Mrs Bear

AMETYST

4 posty w tym temacie

Ametyst - fioletowa, przezroczysta odmiana krystalicznego kwarcu (SiO2).

Zwykle fasetowany szlifem mieszanym lub schodkowym. Materiał słabej jakości poleruje się w bębnie na paciorki. Jeśli kamień ma blady odcień, może być osadzony w zamkniętej oprawie lub owinięty z tylu folią, aby poglębić barwę. Jako imitacji ametystu używa się szkła i syntetycznego korundu.

Historia:

Nazwa pochodzi od greckiego słowa "amethystos" (?????????) co znaczy "nie pijani". Ametyst miał zapobiegać pijaństwu, dlatego kieliszki do wina były często ametystowe. Dodawano też czasem sproszowany ametyst do wina.

ok. 5000 r. p.n.e - Znalezione resztki ametystu używane w epoce późnego neolitu w całej Europie.

ok. 4000 r. p.n.e - Prawdopodobnie pierwsze używanie ametystów na naszyjniki w starożytnej Grecji. W mitologii greckiej Dionizos, został znieważony przez czlowieka i uroczyście zaprzysiągł, że zabije następnego śmiertelnego, którzy przejdzie drogę. Tego pecha miała piękna młoda kobieta, Amethystos. Aby uratować jej życie Artemida, wezwana w potrzebie, zamieniła niewinną pannę w kryształ czystego, krystalicznego kwarcu. Dionizos zapłakał łzami skruchy. A że był to bóg wina, winem płakał. Bożego łzy zabarwiły kwarc na fioletowo.

Jest też inna odmiana opowieści. Dionizos chciał posiąść piękną nimfę leśną o imieniu Amethystos która nie kochała go. Modliła się ona do bogów, aby pozostać niewinną. Artemida aby uchronić ją od złego przekształciła ją w kwarc. Upokorzny przez niewinną Amethystos Dionizos wylał wino na kamieniu jako dar, zabarwiło to na purpurowo kryształy. klejnot obdarzył też właściwością pokonywania pijaństwa.

ok. 3000 r.p.n.e. - Najstarsze znaleziska ametystów w Egipcie. Ametysty umieszczane były w grobowcach wielkich egipskich władców, razem z ich mumiami. Ametysty pochodziły głównie z kamieniołomów Wadi el-Hudi w pobliżu Asuanu. Perełki ametystu w Egipcie były częstym składnikiem w naszyjnikach i bransoletach lub rzeźbiony w amulety, zwłaszcza jako chrząszcz skarabeusz.

Inne ametyst artefaktów starożytnego Egiptu obejmują takie elementy, jak naszyjnik z kryształów szmaragd i ametyst perełki znalezione w grobie Tutankhamen (r.1333-23 pne - okres tysięcy pięćset lat od utworzeniw a Abydos grób), ametyst i złoto "serce "Skarabeusz, z grobuz Amenemhet II (1929-1892 pne, a "złoty pas z Mereret," od grobowca królowej Mereret w kompleks grobowy z Senuseret III (1878-1841 begin_of_the_skype_highlighting 1878-1841 end_of_the_skype_highlighting pne).

ametystowy skarabeusz

ok. X w. p.n.e - W Biblii ametyst został wybrany jako klejnot reprezentujących pokolenia Dana jednego z synów Józefa. Ametyst jest również wymieniony jako jeden z dwunastu kamieni pektorału z arcykapłana Aarona.

Wymienia się ametyst w 3 miejscach:

Exo 28:19 bg

Dwa też łańcuszki ze złota szczerego jednostajne; uczynisz je robotą plecioną, i zawiesisz te łańcuszki plecione na haczykach.Uczynisz też napierśnik sądu robotą haftarską, według roboty naramiennika urobisz go; ze złota, z hijacyntu, i z szarłatu, i z karmazynu dwa kroć farbowanego, i z białego jedwabiu kręconego uczynisz go. Czworograniasty będzie i dwoisty, na piędzi długość jego, i na piędzi szerokość jego. I nasadzisz weń pełno kamienia, cztery rzędy kamienia, tym porządkiem: sardyjusz, topazyjusz i szmaragd w pierwszym rzędzie;W drugim zasię rzędzie: karbunkuł, szafir, i jaspis. A w trzecim rzedzie: linkuryjusz, achates, i ametyst. A w czwartym rzędzie: chryzolit, onychin i berył; te będą wsadzone w złoto w rzędziech swoich. A tych kamieni z imionami synów Izraelskich będzie dwanaście według imion ich; tak jako rzezą pieczęci, każdy według imienia swego będą, dla dwunastu pokoleń. Uczynisz też do napierśnika łańcuszki jednostajne robotą plecioną ze złota szczerego. Uczynisz też do napierśnika dwa kolce złote, i przyprawisz te dwa kolce do obu krajów napierśnika. I przewleczesz dwa łańcuszki złote przez oba kolce u krajów napierśnika.

Exo 39:12 bg

I wprawił je na wierzchne kraje naramiennika, aby były kamieńmi na pamiątkę synom Izraelskim, jako był rozkazał Pan Mojżeszowi. Uczynił też napierśnik robotą haftarską, według roboty naramiennika, ze złota, z hijacyntu, i z szarłatu, i z karmazynu dwa kroć farbowanego, i z białego jedwabiu kręconego.Czworograniasty był dwoisty uczynili napierśnik, na piędzi długość jego, i na piędzi szerokość jego, dwoisty był. I nasadzili weń cztery rzędy kamienia tym porządkiem: sardyjusz, topazyjusz i szmaragd w rzędzie pierwszym.A w drugim rzędzie: karbunkuł, szafir i jaspis. A w trzecim rzedzie: linkuryjusz, achates i ametyst. A w czwartym rzędzie: chrysolit, onychin i berył, wszystkie osadzone w złoto w rzędziech swych. (14)A tych kamieni z imionami synów Izraelskich dwanaście według imion ich było, tak, jako rzezą pieczęci; każdy według imienia swego podług dwunastu pokoleń. Poczynili też do napierśnika łańcuszki jednostajne robotą plecioną ze złota szczerego. (16)Sprawili też dwa haczyki złote, i dwa kolce złote, i przyprawili one dwa kolce do obu krajów napierśnika. )A przewlekli one dwa łańcuszki złote przez oba kolce u krajów napierśnika.

Rev 21:20 bg

A ten, co mówił ze mną, miał trzcinę złotą, a zmierzył miasto i bramy jego, i mur jego. A położenie miasta onego jest czworograniaste, a długość jego taka jest, jako i szerokość. I pomierzył miasto ono trzciną na dwanaście tysięcy stajan; a długość i szerokość i wysokość jego równe są.I zmierzył mur jego na sto czterdzieści cztery łokcie miary człowieczej, która jest miara Aniołowa. A było budowanie muru jego z jaspisu; a samo miasto było złoto czyste, podobne szkłu czystemu. A grunty muru miasta ozdobione były wszelkim kamieniem drogim. Pierwszy grunt był jaspis, wtóry szafir, trzeci chalcedon, czwarty szmaragd. Piaty sardoniks, szosty sardyjusz, siodmy chrysolit, osmy beryllus, dziewiaty topazyjusz, dziesiaty chrysopras, jedenasty hijacynt, dwunasty ametyst. A dwanaście bram jest dwanaście pereł: a każda brama była z jednej perły, a rynek miasta złoto czyste jako szkło przezroczyste. Alem kościoła nie widział w niem; albowiem Pan, Bóg wszechmogący, jest kościołem jego, i Baranek. A nie potrzebuje to miasto słońca ani księżyca, aby świeciły w niem; albowiem chwała Boża oświeciła je, a świecą jego jest Baranek. A narody, które będą zbawione, będą chodziły w świetle jego, a królowie ziemscy chwałę i cześć swoję do niego przyniosą. A bramy jego nie będą zamknięte we dnie; albowiem tam nocy nie będzie.

ok. VII w.n.e - Wiele Anglo-Saxońskich grobów zawierało naszyjniki z paciorków ametystu.

1500 r. - Leonardo Da Vinci napisał w jednym ze swoich dzieł, ze ametyst posiada moc rozpraszania złych myśli i wzmaga inteligencję.

1604 r. - Albert Wielki napisał księgę: "Virtue of Herbs, Stones and Certain Beasts". W księdze opisuje ametyst. Używa nazwy Amarictus.

Właściwości:

Wzór chemiczny: SiO2 dwutlenek krzemu, fioletową barwę uzyskują dzięki obecności jonów żelaza i promieniowaniu radioaktywnemu, przy czym największa jej intensywność barwy je najczęściej na końcu piramidy. Swoją barwę zawdzięcza obecności żelaza Intensywność barwy można podwyższyć przez krótkotrwałe ogrzewanie. Długotrwałe ogrzewanie niszczy naturalne zabarwienie nieodwracalnie.

Układ krystalograficzny: trygonalny

Tworzy kryształy o pokroju słupkowym, rzadziej igiełkowym (do kilku centymetrów, bardzo rzadko tworzy czyste kryształy powyżej 10cm).

Twardość: 7, kruchy.

Gęstość: 2,65 g/cm?

Przełam: muszlowy

Łupliwość: niewyraźna, przełam tłusty

Barwa: do lekko różowej przez liliową, fioletową aż do purpury. Zależnie od kąta ametyst przybiera bardziej niebieskawy lub czerwonawy odcień.

Często wykazuje smugowanie - naprzemienne ułożenie warstewek o różnym natężeniu barwy.

Po podgrzaniu zmienia barwę na żółtą, przemienia się wtedy w cytryn. Krysztal, który częściowo jest cytrynem, a częściowo ametystem, nazywa się ametrynem.

Rysa: biała

Połysk: szklisty

Przeźroczystość: przezroczysty, do przeświecającego

Występowanie:

Ametyst występuje w złożach hydrotermalnych, tworząc wypełnienia żył lub geod. Spotykany jest również w okruchowych zlożach aluwialnych. Najczęściej występuje w formie szczotek krystalicznych w pustkach skalnych (geodach, druzach, szczelinach). Wykształca skupienia zbite i ziarniste.

Nierzadkie są w przyrodzie kryształy bliźniacze ametystu nazywane bliźniakami delfinackimi lub brazylijskimi, w zależności od położenia płaszczyzny zrostu.

Świat:

Brazylia - Minas Gerias,

występują tam jedne z największych geod zawierających ametysty. Zdarzają się geody o wysokości ćwierć metra i wadze do 70 kg.

Rosja - Mursinka w pobliżu Jekaterynburga, Syberia, Góry Adun-Cziłon, Ural,

Uralskie kamienie są we wszystkich odcieniach fioletu z czerwonym odcieniem. Odcień ten widoczny jest też przy sztucznym oświetleniu. Brazylijskie ametysty w takim świetle wydają się matowe i szare.

Austria - Maissau, Największe żyły ametystu wydobywane odkrywkowo.

Urugwaj, Iran, Cejlon, Indie, Meksyk, Zambia,

USA- Texas; Park Narodowy Yellowstone; Delaware County, Pennsylvania; Haywood County, North Carolina; Deer i Stow Hill, Maine,

Zambia - roczna produkcja wynosi około 1000 ton

Kanada - Ontario, w różnych lokalizacjach na terenie całej Nowej Szkocji,

Sri Lanka, Madagaskar, Niemcy, Australia, Namibia, Korea Południowa

Polska:

Największe złoża na Dolnym Śląsku:

Szklarska Poręba, Dolina Złotego Potoku, pod Szrenicą, Kletno (żyły kwarcowo - fluorytowe)

Kamienna Góra (w melafirach), Płoszczyna, Wleń, Sokołowiec, Lubiechowa (w melafirach), Głuszyca, Suszyna, Niwa, Bukowa Góra, Tłumaczów (w melafirach), Czadrów, Czarny Bór, Gorce, Borówno (w melafirach)

Nowy Kościół(w porfirach), Dynowice (w porfirach), Rzeczka w Górach Sowich (w kataklazytach), Poniatowo w okolicach Wałbrzycha (w gnejsach), Różana (w bułach agatowych),

W południowej Polsce: Regulice (w bazaltach), Rudna (w bazaltach), Alwernia (w bazaltach), Okolice Niedzwiedziej Góry (w diabazach) Tatry - Skupniowy Upłaz (dolomity),

Nazwy:

Rose de France - ametyst o kolorze blado różowym odcieniu lawendy lub liliowy.

Orientalny ametyst - bywa nazywany tak purpurowy korund, szafir z ametystowym odcieniem,ale też nazwa stosowana jest do zwykłych ametystów, nawet jeśli nie pochodzą ze wschodnich źródeł. Nazwa niewłaściwa i niezalecana.

Ametyst syberyjski - Najbardziej ceniony ametyst o intensywnym kolorze fioletowym z czerwonym blaskiem. Kamienie tego koloru mogą wystąpić w miejscach innych niż Syberia, zwłaszcza w Urugwaju i Zambii.

Amethyst - nazwa niemiecka

Amethyst - nazwa angielska

Amatista - nazwa hiszpańska

Améthyste - nazwa francuska

????? - nazwa japońska

Amethist - nazwa holenderska

ametyst.jpg

źródło: http://www.jubilerskie.info/ametyst/mineral.php

2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ametyst - kamień wstrzemięźliwości

Miłosława Krogulska

Przejrzyste fioletowe kamienie kuszą swoim łagodnym blaskiem, ale nie wszystkim sprzyjają. Jeśli masz dosyć wolnej miłości, wina i zabawy, to z pewnością przyda Ci się breloczek z ametystem.

Ametyst to zabarwiony na fioletowo kwarc, czyli dwutlenek krzemu.

Ten popularny minerał znaleźć można także w Polsce.

Wedle dawnych wskazówek magów światło, które pada na ametyst, nabiera niezwykłych właściwości . Uspokaja nerwy, spowalnia ruchy

i przydaje patrzącemu cierpliwości. Najważniejszą jednak cechą ametystu jest chronienie przed wszelkimi truciznami, a szczególnie przed zgubnym wpływem alkoholu. Grecka nazwa "amethystos" jest antonimem słowa "pijany". Wedle legend w stworzeniu ametystu wzięli udział bogowie Bachus i Diana. Bachus postanowił ukarać śmiertelników i zesłał na ziemię groźnego lwa. Jego pierwszą i niewinną ofiarą stała się skromna dziewczyna Amethys, która szła do świątyni Diany. Bogini usłyszała jej krzyki i oburzona zamieniła ją w piękny kryształ górski. Bachus, aby przeprosić boginię za znieważenie i niepotrzebną śmierć jej służki, wylał na kryształ kielich swojego najlepszego wina.

Bogaci Grecy i Rzymianie ucztowali z ametystowymi pucharami

w dłoniach. Wierzyli, że w ten sposób nie upiją się zbyt szybko i nie będą rankiem cierpieć z powodu kaca. Niektórzy zdobili nimi paski, bo kamienie najlepiej działały przyłożone do ciała w okolicach pępka. Ametyst neutralizować miał alkohol i ewentualne inne trucizny, często też po prostu wrzucano go do pucharów. Kogo nie stać było na porządny kielich, ten dosypywał do wina ametystowego proszku.

W średniowieczu ametysty przechowywano w kasetce z jaskółczym pierzem. Strzegły nie tylko przed pijaństwem, ale i przed urokiem, gradem oraz szarańczą. Żołnierzy strzegły przed ranami i zdradą, a żeglarzy szczęśliwie doprowadzały do portu.

Nie jest to jedyne działania ametystu. Strzegł nie tylko przed alkoholem, ale i przed nagłymi porywami namiętności. Jeszcze niedawno kultywowano zwyczaj, wedle którego panna młoda obdarowywała ametystem swego wybranka. Zapewne nie po to, aby przydać mu urody, ale żeby zapewnić sobie jego wierność.

Kamień, który pomaga zachować czystość i wstrzemięźliwość, jest dobrym nabytkiem dla duchownych. Od stuleci ametyst służył celom religijnym. Egipcjanie umieszczali go w sarkofagach zmarłych. Faraonowie udający się w zaświaty wyposażani byli w ametysty

w kształcie serca, a serce wedle egipskich wierzeń było siedzibą życia.

Chrześcijaństwo przypisuje ametystowi wiele pozytywnych cech.

Jego działanie potrafi zamienić wściekłość i podejrzliwość w uczucia spokojne i sprzyjające innym.

Ametyst zdobił świątynię w Jerozolimie, a według Apokalipsy Św. Jana

z tego kamienia zbudowana będzie dwunasta warstwa fundamentów Nowego Jeruzalem.

Dziś ametyst to klejnot biskupów. W skarbcu watykańskim przechowywany jest wspaniały papieski pierścień z ametystem, chętnie też umieszczano je w perłach królewskich.

Wedle specjalistów od medycyny naturalnej ametyst pomaga pozbyć

się bólu głowy i zalecany jest epileptykom. Sprzyja pozbywaniu się urazów psychicznych, a włożony pod poduszkę zapewnia zdrowy i bardzo spokojny sen.

.......................................................

Źródło: http://www.czary.pl/magia/lapidarium_ametyst.php

ametyst.jpg&t=1

ametyst.jpg

ametyst.jpg

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ametyst - Amethystos z greckiego oznacza środek uśmierzający opilstwo, kamień chroniący przed pijaństwem. Kolor ametystu to najzimniejszy błękit i najgorętsza czerwień zlane w jeden kolor : fiolet. Fiolet to tęsknota, wieczna pogoń za czymś wielkim, świętym, nieuchwytnym, to kamień sakralny wyrażający posłannictwo. W języku hebrajskim nazywa się „Achlamach”, to znaczy „dający miłe sny”. Obdarza on spokojem, odwagą, koncentracją, intuicją, pomaga w miłosnych łowach, niesie gotowość do altruizmu. Ułatwia kontakt z naszym Wyższym Ja i Bogiem, wspiera więc medytację i inspirację. Na poziomie fizycznym ametyst poprawia wygląd skóry – starożytne elegantki robiły z niego kremy piękności. Łagodzi uporczywe bóle głowy i męczące migreny.

źródło: http://www.medycynanaturalna.org/litoterapia.html

2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Piękny o niesamowitej sile kamień. Mój amulet który już dość długo mi towarzyszy, w trudnych sytuacjach często go noszę przy sobie, pomaga mi podjąć dobre decyzje, a co do alkoholu, przy nim naprawdę jest się trzeźwym :)

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.