Adept

Witam ;d

15 postów w tym temacie

Witam.

Zaczęły mnie interesować symbole a dokładnie ich znaczenie tylko za bardzo nie wiem od czego zacząć, jakie książki przeczytać, jakie symbole powinienem najpierw poznać itp.

Ostatnio też zaciekawiła mnie medytacja i na razie szukam rodzaju medytacji dla siebie i czytam o Czakrach.

Mam nadzieje że odpowiedzi na moje pytania związane z Ezoteryką znajdę właśnie na tym forum.

Pozdrawiam

Adept

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No witaj.

Względem symboli - musisz zawęzić pole poszukiwań. Bo są symbole religijne, symbole z rzekomą mocą. I tak dalej.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ogólnie to chciałbym poznać znaczenie symboli z prawie każdej (nie interesują mnie symbole czysto religijne) kategorii ( tak wiem, dużo pracy przede mną ;P) ale chyba najbardziej interesują mnie symbole z mocą i używane jako talizmany.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Uśmiejesz się, ale jako talizmanu można użyć każdego symbolu.

Zresztą.. na tym właśnie polega symbol. Ułatwia 'czucie' pewnej koncepcji.

Za to symbole religijne jak najbardziej służą 'do czegoś' i w pewnym sensie można powiedzieć że 'mają moc'.

Chociaż to też kwestia tego co rozumiemy przez moc.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Symbol religijny kojarzy mi się z czymś co oznacza Boga, pojednanie z nim, połączenie "nieba" i ziemi itp. a to dla mnie nie ma żadnego sensu ani tym bardziej mocy.

Co do drugiej sugestii to owszem zgodzę się ale podejrzewam że nie wszystkie symbole nadają się na talizmany bo przecież gdy jest dobro musi i być zło.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Symbol religijny kojarzy mi się z czymś co oznacza Boga

Błąd. W naturze istnieje ogromna ilość bogów i często symbol religijny spełnia pewne funkcje..praktyczne.

, pojednanie z nim, połączenie "nieba" i ziemi itp. a to dla mnie nie ma żadnego sensu ani tym bardziej mocy.

Jak wyżej. Pozbądź się nawyku myślenia 'po chrześcijańsku', łatwiej Ci będzie przyswajać pewne elementy wiedzy. Jutro o ile nie zapomnę wrzucę Ci link co mam na myśli mowiąc o całym tym kramie.

Co do drugiej sugestii to owszem zgodzę się ale podejrzewam że nie wszystkie symbole nadają się na talizmany bo przecież gdy jest dobro musi i być zło.

A czym jest zło i dobro? Wszystko opiera się na relatywizmie. Właściwie nie ma dobra i zła. Są konsekwencje wyborów. I one również nie są dobre lub złe.

I..w gruncie rzeczy wszystkie. Jeśli zrobisz sobie z miedzi penisa i powiesisz na szyi jako talizman na potencję, to przy odpowiedniej ilości wiary itd faktycznie będzie maszt.

3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Knust dobrze Ci już doradził. Gdy wchodzisz w ścieżkę ezoteryczną powinieneś zapomnieć to, co uznawałeś do tej pory. W ten sposób nic nie zaślepia Twojego spojrzenia i trzeźwo możesz ocenić, czy coś faktycznie ma sens. Zapomnij o bogu, jakiego wyznajesz. Zapomnij o tym, jak oceniasz dobro i zło. W końcu dojdziesz do pewnych wniosków.

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Witaj i rozgość się u nas. Trochę opisanych symboli znajdziesz na naszym forum w dziale o amuletach oraz w dziale poświęconym symbolom. Resztę znajdziesz w ksiązkach o symbolach, polecam szczególnie leksykony i słowniki Kopalińskiego.

Symbol religijny kojarzy mi się z czymś co oznacza Boga, pojednanie z nim, połączenie "nieba" i ziemi itp. a to dla mnie nie ma żadnego sensu ani tym bardziej mocy.

Co do drugiej sugestii to owszem zgodzę się ale podejrzewam że nie wszystkie symbole nadają się na talizmany bo przecież gdy jest dobro musi i być zło.

Jakiego Boga? To po [ierwsze, bo tych jest wielu. Poza tym dla wielu właśnie pojednanie jest pełne mocy i siły. Jak wyzej Kunst napisał to kwestia tego jakie znaczenie temu nadamy. Aczkolwiek sam symbol symbolicznie coś nam mówi i przekazuje, jest zapisem jakiejś myśli bądź intencji.

Dobra i zła nie ma, to pojęcie względne i bardzo subiektywne, aczkowliek czasem przydatne.

Talizmany i amulety to zresztą coś zupełnie innego niż symbol. Można symbolowi nadac moc bycia amuletem lub talizmanem ale taką sama moc można nadac breloczkowi z lordem Vaderem, jesli go przy kluczach nosimy, albo kolczykom ze sklepu za 5 zl, jednym slowem wszystkiemu.

Jesli cie interesują symbole to warto zgłebić też cały język symboli, bo to coś więcej niż tylko graficzne rysunki znaczące coś tam.

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Już dawno pozbyłem się nawyku myślenia po "chrześcijańsku" bo od prawie rok temu przestałem być Chrześcijaninem a już wcześniej w paru rzeczach nie zgadzałem się z Kościołem.

A pisząc Bóg miałem na myśli Siłę Wyższą która dała początek wszechświata i która jest przez każdą religię inaczej nazywana i wyobrażana. Czyli podsumowując wszyscy wierzymy w to samo tylko inaczej to nazywamy i wyobrażamy.

Co do pojednania to uważam że już dawno się z Nim pojednaliśmy bo jest w naszych umysłach dlatego że jest to jedyna cecha wspólna jaką moglibyśmy mieć i tak naprawdę nasz umysł jest nieograniczony tylko trzeba umieć z niego korzystać.

Co do dobra i zła chodziło oto że symbol symbolizujący szczęście ma swoje przeciwieństwo czyli symbol nieszczęścia.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Każda religia wierzy w Siłę która stworzyła wszechświat i teraz jest odpowiedzialna za jakieś tam rzeczy typu zdrowie, płodność, szczęście, uroda itp. Owszem w nie których religiach jest więcej tych Sił ale wynika to według mnie z tego że ludzie którzy dali początek religiom politeistycznym nie byli w stanie ogarnąć tego że jedna Siła może być zdolna do tylu rzeczy lub było im po prostu wygodniej prowadzić taką wiarę wśród prostego ludu. Czyli według tego co napisałem wszyscy wierzący wierzą w tą samą Siłę.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Każda religia wierzy w Siłę która stworzyła wszechświat i teraz jest odpowiedzialna za jakieś tam rzeczy typu zdrowie, płodność, szczęście, uroda itp. Owszem w nie których religiach jest więcej tych Sił ale wynika to według mnie z tego że ludzie którzy dali początek religiom politeistycznym nie byli w stanie ogarnąć tego że jedna Siła może być zdolna do tylu rzeczy lub było im po prostu wygodniej prowadzić taką wiarę wśród prostego ludu. Czyli według tego co napisałem wszyscy wierzący wierzą w tą samą Siłę.

Błąd chłopcze. Większość ludzi wierzących, zwłaszcza tych którzy sami wybrali sobie wiarę doznają bezpośredniego kontaktu ze swoimi bogami.

Dodatkowo zakładasz idiotycznie że ktoś 'prowadził wiarę wśród prostego ludu'. Niektóre wierzenia nie miały kasty kapłańskiej w ogóle, były wręcz bardzo zindywidualizowane. Wiara w odgórną 'Siłę' jest w gruncie rzeczy głupotą i wynikiem płytkiego myślenia; niezdolności do pojmowania świata w kategorii innej niż zerojedynkowa.

3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Każda religia wierzy w Siłę która stworzyła wszechświat i teraz jest odpowiedzialna za jakieś tam rzeczy typu zdrowie, płodność, szczęście, uroda itp. Owszem w nie których religiach jest więcej tych Sił ale wynika to według mnie z tego że ludzie którzy dali początek religiom politeistycznym nie byli w stanie ogarnąć tego że jedna Siła może być zdolna do tylu rzeczy lub było im po prostu wygodniej prowadzić taką wiarę wśród prostego ludu. Czyli według tego co napisałem wszyscy wierzący wierzą w tą samą Siłę.

Zgadzam się z tym co wyżej napisał Kunst. Sprawa ewolucji religii to troche głębsza rzecz. Pamietaj, że wywodza się one wszystkie z animizmu, ten zaś nie jest wynikiem wprowadzania wiary wzgledem prostego ludu. Rzekłabym nawet, że potrafili ogarnąć i pojąc znacznie więcej niz, Ci, ktorzy sprowadzili wiarę do jednej tylko siły, jakiejś wyższej.

Jesli temat Cię interesuje poczytaj trochę o politeistycznych religiach, poznaj ich głębię, a zobaczysz, że trzeba naprawde otwartych umysłów by to zrozumiec i pojąć. Nie wspominając o postzreganiu i najwazniejszym, doświadczaniu.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.