Szept

Gorąca Jesień

3 posty w tym temacie

Proponuję w tym miejscu podzielić się przepisami na jesienne i zimowe chłody. Coś co nas rozgrzeje, doda energii, siły i witamin.

Ja zacznę od zupki Imbirowej, którą opracowałam sama na bazie kilku wyszukanych w sieci przepisów. Poniższy jest moją własną wariacją na temat imbirowych zupek kremów. Jestem zresztą zwolenniczką nie trzymania się sztywno pzrepisów ale eksperymentowania w kuchni.

Rozgrzewająca Zupa Imbirowa na jesienne wieczory:

Potrzebne będą: 1 cebula, 3 marchewki, pietruszka, seler, kolendra (kilka liści), czosnek minimum 2 ząbki, korzeń imbiru (wielkosć około 3 cm), pół cytryny (starta skórka), szklanka soku pomarańczowego, oliwa, 1/2 bulionu (ja mam zawsze warzywny w zamrażarce na takie okazje). Garść kiełków z fasoli mung (lub innych - nie polecam tylko z kapusty bo smak nie najlepiej się komponuje), jak ktoś lubi na ostro to papryczka chili lub przyprawa chili ewentualnie pieprz cayenne, sól, pieprz, łyżka śmietany. Kiełki też nie sa konieczne ale dodają witamin i przywołują w nas wiosenną radość

Sposób przyrządzenia

Warzywa podsmażyć pokrojone w kostkę wraz z tartym imbirem (zetrzeć na drobnych oczkach) i wyciśniętym czosnkiem. Następnie ugotować w bulionie do miękkości i przyprawić do smaku. Pod koniec gotowania dodać startą skórkę cytryny i szklankę świeżo wyciśniętego soku z pomarańczy. Zupa powinna byc dość gęsta. Na koniec zmiksować na krem, podawać na ciepło przystrojone mała łyżką śmietany i posypana kiełkami. Mozna też dodać ziarna sezamu z kiełkami. W smaku powinna być słodkawa, z lekką nutą pomarańczy, tak by nie była mdła. Ale jak ktoś lubi bardziej łagodne to można zrezygnować z soku pomarańczowego.

Zupę gotuję zwykle w jesienne i zimowe popołudnia. Rozgrzewa od środka, a smak i aromat przenosi nas na chwilę w ciepłe egzotyczne kraje. A przy tym jest spora dawką witaminową.

Smacznego!

Ło matko, toż mi kulinarna gawęda wyszła :lol:

z5078836M.jpg

zupakukumix.jpg

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

I jeszcze znalezione na www.puszka.pl

Szwedzki grzaniec

Grzane wino to świetne rozwiązanie dla zziębniętych narciarzy, uczestników kuligów i ognisk. Pamiętaj - jeśli zamierzasz szusować po stoku, dla bezpieczeństwa własnego i innych narciarzy, ogranicz się do 1 kubka:) Wino grzane zachowuje właściwości dietetyczne czerwonego wina. Dlatego też nie tylko rozgrzewa, ale także, pite w niewielkich ilościach, zapobiega zawałom serca i ułatwia trawienie.

Składniki:

butelka czerwonego, wytrawnego wina

0,5 szkl. cukru

skórka z pomarańczy

mały kawałek imbiru

2 kawałki cynamonu (kory)

10 goździków

garść rodzynek

2 garści migdałów (obranych ze skóry)

Przygotowanie:

Zagotuj 2,5 l wody. Do wrzątku wrzuć przyprawy (skórkę pomarańczową, imbir, cynamon i goździki). Gotuj całość na małym ogniu ok. 30 min.

Wywar przelej przez sitko do drugiego garnka. Zmieszaj z cukrem i winem. Całość mocno podgrzej, ale nie dopuść do zagotowania. Napój podawaj gorący.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Chili con carne

Składniki:

250g czerwonej fasoli z puszki

500 g miesa wolowego (mielone lub samemu posiekac)

2-3 czerwone papryczki chili (drobno pokrojone)

1 czerwona papryka (pokrojona w kostke)

1 cebula (pokrojona w kostke)

1 łyżka przecieru pomidorowego

Wykonanie:

Mieso podsmazyc na oliwie z cebula i czosnkiem, a nastepnie poddusic z chili, papryka, przecierem pomidorowym i cayenn. Zalac rosolem, dodac liscie laurowe i pomidory z puszki (wraz z sokiem) i gotowac pod przykryciem jakies 15-20 minut. Na koniec dodac fasole i kukurydze i pogotowac jeszcze 2-3 minuty. Doprawic sola i ewentualnie pieprzem cayenn. Udekorowac (najlepiej swieza) bazylia.

Konsystencja powinna byc dosyc gesta.

Chili con carne mozna podawac z ugotowanym na sypko ryzem lub po prostu z chlebem. Odgrzewany jest jeszcze smaczniejszy.

695600_f520.jpg

2 zabki czosnku (drobno pokrojone)

2-3 puszki pomidorow (bez skory)

2 szklanki rosolu (z kostki)

100 g kukurydzy z puszki

2 liscie laurowe

bazylia, sol, pieprz, pieprz cayenn

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.