Szept

Dom Pachnący Ziołami

1 post w tym temacie

Lato to pora zbiorow ziół. Na łąkach i w lasach mozna znaleźć wiele roślin, które przez następny rok bedą nam służyć pomoca.

Ostatnie kilka "wypadów" za miasto oprocz cudownej opalenizny i relaksu wodno słonecznego zaowocowalo u mnie zbiorem ziół. W domu juz susza się wiązki krwawnika, dziurawca i wrotyczu. Mieta wodna w dzbanuszku roztacza cudowny aromat po calym mieszkaniu.

Kompozycje ziolowo kwiatowe w wazonie ozdabia też jeżogłówka. A pełno jej w stawach i strumykach.

Oto co o tym malo znanym zielu pisze dr Henryk Różański:

W strumyczkach swarzędzkich znalazłem Sparganium, czyli jeżogłówkę, której ziele wraz z kolczastymi owocami jest źródłem flawonoidów, zapewniam, że znacznie lepszym niż reklamowany Rutinoscorbin. Kwercetyna, rutyna i mirycetyna (glikozydy flawonoidowe) jeżogłówki są przyswajalne i działają wzmacniająco na ściany naczyń krwionośnych i przeciwzapalnie. Owoce jeżogłówki są bogate w lipidy, skrobię i białka (6%). Ziele jeżogłówki – Herba Sparganii zasobne w żółciopędne kwasy fenolowe: ferulowy, synapinowy, chlorogenowy i kawowy, ponadto w kwas p-kumarowy. Kwasy te działają ochronnie na miąższ wątroby, żółciopędnie i przeciwbakteryjnie. Napar z ziela jeżogłówki można śmiało stosować w leczeniu chorób wątroby i pęcherzyka żółciowego, ponadto przy chorobie wieńcowej, plamicach naczyniowych i niewydolności krążenia.

250px-Illustration_Sparganium_erectum0.jpg Jeżogłówka.

Dziś tez moze uda mi się wybrać na łąkę po inne zioła.

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.