Vanilia22

SYMBOLIKA SNÓW ? czyli garść informacji dla laika

3 posty w tym temacie

Dla większości z nas symbolika snów wydaje się być swoistą ?czarną magią?. Interpretacja wszelkich znaków i symboli wydaje się być skomplikowana.Jest wiele ?szkół? interpretacyjnych nie wspominając o tezach i teoriach Freuda czy Junga. Dodatkowo odczytywanie znaczeń symbolicznych ma związek między innymi z naukami humanistycznymi psychologicznymi czy też kulturowymi.

Istnieją natomiast symbole, które nie wymagają specjalnych i dodatkowych nauk. Ich interpretacja jest prosta i oparta na skojarzeniach i podobieństwach, które towarzyszą nam na co dzień.

Nasz umysł generalizuje symbole, łączy myśli tworząc swoistą mapę symboli, które są nie tylko uniwersalne. Częstym zjawiskiem jest indywidualne odbieranie jakiegoś symbolu. Podam prosty przykład. Kiedy się boimy czegoś obawiamy, to co najczęściej nam się śni? Pies? Może wilk? A może egzotyczny krokodyl? Dla jednych krokodyl oznacza dobrobyt, dla innych zagrożenie.. Dla jednych Pies jest przyjacielem dla innych wrogiem. Dodatkowym utrudnieniem są wyrażenia symboliczne jakich używamy na co dzień, np. moje serce krwawi. Używamy je w znaczeniu ? moje serce cierpi. Dlatego przy opisaniu swego snu wymagam od śniącego o jak najdokładniejszy opis snu, który nie zamyka się w dwóch zdaniach ;-)

W najbliższych dniach postaram się przybliżyć Wam niektóre symbole, które śnimy najczęściej a zazwyczaj dyskusja o nich jest najbardziej gorąca. Namawiam was gorąco abyście podali propozycje takich przykładowych symboli, które będziemy omawiać w odpowiednich tematach.

Zapraszam do dyskusji

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Symbolem we śnie możemy nazwać np. rzecz, która się będzie przewijać cały czas przez naszą przygodę nocną, może to także być coś, co jako jedyne bardzo mocno wryło się w naszą pamięć, a cała reszta snu jest jakby za mgłą ? rudy włos, pierścień. Jest to próba zwrócenia naszej uwagi na to co może się dziać lub na co powinniśmy zwrócić największą uwagę. Niewykluczone, że każdy z symboli może okazać się wskazówką dalszego postępowania, drogowskazem na rozstaju dróg, przypomnieniem o czymś, o czym nie pamiętaliśmy, próbą zwrócenia uwagi na rzecz ważną i pominiętą. Nie tylko rzeczy przecież mogą być symbolem, może się nim stać także zwierzę, roślina, dom, czy inne równie duże lub mało kojarzone z tym słowem zjawiska: deszcz, tłuczenie tłuczkiem mięsa, upał itp. Należy jednak pamiętać, że sam symbol bardzo rzadko nam się pojawi jako oddzielna rzecz, czyli np. przy pierścieniu: ktoś go będzie nosił, albo go znajdziemy, może ktoś nam go odda lub go kupimy. Okazuje się że symbol ma otoczkę, która nie może być pominięta.

Źródło: http://hagal.pl/uslugi/interpretacja-snow/

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Często spotykamy się z wspominaniem rzeczy ze snu: Śniły mi się dziś np. kapcie. Czy samo to pojedyncze słowo opisuje nam rzeczywisty stan przedmiotu? Przecież dla jednej osoby ?kapcie? kojarzą się ze skórzanym ? góralskim klapkiem, drugiej z pluszowymi, ciepłymi zwierzątkami na stopy, a trzeciej z plastikowymi klapkami plażowymi, lub szpitalnymi. Czy wszystkie będą znaczyły to samo? Nie ? jeśli osoba nosząca na co dzień jedne kapcie wyśni drugie, niewygodne dla niej ? bo nie znane, bo nie będzie się w nich czuła pewnie, ciepło i dobrze. Czyli idąc śladem opisu rzeczy ze snu, musimy skupić się bardziej na detalach. Jeżeli typowy pedant wyśni kapcie śmierdzące, rozpadające się to będzie miał niesmak do końca dnia, ale osoba która na co dzień nosi takie ?obuwie? nie zwróci na ten sen uwagi, mało tego nie będzie pewnie pamiętać że je nosiła we śnie. Co dalej może wynikać z opisu? Otóż, różnie te kapcie mogły być noszone np. przez osobę śniącą, lub inną osobę uczestniczącą we śnie, bądź lewy na prawej stopie i prawy na lewej stopie, albo np. stały na wystawie sklepowej itd. Czyli nie tylko sama rzecz ale i okoliczności towarzyszące jej oglądaniu, noszeniu są tak samo ważne. Ukazują w ten sposób czy pozostaje ona w zasięgu twojej ręki, czy też musisz się o nią starać, czy jest to rzecz dla ciebie czy dla innych osób.

Źródło: http://hagal.pl/uslugi/interpretacja-snow/

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.