Vanilia22

Jak zacząć interpretować sny?

34 postów w tym temacie

To pytanie często pojawia się na różnych forach internetowych. Problem polega na tym, że nie ma jednoznacznego przepisu na dobrą interpretację snu. Bardzo trudno jest interpretować sen sobie nie wspominając już o cudzym śnie, kiedy mamy mało danych o życiu danej osoby. Często mamy przed sobą nie raz skąpy opis snu i prośbę.

Będę Was zachęcać do prowadzenia dziennika snów, w którym będziecie zapisywać Wasze sny. Nie jest to proste zważywszy, że często zapominamy co się sniło nie wspominając o systematyczności. Ale po czasie wprawi Was w zdumienie, co tak naprawdę śnicie.

Prowadzenie dzienniczka to nie wszystko. Osobom, które mają problem z zapamiętaniem snu polecam pewną metodę. Stosuję ją od lat i nie raz mi pomogła nie zapomnieć o ważnym symbolu, scenie czy po prostu uczuciu jakie towarzyszyło snowi. To ostanie jest równie ważne jak sam sen, ale o tym później.

Otóż przed snem powiedz sobie - zapamiętam sen .... odpręż się. Zrelaksuj ciało i umysł. Nie spinaj się wewnętrznie. Rano kiedy się obudzisz nie otwieraj od razu oczu. Rozkoszuj się przyjemnym uczuciem snu i wspominaj co ci się śniło. Ten przyjazny stan odprężenia pozwoli Ci na przeżywanie snu od nowa a tym samym jego zapamiętanie. Wstawaj nieśpiesznie, nie leć nie pędź a rozkoszuj się jeszcze uczuciem lekkiego rozleniwienia.

Drugą metodą jest mówienie sobie głośno co się sniło z jednoczesnym zapisywaniem. Nie patrz na gramatykę, stylistykę tylko pisz:)

Wspomniałam na początku, że ważne są uczucia jakie towarzyszą snowi. Opisz je, nazwij. Dokonaj w swoim wnętrzu rozróżnienia. Sam/a zobaczysz jak wielkie znaczenie mają uczucia. Symbole to jedna droga a uczucia często są kluczem do rozwiązania zagadki:)

Czytaj symbole. Zastanawiaj się co one dla Ciebie znaczą. Nie patrz na senniki. Po prostu pomyśl nad sobą....

Powodzenia

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Prowadzenie dzienniko sennika to doskonała metoda na zapamiętanie, a pzrede wszystkim na interpretację snów. Ja sama prowadzę swój dziennko sennik. Spisuję w nim najistotniejsze uwagi dotyczące wydarzeń dnia, ale też uczucia, czy rzeczy bądź osoby, które przykuły moja uwagę. Rano zawsze spisuję sen, najdokładniej jak jestem w stanie. Spisuję nie tylko obrazy, ale też uczucia jakie mi się pojawiały.

Zapisuję też fazę księżyca, bo zwykle moje sny zmieniaja sie zależnie od fazy księżyca, co zaobserwowałam juz dawno.

Taka forma dziennko sennika pozwala mi wracać do snów i wydarzeń, analizować sen w oparciu o to co sie wydarzyło, a co jest symbolem. Często jakieś wydarzenia, obejrzane filmy czy pzreczytane ksiażki ukazuja sie w naszych snach w nieco zawoalowanej formie. Jednak analiza snu i dziennika pozwala ze snów wyłusakc to co jest symbolem, archetypem, czy probelem do rozwiązania, a co tylko zniekształconym odbiciem rzeczywistości.

Na koniec jeszcze coś o zapamiętywaniu snów. Metod jest kilka, a ja pozwolę s9obie odesłać do forum Shamanika, gdzie przedstawiono ciekawe sposoby na zapmiętywanie snów. Ja sama z nich korzystam z duzą skutecznością.

Link do postu pt: "Jak zapamiętywać sny" http://forum.shamanika.pl/praktyka-ld-f ... y-t58.html

Pozdrawiam i życzę miłego śnienia.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wiele Twoich marzeń sennych jest odreagowaniem na stresy dnia codziennego. Im bardziej przeżywasz strach, obawy, lęki związane z życiem tym bardziej męczące i koszmarne są sny.

Ile razy roztrząsałeś zapamiętane sny? Półki księgarni i bibliotek uginają się od woluminów zajmujących się tym tematem. Od dziadka Yunga przez nowoczesne opracowania typu ?Analiza marzeń sennych? na popularnych sennikach skończywszy. Najczęściej interpretując dany sen skupiasz się na jednym szczególe, lub symbolu. Sięgasz do książki szukasz hasła (np. Wyrywanie zęba ) i już wiesz, że? Nic bardziej mylnego. Przy prawidłowej interpretacji snu należy zwrócić uwagę na najdrobniejsze detale:

Gdzie miało miejsce nasze śnienie ?

Co się tam działo?

Jakie osoby w nim uczestniczyły?

Jak były ubrane?

Co i jak mówiły? itd

Przy opisie snu ważne są szczególiki: kolory, dźwięki, zapachy, emocje towarzyszące ci w trakcie snu. Jeżeli budzisz się rano, lub w nocy z tą pewnością, że ten sen coś miał Ci do przekazania? to jak najszybciej go zapisz. Nie przejmuj się, to nie ma być ?Mickiewiczowski? opis przyrody, najważniejsze byś zatrzymał ulotną chwilę, bo za chwilkę nie będziesz pamiętał detali. Owszem po odpowiednich ćwiczeniach można dojść do takiej wprawy, że pamiętać będziesz każdy sen dowolnie długo.

Źródło: http://hagal.pl/uslugi/interpretacja-snow/

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Szepcząca i Vanilia22 mają zupełną rację. ,,Dziennik Snów'' jest bardzo przydatnym narzędziem, gdyż dzięki niemu z czasem nasze sny staną się dla nas bardziej wyraźne i łatwiej będziemy je zapamiętywać. Oprócz takiego dziennika każdy z nas powinien opisywać przebieg swojego dnia, czyli prowadzić tzw. ,,Pamiętnik'' Być może po pewnym czasie zaczniemy zauważać, iż pewne symbole senne nawiązują do pewnych wydarzeń z minionego dnia.

Pozdrawiam :)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Bardzo ważnym i często pomijanym przez senniki i różne interpretacje snów faktem, jest uczestnictwo we własnym śnie. Rozróżniamy ludzi na śniących świadomie i działających, na biernych obserwatorów, ?reżyserów? ? duchy które patrzą z góry na to co się w dole czy wokół dzieje, oraz chaotycznych ? niesionych przez wydarzenia we śnie. Zacznijmy od poruszających się chaotycznie ? są to osoby rzucone w senny świat w celu odreagowania stresów dnia codziennego, swojej depresji, lęków. Dobrym przykładem są różne śniące się koszmary. Bierni obserwatorzy to istoty które weszły w sen z pewną świadomością, ale zachowują się tak jak ktoś kto został zaproszony do domu, tylko nikt mu nie powiedział: czuj się jak u siebie, usiądź, chodź coś obejrzymy, więc stoi tylko w jednym miejscu w kącie i ogląda świat ze swojej ?norki?. Reżyser jest wyższą formą osoby biernej, wie już że znalazł się we śnie, ale nie ma ze sobą swojego ?ciała? jako punktu zaczepienia, więc lata i spogląda na wszystko z góry, tak jak ogląda się film. Ludzie śniący świadomie traktują świat snu jak ten, w którym żyją po przebudzeniu, działają, rozmawiają, chodzą, jedzą itp., czyli wykonują wszystkie czynności świata ?realnego?. Oczywiście należy tu zauważyć że nie jest to całkiem takie proste, aby wpływać na ten senny świat i nie zawsze jesteśmy w stanie tak wszystko w nim ustawić, żeby był tak samo przyjacielski, jak nasze cztery znajome kąty.

We śnie spotykamy się z różnymi ważnymi dla nas istotami, zwierzętami i rzeczami. Pojawiają się one i znikają, walczą z nami, gubimy je, czy też są nam odbierane. Czasem przechodzą pewien rodzaj transformacji, dzięki któremu możemy z nimi rozmawiać, a w innych przypadkach zmieniają kształt. Czy jest to złe? Nie!

Są to pewne rodzaje znaków ostrzegawczych, lub nasi przewodnicy senni, bądź też strażnicy. Czasem musimy się z nimi dogadać, czasem walczyć, a czasem znaleźć coś, co w tej chwili jest nam niezbędne. Jak to wytłumaczyć? Potrzebujemy w tej akurat sytuacji wsparcia, wskazówki i one właśnie po to są. Powinniśmy bardziej uważać po czym chodzimy we śnie ( np.: mała gąsienica, która się pojawia tam gdzie my jesteśmy, może być naszym przewodnikiem, tylko przybrał on taką postać bo się w niej czuje najlepiej ? zamiast się od niej oganiać, czy ją zabijać lepiej porozmawiać, zaopiekować się biednym stworzonkiem, nie raz może nam we śnie uratować skórę). Pamiętajmy o tych, którzy nie wyglądają zbyt dobrze, to mogą być nasi jedyni przyjaciele w tym sennym świecie. Zdarza się także, że zabieramy ze sobą w świat snu różne rzeczy, niewykluczone że może powinniśmy na razie z tą rzeczą chodzić wszędzie i w rzeczywistym świecie, albo jej poszukać i zdobyć dla siebie? Możliwe jest, że pojawi się ona przed nami później w realnym świecie.

Spotykamy we śnie istoty, które wyglądają całkowicie nierealnie: dwie głowy, szczypce zamiast rąk, wielkoludy, mówiące konie, smoki itp. Czy to że wyglądają inaczej niż stworzenia które my jesteśmy przyzwyczajeni oglądać na co dzień, obliguje nas do atakowania ich? Nic bardziej mylnego. Tak jak zostało już zaznaczone przy zwierzętach ludziach i rzeczach mogą się okazać naszymi przyjaciółmi. Czy gdyby garbus podszedł do nas to byśmy go kijem pognali? A może on właśnie oddawał nam nasz portfel który wypadł dwie przecznice dalej z naszej torby? Nie walczmy, najpierw dowiedzmy się czego chcą, po co się zjawiają akurat przed nami, może chcą nas gdzieś zaprowadzić, gdzie sami byśmy nigdy nie doszli? Zastanówmy się lepiej trzy razy zanim wyciągniemy broń w kierunku takiej postaci sennej.

Źródło: http://hagal.pl/uslugi/interpretacja-snow/

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

zawsze mnie zastanawia czemu w sennikach taki nacisk jest na rzeczowniki, podczas gdy ważne są

czasowniki + opisy stanów emocjonalnych. reszta to szit.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
zawsze mnie zastanawia czemu w sennikach taki nacisk jest na rzeczowniki, podczas gdy ważne są

czasowniki + opisy stanów emocjonalnych. reszta to szit.

odpowiedź jest bardzo prosta- Często symbole pewne można traktować jako uniwersum. Nie zawsze ale często pewne symbole jakie się powtarzają mogą pomóc osobom, które nie wgłębiają się w szczegóły i chcą szybkiej odpowiedzi. Pytanie czy to jest ta o jakiej poszukują.

Dla mnie liczą sie emocje, uczucia, zdarzenia nie przedmioty.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

ok takie senniki dają łatwą i szybką odpowiedź i zgoda można je traktować jako uniwersum ale co jeśli jest do jednego snu w kilku sennikach kilka różnych odpowiedzi.... jaką wybrać? wtedy zwykle wybiera się tą która jest dobra a potem jesteśmy rozczarowani bo nie tak miało być.. ale to jest tylko przykład.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wiesz jest pewna nie pisana zasada w tym wszystkim- intuicja. Jeśli poszukujący odpowiedzi czuje, że to jest ta odpowiedź to jest ok. Gorzej jesli nie znajdzie żadnej odpowiedzi na swoje pytania, lub co gorsza rozczaruje się. Trzeba pamiętać, że senniki to nie wyrocznia. Dlatego nigdy nie czytałam senników. Chociaż kiedyś przypadkowo trafiłam na jeden bardzo dobry tom w którym autor skupiał się nie tylko na samej symbolice ale i zdarzeniach i odczuciach. Niestety nie zapisałam sobie ani autora ani tytułu czego żałuję, bo z przyjemnością bym poczytała coś co wg mnie jest dobre. Ale widocznie wtedy nie czułam takiej potrzeby. :roll:

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

http://www.sny.net.pl/Reviews.html najlepszy i najbardziej obiektywny sennik jaki znam. interpretacje są z różnych punktów widzenia zawsze zostawiając miejsce na własne myśli. po prostu trzeba się zastanowić, co dany "symbol" oznacza dla nas samych, nie kierować się czymś w stylu "przyśni ci się pociąg - wyjedziesz w delegację".

Takim symbolem mogą być rzeczy, uczucia, zdarzenia, wszystko, co uda się zapamiętać a potem wyda się nam najważniejsze. To znaczy, ja na przykład cały sen streszczam do kilku symboli - np. woda, pożar, uczucie spadania, źdźbło trawy, strach. potem myślę, co każde z nich znaczy dla mnie tak normalnie. a jeśli mam problem, albo po prostu chcę porównać swoje skojarzenia odnośnie niektórych pojęć czy rzeczy z innymi interpretacjami, zaglądam do sennika. Nic specjalnie odkrywczego w tym nie ma.

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

znam ten serwis i od dawna podczytuję, jest tam wiele z psychologii jak i innych dziedzin co jest bliższe memu myśleniu

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie wydaje Wam się że sennik dobry to taki który sami napiszemy?Nasze sny to nasze symbole.Piesek ze snu Agatki nie symbolizuje tego samego co w śnie Wojtka pogryzionego przez psy we wczesnym dzieciństwie.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Sa jednak pewne tzw archetypy, które moga się indywidualnie modyfikować ale należą do tej samej kategorii. Wtedy można je zaliczyć nż, jest też swego rodzaju arcchetypem, pokazującym nampersonę, czyli nasz wizerunek publiczny, to, co chcemy pokazac swiatu. I tu w zaleznosci od nas i naszego postzregania swiata będa to rózne ubrania i różne sytuacje. Ubrania zniszczone lub odbierane z pralni, kupowanie ubrań czy przymierzanie, cerowanie itd. Tu w zależności od sytuacji pewne rzeczy dadzą nam dodatkowe informacje o nas. Np kupowanie nowego ubrania w kompletnp do snów symbolizujących zastój w życiu. I tu może byc dowolnie, niezaplający samochód, pociąg który nie odjeżdża choć wszystkie wokół odjeżdżają, błądzenie między budynkami i wracanie do tego samego punktu.

Sa też sny ostzregające, które niemal krzyczą do na: Uważaj, coś złego dzieje się w twoim życiu, otaczającym swiecie, itd. Te sny też bywają rozmaite ale można je zaliczyć do archetypu snów o drapieżcy. Tu sie pojawiają nocni napastnicy, bandyci w zaułkach, zlodzieje włamujacy się do naszych domów, wampiry, czy jakieś potwory czające się na nas w ciemnosci.

Podobnie odzieie nie naszym stylu, mzoe oznaczac potrzebę zmiany wizerunku na inny, a to należy dopasować do indywidualnej sytuacji życiowej u nas.

Ufff...

:lol:

parkeharrison-luciddreame.jpg

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

witam. moze to dziwne albo glupie ale ja pamietam swoje dziwne sny z wczesnego dziecinstwa nawet nie odbieram tego jako sen tylko jawe. tkwia we mnie i potrafie je przywolac jakby byly z wczoraj.pierwszy jest w domu moich dziadkow ,stoje i pokazuje mamie dziewczynke bawiaca sie w ogrodzie ..wola mnie nie chce tam isc bo sie boje .mama nikogo nie widzi.. dziwne jest to ze do tej pory budzi we mnie strach.i tak naprawde nie wiem czy to faktycznie sen. drugi to jak wstaje z lozka i unosze sie zeby "pofruwac" zawsze jest tak samo ..w jednym miejscu na przeciwko lozka wyglada to tak jakbym kleczala na wysokosci 50 cm tylko rece nie jak do modlitwy tylko zgiete w lokciach uniesione do wysokosci brody. trwalo to chwile po czym kladlam sie dalej spac.dziwne to ze ja czulam jakby faktycznie tak bylo. trzeci sen patrze przez okno i widze na tle slonca twarz..cos jakby fotografia naklejona na slonce. ogolnie pamiecia siegam daleko wstecz jak bylam malutka trudno mi powiedziec ile mialam lat ..ale wiem ze jeszcze jezdzilam w wozku ..czyli jakos ok 1.5 roczku. natomiast o swiadomym snie dowiedzialam sie calkiem niedawno i przypadkiem ..tylko dlatego zwrocilam uwage bo odkad siegne pamiecia jak mi sie cos nie podoba w moim snie lub jest naprawde dziwny to sie z niego wybudzam przemawiam do rozsadku sobie we snie i sie wybudzam..i tyle . myslalam ze kazdy tak ma ... ciekawi mnie czy to ma jakies znaczenie ..

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Wiesz co? A może to po prostu zapiszesz we jakims zeszycie? Warto spisac takie sny, nawet te z pzresżlości.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

te co opisalam to chyba do konca zycia zapamietam.. natomiast teraz nie mam az tak realistycznych snow. bardziej zastanawiaja mnie te bo czesto do nich wracam przez tyle lat a ciagle sa zywe jasne .

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja mam zeszty ze snami i z interpretacjami ich .. Tylko ostatnio sie gdzieś zapodział i nie mam gdzie zapisywac to zapisuje w telefonie. Lubie wiedzieć co oznaczają moje sny :)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Proponuję chętnym do nauki interpretowania snów sięgnąć po jakiś podręcznik do LD. Tam jest sporo dobrych metod pozwalających z czasem nauczyć się interpretacji snów. I warto sięgnąć po psychologię.

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Też. Najważniejsza jednak jest intuicja. Bo symbole w rożnych kulturach i dla rożnych osób mogą mieć różne znaczenie. Z drugiej strony warto też zwracać uwagę na np pelny wachlarz symboliczny, czyli także aspekty negatywne w nas, ktore nam ukazuje. Bo my ludzie nie lubimy prawdy o sobie i chętnie bierzemy z symboli wybiórczo tylko to co jest nam wygodne.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Zgadzam się,chociaż stworzony jeden uniwersalny sennik w którym są odniesienia do naszych symboli oraz kultury. Bardzo często można spotkać się znim na poszczególnych forach.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

I w odniesieniu do indywidualnej interpretacji nie ma on zastosowania :)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

No może i faktycznie to byłoby zbyt ogólne,jeśli miałby być on zarazem uniwersalny:) Tak czy inaczej ja zawsze staram się przekładać sny oraz ich znaczenie na codzienne wydarzenia,dzięki temu poniekąd znajduje ich logiczne uzasadnienie.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Od bardzo dawna, miałem ochotę zadać komuś pytanie, dlaczego śnią mi się koszmary i dlaczego czegoś takiego doświadczam, i jak tego można się pozbyć ?

Czy byłby ktoś w stanie mi na to odpowiedzieć ? Tym bardziej..... że moje życie jest całkiem normalne, beż jakichkolwiek burzliwych przeżyć...

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.