Szept

Akupunktura

4 posty w tym temacie

Akupunktura to "system" medycyny, który przywraca i potrzymuje zdrowie dzięki wkłuwaniu igieł w ściśle określone miejsca na ciele ludzkim. Nakłucia działają na organizm, pobudzając go powodują powrót do równowagi i aktywację mocy regeneracji samouzdrawiania. Siła życiowa, albo inaczej energia "życiowa" organizmu, Qi zajmuje centralne miejsce w teorii akupunktury-jest podstawą tradycyjnej medycyny chińskiej.

akupunktura.jpg

Według Chińczyków Qi przepływa przez ciało kanałami zwanymi meridianami, które są powiązane z ważniejszymi narządami ciała. Warto zaznaczyć, że w medycynie chińskiej narząd jest definiowany w oparciu o jego czynności, a nie umiejscowienie czy budowę. Wzdłuż każdego z dwunastu meridianów znajdują się punkty, których nakłucie pozwala wpływć na Qi. Oprócz dwunastu klasycznych merdianów istnieją też meridiany cudowne. Na ciele ludzkim istnieją też punkty o znaczeniu terapeutycznym nie leżące na meridianach-są to tzw. Punkty pozakanałowe (nowe i extra).

Akupunktura, tysiącletnia metoda terapeutyczna, nierozdzielnie wchodząca w skład medyczny chińskiej-powstała w urodzajnej dolinie żółtej rzeki, na północnym brzegu morza chińskiego. Stąd jej zastosowanie rozpowszechniło się na całe Imperium Chin, przekraczając jego granice na cały kontynent azjatycki, gdzie rozkwitła szczególnie w Korei i Japonii. Około XVII wieku dochodzi do granic Europy i Afryki. Zgodnie z legendą akupunktura zrodziła się ze spostrzeżeń dawnych chińskich wojowników. Zjawisko znikania uporczywych bólów po zranieniu strzałami z łuku stało się punktem wyjścia tezy o istnieniu ścisłego związku między określonymi powłok ciała i narządami wewnętrznymi. Z czasem wykorzystano powyższe spostrzeżenia dla celów terapeutycznych. Zagadnienia akupunktury były już dobrze znane za rządów legendarnego w 1027 r. powstaje figurka z brązu służąca do nauki punktów akupunktury. W 1951 r. zorganizowano w Pekinie Instytut Badań Akupunktury i Akademię Tradycyjnej Chińskiej Medycyny.

W teorii akupunktury występują jeszcze dwa pojęcia energia YANG (dodatnia, wszystko co jest YANG jest: jasne, solidne, szybkie, męskie, ciepłe) oraz energia YIN (ujemna, wszystko co jest YIN jest: zimne, kruche, powolne, kobiece, mroczne). YIN zawsze przekształca się w YANG i na odwrót. Chińczycy uważają, że wystąpienie stanu chorobowego jest związane z zaburzeniem równowagi między tymi energiami.

Aby przekonać państwa do spróbowania tej formy leczenie, zapytałem Dominikę, Polkę mieszkającą w Chinch o jej wrażenia po spotkania z chińskimi igłami.

Tak więc nawet dla wrażliwego Europejczyka takie nakłowanie można przeżyć i jest ono pomocne przy okazji różnych schorzeń.

Pierwsza wizyta trwa zwykle około godziny. W tym czasie akupunkturzysta zbiera szczegółowy wywiad ? rozpoznaje chorobę na podstawie wywiadu ustnego z pacjentem, obserwowaniu pacjenta, jego odruchów i sposobu poruszenia się, a także na podstawie wyglądu języka pacjenta. Samo leczenie polega na wkłuciu bardzo cienkich igieł w określone punkty na ciele na kilka lun kilkanaście minut. Ilość igieł oraz sposób ich stosowania zależą od rozpoznania, a także od stylu pracy akupunkturzysty. W czasie wbijania igieł pacjenci mogą odczuwać mrowienie, które oznacza jedynie, że igła została poprawnie wbita we właściwy punkt. Igły używane w czasie zabiegu są sterylizowane, obecnie coraz częściej stosuje się igły jednorazowe. Akupunkturzysta może również zastosować inne sposoby leczenia: ogrzewanie, masowanie, ugniatanie punktów akupunkturowych, a także działanie prądem elektrycznym celem delikatnej stymulacji. Efekty terapeutyczne występują zazwyczaj krótko po zabiegu. Jednak wiele chorób wymaga dłuższego leczenia, a poprawa samopoczucia może być odczuwana dopiero po kilku zabiegach.

Lista schorzeń przy których chińscy lekarze zalecają naklowanie ciała jest bardzo długa, są to między innymi różnego rodzaju nerwice, choroby narządu ruchu (dyskopatie, zespół bolesnego barku, ostre i przewlekłe mięśniobóle) chroby układu nerwowego, choroby wewnętrzne (zapalenie oskrezli, astma oskrzelowa, choroba nadciśnieniowa, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy) choroby uszu, nosa i gardła, oczu, nałogi zwłaszcza palenia tytoniu.

Należy pamiętać, że bezwzględnie odradza się naklowanie chorych na nowotwory, choroby psychiczne, cierpiących na choroby skóry, hemofilia, czy osoby z wszczepionym rozusznikiem serca. Pozostali mogą poddać się temu zabiegowi, ale ostrzegam proszę to robić tylko pod okiem wyspecjalizowanego lekarza. Zapraszam, więc do gabinetów w polskich miastach lub odwiedzin Chin by poddać się temu zabiegowi w kolebce akupunktury.

...........................

źródło: http://polish.cri.cn/chinaabc/chapter13 ... 130401.htm

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Czymś podobnym jest do Akupunktury .

Akupresura - polega na uciskaniu określonych części ciała ,by przywrócić krążenie krwi w ciele - żyły - czyt. meridiany (przepływ energii - czyt Qi w Chinach ,W Indiach Prana ) - sam stosowałem i stosuję z powodzeniem tą metodę ,na wiele dolegliwości psychicznych i fizycznych i moje samopoczucie ,oraz zdrowie poprawiało się .

O Akupresurze i metodach leczniczych można poczytać tu :

Akupresura

Star of life caution.svg

Ten artykuł lub sekcja opisuje teorie, metody lub czynności niezgodne z obecną wiedzą medyczną.

Akupresura – tradycyjna metoda leczenia wywodząca się z chińskiej medycyny naturalnej[potrzebne źródło], stosowana poza oficjalną medycyną. Metoda ta znana była w Chinach już kilka tysięcy lat temu. Polega ona na dotykaniu, głaskaniu, uciskaniu lub opukiwaniu określonych miejsc na ciele człowieka.

Sugerowane mechanizmy działania

Konwencja zachodnia

Naciski wpływają na obwodowy i ośrodkowy układ nerwowy pobudzając zakończenia nerwowe znajdujące się w tych miejscach. Powstałe w ten sposób impulsy biegną drogami nerwowymi do ośrodkowego układu nerwowego dochodząc do kory mózgowej i stamtąd dalej drogami nerwowymi do chorego narządu. Powoduje to zmniejszenie bólu i poprawienie czynności danego narządu.

Konwencja chińska

Dotknięcia odblokowują przepływ energii Yin i yang i prowadzą do ich zrównoważenia. Według medycyny chińskiej brak tej równowagi jest przyczyną większości chorób somatycznych.

Akupresura jest "miękką" wersją akupunktury i według zwolenników podobnie jak ona jest cennym uzupełnieniem medycyny konwencjonalnej. Nadmierne lub nieumiejętne stosowanie akupresury, zwłaszcza u osób wrażliwych na nią, może prowadzić do takich objawów jak np. biegunka, kołatanie serca lub wymioty.

Nazwa "akupresura" utworzona jest na wzór terminu akupunktura i w rzeczywistości znaczy "naciskanie igłą" (acu to narzędnik od łac. acus, igła).

źródło - http://pl.wikipedia.org/wiki/Akupresura

lub informację można znaleźć w książkach

Jak jestem sam w pokoju ,wykonuję jeszcze leczniczy masaż akupresurowy (akupresura od akupunktury ,medycyna Chińska ) poprzez ,masowanie,uciskanie mięśnia biegnącego od odbytu do moszny ,tam na dole ,to w jodze 1 czakra podstawy ,gdzie jest uśpiony Wąż kundalini ,a metaforycznie to ten wąż co skusił metaforyczną Ewę , ponieważ Ewa to Metafora Kobiecej Części Ludzkości .

Edytowane przez Mistyk
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ciekawi mnie czy Użytkownicy na forum korzystali już z akupunktury oraz jeżeli tak to jakie są opinie na ten temat,z jakim skutkiem? Znajoma się wybiera więc im więcej opinii tym rzecz jasna lepiej.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja się uczę akupunktury od jakiegoś czasu. Rzadko mam okazję 'ćwiczyć' na ludziach, ale z takich bardziej spektakularnych rzeczy, to raz udało mi się usunąć dokuczliwe bóle kręgosłupa lędźwiowego i raz wyleczyłem zapalenie gardła. W obu przypadkach efekt był zaraz na drugi dzień.

Na sobie też odczułem jej działanie, bo kiedyś jak na kursie z medycyny chińskiej miałem bardzo dokuczliwe nudności, to 2 igiełki załatwiły sprawę w 20 min ;)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.