Gość Sok ze skał

Druidyzm

1 post w tym temacie

"Losy druidów a nadejście chrześcijaństwa

W przybliżeniu można powiedzieć, że era druidyzmu trwała od około 400 r. p n. e, do 600 n. e., czyli około tysiąc lat. I chociaż mówi się, że do upadku i stopniowego zaniku druidyzmu przyczynili się Rzymianie, a następnie chrześcijaństwo, to jednak to drugie było dla niego zdecydowanie większym zagrożeniem. Rzymianie w kwestiach religijnych byli stosunkowo tolerancyjni i zwalczali druidów o tyle, o ile stanowili oni niebezpieczeństwo natury politycznej, chrześcijaństwo natomiast nie mogło tolerować religii pogańskiej, a co za tym idzie jej kapłanów – druidów.

Z trzech relacjonowanych w źródłach antycznych grup (bardów, owatów i druidów) to właśnie druidzi byli zwalczani najzajadlej.

Współpracę z chrześcijaństwem mieli natomiast podjąć filidzi, którzy według legend zawiązali przymierze ze św. Patrykiem i pozwolili mu uchodzić za jednego z nich. Spośród filidów właśnie miałby się rekrutować kler irlandzki.

Jedynie klasa bardów zdawała się istnieć bez większych problemów; w Walii głownie dzięki obecności dworu królewskiego i jego protekcji.

Jednakże w latach 1281-83, kiedy Normanowie ostatecznie podbili Walię, a dwór utracił niezależność, nastały dla nich ciężkie czasy.

Również w Irlandii bardowie zaczęli tracić na znaczeniu. Szkoły bardów funkcjonowały w Irlandii do XVII wieku, a w Szkocji do początku wieku XVIII.

Paradoksalnie można jednocześnie powiedzieć, że chrześcijaństwo przyczyniło się do przetrwania części spuścizny po druidach, a przez to pośrednio do powstania neodruidyzmu. Jak pisze Philip Carr-Gomm, obecny arcydruid Zakonu Bardów, Owatów i Druidów, stało się to możliwe dzięki czterem zjawiskom. Po pierwsze dzięki temu, że chrześcijanie budowali swoje kościoły w miejscu dawnych świętych gajów i źródeł, miejsca te nie zostały zapomniane.

Po drugie, chrześcijanie ustalali daty swoich świąt w miejsce dawnych, pogańskich, przejmując jednocześnie także część związanego z nimi folkloru. Po trzecie spisali wiele z opowieści bardów, w których miałyby być ukryte nauki druidów, i wreszcie po czwarte, przyczynili się do przetrwania w ludzkiej pamięci dawnych bogów, „zamieniając” ich w świętych (np. Brighid – św. Brygida)"

http://druidyzm.pl/index.php?option=com_content&view=article&catid=38&id=117

Brighid ("triumfująca bogini") - w mitologii celtyckiej, córka Dagdy i żona Bresa.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.