Mrs Bear

JADEIT

1 post w tym temacie

Jadeit to bliski krewniak nefrytu, łudząco podobny do niego, ale twardszy i ze względu na skład chemiczny należący do innej grupy minerałów (rodzina piroksenów). Przypuszczalnie wziął swoją nazwę od greckiego słowa "ischias", co znaczy "ból w biodrze" bądź od hiszpańskiego słowa "ijada" - "biodro". Zapewne tę nazwę zawdzięczamy hiszpańskim konkwistadorom, którzy często nosili amulety wykonane z jadeitu. Nazywali go piedra de hijada (kamień lędźwiowy) albo piedra de los rinones (kamień wątrobiany), wierząc, że chroni przed tymi dolegliwościami.

Najbardziej znana jest odmiana jasnozielona, określana nazwą żad (czasami nazwę tę rozciąga się także na nefryty), ale bywa też w kolorze lawendowym, różnych odcieniach bieli, żółci i czerwieni. Jadeity są prześwitujące, czasami aż przezroczyste, a ich połysk jest szklisty, niekiedy perłowy.

Od niepamiętnych czasów wydobywane były w Birmie, Tybecie i Gwatemali, gdzie odkryto prastare, eksploatowane przez Majów wyrobiska oraz jadeitowe toporki. Znajdowany jest także w Chinach, USA (Kalifornia), Meksyku, Rosji, Kostaryce, Kazachstanie, Australii i Nowej Zelandii, we włoskim Piemoncie. W Polsce niewielkie złoża znajdują się w miejscowości Tąpadła u podnóża Góry Ślęży na Dolnym Śląsku oraz w Górach Kaczawskich.

Starożytni Chińczycy cenili każdy okruch tych kamieni, uważanych za święte, sprowadzanych wówczas aż z Birmy. (Za szczególnie cenny uznawano przeświecający birmański jadeit cesarski). Nosili oni przy sobie małe kawałki lub figurki i umieszczali w domu na widocznym miejscu. Były dla nich amuletem przeciw czarom i złym duchom, chroniły przed uderzeniem pioruna. Leczyły bóle i choroby nerek. Stosowali je też do wzmocnienia ciała, podniesienia długowieczności oraz zwiększenia płodności u mężczyzn. Uważano tam również, że ten święty kamień jest związany z pięcioma głównymi cnotami: odwagą, sprawiedliwością, współczuciem, skromnością i mądrością.

Konfucjusz twierdził, że jadeit symbolizuje jedność ducha i umysłu. Chińscy uczeni i poeci sławili go jako uosobienie piękna i wartości duchowych. Do dziś wielu ezoteryków jest zdania, iż pozwala on czerpać siłę i wiedzę z poprzednich wcieleń, zwłaszcza tych przeżytych na Wschodzie.

Majowie uważali jadeit za najsilniej działający talizman, który zapewnia szczęście, dobrobyt i dobre pożycie małżeńskie. Wkładali jadeitowe koraliki w usta zmarłych, aby w tym drugim, nieznanym świecie dawał im namiastkę serca, a także strzegł ich duszy przed demonami z zaświatów.

Nowozelandzcy Maorysi zwali go pounamu. W jego poszukiwaniu prowadzili ekspedycje w najbardziej niedostępne obszary Wyspy Południowej. Pounamu ceniono za twardość i ostrość krawędzi. Pamiętajmy bowiem, że Maorysi, podobnie jak inni Polinezyjczycy, nie mieli dostępu do metali. Przypisywali mu także potężne znaczenie mistyczne i magiczne.

Jadeit wpływa równoważąco i leczniczo na cały organizm, harmonizuje go, odpręża nerwy, przynosi mocny i spokojny sen.

Osoby, które nie mogą zasnąć albo mają koszmary nocne, powinny go trzymać w pobliżu łóżka. To sprawi, że będą miały przyjemne i spokojne sny. Poprawia również pracę serca, grasicy i tarczycy (stąd jego właściwości odmładzające), przytarczyc, śledziony, wątroby i nerek.

Usuwa toksyny z nerek, łagodzi schorzenia pęcherza. Czyści krew. Litoterapeuci stosują go również do odwadniania organizmu, a tym samym do odchudzania. Poza tym jadeit, działając na tarczycę, poprawia przyswajanie jodu oraz wzmacnia kości. Przy kolkach nerkowych, bólach kręgosłupa, bioder, korzonkach, kładzie się małe kawałki jadeitu (lub koraliki czy figurki jadeitowe) na chore miejsca oraz na splot słoneczny. Wówczas jego oddziaływanie jest mocniejsze i szybsze. Można je również wszyć w pas i nosić go bezpośrednio na ciele przez cały dzień, w razie bólów krzyża czy korzonków.

Przy ogólnym osłabieniu organizmu należy kamień umieścić pod kością ogonową albo w okolicach pępka.

W przypadku niepłodności zaleca się noszenie jadeitu na drugim czakramie (powyżej wzgórka łonowego) przez cały dzień. Można przyszyć taki koralik do bielizny, tak by bezpośrednio dotykał skóry, bądź przykleić plastrem. To nic trudnego, a efekty mogą być zaskakująco pozytywne. A kiedy ciąża stanie się już faktem, bynajmniej nie należy jednak o jadeicie zapominać. W czasie porodu łagodzi bowiem bóle i sprawia, że przyszła matka jest spokojniejsza.

Minerał uśmierza także nieznośną migrenę. Wystarczy umyty pod bieżącą wodą kawałek jadeitu położyć na środku czoła i wczuć się w jego wibracje oraz barwę, a ból nie wiadomo kiedy odpłynie.

Jadeit poprawia też pracę systemu immunologicznego, a tym samym wzmacnia odporność. W razie grypy lub innych infekcji wirusowych pomaga szybciej pozbyć się wirusów i łagodzi przebieg choroby.

A oto sprawdzony sposób na złagodzenie skutków grypy. Należy położyć 7 małych kawałeczków lub koralików na 7 miejsc, w których zlokalizowane są główne czakramy (pod kością ogonową, powyżej kości łonowej, na splocie słonecznym, na klatce piersiowej w okolicach serca, na szyi, na środku czoła i na czubku głowy). Zabieg wykonuje się w pozycji leżącej. Wystarczy przez 20 minut czerpać energię jadeitów, a nasza kondycja na pewno ulegnie poprawie. Przy cięższych stanach, zabieg trzeba powtarzać trzy razy dziennie po 20 minut. Za każdym razem kamienie powinny być umyte pod bieżącą wodą, a potem osuszone przez promienie słoneczne lub ciepło żarówki.

Jadeit jest szczególnie wskazany dla osób mających problemy z wyrażaniem uczuć. W związku z tym, że balansuje ciała astralne, emocjonalne i eteryczne tak, aby działały jako jedność, przynosi spokój i odprężenie. Harmonizuje także i odnawia związki z ziemią.

Otwiera umysł na piękno wszechświata i sprzyja rozwojowi duchowemu. Dzięki swojemu wpływowi na serce pogłębia związane z nim uczucia.

Jako amulet jadeit powinien być noszony bezpośrednio na ciele (naszyjnik, wisiorek, bransoletka). Zapewniać to ma nie tylko dobrobyt, ale długie i szczęśliwe życie.

Astrologicznie jadeit jest związany ze znakami Ryb, Raka i Wagi.

Jadeit.preview.JPG

źródło: http://www.4wymiar.pl/index.php?d=medyc ... kamienie_1

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.