Duch

Okultyzm i okultysta.

38 postów w tym temacie

Okultyzm (łac. occulere - skrywać, tajemny) - termin ten oznacza wiedzę tajemną, niedostępną zwykłym ezoterykom i magom, wiedzę wykraczającą po za zakres codzienności. Z grubsza, jest to nauka o tajemnicach przyrody fizycznej, duchowej, myślowej i psychicznej. Okultyzm można podzielić na trzy światy:

- duchowy;

- energetyczny;

- materialny.

Okultyści wyróżniają trzy rodzaje wiedzy:

- scienta occulta - wiedza sama w sobie;

- scienta occultans - wiedza ukrywająca, zatajająca;

- scienta occultata - wiedza tajemna, zakryta.

Okultysta - inaczej człowiek praktykujący okultyzm, mistrz nauk tajemnych. Człowiek prowadzący specjalne tajemne praktyki przekazywane pokoleniowo, najczęściej rodzinnie. Okultysta może być nazywany mistrz, tak jak i uczeń.

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Należy jeszcze zaznaczyć, że okultysta to nie to samo co satanista!! Niestety w dzisiejszych czasach wiele osób stosuje te dwa pojęcia naprzemiennie, co jest wielkim błędem.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Właśnie.. nie wiem czemu okultyzm kojarzy się z satanizmem.. Widocznie teoria: ''Jak będziesz praktykował okultyzm, to zostaniesz opętany'' zrobiła swoje.. ;/ Widocznie musiało być dużo przypadków opętania osób wchodzących w okultyzm, które były nieoczytane i niedoświadczone w danej kwestii ;p no trudno :D uczymy się na błędach ^^

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Właśnie.. nie wiem czemu okultyzm kojarzy się z satanizmem..

tez nie wiem...

Widocznie teoria: ''Jak będziesz praktykował okultyzm, to zostaniesz opętany'' zrobiła swoje..

a nie znam... ?

Widocznie musiało być dużo przypadków opętania osób wchodzących w okultyzm, które były nieoczytane i niedoświadczone w danej kwestii ;p no trudno uczymy się na błędach ^^

konkretnie: na czyich?

Jak nie znasz to trudnoo ;p trzeba oglądać trochę telewizji.. wtedy poznasz poglądy ludzi ;D

No chyba ogólnie przyjęta jest zasada że człowiek sie uczy na swoich błędach..

Chyba że jest wystarczajaco inteligenty, żeby uczyć się na błędach innych ludzi ;D

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Jak nie znasz to trudnoo ;p trzeba oglądać trochę telewizji.. wtedy poznasz poglądy ludzi ;D

wieeeele lat temu nauczyłam sie, że telewizja kłamie.

Jak widac nadal jest to aktualne :)

Chyba że jest wystarczajaco inteligenty, żeby uczyć się na błędach innych ludzi ;D

ogladając tv :D

Oj widocznie moje słowa do ciebie nie dotrą ;D albo mnie nie lubisz albo se robisz ze mnie ''zwałe''

Ja nie oglądam tv od jakis 2 lat :) czasem lookne w kompie jakiś film, ale ogólnie telewizja mnie nie interesuje :)

no i własciwie masz racje.. telewizja kłamiee.. :)

a co do uczenia sie na błędach innych ludzi to raczej miałam na myśli funkcję ''obserwatora'' :)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ktoś przed chwilą mówił "trzeba pooglądać trochę telewizji... wtedy poznasz poglądy ludzi."

Zdecyduj się.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Sama zobacz że z telewizjii zbyt wiele nie wyniesiesz jeślichodzi o wiedzę ktorej ty tak pragniesz.Osoba która napisała wcześniejszy post nie stwierdza że cię nie lubi tylko chce Ci powiedzieć ze to co tam pokazują robi sieke z bani i nic nie wnosi konstruktywnego do rozwoju.Jedynie można sie bardziej zakręcić w swoich głupich poglądach i mylnej opinii na temat magii itp.Przemyśl to

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wszystko fajnie tylko nie zauwazacie jednej prostej przyczyny dlaczego tak jest.

Otoz zyjemy w panstwie koscielnym,kosciol narzuca swiatopoglad,a ogolnie Magia i okultyzm sa przez kosciol zakazane.Dlatego najlepszym rozwiazaniem bylo wszystko wrzucic do jednego worka wymieszac i nazwac okultyzm satanizmem,zeby bylo grozniej i wogole ;) Proste

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Tak dlugo jak Kosciol bedzie sie zajmowal polityka a nie rozwojem duchowym,tak dlugo bedzie porazka po calej linii.

Ja osobiscie nic nie mam przeciw katolikom,w koncu kazdy ma prawo wierzyc w co chce,ale jezeli narzuca sie cos komus na sile,szczegolnie wartosci religijne,wtedy bardzo mnie to wkurza.

Jesli tak ma wygladac wolnosc slowa i wyznania w panstwie demokrtatycznym jak teraz to ja chyba wole komune hi hi :lol:

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Pamiętaj że tego co Ci narzucają nie musisz przyjmowac ani się z tym identyfikowac.Owszem Kościól wielokrotnie miesza się w sprawy polityki co mija się z celem ktory powinien faktycznie osiagnac.W dzisiejszym swiecie te wartosci sie pomieszaly a wiara czesto miesza sie z tym co nie powienna.Coz taki swiat i takie czasy.Wiesz co do tego jednego worka....nie jest to prawda gdyz niektorzy ludzi to dostrzegaja :D Jednak nie mowie ze w wiekszosci dla ludzi nie ma to roznicy i tworza sobie jeden kanon dla wszystkiego.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Polska ogolnie jest krajem Koscielnym i robionym na narod wybrany przez Boga.Sami widzicie ze 80%tego co sie u nas wyprawia to przesada.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Pamiętaj że tego co Ci narzucają nie musisz przyjmowac ani się z tym identyfikowac.

Wiem o tym i tego nie robie :lol: jednak w momencie gdy od najmlodszych lat swojego zycia masz wpajane ze istnieje niebo i pieklo...ze Bog jest dobry,ze jak idziesz do lozka z chlopakiem to popeniasz grzech itd...to sory ale chyba w jakims stopniu wplywa to na Twoj swiatopoglad.Niektorzy ludzie z czasem ,,budza sie" z tej spiaczki i zaczynaja samodzielnie poszukiwac swojej sciezki rozwoju,niektorzy nie...bo wygodniej im tak jakos chodzic w niedziele do Kosciola,skladac raczki i oczy wznosic do nieba,jednak nie przeszkadza im to w zaden sposob,tluc swojej zony,robic malwersacji finansowych itd.

Jednak zmierzam do czego inego,jak w takim razie nauki okultystyczne maja byc zaakceptowane i rozdzielane a nie laczone z satanizmem?Otoz nijak...i nigdy do tego nie dojdzie poniewaz z zalozenia uprawianie okultyzmu samo w sobie jest grzechem ciezkim i tak dlugo jak ten kraj bedzie pod czesciowym panowaniem kosciola tak dlugo okultuzm=satanizm.

Coz moi drodzy,zostaje nam tylko jedno...trzeba wypic ten kielich goryczy i robic dalej swoje,ani ja ani Wy na pewno nie zmienimy swiatopogladu naszego spoleczenstwa. :D Pozdro.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Polska ogolnie jest krajem Koscielnym i robionym na narod wybrany przez Boga.Sami widzicie ze 80%tego co sie u nas wyprawia to przesada.

Dlatego nic dodac nic ujac...jestesmy szatanisci :lol: bo wybralismy sciezke samorozowju duchowego.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dlatego nic dodac nic ujac...jestesmy szatanisci :D bo wybralismy sciezke samorozowju duchowego.

Dzięki, że mnie uświadomiłeś :lol:

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

w dużej mierze powodem zakazania uprawiania magii był strach.. zwykły strach przed tymi którzy będąc przeciętnymi obywatelami mogli zrobić zbyt wiele w stosunku do reszty lub nawet stanowili pewne zagrożenie dla ówczesnej władzy.. Władza która nie miała nad tym żadnego wpływu, więc jedynym sposobem było demonizowanie takich zdolności (wzbudzenie strachu i obrzydzenia do takich praktyk w innych ludziach ) i ścinanie głów które nazbyt się wychylały.. Wyobraźcie sobie co by było gdyby ludzie posiadali zdolności magiczne, potrafili nimi manipulować... wszyscy mieliby prawie równe szanse.. a przecież chodziło o to by garstka ludzi mogła rządzić resztą.. Dlatego nie wygodni byli Ci którzy potrafili więcej.. :lol:)

a jak jest teraz?? teraz moim zdaniem magia jest po prostu modna, jak w sezonie modny bywa kolor czerwony.. Masowa kultura lubi podążać za modą.. w sumie taki system. Wiadomo moda na magie itp odwraca głowę od "staroci" czyli kościoła.. Tak łatwo zmanipulować człowieka.... a kościół walczy o uwagę dopuszczając się różnych środków ( obrzucenia błotem całej reszty) ... Obecnie okultystą może nazwać się każdy.. a w drodze po bułki do sklepu natrafia na wiele ogłoszeń kursów magii xD i jaka wartość w tych czasach ma magia??

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Obecnie okultystą może nazwać się każdy.. a w drodze po bułki do sklepu natrafia na wiele ogłoszeń kursów magii xD i jaka wartość w tych czasach ma magia??

Cóż, widocznie ślepe stworzenie ze mnie, nigdy nie zdarzyło mi się natrafić na "ogłoszenia kursów magii" w drodze dokądkolwiek....

PS. Tak, KK to zUoO, jest be i w ogóle strzeżmy się! Przecież robią istny zamach na naszą wolność, inteligencję i pewnie może jeszcze podpalają księgarnie ezoteryczne a Magów topią w wodzie święconej :geek:

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
... Obecnie okultystą może nazwać się każdy.. a w drodze po bułki do sklepu natrafia na wiele ogłoszeń kursów magii xD i jaka wartość w tych czasach ma magia??

Hmm...duza wartosc.

Zalezy jak wysoko siegasz.Jezeli wystarczy Ci wyslanie smsa na tarota za 9pln,ok Twoj wybor :)

Jednak nie o to chodzi w tym wszystkim...Magia to jest Magia ma swoje prawa,mechanizmy itp.Jesli nie jestes w stanie tego zrozumiec,coz,zostaje stwierdzenie ze okultysta moze zostac kazdy..

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Należy jeszcze zaznaczyć, że okultysta to nie to samo co satanista!! Niestety w dzisiejszych czasach wiele osób stosuje te dwa pojęcia naprzemiennie, co jest wielkim błędem.

Ale "satanista" w tym rozumieniu może odnosić się do światopoglądu: "Bóg osobowy" versus "Szatan=wszystko, co Mu zaprzecza, nie stosuje się do Jego zasad". W odniesieniu ideowym.

Tym właśnie określeniem palestyńscy Żydzi określali każdego, kto przeczył Biblii (jako księdze natchnionej lub samym prawdom biblijnym) i zdaje się takie są korzenie tego słowa. W tym rozumieniu okultysta jest satanistą, bo biblijnie okultyzm jest bardzo silnie napiętnowany (w postaci wróżek, magów, nekromantów etc etc). Zresztą, to też zgodne z pojęciem satanizmu laveyańskiego, ideowego nie osobowego przecież, opierającego się na zasadzie "postępowania według swoich pragnień zależnie od własnego/osobistego systemu wartości i norm moralnych".

Natomiast jeśli chodzi o to, że okultystę potocznie uznaje się za wyznawcę Szatana osobowego ("satanista" w rozumieniu: lucyferianin, satanista teistyczny)... No cóż, dla chrześcijanina jest to także jednoznaczne, tyle że w formie utajonego kultu. I osoba, która twierdzi w ten sposób odnosi się do własnego światopoglądu, do którego przecież ma prawo.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Okultysta, osoba zajmująca się okultyzmem,

Okultyzm od ocultus - ukryty - wiedza tajemna, Jedna z doktryn ezoterycznych, istnienie tajemnych sił, które wtajemniczeni potrafią ukierunkować i wykorzystać.

Nie ma tu nic o satanizmie.

Dla katolików i większości chrześcijan wszystko co nie chrześcijańskie to satanizm. W duzym uproszczeniu.

Okultystą według mnie nie będzie ktoś, kto zaliczył kilka kursów magii, a tym bardziej ktos bez doświadczenia, z wiedza zdobyta na stronach www o podejrzanej wartości informacyjnej. Nie będzie nim też ktoś, kto opiera sie na jednej czy dwoch książkach o magii, bez kilkuletniego studiowania i praktykowania magii.

Magia ma to do siebie, że wymaga zarówno wiedzy, jak i doświadczenia.

W magii wymaga się minimum 4-7 lat studiowania ksiąg tematycznych, poznbawania teorii, medytacji i pracy nad sobą samym, często nauki także dawnych języków wymarłych, jak łacina czy aramejski. Dopiero po tym okresie można podjąc pierwsze próby praktykowania magii.

Nie wystarczy przeczytac kilka książek i pobawić się w maga ryzując pentagramy wedlug instrukcji na stronach www czy w jednej ksiązce, wpatrując sie w pełnię księżyca.

Magia to coś więcej. Trzeba ją poczuć.

Okultyzm i cala wiedza tajemna opiera się na tzw Magii Wysokiej czy Magii Ceremonialnej. Tu naprawdę trzeba poświęcić wiele lat na studia ksiąg, pism i zwojów, medytacje i rozwój własny. Okultystą nie będzie osoba chaotyczna, niezrównoważona, targana emocjami, przysłowiowy dzieciak, który przeczytał Crowleya czy La Veya i kilka stron www, a nie znający nazwisk najwybitniejszych magów, okultystów czy alchemikow, jak np Henryk Kornelius Agryppa, czy Michał Sędziwój.

Nie będzie nim ktoś, kto po kilku tygodniach czy nawet miesiącach zainteresowania się magią odprawi kilka rytuałów, pozna znaczenie kilku symboli.

W temacie mowa jest o wiedzy tajemnej, łaczonej z magią wysoka. Jednak także w tej prostszej magii ludowej, szamanizmie, magicznych obrzędach pogańskich, konieczna jest wiedza i wieloletnie doświadczenie, zanim się zacznie praktykę i obcowanie z magia. Nie wystarcza szamanskie warsztaty, kursy terapii naturalnych. Magię trzeba poczuc, a potem nauczyć się ja rozumieć i wykorzystywac.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Szapcząca, nie do końca się z Tobą zgodzę. Dla mnie okultysta to ktoś potrafiący świadomie naginać subtelniejsze rzeczywistości by zmieniać tą naszą z samym sobą włącznie (niektórzy muszą harować by się tego nauczyć, a inni mają talent). Do tego nie potrzeba (choć mogą być przydatne) cyrków, szopek w pentagramach, iluśtam lat czytania książek i wkuwanie na pamięć imion, nazwisk oraz życiorysów 'najwybitniejszych magów'. OK, fajnie to znać by gadając ze znajomymi wyjść na 'mądrą osobę', ale nawet przeczytanie tysiąca książek nie czyni z człowieka okultysty, no chyba że ktoś lubi utrudniać sobie życie przyswajając kilka pojęć nazywających to samo.

Magię trzeba poczuc, a potem nauczyć się ja rozumieć i wykorzystywac.

Pod tym i ja się podpiszę;)

PS. Tylko proszę nie zrozumieć opacznie moich słów. Ja nigdzie nie twierdzę, że książek nie powinno się czytać. :roll:

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Lapis ja z tymi ksiązkami i studiowaniem to miałam na myśli magię wysoką i ceremonialną, bo tam naprawdę tzreba poznać sporo i mieć wielką wiedzę, zanim się zacznie praktykować. Poza tym w bractwach okultystycznych często wygląda to tak, że jest czas na studiowanie książek i naukę języków takich jak łacina czy hebrajski, a potem jest czas na medytację i zagłębianie się w siebie.

Pozdrawiam.

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Strasznie to zeszło na offtop.

Okultysta, to osoba praktykująca ceremonialną odmianę ezoteryki czyli okultyzm. Wszystko poparte solidną wiedzą.

Okultyzm ma wiele dziedzin i odmian i nie odnosi się wyłącznie do satanizmu, nawet ścieżka lewej reki nie jest satanizmem.

Okultyzm zajmuje się działaniem magii, której definicja to: "sztuka wpływania na otaczający świat i powodowania w nim zmian, według własnej woli".

A do tego nie koniecznie używasz "szatana" - ale każdy inny byt, który możesz zaprząc do własnych celów.

Okultyzm jest na pewno złem w oczach kościoła katolickiego, ponieważ wyklucza tutaj role boga, ponieważ "czynienie własnej woli" rozumiemy jako stawianie się samemu jako bóg, zatem przeczymy temu ogólnie przyjętemu.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Lapis ja z tymi ksiązkami i studiowaniem to miałam na myśli magię wysoką i ceremonialną, bo tam naprawdę tzreba poznać sporo i mieć wielką wiedzę, zanim się zacznie praktykować.

Sugerujesz, że w "niskiej" trzeba mieć mniejszą? :cisza:

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Trzeba przyznać jeszcze fakt, że jesli ktoś przez wcielenia zajmował się okultyzmem, niektóre rzeczy przychodzą same, wiedza jest w człowieku 'od zawsze' i z czasem sobie coraz więcej przypominamy.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Sugerujesz, że w "niskiej" trzeba mieć mniejszą? :cisza:

Gdzież bym śmiała :)

W tej trzeba miec jeszcze większą a do tego umiec czytać z ksiąg, jakich w bibliotece sie nie znajdzie.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Trzeba przyznać jeszcze fakt, że jesli ktoś przez wcielenia zajmował się okultyzmem, niektóre rzeczy przychodzą same, wiedza jest w człowieku 'od zawsze' i z czasem sobie coraz więcej przypominamy.

Pod warunkiem, że w ogóle były jakieś wcielenia...

Zresztą jakoś tak się składa, że niemal każdy dłubiący w jakimś systemie magicznym był albo "kapłanem", albo "szamanem", "wodzem", albo przynajmniej "wysoko urodzonym wojownikiem"... w takim razie skąd siębrali szarzy zjadacze chleba, będący kilentelą wiedźm albo szamanów czy pracujący na owych wodzów i wojowników? I co się z nimi stało?

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Pod warunkiem, że w ogóle były jakieś wcielenia...

Zresztą jakoś tak się składa, że niemal każdy dłubiący w jakimś systemie magicznym był albo "kapłanem", albo "szamanem", "wodzem", albo przynajmniej "wysoko urodzonym wojownikiem"... w takim razie skąd siębrali szarzy zjadacze chleba, będący kilentelą wiedźm albo szamanów czy pracujący na owych wodzów i wojowników? I co się z nimi stało?

jak to "był". Takie ma obrazy reinkarnacyjne, a czy to są jego wcielenia czy nie hm ...

bywa bardzo różnie. Niedawno słyszałem że przez większosć życia rozwijająca się duchowo jednostka przepala wcielenie rodziców i bliskich, dopiero później zaczyna żyć swoim życiem.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Trzeba umiec odróżnić marzenie typu "fajnie by było, jeśli w poprzednich wcieleniach byłam szamanką, wiedźmą itp" od uczucia obecności w danym miejscu w danym czasie, obrazów, które bywają negatywne. Połączeń pomiędzy tamtymi zyciami a aktualnym. Często dzieci mają fantazje, że chciałyby zyć w czasach takich i takich, a potem może się okazać, że to resztki pamięci z nich. Ja np od małego miałam świra na punkcie wszystkiego co dotyczy czarownic i magii, widziałam w umyśle miejsca ukierunkowane na Persję.. no i ostatnio się okazało, że nie przypadkowo.

Edytowane przez tribalbellydancer
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.