Gość Kuanan

KĄPIELE ZIOŁOWE

4 posty w tym temacie

Każdy z nas lubi wylegiwać się, oddawac się słodkiemu leniuchowaniu przez krótką chwile w pachnącej pianie, ale możemy sprawic że chwila relaksu dla naszego ducha, będzie też korzystna dla naszej skóry i nie tylko ;)

Przygotowując sobie taką kąpiel, należy pamiętac o temperaturze wody, oraz odpowiedziec sobie na pytanie co dana kąpiel ma nam dac?

Istnieją dwa sposoby przygotowania kąpieli ziołowej. Pierwszy do bawełnianego woreczka wkładamy wybrane zioła świeże lub suszone i powiesić go na kranie wanny. Puścić gorącą wodę, małą strużkę. Woda powinna lecieć na zioła. Napełniając w ten sposób 1/3 wanny, po czym należy worek zdjąć, szczelnie zawiązać i włożyć do wanny, zostawiając go w wodzie jeszcze 10 minut. Potem worek wyjąć i wycisnąć. Na końcu uzupełnić wannę potrzebną ilością wody do kąpieli. Drugisposób.Zioła można również przygotować w emaliowanym garnku i następnie przecedzić je i wlać do wanny. W zależności od potrzeby przygotowuje się napar, odwar lub odwaro-napar.

Odwar przygotowuje się w następujący sposób: rozdrobnione zioła zalewa się zimną wodą i gotuje na wolnym ogniu około 15 - 20 minut, uzupełniając przygotowaną wodą. Po ostudzeniu przecedza się. Odwary przyrządza się z surowców twardych, takich jak: kora, drewno, korzenie, kłącza.

Napar uzyskuje się przez zalanie ziół wrzącą wodą, ogrzewanie pod przykryciem 5 - 10 minut i odcedzenie płynu po oziębieniu.

Aby uzyskać odwaro-napar, najpierw przygotowuje się odwar z ziół wymagających gotowania i następnie odwarem tym zalewa pozostałe zioła, przygotowując z nich napar.

Aby dana kąpiel przyniosła porządany efekt, należy zwrócic również uwagę na temperaturę wody, czasu trwania kąpieli, stanu zdrowia oraz wrażliwości. I tak oto wyróżnia się:

*Kąpiel ciepłą(34'C - 37'C) ma działanie kojące na układ nerwowy, przeciwbólowe, rozluźniające napięcie mięśniowe i ścian naczyń krwionośnych. Czas trwania kąpieli powinien wynosić 10-30 minut w zależności od indywidualnej wrażliwości.

*kąpiel gorącą (37'C - 42 C).Zaczynać trzeba od 37'C dolewając stopniowo (najczęściej, co 2 minuty) gorącej wody, tak żeby po każdorazowym dolaniu temperatura podnosiła się o 1 C. Po uzyskaniu 42'C można pozostać w wannie około 5 minut. Zanurzenie ciała nie powinno dochodzić do poziomu serca. Stosowanie kąpieli gorących powinno być uzgodnione z lekarzem. Kąpiel tą poleca się przy przewlekłym gośćcu stawowym czy mięśniowym.

W zależności od rodzaju ciał biologicznie czynnych zawartych w ziołach, kąpiel może mieć działanie ściągające lub rozszerzające pory skóry, powlekające (wygładzające), przeciwzapalne, bakteriobójcze, przeciwgrzybiczne. Poza tym: pobudzające, kojące, rozszerzające i zwężające naczynia krwionośne. Łącząc zioła o rożnych właściwościach można uzyskać korzystniejszy efekt. Do gotowych preparatów kąpielowych najczęściej dodaje się olejki: sosnowy, lawendowy, rozmarynowy, eukaliptusowy. Olejki te ulatniają się razem z parą wodną, dają miły zapach, a równocześnie wchłaniane są przez płuca. Dostają się do krwiobiegu przez skórę, pobudzają krążenie krwi, powodują lepsze ukrwienie tkanek i w efekcie poprawiają samopoczucie. Niektóre preparaty kąpielowe, zawierające oprócz olejków wyciągi z roślin, dobrane w odpowiedniej kompozycji, są bardzo dobrym środkiem do kąpieli ziołowych. Ciepła, aromatyczna kąpiel wpływa kojąco i orzeźwiająco na system nerwowy, rozluźnia mięsnie i zmniejsza ich ucisk na korzonki nerwowe, niweluje, więc uczucie znużenia, zmęczenia i wyczerpania nerwowego oraz psychicznego, poza tym daje uczucie odprężenia i przyjemnego ciepła, ułatwia zasypianie (u osób cierpiących na bezsenność).

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Kąpiel rozgrzewająca

odmierzyc należy po pół filiżanki kwiatków krwawnika, bzu, liści mięty i płatków róży. Wsyp do siateczkowego woreczka i na 10 minut zanurz go w wannie napełnionej gorącą wodą. Kąpiel należy brac przez 20 minut. Kąpiel ta przynosi również ulgę w bólach zatok i mieśni, przyspiesza przemianę materii.

Uwaga:aby wzmocnic działanie kąpieli, można pocierac ciało woreczkiem z ziołami.

Kąpiel z użyciem olejku eterycznego: stosujemy olejek cedrowy. Wchodzimy do kąpieli na 10-15 minut, po kąpieli nie myjemy się, nie wycieramy, zawijamy się w prześcieradło kąpielowe i kłaqdziemy do łóżka

Przeciwskazania:chore serce, ciąża

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Kąpiel antycellulitowa

-ze skrzypu polnego-> 3 garście należy wspypac do miski i zalac litrem wrzątku. Po kwadranse przecedzic napar i przelac go należy do wanny, wypełnionej letnią wodą. Kąpiel powinna trwac nie dłużej niż 10 min.

-z kory i kwiatów kasztanowca zwyczajnego-> proporcje jw.

Do kąpieli antycellulitowych można również zastosowac olejki eteryczne- takie jak geraniowy, jałowcowy, rozmarynowy, paczulowy, grejpfrutowy, z kopru włoskiego. Do strumienia gorącej wody należy dodac kilka kropel olejku.

Uwaga: Kąpieli powinno się zażywać systematycznie, jednak aby osiągnąć oczekiwany efekt należy również regularnie uprawiać sport, racjonalnie się odżywiać, korzystać z masaży poprawiających ukrwienie.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Myjemy się i kąpiemy codziennie. Niektórzy lubią poleżeć w wannie, inni wolą szybki prysznic. Jednak większość z nas traktuje kąpiele jako zwykłą codzienną czynność, do której jesteśmy przyzwyczajeni i wiemy, że jest konieczna. Może jednak warto zmienić podejście do kąpieli. Słodkie lenistwo w wannie może stać się doskonałym sposobem na pozbycie się stresów, poprawienie wyglądu i ogólnie zdrowe dla Ciała i Duszy. Wystarczy kilka prostych dodatków do ciepłej wody i przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Przede wszystkim należy pamiętać, że temperatura w wannie nie może być wyższa niż temperatura naszego ciała czyli 36,6 stopni (a i to już za dużo). Idealnie gdy woda ma temperaturę około 22 do 28 stopni. Zdrowotna kąpiel powinna trwać minimum 10 minut ale nie dłużej jak 25 minut. Osoby z zaburzeniem krążenia i kłopotami sercowymi powinny czas kąpieli skrócić do maksymalnie 10 minut i stosować niższe temperatury wody (maksymalnie 25 st.).

Do kąpieli możemy dodać aromatyczne zioła i olejki. Dobieramy je w zależności od potrzeb. I tak do kąpieli odprężających i rozluźniające (idealnie rozładowują napięcia i stresy), możemy stosować zioła: Rumianek, Melisa, Lipa, Jaśmin, Kozłek lekarski (waleriana), Szyszki Chmielu. Olejki (najlepiej 3 ? 8 kropli; nie wolno wtedy też stosować płynów do kąpieli, soli kąpielowych np.) doskonale do odprężenia się i uspokojenia to: Bazylia, Ylan Ylan, Grejpfrut, Imbir, Jaśmin, Neroli (kwiaty pomarańczy).

Odwrotny skutek dadzą nam kąpiele pobudzająco ? orzeźwiające. Są doskonałe na wszelkie stany depresyjne, ogólne przemęczenie oraz jako... poranna pobudka. Stosowane zioła to: Mięta, Sosna, szałwia, Lawenda, Eukaliptus, Macierzanka, a najlepsze w tym przypadku olejki zapachowe to: Miętowy, Sosnowy, Eukaliptusowy, Cynamonowy, Rozmarynowy.

Na wszelkie podrażnienia skóry łagodząco podziała kąpiel z dodatkiem: Krwawnika, Nagietka, Żywokostu Lekarskiego, Rumianku.

Zioła do wanny dodajemy jako gotowy, wcześniej przygotowany napar, lub wieszając przy kranie woreczek ziołami.

Na piękną i elastyczna skórę możemy zastosować kąpiel mleczną. Do wanny wlewamy 1 litr mleka. Do tego można wlać pół szklanki miodu. W takich mieszankach miodowo ? mlecznych kapały się najznamienitsze damy poprzednich epok. Wadą takiej kąpieli jest niestety cena miodu. Ale jak powiadają ?uroda kosztuje?, a raz w tygodniu warto przez kilka minut wymoczyć się w takiej mieszance.

Na poprawienie kolorytu skóry i odżywienie jej polecam kąpiel owocową. Jest dużo tańsza od mleczno miodowej i równie skuteczna. Jednak warunkiem jej stosowania jest brak uczulenia na owoce, a właściwie ich skórki. Wywar owocowy przygotowujemy bowiem ze skórek owocowych. Owoce najpierw dokładnie myjemy (nie może być na nich środków owadobójczych, nawozów, np.), a po obraniu zjadamy, skórki zaś gotujemy przez kilka minut. Taki wywar ze skórek owocowych wlewamy do wanny i kąpiel gotowa,

Kąpiele ziołowe i aromatyczne możemy sobie dodatkowo urozmaicić miłym nastrojem, np. zapalając świece, czy słuchając ulubionej muzyki. Na koniec dokładnie spłukujemy się prysznicem przy okazji stosując na przemian zimną i ciepłą wodę poprawimy sobie krążenie.

A więc miłych kąpieli i olśniewającej urody

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.