Szept

Co to jest spirytyzm

9 postów w tym temacie

1spirytyzm.jpg Wprowadzenie?

Na słynnym cmentarzu Pere Lachaise wśród różnorodnych grobowców i nagrobków jeden wyróżnia się szczególnie. Ni to kapliczka, ni dolmen, skromny grobowiec przysypany kwiatami. Co więcej, administrator cmentarza zarządził obstawienie miejsca żelaznymi barierami, żeby zbyt wielu odwiedzających nie zniszczyło go. Wiele osób odwiedza to miejsce?

- Jedni zatrzymują się na chwilę, ze zdumieniem patrząc na ogromne ilości kwiatów. Inni próbują zbliżyć się do grobowca, aby go dotknąć lub złożyć bukiet. Są też tacy, którzy przystają w cieniu cmentarnych drzew, aby przemyśleć umieszczone na nagrobku motto.

Narodzić się, umrzeć, odrodzić się znowu i rozwijać się bez przerwy ? takie jest prawo?

- Kim był człowiek, któremu po śmierci składa się takie hołdy??

- Przecież na pozostałych grobach nie ma aż tylu kwiatów, a leżą tu tacy sławni jak Chopin, Balzac, Edith Piaf...? W broszurze kupionej u wejścia na cmentarz czytamy, że grób skrywa zwłoki Allana Kardeca ? twórcy Spirytyzmu?.

W Polsce dziś niewielu wie, co to jest Spirytyzm. Niektórym pojęcie to kojarzy się nieodłącznie ze staruszkami siedzącymi dookoła stolika, uzbrojonymi w tajemnicze miny, trzy świece i talerzyk z wodą, wywołującymi o północy duchy?

I nikomu nawet przez myśl nie przejdzie, że?

- Spirytyzm może mieć coś wspólnego z filozofią, prawami przyrody, nie rozwiązanymi dotąd tajemnicami...

- Mało kto wie, że z pojęciem tym wiąże się ogromny ruch społeczny skupiający entuzjastów owej filozofii z całego świata...

Ludzie uśmiechają się ironicznie dowiadując się, że gdzieś we Francji czy za oceanem ktoś pisze doktoraty i habilituje się z ?wywoływania Duchów".

Jednak aby przybliżyć całą sprawę polskiemu Czytelnikowi i wprowadzić go w krąg zagadnień, których dotyczyć będzie ta książeczka, przenieśmy się do Francji ubiegłego stulecia.

W 1804 roku w Lyonie urodził się Leon Hippolyte Denizart Rivail. Gdy chłopiec podrósł i ukończył szkołę pierwszego stopnia, rodzice wysłali go do szkoły prowadzonej w Yverdun w Szwajcarii przez słynnego pedagoga Jana Henryka Pestalozziego. Stał się tam ulubionym i zarazem najpilniejszym uczniem profesora, nic więc dziwnego, że gdy wyjeżdżał służbowo, młody Hippolyte często zastępował mistrza. Nieprzeciętny umysł i zamiłowanie do pracy nie kazały długo czekać na rezultaty. Hippolyte Ri-vail interesował się rozmaitymi dziedzinami nauki, prowadził przy tym szeroką działalność pedagogiczną.

Maturę napisał z beletrystyki i nauk ścisłych, doktoryzował się z medycyny. Interesował się także filozofią. Był członkiem Akademii Królewskiej w Arras i wielu naukowych instytucji. Przez wiele lat udzielał lekcji z fizyki, chemii, anatomii, astronomii i innych dziedzin wiedzy.

Był poliglotą: mówił świetnie po niemiecku, angielsku, hiszpańsku, niderlandzku. Mieszkając w Paryżu stworzył szkołę podobną do tej prowadzonej przez Pestalozziego w Yverdun.

Był autorem licznych książek, na przykład Praktyczny i teoretyczny kurs arytmetyki, Klasyczna gramatyka francuska. Plan polepszenia nauczania publicznego. Hippolyte Rivail był wszechstronnym i bardzo poważnym naukowcem, co jednak nie przeszkadzało mu w utrzymywaniu licznych kontaktów towarzyskich?.

Ps.

- dalej jest o wiele ciekawiej? ale nie wiem czy ?dawać? bo może Ty chcesz się zająć tematem? ?

- tak się złożyło ze Allan Kardec? to część ?mojej drogi?? wiec mam jego dwie podstawowe książki ?Spirytyzm? i ?Rozmowy z Duchami?... :D ;)

- i w zasadzie to dzięki tym książkom zawdzięczam? to ze wierze w ?reinkarnacje?? właśnie jako filozofie SPIRYTYZMU? :)

--- pozdrawiam ciepło?infe7 :)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

NIe, nie, infe, dzięki. Założyłam dział i wątek, bo w sumie brakowało go na forum ezoterycznym, a spirytyzm to też część ezoteryki. Dobrze to opracowaleś i dzięki Ci za to. Z niecierpliwością czekam na kolejne wpisy.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Dnia 21.08.2010 o 06:37, Szept napisał:

NIe, nie, infe, dzięki. Założyłam dział i wątek, bo w sumie brakowało go na forum ezoterycznym, a spirytyzm to też część ezoteryki. Dobrze to opracowaleś i dzięki Ci za to. Z niecierpliwością czekam na kolejne wpisy.

Spirytyzm ma wiele wspólnego z nekromancją 

Edytowane przez Mistyk
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Dnia 20.08.2010 o 22:19, infe7 napisał:

Narodzić się, umrzeć, odrodzić się znowu i rozwijać się bez przerwy ? takie jest prawo?

- Kim był człowiek, któremu po śmierci składa się takie hołdy??

Świętym ,oto garść cytatów Jezusa Chrystusa :

  • Ja jestem drogą, prawdą i życiem.
    • Ego sum via et veritas, et vita. (łac.)
    • Źródło: Ewangelia Jana 14, 6
    •  
  • Moje królestwo nie jest częścią tego świata. Gdyby moje królestwo było częścią tego świata, moi słudzy walczyli by, żebym nie został wydany Żydom. Ale przecież moje królestwo nie jest stąd.
    • Źródło: Pismo Święte w Przekładzie Nowego Świata, Ewangelia Jana 18, 36.

     

  • Ten, kto kocha swoje życie, straci je, a kto nienawidzi swego życia na tym świecie, zachowa je na życie wieczne.
    • Qui amat animam suam, perdit eam; et, qui odit animam suam in hoc mundo, in vitam aeternam custodiet eam. (łac.)
    • Źródło: Ewangelia Jana 12, 25
  • Gdy maszerujesz z Chrystusem po wodzie, uświęcasz się Chrystusem, jeżeli maszerujesz po twardym gruncie bez Chrystusa, maszerujesz ku samozatraceniu.
  • Jezus, który byłby w zgodzie ze wszystkim i ze wszystkimi, Jezus bez swojego świętego gniewu, bez twardości prawdy i prawdziwej miłości, nie jest prawdziwym Jezusem, jak Go przedstawia Pismo Święte, lecz Jego żałosną karykaturą.

Bo całe życie ludzkie ,to wieczna wędrówka nieśmiertelnej duszy ,stwożonej na obraz i podobieństwo Boskie ,z życia do życia ,ze śmierci po śmierć , i odrodzenie w duchu świętym .

 

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Spirytyzm wywodzi się z nekromancji. 
I tu i tu wzywa się duchy zmarłych, jednakże nekromancja sięga dalej niż spirytyzm.

W spirytyzmie chodzi o sam kontakt z duchami, w nekromancji wykorzystuje się ten kontakt do swoich celów np.prosi o pomoc swoich przodków w jakiejś sprawie, albo żeby pomogli w praktyce.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Dnia 20.08.2010 o 20:42, Szept napisał:

 

Dobry i ciekawy filmik ,czytanie na temat spirytyzmu jest napewno ciekawe  ,ale doświadczać naprawdę spraw niematerialnych i spirytualnych /duchowych ,w praktyce ,ufff  ,to nie żadne teorie wyczytane z książek .,to  całkiem co innego .

Edytowane przez Mistyk
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dobry i ciekawy filmik , spirytyzm jest ściśle związany z -okultyzmem , szamanizmem ,magią , ezoteryką ,teologią ,parapsychologią i metafizyką ,ogólnie pojętym  rozwojem duchowym .

Edytowane przez Mistyk
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.