Gość Kuanan

Dąbrówka Rozłogowa

1 post w tym temacie

Dąbrówka Rozłogowa- Ajuga reptans

1140.jpeg

opis: Dąbrówka rozłogowa jest wieloletnim oraz silnie rozrastającym się ziołem osiągającym wysokość do 30 cm. Zioło to pochodzi z rodziny jasnotowatych. Dąbrówka rozłogowa tworzy kępy, z których wyrasta pojedyncza, prosto wzniesiona łodyga. Liście tego zioła są odwrotnie jajowate, minimalnie karbowane. Kwiaty dąbrówki rozłogowej są zebrane w groniaste kwiatostany. Roślina kwitnie od maja do lipca. Kwiaty są małe w kolorze błękitnym do purpurowego, długości do 1.25 cm. Dąbrówka rozłogowa jest rośliną bardzo ekspansywną, która tworzy rozłogi zagłuszające inne rośliny w naszym ogrodzie. Systematyczne usuwanie nadziemnych rozłóg oraz ciągle tworzących się nowych kęp zioła nie dopuści do opanowania przez nie naszego ogrodu.Zioło to posiada właściwości hamujące krwawienia, jak również leczy skaleczenia. Jest to związane z tym, że dąbrówka rozłogowa zawiera w swoim składzie chemicznym garbniki (kwasy taninowe). Zioło to jest także stosowane w przypadku powstrzymania krwotoków płucnych, jak również innych wewnętrznych krwotoków. Zielarze polecają dąbrówkę rozłogową na kaszle, wrzody, reumatyzm, problemy z wątrobą. Zioło to także pomaga w zapobieganiu halucynacji po nadmiernym spożyciu alkoholu. Niektórzy zielarze twierdzą, że dąbrówka rozłogowa posiada średnie właściwości narkotyczne oraz uspokajające i może spowolnić tętno bicia serca w taki sposób, w jaki robi to digitoksyna - glikozyd o działaniu nasercowym wyodrębniony z naparstnicy purpurowej. Niemniej jednak, właściwości dąbrówki rozłogowej inne niż te, które pomagaja w gojeniu się ran, nigdy nie zostały dokładnie zbadane.

zastosowanie:

*Roślina ozdobna ? rozmnaża się jesienią, przez podział kęp. Nadaje się na skalniaki. Dzięki swoim czerwonopurpurowym liściom ładnie komponuje się z innymi roślinami. Jest jednak bardzo ekspansywna ? tworząc rozłogi wkrótce może zagłuszyć inne rośliny. Aby do tego nie dopuścić należy systematycznie usuwać te rozłogi i nadmiar ciągle pojawiających się nowych kęp rośliny.

*Roślina okrywowa ? porasta zacienione, trudno dostępne miejsca, także skarpy, przez co chroni glebę przed osuwaniem i erozją.

Dąbrówka rozłogowa jest proponowana jako jedna z roślin stanowiących florę tzw. "zielonego dachu".

*Dawniej uznawana była za roślinę leczniczą, obecnie pod tym względem została zapomniana.

Dąbrówka rozłogowa posiada właściwości ściągające. Jest również ziołem aromatycznym. Dąbrówka rozłogowa posiada także łagodne właściwości przeciwbólowe i jest używana w gojeniu się ran. Zioło to posiada również działanie średnio przeczyszczające i uważano, że pomagało ono oczyszczać wątrobę z różnych szkodliwych substancji. Pomimo swoich właściwości leczniczych są i tacy, którzy wątpia w jakiekolwiek wartości lecznicze tego zioła.

Dąbrówka rozłogowa jest specyficznym ziołem działającym korzystnie na nadmierną aktywność gruczołów tarczycy, szczególnie tam, gdzie występują objawy palpitacji serca, drżenie ciała czy uczucie ciężkiego oddychania. Dąbrówka rozłogowa może być bezpiecznie stosowana w przypadkach palpitacji serca powstałych na tle nerwicowym. Zioło to wpomaga słabe serce związane z zatrzymaniem nadmiernej ilości wody w organiźmie. Dąbrówka rozłogowa łagodzi drażniące kaszle, zwłaszcza te, które są pochodzenia nerwicowego.

dawkowanie:

*Napar: zalać szklanką gotującej się wody 1 łyżeczkę suszonych ziół i pozostawić do zaparzenia na 10 do 15 minut. Przygotowany w ten sposób napar ziołowy powinien być pity trzy razy dziennie.

*Nalewka: brać 1 ml do 2 ml nalewki sporządzonej z dąbrówki rozłogowej trzy razy dziennie

skład: Dąbrówka rozłogowa zawiera glikozydy irydoidowe w tym harpagid, który także można znaleźć w składzie chemicznym innego zioła, jakim jest diabelski pazur.

uwagi: Dąbrówkę rozłogową można łączyć z takimi uspokajającymi ziołami jak: tarczyca bocznokwiatowa lub kozłek lekarski.

źródło: zielnik.herbs.pl

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.