Mistyk

Życie -Wielkim Snem ,Śmierć -Prawdziwym Życiem Świadomym .

1 post w tym temacie

 

 

ŚMIERĆ NIE JEST KOŃCEM, TO POCZĄTEK25.10.2012

 
 
 

Rozmowa z dr Jerzym Paluszkiewiczem, od ćwierć wieku ordynatorem OIOM w bialskim szpitalu, który w sytuacjach z pogranicza życia i śmierci towarzyszył kilku tysiącom pacjentów

podlasie

Kim z punktu widzenia lekarza praktyka, który na co dzień obcuje ze śmiercią jest człowiek?

Jest mikrokosmosem. Ciałem żądzą zmysły, bramy kontaktu człowieka ze światem, ale oprócz zmysłów każdy człowiek ma ducha i duszę. Duch decyduje o kulturze, nauce, życiu według wartości – o tym, co nas odróżnia od zwierząt. One przecież też posiadają instynkt, ale nie tworzą rzeczywistości według wartości. Trzeci element, dusza, to – jak wierzę – życie Boga w człowieku. I dopiero te trzy elementy tworzą człowieka. Jeżeli ktoś przywiązuje wagę tylko do ciała, to np. utrata wzroku jest końcem wszystkiego.

Ale gdy ktoś wierzy, że oprócz zmysłów istnieje duch i dusza, poradzi sobie z cierpieniem. Dramat pozostaje dramatem, ale świat się nie kończy. Jako lekarz widziałem sytuacje, które przekonują, że nie ma sytuacji beznadziejnych. Widziałem też dziesiątki sytuacji, których nie umiem nazwać inaczej, niż cudami.

 

Jakich konkretnie?

To sytuacje, gdy medycyna była już bezradna, gdy tak po ludzku opuszczaliśmy ręce, a jednak wydarzało się coś, co przeczyło nauce, na co nie ma naukowego wyjaśnienia.

W psychologii znany jest przypadek, gdy matka widząc córkę przygniecioną przez ciężarówkę, uniosła ten ważący kilka ton pojazd na tyle, że inna kobieta zdołała wyciągnąć dziecko.

O tym mówię. Sięgamy gwiazd, a możliwości człowieka pozostają dla nas tajemnicą. I dlatego przez ćwierć wieku pracy na OIOM – ie nigdy nie poważyłem się, by powiedzieć rodzinie pacjenta, ile ich bliski będzie żył. Ja tego nie wiem – nie ja dawałem temu człowiekowi życie i nie mnie mówić, kiedy odejdzie.

Boi się pan śmierci?

Boję się. To ludzkie. Ale po chwili refleksji uświadamiam sobie, że przecież jest to przejście do lepszego stanu, że śmierć jest tak naprawdę wielkim wyzwoleniem. Nie mam wątpliwości, że śmierć nie jest końcem – to dopiero początek.

https://www.tygodnikpodlaski.pl/archiwum/smierc-nie-jest-koncem-to-poczatek-pnews-2120.html

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.