie mają same w sobie żadnej magicznej mocy. Same w sobie są po prostu grafiką.

Sęk w tym, że to symbole. Symbolizują coś, wskazują pewien przepływ, krąg, więź, umożliwiają ich (znaczeń) wyobrażenie sobie. W gruncie rzeczy nawet wiadro na głowie może być amuletem. O ile ktoś będzie w stanie je tak traktować.

Natomiast traktując to jako symbol religijny..cóż. Jak z Młotem Thora. Będzie jak modem.

Na co Ci modem jeśli nie masz połączenia z serwerem i regularnie nie uiszczasz za nie opłat?

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Koncepcji jest parę co do działania amuletów. Zgodzę się w pełni, że w największej części zależy to od intencji. Ale niektórzy mówią, że pewne symbole mają same w sobie moc. Oczywiście samo rysowanie/noszenie amuletu nie wystarczy - tak jak nie wystarczy nosić zapałek w kieszeni, żeby podpalić las.

Dlaczego kawałek metalu ułożony w określony wzór ma mieć jakąkolwiek moc? Po mojemu może dlatego, że skojarzenie konkretnego materiału z konkretnym kształtem może służyć, jak "antena" do odbioru energii z natury/kosmosu/whatever. Sami sobie już jesteśmy odbiornikami, ale nie ma takiego odbiornika, którego nie dałoby się wspomóc ;)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wiele symboli/amuletów etc. ma samo w sobie moc, ponieważ są one sławne. Wiara wielu ludzi nadaje im moc, zupełnie jak w przypadku wymyślonych bóstw.

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.