Arteurus

Skąd się wziął kult Maryjny

10 postów w tym temacie

kult Maryjny to akurat trochę lepsza część chrześcijaństwa którego protestanci się pozbawili.

Boginie są spoko i dają równowagę, postać jest drugorzędna.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Wiele się dowiedziałem ale ciągle nie mam pojęcia skąd wziął się kult Maryjny. Zupełnie nie pasuje mi do tej bajki.

Przypuszczam, że o odpowiedź na to pytanie najłatwiej na jakimś forum katolickim :)

A tutaj znowu wyjdzie nam off top i modzi będą musieli znowu posprzątać :)

Tak w skrócie to najprawdopodobniej rozważając boską naturę Jezusa ludzie zaczęli się zastanawiać nad istotą Maryi jako kobiety, która pośredniczyła we wcieleniu ziemskiej emanacji Boga. Postrzegano Ją jako "Jutrzenkę zwiastującą nadejście prawdziwej Światłości" jaką jest dla chrześcijan Jezus. Patrząc z perspektywy Bożej Doskonałości Matka Boga musiała byś istotą również doskonałą. Co prawda w wymiarze ludzkim, ale właśnie z tego powodu tym bardziej dla ludzi intrygującym, bo możliwym do osiągnięcia z ludzkiego punktu widzenia, realnym i bliskim. A ponieważ chrześcijanie wierzą w "świętych obcowanie", zaczęto prosić Ją o wstawiennictwo, prowadzenie, naukę, orędownictwo u Syna i Ojca.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

OK mnie jednak nie interesuje opinia katolików. Dlatego też swoje pytania kieruję do osób z tego forum a nie na portalu w stylu zmiłujsiechryste.pl Od pewnej osoby słyszałem że jest to próba zachowania równowagi między wyznawcami różnych płci która idealnie wpasowała się w temat. Chcę się dowiedzieć czy to ma jakieś odzwierciedlenie. Dziękuję za twoje wytłumaczenie ale dla czego w takim razie nie potoczyło się okół któregoś z apostołów czy samego Jezusa. Skąd ten powrót do kobiecej strony skoro sama religia przedstawia kobiety jako istoty o niższej wartości?

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Odpowiedź jest prosta, wprowadzając nową wiarę na tereny kultur pogańskich trzeba było zastąpić jedne bóstwa innymi. Ludzie od zawsze czcili boginie więc trzeba im było jakąś dać. Maria Magdalena była zbyt mocna i silna jako wzór do nasladowania dla kobiet, które wolano w ryzach trzymac, i o wszystkie grzechy obwiniać, więc padło na pokorną i bezwolną Maryję, która się nie stawia, której da się wszystko wmówić i która zgodnie z założeniem że cierpienie uszlachetnia, cierpiała, jak każda matka, której zabito syna.

Nałóż to dodatkowo na fakt, że wiele kultur w tamtych czasach mialo mit o narodzeniu Boga z dziewicy, jak choćby Mitra, albo Bogiń Matek, jak Izyda z małym Horusem (na marginesie trochę posągów i rzeźb Izydy z Horusem przy piersi zostało Maryjami z Jezusem, a o ile dobrze pamiętam jedna z najstarszych tego typu figur Maryjnych gdzieś z terenów Hiszpani to posąg Izydy z Horusem zaadoptowany przez Kościół, w sumie ciekawe do kogo naprawde się ci ludzie modlą :) ). Najprościej było więc podmienić jedną Boginie Matkę na Drugą i zaczął się kult.

Zauważ też, ze te maryjne sanktuaria są często związane z żeńskimi elementami dawnych wierzeń, jak np z wodą, gdzie w wielu kulturach woda była wiązana z życiem i boginiami życia i płodności. Mamy dziś echo tego w kultach maryjnych i cudownej wodzie w Lurdes i kilku innych miejscach maryjnych.

2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Zgadzam się z Szept.

Podobnie było ze świętami pierwotnie poświęconymi dawnym boginiom oraz z miejscami ich kultu. Czy nie dziwiło Was nigdy święto Matki Boskiej Gromnicznej, albo Zielnej? A zwłaszcza towarzyszące im zwyczaje?Trochę to trąci pogaństwem i kultem Natury. ;) Przynajmniej dla mnie mało to chrześcijańskie. ;)

Dla tych, którzy chcą więcej poczytać - jest o tym fajny artykuł na Tarace "Królowa Niebios": http://www.taraka.pl/krolowa_niebios

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
w sumie ciekawe do kogo naprawde się ci ludzie modlą

Podejrzewam, że modlą się po prostu do figury, a co za nią stoi kompletnie ich nie obchodzi.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Podejrzewam, że modlą się po prostu do figury, a co za nią stoi kompletnie ich nie obchodzi.

Modlą się z rozpędu 'bo się modli'.

Ewentualnie modlą się według najkrótszej znanej wiedzy 'Bo jak się chce to się modli, a przy figurze dobrze się modli'.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Zgadzam się z Szept.

Podobnie było ze świętami pierwotnie poświęconymi dawnym boginiom oraz z miejscami ich kultu. Czy nie dziwiło Was nigdy święto Matki Boskiej Gromnicznej, albo Zielnej? A zwłaszcza towarzyszące im zwyczaje?Trochę to trąci pogaństwem i kultem Natury. ;) Przynajmniej dla mnie mało to chrześcijańskie. ;)

Dla tych, którzy chcą więcej poczytać - jest o tym fajny artykuł na Tarace "Królowa Niebios": http://www.taraka.pl/krolowa_niebios

Lama, a które chrześciańskie święto nie trąci pogaństwem? :D Wszystkie niemal święta, zwyczaje i rytuałały są zawłaszczone. Boże narodzenie, Wielkanoc, żeby wymienić tylko te najwazniejsze dla nich święta są zlepkiem zwyczajów pogańskich, nawet czasowo nie znaleźli sobie daty do obchodzenia narodzin swego boga, tylko zawłaszczyli cudze.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Bo całe Chrześcijaństwo ,to jedna pogańska propaganda i  polityka Watykańska ,bajka fantastyczna i schizofreniczny wymysł .

Jeszcze nigdy w historii świata ,przez czekanie /lenistwo /wierzenia  ,niczego nie osiągnięto ,chyba że ktoś chce do nieba /psychiatryka ,które jest pełne takich niby wierzących , taaa będą cuda ,jak się uda - ha ,ha ,ha

Edytowane przez Mistyk
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.