Szept

Halloween, aż strach sie bać

24 postów w tym temacie

Sporo w naszym kraju jest jeszcze kontrowersji wokół tego święta, czy też raczej zabawy z nim związanej. Jedni są zdecydowanie przeciw inni jednak za, bo okazja do zabawy zawsze dobra.

Dla jednych i drugich co nie co o Halloween. Bo zanim powiemy Tak lub Nie dla Halloween warto poznać czym ono jest i skąd się wywodzi.

Halloween, Hallowe'en ? zwyczaj związany z maskaradą i odnoszący się do święta zmarłych, obchodzony w wielu krajach kultury chrześcijańskiej nocą 31 października,czyli przed dniem Wszystkich Świętych. Odniesienia do Halloweensą często widoczne w kulturze popularnej, głównie amerykańskiej.

Halloween najhuczniej jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii, Szkocji i Anglii. W Irlandii dzień jest świętem państwowym. W pozostałych krajach,mimo, że dzień nie jest świętem urzędowym, cieszy się po święcie Bożego Narodzenia największą popularnością. Święto Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90.

Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain.Ponad 2 tys. lat temu w ten dzień żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych. W ten dzień w Irlandii palono ogniska oraz odprawiano modły za dusze zmarłych.

Irlandzcy imigranci sprowadzili tradycję do Ameryki Północnej w XIX wieku.

W drugiej połowie XX wieku święto trafiło do zachodniej Europy. W czasach pogańskich ludzie w Irlandii przebierali się w kolorowe kostiumy i odprowadzali duchy do granic miasta.

Halloween w Polsce stało się popularne pod koniec lat 90.

Nazwa Halloween jest najprawdopodobniej skróconym AllHallows Eve ? wigilia Wszystkich Świętych Święto nazywane było kiedyś także All Hallows, All Saints, All Souls' Day lub Hallowmas.

Młodzież oprócz organizowania domowych imprez, często odwiedza tzw. straszne farmy (ang. Scary Farm), czyli zaadaptowane nat en cel duże przestrzenie, gdzie tworzone są specjalne scenerie, wyglądające niczym wystrój planu filmów grozy, takich jak Dracula, Frankenstein czy Mumia.

Do zabaw halloweenowych należy łapanie jabłek (bobbing for apples),w której za pomocą zębów należy wyłowić pływające jabłka. Jabłko nieuszkodzone przy zabawie, ma oznaczać szczęście w nadchodzącym roku. Halloweenowe zabawy to również przeskakiwanie przez świeczki, które są rozstawione w kole na ziemi. Świeczki, które nie zgasną, to szczęśliwe miesiące w przyszłym roku. Kolejna gra to wrzucanie orzecha do płonącego ogniska. Jeżeli orzech pęknie z trzaskiem, oznacza to odwzajemnioną miłość. Inną popularną zabawą jest zjadanie bez pomocy rąk wiszących na nitkach ciastek i owoców.

W ten dzień również istnieją różne formy wróżbiarstwa, np. wróżenieze spodków.

W Halloween dzieci i dorośli przebierają się za potwory, takiej ak wampiry, duchy czy czarownice. Kostiumy są również oparte na postaciach z telewizji. Pierwsze kostiumy na Halloween pojawiły się w 1930 roku, wtedy zwyczaj cukierek albo psikus (Trick or Treat)stał się popularny w Stanach Zjednoczonych. Dorośli urządzają pochody przez ulice miast. W Nowym Jorku są organizowane parady przez osoby homoseksualne,a najbardziej znana odbywa się w dzielnicy Greenwich Village.

1halloween.205x137.205x137.205x137.205x137.jpg

Wydrążona dynia ze światełkiem w środku dla irlandzkich chłopów oznaczała błędne ogniki uważane za dusze zmarłych. W czasie tajemniczych obrzędów miano uwalniać ludzkie dusze z ciał czarnych kotów, psów i nietoperzy. Obecnie w wyeksponowanych miejscach domów umieszcza się wydrążone i podświetlone od wewnątrz dynie z wyciętymi kształtami różnych postaci oraz, w zależności od wyobraźni domowników, imitacje ludzkich czaszek, szkieletów, manekinów znanych postaci z horrorów, itp.

W Irlandii obowiązuje zasada, że po 1 listopada nie zbiera się dzikich owoców, bo mogą być zatrute. W regionach Szkocji, Anglii, Walii i Irlandii sprząta się mieszkanie, gasi ogień pod kuchnią, a gospodynie wykładają jedzenie i napoje, po czym wszyscy idą spać.

Kolorami święta Halloween są czarny i pomarańczowy.

Z tej okazji dla dorosłych organizowane są liczne imprezy kulturalne w nocnych klubach, występy teatralne oraz projekcje filmowe w kinach. Szkoły i przedszkola organizują z tej okazji dodatkowe atrakcje dla swoich wychowanków. W Halloween dzieci przychodzą do szkoły przebrane za straszne postacie filmowe. Chodzenie od domu do domu i zbieranie przez dzieci cukierków zdarza się sporadycznie, lecz coraz częściej.

W związku z pogańską genezą tego święta, Halloween spotyka się z krytykąze strony niektórych duchownych Kościoła rzymskokatolickiego, Prawosławnego, Episkopalnego i Luterańskiego. Jednocześnie od obchodzenia Halloween w Polsce, odcinają się również słowiańskie rodzimowiercze związki wyznaniowe ? opowiadające się za kultywowaniem rodzimych zwyczajów, związanych z tradycją Dziadów

(znalezione w wikipedii)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ciekawe "święto". Ważne, że jest fajna zabawa.. to okazja do jeszcze jednego dnia w roku, w którym możemy pozwoli sobie na trochę wyobraźni. No i kolejne żniwa dla handlu.. w tej kwestii jest zaraz po Walentynkach..

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Walentynki, helloween... Ciekawe kiedy zaczniemy indyka wcinać na dzień dziękczynienia :)

Szczerze mówiąc nie rozumiem tej fascynacji świętami amerykańskimi, mają jeszcze jakieś inne?

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Walentynki, helloween... Ciekawe kiedy zaczniemy indyka wcinać na dzień dziękczynienia :)

Zaczniemy wtedy, gdy będziemy chcieli. Nikt nikogo do niczego nie zmusza. Ja obchodzę te święta, które chcę, a jak nie chcę to nie obchodzę i nie obchodzi mnie, jakie święta i w jaki sposób obchodzi sąsiad. jezyk.gif

Szczerze mówiąc nie rozumiem tej fascynacji świętami amerykańskimi, mają jeszcze jakieś inne?

A ja nie rozumiem tego świętego oburzenia czyimiś wyborami. Świętowaniem pogańskich zwyczajów mogę dawać przykład innym i mogę im uświadamiać istnienie jeszcze innej tradycji, ale w ostateczności to ich wybór, czy chcą podarować dziewczynie kwiatka w lutym, czy zrobić ognicho w czerwcu. jezyk.gif Bo to tylko gesty, zwykle nie poparte głębszym przeżywaniem takiego święta. Tak jak picie zielonego piwa w dzień św. Patryka czy opychanie się pączkami w tłusty czwartek.

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Lama spokojnie :blush: ,niegdzie nie napisałem, że jestem przeciw, po prostu sie dziwię, że tak łatwo się u nas to przyjmuje i jestem cekaw co będzie nastepne :)

Mi tam rybka, czy dzieciaki beda pukać do mnie z kwiazda betlejemską, czy z psikusem prosząc o cukierki.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Spoko luz.. Nie miałam na celu wprowadzania nerwowej atmosfery. drinking25.gif

Kijem rzeki nie zawrócisz. Te święta się przyjmują, bo tak funkcjonuje dzisiejszy świat, kultura masowa, środki masowego przekazu, symbole "lepszego, bogatszego" świata zachodu, który ludziom tutaj ciągle imponuje (bezpodstawnie czy nie, to już dłuższa historia). I chyba ważne jest tutaj to oddzielenie sensu i korzeni święta od zwyczajów mu towarzyszących. Większość świąt funkcjonuje już tylko w formie szczątkowych zwyczajów, które dużo łatwiej pożyczyć. Oczywiście nie bez znaczenia jest też aspekt komercyjny. Jak się chce, to zarobić można nawet na halloween ;) a biznes jest biznes.

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Z całym szacunkiem, Halloween znane również jako Samhain jest starym celtyckim świętem solarnym. Moim świętem. I uwierz, że przeżywam je mocno i misteryjnie, bynajmniej nie latając po domach.

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Z całym szacunkiem, Halloween znane również jako Samhain jest starym celtyckim świętem solarnym. Moim świętem. I uwierz, że przeżywam je mocno i misteryjnie, bynajmniej nie latając po domach.

Piołun, Halloween wywodzi się z Samhain, pokrywa się w czasie także z innymi świętami, ale nimi nie jest. W tym wątku wydaje mi się, że jest mowa o halloween w wersji współczesnej, a właściwie o zwyczajach towarzyszących. O Samhain możemy porozmawiać w innym wątku, poświęconym świętom pogańskim i ich obchodzeniu w różnych kulturach (z resztą parę osób sugerowało założenie takiego wątku, bo byłby przydatny).

Z całym szacunkiem rzecz jasna :)

3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Z całym szacunkiem, Halloween znane również jako Samhain jest starym celtyckim świętem solarnym. Moim świętem. I uwierz, że przeżywam je mocno i misteryjnie, bynajmniej nie latając po domach.

Ja bym wolała juz ich tak misteryjnie nie przeżywać i nie odczuwać. A dzieciaka po cukierki mogę wysłać w każdą inną noc :)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Lama, sama nazwa "Samhain" w powszechniejszym użyciu współcześnie jest od połowy lat 90tych dopiero.

Wybacz, ale to tak, jakbyś twierdziła że w temacie o chrześcijańskiej Wielkanocy należy mówić tylko o oblewaniu się wodą...

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Piołun, nie mam zamiaru spierać się z Tobą o sens i głębię przeżywania Samhain, Halloween, Dziadów, Święta Zmarłych itd., nie będę też spierać się w temacie słowotwórstwa, pisze tylko o tym, o czym jest ten wątek. Tyle w temacie. Jeśli wątek jest o śmigusie-dyngusie to mówię o śmigusie-dyngusie, a nie o tym jak to Chrystus zmartwychwstał. Przynajmniej staram się ;)

Z mojej strony temat wyczerpany, kończę też bezsensowny offtop.

Miłej niedzieli, dobrego humoru i odrobiny dystansu życzę współrozmówcom :)

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ale jeśli posiada się jakąkolwiek wrażliwość, nie sposób nie przeżywać misteryjnie czasu, kiedy Zasłona między Światami jest najcieńsza, kiedy nasz świat przenika się z zaświatami... a ten czas każda niemal kultura rozpoznała jako właśnie taki... Inną rzeczą jest robienie z niego komercyjnej papki, jak ma to miejsce w przypadku Halloween - to spłycanie i plugawienie tego święta, ot co.

To nie jest generalnie kwestia święta pogańskiego, czy też świąt pogańskich różnych kultur. Jeśli mówimy o komercyjnym pseudoświęcie rozrywki, to chyba nawet nie jest właściwe forum do takich dyskusji...

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A jak na moje - wolna amerykanka.

Kto przeżywa, ten przeżywa. A kto..nie odczuwa różnicy w nawet najmniejszym stopniu, ten może spokojnie się bawić.

Zwłaszcza, że sposób obchodzenia Halloween nie powinien szkodzić w odbieraniu innych świąt. To nie sylwester, nie walą petardy.

3

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby kwestia była jasna.

Moje uczucia religijne są na tyle stabilne, że nie da się ich obrazić.

Temat, według mnie przynajmniej, dotyczył nie zbierania cukierków, tylko samego święta jako takiego. Na temat cukierków są tam 3 zdania.

Napisałem to, co napisałem, tak, jak napisałem, bo nie spodobały mi się wypowiedzi dwóch osób w tym temacie, tratujących ten dzień jako kolejne "komercyjne pseudoświęto" w stylu Walentynek.

Chciałem im uświadomić, że dla niektórych to JEST święto.

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A to signed/owszem/racja mać.

Zwłaszcza, że to bardzo specyficzne i atmosferyczne święto.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja bym tego nawet świętem nie nazwała... to po prostu taki czas w roku, w którym pewne rzeczy mają miejsce (i dlatego właśnie różne kultury w dokładnie tym samym czasie święto celebrowały zresztą) i nic się na to nie poradzi - tak jest i uż.

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Pewnie byłoby wokół Halloween mniej kontrowersji gdyby nie komercjalizacja, o której słusznie ktoś powiedział, że dorównuje "walentynkom". Gdzieś zatarł się sens, a zaczął kicz. To tak jak z chrześcijańską "Pierwszą Komunią Świętą", którą coraz częściej wspomina się w kontekście prezentów jej towarzyszących, niż faktycznej głębi tego, na dobrą sprawę, rytuału.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Na litość niebios, nie ma święta bardziej przeżartego przez komercję niż tzw. Boże Narodzenie, a jakoś wszyscy to łykają bez pieprzu.

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

W TYM kraju nie ma. Ale w w takiej już Irlandii liczba gadżetów związanych z Halooween z tego co zdołałam zaobserwować, wyraźnie już przewyższa liczbę tych gwiazdkowych. Oczywiście tam najbardziej komercyjnym ze wszystkich świąt jest zmora poganina - Patrykowanie... Ja rozumiem, że każdy powód do napicia się piwa jest dobry, ale czczenie w ten sposób chrystianizatora wyspy wydaje mi się hipokrytyczne. Przecież Pacio pozbył się z niej węży (=pogan) - objaw reakcji pogańskiej w postaci przypinania sobie z okazji tego święta (?) podobizny węża jest jak najbardziej na miejscu, jednak moim zdaniem znacznie bardziej au courrant i uczciwe byłoby po prostu ignorowanie go, po całości...

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Halloween to bardzo popularne i poniekąd mistyczne święto,ponieważ ściśle związane jest z duchami, a jak wiadomo każdy z nas bardzo lubi się bać,przebierać za czarownicę lub 'kościotrupa". Wolę takie świeta,poniekąd radosne niż przygnębiajace i smutne.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Halloween to uproszczone angielskie All-Hallows-Eve - nazwy wigilii Wszystkich Świętych. TO święto jest jedynie komercyjną papką. Natomiast okres w roku, w którym wypada jest niewątpliwie czasem mistycznym, co dostrzegło wiele kultur, a chrześcijaństwo - jak wiele innych pogańskich świąt po prostu sobie przyswoiło.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Masz rację,święto staje się coraz bardziej komercyjne i chyba już osiągnęło swój punkt kulminacyjny,ale tak czy inaczej kojarzy mi się bardzo dobrze,ta cała otoczka duchów,przebierania. To naprawdę świetna sprawa wywodząca się z tradycji. Nawet jeżeli jest zbieżna z czasem samego święta.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie jest ważne z  skąd wywodzi się Halloween ,i jak chorą kto ma wyobraźnie tworząc parodię i żartując  z najbardziej świętego i czczonego ( nieświadomie ) - Anioła Śmierci -Satanaela  Święto (najbliższy po Bogu i najważniejszy w hierarchii anielskiej archanioł ) . 

Hallowen jest wesołą odmianą Święta  Chrześcijańskiego -Boże Narodzenie ,Wielkanocy ,jak i Pogrzebów i innych świąt i obchodów Katolickich I Chrześcijańskich  .

Edytowane przez Mistyk
0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.