Szept

Pentagram

7 postów w tym temacie

Pentagram zwany jest takze znakiem magicznym. Rysuje się go jednym pociągnięciem ręki.

Symbol pentagramu powstał juz w starożytności, a niektórzy mówią, ze nawet jeszcze wcześniej.

Pitagoras uważał, ze jest to znak zdrowia. Natomiast w średniowieczu wykorzystywano go jako znak magiczny mający pomóc w panowaniu nad duchami przyrody.

Co ciekawe za jego pomocą chciano się też uchronić przed czarownicami i demonami (nazywano go wówczas: stopa czarownicy). Dla odmiany dziś kojarzony jest właśnie z czarownicami, jako niemal ich znak rozpoznawczy.

obecnie uważa sie pentagram za symbol mikrokosmosu.

Jako Amulet:

- chroni przed złymi energiami

- magią mroku

- złym okiem

co więcej odbija te złe energie do nadawcy

Jako Talizman:

- spełnia pragnienia

- pomaga uaktywnić wewnętrzne moce by osiągnać zewnętrzne cele

- pomaga w rozowoju duchowym wspinać się na wyzsze płaszczyzny.

O tym symbolu znalazłam też ciekawy artykuł na stronie:http://www.pentagram.pl/pentagram_firma_i_znak/o_znaku_pentagram

Pozwalam sobie przytoczyć go w całości, bo myślę, ze warto poznać blżej ten symbol, wokół tyle narosło mitów i kontrowersji.

"Wiele osób błędnie kojarzy pentagram jako symbol wszelkiego zła, czarnych mszy i składania ofiar. Pierwotne i właściwe znaczenie tego symbolu jest jednak zupełnie inne.

Do opisu pentagramu definicje słownikowe (np. słowniki Władysława Kopalińskiego, Encyklopedia PWN) podchodzą podobnie: pentagram to pięciokąt foremny który da się narysować nie odrywając ręki od podkładu, niekiedy wpisany jest w okrąg. Niektóre źródła dodają, że figura ma znaczenie magiczne - jako amulet przeciw czarownicom i złym mocom, że była emblematem Pitagorejczyków, oznaczała pięć zmysłów, etc. Jak wygląda pełna historia tej niezmiernie ciekawej figury?

Pentagram - początki

Symbol pięcioramiennej gwiazdy najprawdopodobniej używany był już w neolicie - kiedy to pełnił rolę symbolu bogini-matki zwanej Kore. Jako dziedzictwo najwcześniejszych, prymitywnych cywilizacji, został przechowany do czasów starożytnych najpierw jako Gwiazda Isztar, później zaś Izydy (pl.wikipedia.org/wiki.Pentagram). Wtedy to figura zainteresowała greckich Pitagorejczyków, którzy zaczęli snuć pierwsze geometryczno-mistyczne refleksje na temat pentagramu jako symbolu doskonałości, zdrowia i życia.

Najprawdopodobniej tą drogą pentagram przeniknął do innych religii - przede wszystkim judaizmu (gdzie nazywany był "Pieczęcią Salomona" - Signum Salomonis) oraz chrześcijaństwa (był figurą Gwiazdy Betlejemskiej, symbolizował pięć ran Chrystusa, później pięć cnót rycerskich - http://www.teksty.gi...enta...entagram). Stąd już prosta droga do wytłumaczenia źródeł obecności pentagramu w sektach gnostyckich (gdzie panował programowy synkretyzm religijny) oraz kabale (wiedza tajemna wyrosła z judaizmu - rozwijała się dynamicznie poprzez wieki, stanowiąc źródło i inspirację dla wielu dzisiejszych ruchów).

Można zatem powiedzieć, że ówczesna symbolika pentagramu dotyczyła po pierwsze geometrycznego kształtu (doskonałość i harmonia kojarzone z równymi długościami boków, kilkoma osiami symetrii, etc. ale też i podobieństwo do postaci ludzkiej), po drugie zaś liczby kątów (zawartej w samej greckiej nazwie - 'penta' oznacza 'pięć'). Jasne jest zatem, że bez względu na źródło inspiracji, wszystkie kultury nadawały mu jednoznacznie pozytywne znaczenie - boskiej mocy, doskonałości, ochrony przed złymi mocami (szczególnie pentagram wpisany w okrąg) oraz harmonii.

Pentagram - odwrócony

Z czasem jednak pojawiła się nowa figura - pentagram odwrócony (tj. stojący na jednym kącie) jako przeciwieństwo pierwotnej, pozytywnej symboliki. Zyskuje on dziś z niewiadomych przyczyn coraz większą popularność. Jego powstanie tradycja wiąże z zakonem templariuszy, który popadłszy w herezję rzekomo miał czcić głowę kozła (inne źródła wspominają o głowie brodatego, rudego mężczyzny) - której symbolem jest właśnie odwrócony pentagram. Abstrahując od tego podania, należy przyznać że Rennes le Chateu we Francji - jedna z największych budowli wzniesionych przez Zakon - ma plan wielkiego pentagramu, uformowanego przez pięć okolicznych wzgórz. Wtedy to wraz z potępieniem i kasatą Zakonu przez Klemensa V, pentagram zaczął powoli robić złą karierę, jako symbol diabła (niektóre źródła precyzują jego imię - Bafomet) i zła w ogóle.

W ten sposób pięciokąt foremny z symbolu sacrum, harmonii, stał się figurą profanum, zła, a skojarzenie kształtu z człowiekiem ustąpiła miejsca skojarzeniu z głową kozła. Nie trzeba chyba zaznaczać, że raz przyklejona etykieta i schemat poznawczy nie odpadły samoistnie; odium pentagramu odwróconego padło na padło na prastary symbol pięciokąta stojącego na dwóch kątach.

Pentagram Dobry i Zły

Mamy zatem, historycznie i zarazem po Heglowsku rzecz ujmując, tezę i antytezę. Swoistej syntezy dokonał w XIX w. ksiądz-renegat Eliphas Levi, tworząc podwójną typologię - z jednej strony wyróżnił Pentagram Biały (dobry, zwrócony jednym wierzchołkiem do góry) oraz Czarny (zły, gwiazda odwrócona). Jednakże ten zabieg nie spowodował powrotu pięcioramiennej gwiazdy do symboliki którejś z instytucjonalnych religii. Zresztą nie ma się co dziwić, Levi był wszak spirytystą, eksperymentował z magią - co w powszechnym mniemaniu było i jest antyreklamą. Pentagram pozostał więc (i trwa to do dziś) domeną ruchów neopogańskich (np. Wicca, ruchy New Age, Falun Gong, etc.) i satanistycznych (amerykański kościół Szatana) oraz ich licznych denominacji.

Trzeba jednak pamiętać, że takie znaczenie pentagramu jest po pierwsze aberracją pierwotnego znaczenia, po drugie zaś zjawiskiem stosunkowo młodym (w porównaniu z historią symbolu, sięgającą ponad pięć tysięcy lat wstecz). Doskonałość, harmonia, sacrum - oto prawdziwe i "nieodwrócone" znaczenie pięciokąta foremnego, znaczenie zakorzenione i współwystępujące w większości kręgów cywilizacyjnych ziemi.

PENTAGRAM - inspiracja dla marki

Pentagram - symbol doskonałości i harmonii, idealnych proporcji i genialnej prostoty. Znak święty i ochronny. A jednocześnie znak niezwykle skomplikowany znaczeniowo, z przebogatą historią. Znak Dobra, ale również - co nie pozostaje bez znaczenia - znak niepokorny, znak walczący. Wszystkie te cechy i wartości składają się na jeden z najciekawszych i najbardziej fascynujących symboli graficznych świata. I to one właśnie były inspiracją dla Twórcom marki PENTAGRAM.

pentagram-star-blue-logo.jpg&t=1

A tu mamy odwrócone pentagramy oraz jeden prosty:

pentagram_signs.gif

pentagram-fire-star-logo.jpg

....................................................

Post został napisany przeze mnie kiedyś na innym forum tematycznym i wciaż się tam znajduje

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Pięć ramion oznacza harmonię czterech tradycyjnych żywiołów oraz światła, niekiedy przedstawianego jak ludzką świadomość bądź Boskiego ducha.

pentakl.gif

Pentagram zamknięty w okręgu to symbol czysto ochronny.

Niestety, dla większości ludzi to nadal znak szatański, dla tych chrześcijan, którzy kilka wieków wcześniej również go czcili. Znak Szatana, choć tak naprawdę ma on przed nim chronić...

2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Pod warunkiem, ze nie jest odwrócony. Poza tym jak kazdy symbol i kształt ma swoiste wibracje i nie kazdy musi je lubić.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Pentagram - pięcioramienna gwiazda w kole. Czym jest? Jakie jest jego ukryte znaczenie i moc? Kiedy i przez kogo zostal opracowany? Na te pytania nikt nie zna odpowiedzi, ale postaram się uchylić przed Wami choć rąbka tajemnicy. Z czym kojarzy się obecnie słowo pentagram większości ludzi? Symbol szatana, zła i wszystkim co negatywne. Otóż nie ma w tym ani trochę prawdy. Zacznijmy od początku...

pentagram0.gif

Słowo pentagram pochodzi z języka greckiego, gdzie "pente" znaczy 5, a "gamma" literę, tak wiec pentagram odnosi się do pięcioramiennej gwiazdy lub dowolnej innej figury składającej się z pięciu linii (artykuł ten mówi o tradycyjnym pentagramie - pięciokąta formenego narysowanego w okręgu), a sami Grecy zapisywali pentagram jako 5A.

Najstarszy pentagram został odnaleziony w starożytnym mieście Ur - centrum cywilizacji Mezopotamii i datowany jest (według naukowców) na rok 3500 p.n.e. Prawdopodobnie używany był jako pieczęć królewska. Znak ten występuje m.in. w religiach pogańskich starożytności, u Izraelitów, chrześcijan i wielu innych. Obecnie znak ten jest jednym najczęściej używanych symboli w magii ochronnej, ceremonialnej, w czarostwie (wicca) etc. Poganie uważali, że znak ten pochodzi od Bogini szeroko czczonej na terenach obejmującychobszar począwszy od Anglii aż po Egipt. Nazywali ją Kore. Za swiety owoc Kory, uwazano jablko. Kiedy przetnie się je przez jego równik (dokładnie polowe), można zauważyć prawie perfekcyjny pentagram, w każdym ramieniu którego jest nasiono. Cyganie nazywaja środek jabłka Gwiazdą Wiedzy. Pentagram uznawany był za symbol prawdy.

Interesowali się nim m.in.

- Pitagorejczycy. Uznali go za symbol doskonałości, gdyż odnależli w nim złote proporcje, a w czasach gdy musieli się ukrywać używali go jako znaku rozpoznawczego.

- Celtowie uważali, ze jest to znak Bogini Podziemi - Morgany. Idea pięciu wierzchołków przenikneła z pewnością do jednej częsci celtyckich ziem: Irlandia miała 5 wielkich dróg, pięć prowincji i pięć rodzajów prawa. Populacja wróżek (faerie) liczyła piątkami, a postacie mitologiczne nosiły płaszcze z pięcioma falbanami. Zanim ta pięcioramienna gwiazda nabrała obecnego znaczenia miała ona również swe znaczenie w religii chrześcijańskiej. Chrześcijanie uznawali pentagram za symbol prawdy i religijnego mistycyzmu. Nazywali go Gwiazdą Betlejemską i Gwiazdą Trzech Króli. O zaufaniu do niego świadczą także postacie historyczne jak np.cesarz Konstantyn, który używał go jako pieczęci i amuletu mającego chronić go przed złymi duchami. Był także symbolem pięciu ran Chrystusa (2 na przegubach, 2 na kostkach i jedną z boku). Legendarny rycerz Sir Gawain (rycerz i bratanek krola Artura) nosił na swojej tarczy pentagram jako symbol pięciu cnot rycerskich: wielkoduszności, odwagi, czystości, rycerskości i pobożności. Król Salomon używał go jako znaku który pozwalał mu przywoływać i kontrolować duchy.

Wszystko zmieniło się za sprawą Inkwizycji. Kościół uznał pentagram za symboliczne wyobrażenie głowy diabła Bafometa, którego rzekomo czcili templariusze. W Rennes le Chateu (we Francji) znajduje się chyba najsłynniejsza budowla związana z Zakonem. Zbudowana jest ona znajdowała się na planie ogromnego pentagramu uformowanego przez okoliczne wzgórza. Dopiero w XIXw. były ksiądz, Alphonse Louis Constans, lepiej znany jako Eliphas Levi wprowadził podział na pentagramy "dobre i złe." Za pozytywną wersję znaku uznał pentagram pionowy (odwrócony jednym wierzchołkiem do góry) a za negatywny odwrotną wersję (dwoma wierzchołkami do góry). Pentagram "zły", wykorzystał Anton Szandor LaVey (autor "Biblii Szatana") dla potrzeb rodzącego się wówczas kultu szatana. Użył pentagramu Bafometa, dlatego obecnie większość ludzi utożsamia pentagram z satanizmem i czarną magią. Zajmijmy się jednak czasami obecnymi i tym co symbolizuje pentagram. Od wieków Pentagram Biały (tak brzmi pełna nazwa pentagramu zwróconego jednym wierzchołkiem ku górze) posiadał jedno z najważniejszych znaczeń jakie mu przypisano: znak ochronny. Pięcioramienna gwiazda symbolizuje człowieka (cztery dolne ramiona to ręce i nogi, a górny to głowa) a koło zakreślone wokół niego to bariera ochronna.

pentagram1.jpgpentagram2.jpg

Znak ten bez bariery (koła) oznacza konflikt i rozpad wewnętrzny, ale i aktywność która prowadzi do zażegnania tego konfliktu.Uznawany jest także za odwieczny symbol magii. Pięć wierzchołków ma bardzo bogatą symbolikę: pięć zmysłów, pięć światów (fizyczny, eteryczny, astralny, mentalny i duchowy), pięć żywiołow chińskich, cztery żywioły i duch górujący nad nimi (w przypadku odwróconego pentagramu to materia góruje nad duchem, co nie jest najlepszym połączeniem), rany Chrystusa i cnoty rycerskie (o czym mowa wcześniej). Jest także symbolem wielu Bogów i neopogańskiej religii Wicca. W jednej z jej tradycji - Gardneriańskiej, pojawia się także odwrócony pentagram jako oznaka "wyżej wtajemniczonych". Pentagram (a reczej pentakl - krążek z wyrysowanym magicznym znakiem, w tym przypadku pentagramem) występuje jako jedno z narzędzi Maga, I karty Wielkich Arkan Tarota, gdzie symbolizuje żywioł ziemi i materii. Jeśli z pentagramu buchał ogień uznawany był on za symbol Astralnego Światła - w przypadku odwróconego pentagramu (dwa wierzchołki ku górze).

pentagram3.gif

W innych źródłach:

Pentagram – jest pogańskim symbolem religijnym, przedchrześcijańskim symbolem który wiąże się z kultem przyrody. Starożytni dzielili świat na dwie części – męską i żeńską. Ich bogowie i boginie zmierzali ku równowadze mocy. Jin i Yang. Kiedy między pierwiastkiem żeńskim i męskim panowała równowaga, świat żył w harmonii. Kiedy zaś równowaga była zachwiana, świat pogrążał się w chaosie. W bardzo szczególnej wykładni pentagram symbolizuje Wenus, boginię kobiecej miłości cielesnej i urody. Wczesne religie odwoływały się do boskiego porządku przyrody. Bogini Wenus i planeta Wenus były jednym i tym samym. Bogini miała swoje miejsce na nocnym niebie i znano ją pod wieloma imionami – Wenus, Gwiazda Wschodu, Isztar, Astarte – zaś wszystkie te określenia żeńskiej mocy łączyły się z Naturą lub Matką Ziemią. Raz na osiem lat planeta Wenus przemierza po ekliptyce nieboskłonu linię idealnego pentagramu. Starożytni byli tak zdumieni tym zjawiskiem, że Wenus i jej pentagram stały się symbolem perfekcji, piękna oraz cyklicznych cech miłości cielesnej. W hołdzie magii Wenus starożytni Grecy zastosowali ośmioletni cykl w organizacji igrzysk olimpijskich. W dzisiejszych czasach rzadko kto zdaje sobie sprawę, że czteroletni cykl współczesnych igrzysk nadal odzwierciedla połowiczne cykle wędrówki Wenus. Ponadto pięcioramienna gwiazda miała być oficjalnym znakiem olimpiady, lecz w ostatniej chwili zmodyfikowano ją, zamieniając jej 5 wierzchołków na 5 przenikających się pierścieni, aby lepiej odzwierciedlić ducha igrzysk, łączność i harmonię. Interpretacja historyczna pentagramu jako symbolu szatana jest nietrafna. Pierwotnym przesłaniem pentagramu jest kobiecość, jednak jego symbolika została zniekształcona w ciągu tysięcy lat. Kościół katolicki w ciągu pierwszych latach swojego istnienia zniekształcił pentagram. Rzym chciał wykorzenić religie pogańskie i nawrócić masy na chrześcijaństwo, a Kościół rozpętał kampanię pomówień przeciwko pogańskim bogom i boginiom, pokazując ich uświęcone symbole jako symbole zła. To rzecz bardzo zwyczajna w czasach niepokojów. Nowa, kształtująca się władza przeważnie przejmuje istniejące symbole i z czasem degraduje je, by zatrzeć ich znaczenie. W zmaganiach między symbolami pogańskimi a chrześcijańskimi poganie przegrali; trójząb Posejdona stał się widłami diabła, szpiczasty kapelusz mądrej starej kobiety stał się symbolem wiedźmy, a pentagram Wenus znakiem szatana.

Teraz pare faktów z pogranicza nauki. Pewien polski radiesteta uważa, że "pentagram uruchomiony mentalnie siłą woli, odpycha wszystkich agresorów broniąc przed ich napaścią. Pozwala wyczuć osoby negatywne oraz te które mogą nam zaszkodzić. Bronią integralności ciała fizycznego, strzegąc przed szkodliwym oddziaływaniem środowiska zewnętrznego. Stwarza barierę energetyczną przed radiestezyjną emancją zieleni ujemnej,co znacząco wpływa na wzmocnienie odporności. Odbija od nas negatywne myśli." Pentagram jest znakiem tajemniczym i podejrzewam, że niewielu jest w stanie pojąć jego pełne znaczenie. Mam nadzieje, że po lekturze tego tekstu nie będziecie już więcej utożsamiać pięcioramiennej gwiazdy z ciemnymi siłami. Jest on nieodłączną częścią naszej kultury oraz wiedzy duchowej.

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Pentagram też działa ja nosze naszyjnik z pentagramu , mój najlepszy kolega okazał się judaszem bo ukradł jedną rzecz ale policja odzyskała to dzięki pentagramowi wiem kto mi szkodził w życiu , a jaki radzicie kupić talizman na przyciągniecie partnerki taki skuteczny ? ...,

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wiesz maniek , też mam brata jak Judasz ,siostrę  jak Szatan  a matkę jak wcielenie starożytnej złej czarownicy Lilith ,stosowałem różne pentagramy i amulety ,ale najlepszy jaki znam to otwarte serce na potrzeby innych i bezinteresowna pomoc ,Boska Miłość -agape,altruizm ,empatia , i jakby był taki talizman jak pentagram ,to by było super ,ale niestety ,to sprawa miłości ,żywej istoty ,wolnej woli drugiej osoby ,wiec  sam musisz tak swój charakter i osobowość zmienić na lepszy , by być tak charyzmatycznym http://lukaszjamrozy.pl/2011/06/24/charyzma-6-najwazniejszych-cech-osoby-charyzmatycznej/

,że nie będziesz nawet chciał ,a przyciągniesz do siebie miłość swego życia .

Edytowane przez Mistyk
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Dnia 11.11.2010 o 18:13, Szept napisał:

Pod warunkiem, ze nie jest odwrócony. Poza tym jak kazdy symbol i kształt ma swoiste wibracje i nie kazdy musi je lubić.

Pentagram ,może być zły jako odwrócony ,tylko w ludzkich umysłach , tak jak każde myślenie ,poza tym pentagram zwrócony wierzchołkiem do góry i na dół ,dają zespolenie negatywnych i pozytywnych sił w człowieku ,dobra i zła ,Szatana i Boga ,Kobiety i Mężczyzny , elementu ognia i wody , itp. razem zespolone to Profanum I Sacrum ,to Alfa I Omega .

 

2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.