Szept

Taoizm

12 postów w tym temacie

Czym jest Taoizm? Taoizm to bajka. :) Tak o nim mówił np Zhungzi, który żartował, ze nie wiedział, iż jest taoistą.

Czym jest TAO?

Niby proste, a jakże trudne do zdefiniowania.

Tao znaczy "Droga" czasem tez tłumaczy sie jako "Kierowanie"

Ale Tao mozna rozumieć jako niezawodny modus operandi i to w dwóch znaczeniach

1. jako kierowanie zachodzącymi procesami

2. jako procesy będące tego kierowania efektem.

Taoizm to chiński system filozoficzno-duchowy. Powszechnie uważa się go za najstarszy system dawnych Chin, na którego kanwie rozwijał się później w Chinach konfucjanizm i buddyzm chiński.

Tak np. często chińską szkołę Chan (Zen) uważa się za efekt połączenia się medytacyjnego nurtu buddyzmu z Indii i rodzimego taoizmu.

Moim zdaniem jeden z lepszych opisów tego czym jest Tao, znajduje się w książce R. M. Smullyan'a "Tao jest milczeniem" i idealnie obrazuje czym Tao jest.

"Aby zbawić swą duszę, chrześcijanie muszą za wszelka cenę przekonywać pogan i ateistów, że Bóg istnieje. Również ateiści muszą za wszelką cenę przekonywać chrześcijan, ze wiara w Boga nie jest niczym innym, jak tylko dziecinnym i prymitywnym przesądem, przynoszącym wiele szkody sprawie prawdziwego postępu społecznego. Tak więc walczą, atakują i tłuką się nawzajem.

Tymczasem taoistyczny mędrzec siedzi sobie cichutko nad strumieniem, moze z tomikiem poezji, kieliszkiem wina, przyporami malarskimi, ciesząc się tao w sercu, nie dbając o to, czy ono istnieje, czy nie.

Mędrzec nie czuje potrzeby twierdzenia istnienia tao. Jest zbyt zajęty cieszeniem się nim!"

................................................

Poniższy tekst jest mojego autorstwa i zamieszczony jest też pzreze mnie na innym forum.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

warto zaznaczyć ze taoizm zaistniał jako jeden z trzech głównych nurtów jako opozycja do konfucjanizmu. co prawda nigdy żaden z tych dwóch systemów nie zdetronizował tak do końca drugiego, jednak przedstawiciele owych nurtów często debatowali nad wyższością swego :)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A podobnych przykładów w historii i czasacha obecnych jet wiele. Religie i wyznanie maja to do siebie, ze udowadniają, która lepsza

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

ale w przypadku taoizmu jest to specyficzne, ze udowadnianie iż taoizm jest lepszy od czegokolwiek przeczy taoizmowi samemu w sobie :)

jeśli udowadniasz że judaizm, katolicyzm, cokolwiek jest lepsze to raczej nie stoi to w opozycji do podstawy poglądów czy wiary, ale w przypadku taoizmu walka o słowa jest zaprzeczeniem ich znaczenia.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Czym jest TAO?
Mój nauczyciel kiedyś mi powiedział, że "Tao to Tao, które nie jest Tao". Można opisywać taoizm przez pryzmat kultury, historii i nauki wschodniej, ale to będą tylko fakty na temat ludzi i ich poglądów. To tak jak studiowanie filologii polskiej - ludzie myślą, że dzięki temu zostaną pisarzami. A to przecież nic innego jak czytanie tekstów innych ludzi, ich interpretowanie itp. Oczywiście również uczymy się pisania, ale talentu pisarskiego wyuczyć się nie da. Można tylko nauczyć się paru technik i zasad. Tak samo jest z taoizmem (i każdą inną filozofią). Jeśli ktoś chce ją "poznać" musi nią żyć. A jeśli już koniecznie chce czytać jakieś książki na ten temat to lepiej wybrać starożytne teksty mędrców niż współczesne opracowania. W przypadku taoizmu, polecam zapoznanie się z Tao Te Ching. Przeczytawszy tę książkę, czytelnik będzie mógł nabrać jako takiego pojęcia czym jest Tao i taoizm. Pod warunkiem, że będzie czytał uważnie i ze zrozumieniem... Edytowane przez metasearcher
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tao które może być poznane nie jest Tao

Substancja świata to tylko nazwa dla Tao.

Tao jest wszystkim co istnieje i może istnieć;

Świat jest tylko oznaczeniem tego, co istnieje i może istnieć.

Ktoś doświadcza bez Jaźni by odczuć świat,

I doświadcza z Jaźnią by zrozumieć świat.

Dwa doświadczenia są jednym w Tao;

Są różne tylko w świecie.

Żadne doświadczenie nie przenosi Tao

Które jest nieskończenie większe i bardziej subtelne niż świat.

(Tao Te Ching)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Formułki , opisy ,jeżeli ktoś sam na własnej skórze nie zrozumie TAO i nie stopi się z nim ,będzie jeno powtarzał ,już zasłyszane , ponieważ każdy jest na świecie całym , jedyny w swoim rodzaju i wyjątkowy , każdy ma inne wierzenia ,mentalność ,bagaż doświadczeń itp. więc nie można przeżyć życia za kogoś i zrozumieć siebie prawidłowo ,bo TAO to życie dla życia ,jest samym życiem i wiecznością , a dzisiejszy człowiek to jakby miał roztrojenie jaźni -jedno pomyśli ,drugie powie ,a trzecie zrobi .

Słowo Bóg ( czyt .tytuł ,nazwa ,metafora ,alegoria ,przenośnia ,uczucie ) ,to największa trucizna umysłowa w historii i uniemorzliwiająca normalny rozwój / dojrzewanie psycho-fizyczne człowieka .

A całe cherześcijaństwo i inne religie świata ,to jak schizofrenia duchowa - Dekalog, dziesięcioro przykazań, nie jest prostym zestawem norm moralnych przekazanych do wiadomości Izraelitom, ale jest częścią przymierza, jakie Bóg zawarł z Izraelem. Jego podanie poprzedza wyraźna deklaracja Boga: Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli (Wj 20,2). Bóg wskazuje na doświadczenie wyzwolenia i opieki z Jego strony. Na to doświadczenie wskazał On Mojżeszowi przy krzaku gorejącym. Zawiera się to już w samym imieniu Boga: Jestem, Bóg ojców waszych, Bóg Abrahama, Bóg Izaaka i Bóg Jakuba (Wj 3,15). Jhwh jest Bogiem żywej relacji osobowej, na co wskazał w polemice z saduceuszami Pan Jezus. I dekalog trzeba widzieć w takiej relacji. ?Jeżeli chcesz, bym był twoim Bogiem, to??. Następnie w formie zakazu i nakazu padają kolejne przykazania. Są one zasadami wprowadzającymi w pełnię życia. ?Jeżeli nie będziesz tych zasad przestrzegał, to nie będę twoim Bogiem, a tym samym nie doświadczysz tego, o czym mówi potem Pan Jezus: Bóg nie jest [bogiem] umarłych, lecz żywych; wszyscy bowiem dla niego żyją?(Łk 20,38).Mówiąc wprost: ?Jeżeli nie będziesz przestrzegał tych praw, umrzesz?. Przy czym śmierć jest w Biblii tożsama z brakiem przystępu do Boga. Jest przebywaniem w szeolu, gdzie nie ma ani światła, ani żadnej nadziei.

Dzisiejsze czytania liturgiczne: Wj 19, 17; 20, 1-17; Mt 13, 18-23

Dekalog, według klasycznego ujęcia, zawiera w sobie dwie części odpowiadające dwom wymiarom przykazania miłości: miłości Boga i miłości bliźniego. Pierwsza część, zawierająca trzy przykazania, jest bardziej rozbudowana. Jest ona niewątpliwie ważniejsza, bo stanowi warunek, bez którego druga część traci swoje znaczenie i nawet przy dobrej woli człowieka wcześniej czy później zostanie złamana. Tak się dzieje na naszych oczach w Europie, w której dzięki chrześcijańskim korzeniom druga tablica przykazań była przestrzegana, a przynajmniej wszyscy deklarowali jednoznacznie, że trzeba jej przestrzegać. Kiedy jednak w oświeceniu odrzucono pierwszą tablicę, po latach zakwestionowano również drugą. Moment takiego odrzucenia wiąże się w Europie z rokiem 1968. Warto sobie dzisiaj uświadomić, że obecnie żyjemy w okresie, gdy już żadne przykazania nie są dla ludzi oczywiste. Ale z tym wiąże się tragiczna konsekwencja w wymiarze społecznym, co się czasem streszcza w określeniu ?cywilizacja śmierci?.

http://ps-po.pl/2015/07/23/schizofrenia-duchowa-problem-dzisiejszego-czlowieka-24-lipca-2015/

http://www.nowy-czlowiek.pl/text/pokaz/5/8

Edytowane przez Mistyk
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Po prostu Tao to stopienie z wszechduchem lub wyższą kosmiczną inteligencją .

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Dnia 25.05.2016 o 20:47, Mistyk napisał:

Po prostu Tao to stopienie z wszechduchem lub wyższą kosmiczną inteligencją .

Integracja  Ducha I Ciała :   Nad- świadomość /Męskość /Dobro / Bóg /Anioł / Jasność /Duch = ,Kontra = Podświadomość ./Zło /Szatan / Demon / Ciemność /Ciało /Dusza /Emocje /Kobiecość /Pod-świadomość ,Nie-świadomość ,W Człowieku 1f642.png:)

yin_and_yang_by_kittyrocker-d956eou.gif

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.