Szept

Oko Opatrzności

2 posty w tym temacie

Oko Opatrzności lub wszystkowidzące oko ? symbol oka otoczonego przez promienie światła lub glorii, zwykle zamknięte w trójkącie. Jest czasem interpretowane jako symbol oka Boga pilnującego ludzi (zobacz Opatrzność)

Symbol w obecnej formie pojawił się po raz pierwszy na zachodzie w XVII i XVIII wieku, ale symbole wszystko-widzącego oka mają swoje źródło w mitologii egipskiej i symbolu Oka Horusa. XVII-wieczne obrazy Oka Opatrzności czasami pokazują je w otoczeniu obłoków. W późniejszym okresie symbol oka w zamkniętym trójkącie zaczął być postrzegany jako symbol Trójcy Świętej w religii Chrześcijańskiej.

W Polsce Oko Opatrzności głęboko wrosło w świadomość odbiorców jako symbol boskości.

W Pszczynie przy ul. Ratuszowej znajduje się Kamienica pod Okiem Opatrzności, która swoje miano zyskała od umieszczonego na fasadzie właśnie Oka Opatrzności. Motyw ten znajduje się również w fasadach polskokatolickiej świątyni św. Kazimierza w Poznaniu oraz Kościele św. Jana Jerozolimskiego w Poznaniu ołtarzu wielkim w Kościele parafialnym św. Wojciecha w Jeleśni a także w kościele Opatrzności Bożej w Bielsku-Białej i kościele Marcina Lutra w tym samym mieście.

Oko opatrzności widnieje na herbie i fladze Radzymina. Historia herbu sięga początków XVIII wieku, gdy miasto zostało zagrożone przez zarazę morową. Po jej wygaśnięciu mieszkańcy uwierzyli, że w tych trudnych dniach Oko Opatrzności Bożej czuwało nad miastem, co wyraziło się dość łagodnymi skutkami epidemii. Oficjalnie herb Radzymina został zatwierdzony 3 października 1936.[1]

Oko Opatrzności pojawia się również jako część ikonografii wolnomularskiej. Reprezentuje wszystkowidzące oko Boga, a także jest przypomnieniem, że działania Masonów są zawsze obserwowane przez Boga (który w Wolnomularstwie jest przedstawiany jako Wielki Architekt Wszechświata).

Kaodaizm

Kaodaizm używa Oka Opatrzności jako symbolu Boga

Obecnie i w ostatnim okresie

* Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela, której oficjalna wersja zapożyczyła ikonografię Dziesięciu Przykazań

* Estoński banknot 50 koron zawiera motyw wszystkowidzącego oka. Zobacz też Korona estońska.

* We Władcy Pierścieni J.R.R. Tolkiena Sauron posiada wszystkowidzące oko. W animowanej wersji Powrót Króla, insygnia oddziałów Saurona przypominają bardzo Oko Horusa. W filmowej wersji trylogii wyreżyserowanej przez Petera Jacksona sam Sauron jest przestawiony jako oko.

* Logo firmy Steve Jackson Games.

* Logo aplikacji komputerowej The All-Seeing Eye, stworzonej by pomóc graczom internetowym w odnajdywaniu serwerów gier.

* Piramida i motyw wszystkowidzącego oka znajdują się na okładkach albumów grup 13th Floor Elevators, The Prize Fighter Inferno, My Brother's Blood Machine, Klaxons oraz Hunter.

* Oko Opatrzności zostało zaproponowane jako symbol planety Eris.

* Oko Opatrzności znajduje się okładce książki Oko w Piramidzie (Trylogia Illuminatus!).

* Madonna ma ten symbol na plecach swojej kurtki dżinsowej w filmie Rozpaczliwie Szukając Susan.

* Piosenkarz Michael Jackson używał tego symbolu by pokazać swoją "boskość" ikony pop-kultury w niektórych ze swych wideoklipów.

* Biuro IAO

* Kilka bractw na amerykańskich college'ach ma Oko Opatrzności na mundurkach lub odznakach, np. Delta Tau Delta, Phi Kappa Psi i Delta Kappa Epsilon.

................................................

Źródło: http://pl.wikipedia....patrzno%C5%9Bci

7caac67e.jpg

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.