Szept

Szamaski wiat duchow

1 post w tym temacie

Można by rzec, ze duch to duch i takim jest. Jednak nie wszystko, czemu nadano nazwę ducha, jest typową zjawą ze starego zamczyska.

Szamanizm opiera się na animizmie, co w bardzo dużym skrócie mówi nam tyle, że szamani wierzą, iż wszystko ma swego ducha, a dokładniej duszę. Wszystko w tym wypadku oznacza dosłownie wszystko, bo współcześnie rozwinął się nawet animizm miejski i industrialny. Oznacza to tyle, że swego ducha ma nie tylko materia ożywiona ale i nieożywiona. Stąd szamani miejscy często mówią o duchu komputera, duchu samochodu, duchu maszyny. I prawdy w tym sporo, bo sama czasem rozmawiam z duchem mego auta. I wiele to ułatwia, kiedy zaczyna coś szwankować w silniku. Duch raz, że wiele sam może zdziałać to w razie konieczności podpowiada, na co mechanikowi zwrócić uwagę. U mnie działa doskonale.

Swoje duchy mają też miejsca. Są to tak zwane duchy opiekuńcze miejsc. Od tych najmniejszych, jak duchy studni, strumieni, kamieni, drzew, do tych większych, opiekujących się np. lasem, czy całymi górami. Można powiedzieć, że to niemal swoista hierarchia. Od pojedynczego ździebła trawy do ducha lasu i dalej aż do naszej poczciwej Matki Ziemi, która tez jest rodzajem opiekunki planety.

Opisane wyżej duchy, to istoty duchowe, przynależne energetycznie swym podopiecznym. Często podobne do nich w kształcie, choć mogą nam się ukazywać również w innych formach.

Kolejna grupa duchów szamańskich to Zwierzęta Mocy, które są niczym innym, jak duchami danego gatunku o cechach archetypowych. Do tego zarządzają mocą duchową gatunku, jaki reprezentują. Pełnią w naszym życiu inną rolę, niż duchy opiekuńcze miejsc, czy duchy materii ożywionej i nieożywionej. Dla szamana zwierzę mocy może stać się nauczycielem, przewodnikiem, opiekunem. Zwykle jedno ze zwierząt staje się też totemem, ale nie jest to regułą, bo totemem może stać się duch Rośliny Mocy lub duch żywiołu. Te zaś są podobnymi istotami jak Zwierzęta Mocy, czyli też reprezentują cechy swego gatunku.

Kolejne typy duchów to te słynne Duchy Przodków. Spotykamy je nie tylko w światopoglądach szamańskich, bo nawet i nasze rodzime Wiedźmy sporo mogą o nich powiedzieć i pracują z nimi dośc podobnie jak szamani.

Duchy przodków to? Po prostu duchy przodków. W innym artykule pisałam, czym według mnie są duchy zmarłych. Nie będę cytowała całego artykułu, powiem krótko, że z moich doświadczeń i obserwacji wynika, ze są to pozostałe tu ciała eteryczne osoby zmarłej (nie ich dusze) z utrzymującą się w nich osobowością i świadomością osoby, jaką za życia była. I tak wielu szamanów i szamanek, aby uczyć kolejne pokolenia i prowadzić je, pozostało tu w takiej właśnie formie. Oczywiście mogę się mylić i duchy zmarłych mogą być czymś zupełnie innym. Nie zmienia to faktu, że pewna grupa takich istot kontaktuje się z żyjącymi szamanami, uczy ich i często prowadzi. Co więcej właśnie ona często wskazuje kolejnego szamana do tzw szamańskiej inicjacji. Choć nie jest to regułą, bo tu pojawiają się jeszcze inne duchy.

Te inne duchy to po prostu inne energetycznie istoty duchowe, często bardzo potężne. Ja sama niektóre z nich mogłabym porównać do aniołów. Chodzi mi tu o ich energetykę, a często nawet funkcję, jaką pełnią. Takie duchy noszą różne nazwy, czasem jest to tzw. Duch Nauczyciel, Duch Przewodnik, Duch Opiekun itd. Nie są to duchy energetycznie tożsame z np. Zwierzętami Mocy, bo choć czasem pełnią w naszej drodze podobną role, to jednak ich energia jest inna. I co trzeba im przyznać, to są to bardzo potężne istoty, które wiele potrafią i wiele mogą. Dlatego zresztą porównałam je do aniołów, bo to chyba najlepiej je obrazuje.

Te duchy nie są też tożsame z duchami przodków, ale czasem przemawiają przez duchy przodków, a czasem wspólnie. One też często wskazują kolejnego szamana i asystują przy szamańskiej inicjacji, jeśli dana osoba decyduje się na drogę szamanizmu a nie neoszamanizmu.

Są też jeszcze inne duchy, różnego rodzaju istoty i byty przynależne do sfery astralnej czy duchowej (w tym miejscu używam pojęcia ?astralu?, jako bardzo szerokiego, bo w szamanizmie poszczególne jego części mają swe własne nazwy). Nazywamy je czasem duchami z braku lepszej nazwy.

Jak więc widać pojęcie ?Ducha? może odnosić się do różnych istot i różnych form istnienia. Dla szamanów zresztą nie ma to aż takiego znaczenia, bo szamani po prostu kroczą swoja drogą i współpracują z różnymi istotami spotkanymi na tej drodze, a nazwa nie jest istotna.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.