Szept

ZASADA PIĘCIU ELEMENTÓW CYKL KONTROLNY

1 post w tym temacie

Obieg ten nie odżywia i nie wzmacnia poszczególnych organów, a jedynie koryguje i kontroluje ich pracę. Można więc powiedzieć, że :

*

Ogień kontroluje Metal (ogień topi metal). Oznacza to, że Serce pomaga w kontroli kręgu funkcjonalnego Płuc.

*

Woda kontroluje Ogień (woda gasi ogień), czyli Nerki pomagają w kontroli kręgu Serca.

*

Metal kontroluje Drewno (metal ścina drewno), a więc Płuca pomagają w kontroli energii Wątroby, np.: jeżeli energia Płuc jest słaba, to w Wątrobie może pojawić się tendencja do niekontrolowanego wzrostu energii, objawiające się takimi dolegliwościami jak bóle głowy i wzrost ciśnienia krwi.

*

Drewno kontroluje Ziemię (drzewo wysysa soki z ziemi, rośnie dzięki ziemi), a więc krąg Wątroby pomaga w kontroli kręgu Śledziony.

*

Ziemia kontroluje Wodę (ziemia reguluje wilgotność), czyli Śledziona pomaga w kontroli Nerek.

Kiedy element Wody (Nerki) jest zbyt gorący, kiedy zamiast podawać elementowi Drewna (Wątrobie) proporcjonalne ilości energii Yin i Yang, podaje w nadmiarze Yang, to Śledziona w takiej sytuacji (dla wyrównania energii) wytwarza więcej wychładzającej energii Yin neutralizując nadmiar Yang w nerkach. Jeżeli Śledziona jest zmuszana do nadprodukcji chłodnej energii, wyczerpuje się i staje się niewydolna.

Przykłady leczenia chorób z nadmiaru:

*

Zbyt dużo Ognia w elemencie Serca objawia się u danej osoby poprzez gorący temperament. Choroby takiej osoby będą dawały objawy palenia jak ogniem: artretyzm, silne bóle głowy, choroby neurologiczne. Leczenie będzie polegało na ?zgaszeniu Ognia Wodą? czyli podaniu leku z elementu Wody.

* Zbyt dużo Wody w kręgu Nerek objawia się nadpobudliwością i skłonnością do depresji oraz chorobami związanymi ze złą gospodarka wodną w organizmie. Lekiem będzie tu Ogień, który ?odparuje nadmiar Wody?

* Zbyt dużo Metalu (Powietrza wg Ajurwedy- dop.: WK) w kręgu Płuc jest charakterystyczne dla osób mających mnóstwo najróżnorodniejszych pomysłów, ale ze względu na niewielki poziom cierpliwości nie potrafią ich wprowadzić w czyn. Są to ludzie nerwowi i niecierpliwi. Dobrym lekiem będzie to, co jest korzystne dla kręgu Ziemi, co spowoduje ustabilizowanie takiej osoby i ugruntowanie jej pozytywnych cech charakteru, czyli słodkie owoce, warzywa, ziarna i kasze.

Chińczycy ustalili również przynależność narządów do korzeni YIN i YANG. Poszczególnym elementom przyporządkowane są pogrupowane w dopełniające się pary narządy wewnętrzne o jakości YIN i YANG. Należy przy tym pamiętać, że każdy narząd o typie YIN ma w sobie cząstkę YANG i odwrotnie.

Narządy z elementu Ognia to:

*

Yin: serce, osierdzie i krążenie,

* Yang: jelito cienkie, Potrójny Ogrzewacz

Narządy z elementu Ziemi to:

*

Yin: śledziona, trzustka,

* Yang: żołądek

Metal to:

*

Yin: płuca,

* Yang: jelito grube

Woda to:

*

Yin nerki, nadnercza,

* Yang: pęcherz moczowy

Drzewo to:

*

Yin: wątroba,

* Yang: pęcherzyk żółciowy.

Zasada postępowania

*

Jeżeli schorzeniu ulegnie organ podstawowy, tak zwany pełny, to należy oddziaływać na jego organ komplementarny (pusty) dietą, leczeniem ziołami, masażem, akupunkturą i innymi naturalnymi metodami.

* Jeżeli choroba posuwa się w obiegu karmiącym, wyleczenie jest stosunkowo proste. Jeśli zaś postępuje w obiegu kontrolnym, istnieje już niebezpieczeństwo dla życia.

PRAWO DZIEWIĘĆDZIESIĘCIU DNI

Mówi o tym, że cokolwiek złego czy dobrego uczynimy dziś: słowa, czyny, działania, spożycie produktu, leku, skutkować będzie najpierw przez trzy kolejne dni, a potem po 90-ciu dniach.

Z tym prawem wiąże się jeszcze jedno prawo, PRAWO MIŁOSIERDZIA I PRZEBACZENIA, które mówi, że poprzez przebaczenie i współczucie można uleczyć skutecznie nawet śmiertelne choroby. Poza tym, jak długo człowiek żywi przeciwko innej osobie złość, urazę, to tak długo sam nie może być uzdrowiony.

W wyzwoleniu się z żalu, poczucia skrzywdzenia, zgorzknienia, obarczania innych za swój los pomaga skutecznie odpowiednia esencja kwiatowa dra Bacha- gorąco polecam tę łagodną, a jednocześnie skuteczną terapię. ??? zob.: Oferty - Terapia Bacha

PRAWO WYLECZENIA

Leczenie schorzeń winno postępować zgodnie z prawami natury:

*

choroba musi wyjść z wnętrza organizmu na zewnątrz,

* musi przemieszczać się z góry na dół, czyli od głowy, w kierunku nóg,

* znikając winna dawać symptomy w odwrotnej kolejności, niż przy zachorowaniu. (Jest to równocześnie homeopatyczne prawo Hehringa, które stosuje się również do remediów kwiatowych dra Bacha. W trakcie terapii esencjami Bacha może pojawić się efekt tak zwanego nasilenia objawu, co oznacza, że dany problem zdrowotny - aktualnie występujący lub wcześniej stłumiony - zanim zaniknie, jest skutecznie przerabiany, co manifestuje się nasileniem. Nasilenia nie będzie, jeśli dane zachowanie wynika z cech wrodzonych - dop.: WK)

Przykład niewłaściwego postępowania z objawem choroby, to traktowanie maściami wyprysków czy wysypek skórnych. Objaw wysypkowy to faza wystąpienia choroby na zewnątrz (wyrzucenie tak zwanego Gorąca na zewnątrz). Nie można tłumić tego objawu, ponieważ wtłoczylibyśmy chorobę na powrót do środka organizmu, gdzie przeszłaby w stan przewlekły ujawniając się w późniejszym okresie, zwłaszcza podczas osłabienia np. bronchitem czy astmą.

Główne przyczyny schorzeń według zasad Medycyny Chińskiej:

*

Czynniki zewnętrzne: mróz, zimno-Woda, wilgoć-Ziemia, upał-Ogień, wiatr-Drewno, suchość-Metal,

*

czynniki emocjonalne: gniew-Drewno, nadmierna radość- Ogień, przesadne współczucie-Ziemia, żal-Metal, strach i lęki -Woda,

*

brak ruchu.

Jak widać, te przyczyny są wciąż aktualne, co zresztą potwierdza codzienna praktyka - stele przepełnione poczekalnie przychodni i gabinetów.

Autor:

Wanda Karpińska mgr farm., naturoterapeuta

............................................................................

http://natura-medica.pl/Chinska/zasada_ ... ontrol.htm

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.