Denosis

Enneagram - sprawdź swoją osobowość !

29 postów w tym temacie

Co to jest Enneagram?

Enneagram jest nauką próbującą scharakteryzować ludzkie rodzaje osobowości oraz związki pomiędzy nimi. Enneagram dzieli ludzkie charaktery na 9 podstawowych typów. Każdy z tych typów posiada swoje własne motywy działania, własne obawy oraz własne sposoby rozwiązywania problemów. Każda osoba posiada tylko jeden typ charakteru, który się rozwija w okresie dzieciństwa i przyjmuje się, że jest on nie zmienny podczas naszego całego życia. Ponieważ symbol Enneagramu jest przedstawiony za pomocą okręgu, każdy z typów posiada dwa sąsiednie typy, które w mniejszym lub większym stopniu mogą wpływać na dany typ. Te dwa typy są określane skrzydłami (ang. wing) i są używane pomocniczo przy określaniu typu danej osoby. Dla przykładu, ktoś z typem 7 może mieć silny wpływ jednego ze swoich sąsiadów czyli typu 8, wtedy określa się, że taka osoba posiada typ 7w8. Z kolei inna osoba posiadająca typ 8 z silnym wpływem typu 7, posiada typ 8w7. Zachowanie obydwu osób może być bardzo podobne, jednak posiadają one dwa różne motory swoich działań, które są okreslone przez ich typ główny. Ponadto rozróżnia się dwa stany emocjonalne, stres i relaks. Powodują one, że chwilowo przejmujemy pewne charakterystyczne cechy typu z którym jesteśmy połączeni.

No więc tak. To jest bardzo ciekawe, ponieważ gdy zrobiłem test to mi się wszystko zgadza...

Wchodzimy na stronę : http://www.enneagram.pl/ , po czym klikamy w test. Następnie po zrobieniu testu pokaże się Twój numer ze skrzydłem

Ja jestem 7w8 i mi się wszystko zgadza. Zapraszam, bo warto !

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Uważam, że Enneagram jest świetny!

Ja jestem 4w5 i rzeczywiście, pasuję tutaj najlepiej - a sprawdziłam wiele opisów :lol: Ale niestety, nie powiedziałabym, żeby żyło się świetnie będąc takim typem :? Łatwo popaść w paranoje, rozpamiętując na przykład wydarzenia z dalekiej przeszłości. Trzeba się mocno do siebie dystansować.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A mi wyszło Czwórka ze skrzydłem trzy: 4w3 - "Arystokrata" :) no nie wiem ,nie wiem ;)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

wyszło mi 5w4, pasuje jak ulał. można by pomyśleć, że ktoś strzelił mi psychoanalizę i wkleił. pasują też niektóre cechy z 4w5, kiedyś kupiłam sobie książkę "Nie tylko numerologia" , był właśnie podobny test, wyszła mi 100% 4, ale widać powoli się wyrasta... wink.gif

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jeśli chłodzi o mój"mendeorganm"to pozwólta ze posłużę sie cycatym:

wyszło mi 5w4, pasuje jak ulał.

Dokładnie tak,potwierdzam.Też mnie było i wyszło 5w4,uwielbiam 5w4 :)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

4w5 Włóczęga :)

No sporo. Sporo się zgadza ale powiem że robiłam ten test już kiedyś i wyszło inaczej. Każdy z nas się zmienia.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

5 w 4, stuprocentowo trafnie. Obrazoburca od zawsze i na zawsze :D

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

jestem 4

Tragiczny romantyk, ma bardzo wrażliwe odczucia i emocje, jest wrażliwy, czuły, spostrzegawczy.

czasem 4w3

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja według tyego jestem 8w7 Szef ,lecz nie ma co się przywiązywać do jednego typu,według Enneagramu wszystko się zmienia ,cała ludzka osobowość przzez całe życie od 1do 9 i z powrotem ,to jak inna nazwa Rozzwoju Duchowego ,Dojrzewania itp.itd.

Ja np. musiałem pozznać i doświadczyć wszystkich Typów Osobowości.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

U mnie wyszło 7w8 Entuzjasta....ciekawe

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ósemka ze skrzydłem siedem: 8w7 - "Dysydent" z tym szefostwem to tak nie do końca u mnie , ale pewnie jutro już będzie inaczej :)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

5 ze skrzydłem 6 - "Rozwiązywacz problemów" ;)

Wszystko się zgadza, choć nie wszystko mi się podoba ;-)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja zauważyłem jedną rzecz, dość często ludziom wychodzi 4w5 i 5w4. C: Bardzo często, a nie mówię tylko z tego co widziałem tutaj, ale i z tego co widziałem na innych forach, gdzie jest taki temat.

Ogólnie to ja byłem rok temu 5w4, potem 1w2, a teraz jestem mniej zdrową czwórką bez skrzydła [no właśnie, podobam w paranoje, cudnie. x_X]. Aczkolwiek ten test czasem się myli, dlatego warto przeczytać wszystkie typy i samemu przypasować do siebie typ. Ale wiadome - ciężko stanąć tam z boku i oceniać siebie obiektywnie, a nie tak jakbyśmy chcieli się oceniać.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Cytat :  Ogólnie to ja byłem rok temu 5w4, potem 1w2, a teraz jestem mniej zdrową czwórką bez skrzydła  .

A ja jestem Człowiekiem Samo-świadomym ,bez skrzydeł :) niestety uczyłem się latać ,i klops .

A poważnie - 

Enneagram


(ennea – dziewięć, gram – znak) – spopularyzowana (głównie w kręgach katolickich i protestanckich w USA, ale także w Europie) forma numerologii i jednocześnie praktyka parapsychologiczna pozbawiona podłoża naukowego. Opiera się na założeniu, że istnieje jakaś ukryta siła (a nie osobowy Bóg) zdolna decydować o wszystkim; człowiek dociera do tego wymiaru rzeczywistości, który jest zdolny wytwarzać ład w przyrodzie, by w ten sposób poznać przyczynę wszelkich zmian; jednocześnie uważa się za odkrywcę tej siły.

W wypadku enneagramu (który funkcjonuje głównie jako typologia osobowości posiadająca 9 jej podstawowych typów) zakłada się, że człowiek rodzi się z jednym ustalonym typem osobowości oraz że jest on stały (niezmienny) przez całe życie. Funkcjonowanie człowieka jest uwarunkowane podanym typem osobowości, a na jego podstawie można wyjaśniać przyczyny wszystkich zachowań i wyborów.

Historia

Pochodzenie enneagramu nie jest do końca jasne. Pierwsze wzmianki mówią o Rosjaninie, Gieorgiju Gurdżijewie (1866-1949), który poznając starożytne tradycje i pogańskie wierzenia Afryki Północnej i Azji zainspirował się jedną z nauk sufickich (nazwaną przez niego Czwartą Drogą). Jednak wiarygodną wydaje się być informacja mówiąca o Chilijczyku – Oscarze Ichazo (ur. 1931), który swoją teorię oparł na praktykach Zen, I Ching, Buddyzmie, Judaizmie, a także Czwartej Drodze Gjurdżijewa. W latach 60. XX wieku została ona przetłumaczona na język psychologii naukowej. Brak podstaw empirycznych oraz wątpliwe tezy naukowe spowodowały, iż enneagram nie został przyjęty przez psychologię akademicką, zasilając tym samym techniki parapsychologiczne.

W latach 70. XX enneagram został przywłaszczony przez ideologię New Age i do dziś jest przez nią popularyzowany. Często wykorzystują go sekty w celach psychomanipulacji. Psychologia zarzuca tej metodzie pomijanie czynników endogennych w rozwoju osobowym człowieka; z kolei środowisko chrześcijańskie krytykuje zanegowanie wpływu Łaski uświęcającej.

Związki enneagramu z okultyzmem

Mitch Pacwa – amerykański jezuita – jest autorem książki Katolicy wobec New Age (Kraków, 1994), w której w obszerny sposób przedstawia związki enneagramu z New Age, kosmocentryzmem i okultyzmem, wyraźnie przedstawiając tę praktykę jako niosącą zagrożenie dla duchowości chrześcijańskiej. Również o. Aleksander Posacki (Encyklopedia Zagrożeń Duchowych TOM II, str. 156) podaje: Enneagram ma charakter pseudonaukowy (brak badań) i zarazem gnostycki; jest więc idolatrycznym zabobonem, konkretną formą kontrinicjacji; podobnie jak kosmogram (wykres astrologiczny czy horoskop), jest symbolem kosmocentrycznego kultu, a także może być jednocześnie spirytystycznym narzędziem “koncentracji mediumicznej”.

W roku 2004 wydawnictwo WAM wydało książkę autorstwa Richarda Rohra i Andreasa Eberta pt. Enneagram. Jest to książka, w której amerykańscy duchowni (franciszkanin kościoła katolickiego i pastor ewangelicki) promują enneagram jako praktykę godną polecenia każdemu człowiekowi, co należy potraktować jako tragiczną w skutkach pomyłkę krakowskiego wydawnictwa; potwierdza to także fakt, iż jeden z autorów książki wycofał się ze swoich poglądów wkrótce po jej oficjalnym wydaniu (za: o. Aleksander Posacki SJ, Drogi otwarcia na złe duchy).

Enneagram zagrożeniem duchowym

Reasumując: okultystyczny rodowód, brak podstaw naukowych, negowanie prawd wiary chrześcijańskiej, charakter gnostycki i spirytystyczny oraz kosmocentryczny światopogląd są wystarczającymi powodami, aby praktykę enneagramu uznać jako zagrażającą dla duchowości chrześcijańskiej.

źródło zagrozeniaduchowe.pl/?p=671
Edytowane przez Mistyk
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.