White Soul

Procesy wokół snu

6 postów w tym temacie

Zakładam ten temat ponieważ motyl mnie do tego zainspirowała.

Nieśmiało zapytam dlaczego jedni ludzie nie mają snów a inni co noc mają piękne znaczące sny nawet kilka jednej nocy.

Nurtuje mnie to bardzo dlatego,ze od ponad pół roku co noc śnię do 5 snów.

I stopniowo zmieniają swoje znaczenie,choć przez pewien czas jest tak ,że dotyczą np uczuć potem koniec z uczuciami jest nauka itp.

Zależy mi na wyjaśnieniu kwestii intensywności snów i ilości,powtarzalności(takiej do znudzenia) nie pytam o tematykę snów.

Nie minęło 10 lat od odkrycia fal mózgowych, gdy w roku 1937 amerykańscy fizjolodzy - Loomis, Davis i Hobart - jako pierwsi zastosowali EEG do badań snu. Zapoczątkowało to szybki rozwój badań nad snem. Kolejnych ważnych odkryć dokonali w 1953 roku Kleitman, Aserinski i Demente. Budzili oni śpiących pacjentów w różnych odstępach czasu po zaśnięciu i pytali, co im się śniło. Zaobserwowali, że niekiedy pacjent nie pamiętał nic, a innym razem pamiętał bardzo wyraźne sny. W dodatku okresy, w których pacjentowi się coś śniło, pojawiały się cyklicznie z dość dużą dokładnością, czyli mniej więcej co 90 minut! To stadium snu zostało przez nich nazwane REM [ang. Rapid Eye Movements - szybkie ruchy oczu], ponieważ w tej fazie snu pacjent zaczynał szybko poruszać oczami w różne strony. Pozostały okres snu podzielili na cztery stadia. Wyniki ich badań stały się podstawą obecnej wiedzy na temat snu.

Prześledźmy więc teraz wszystko, co dzieje się podczas snu.

Zamykamy oczy. Aktywność mózgu spada, umysł uspokaja się, rytm Beta stopniowo zanika, ustępując miejsca rytmowi Alfa. Ta faza jest czasami nazywana fazą 0, choć nie jest to jeszcze sen. Zaczynamy dopiero zasypiać. Wielu ludziom towarzyszy wtedy uczucie opadania, kołysania, czy wznoszenia się. Ten stan może trwać od 10 do 15 minut.

Fale mózgowe zwalniają jeszcze bardziej, zbliżając się do zakresu Theta. W naszym umyśle zaczynają się pojawiać nielogiczne i oderwane od siebie obrazy i skojarzenia, tracimy kontakt z rzeczywistością. Mięśnie rozluźniają się, oczy ustawiają się lekko w górę, świadomość zawęża się do niewielkiego poziomu. Rozpoczyna się faza 1. Osoba obudzona z tego stadium stwierdzi, że wcale nie spała.

Fazę 2 cechuje jeszcze większe obniżenie częstotliwości fal mózgowych. W przebiegu Theta pojawiają się od czasu do czasu tzw. wrzeciona snu, czyli gwałtowne wstawki szybkich fal, 12 do 14 Hertzów, oraz tzw. kompleksy K, czyli spore pojedyncze impulsy fali wolnej, a zaraz po nich wrzeciona. Przypuszczalnie człowiek spostrzega w tym momencie, że jego świadomość zanika i gwałtownie "rozbudza" się na moment. Możliwe, że w ten sposób mózg sprawdza, czy już śpi. W fazie 2 następuje stopniowe wyłączanie świadomości.

W fazie 3 zanikają fale Theta, a zaczynają dominować fale Delta, i tak już pozostaje przez cały okres fazy 4. Obie te fazy zwane są snem wolnofalowym. Oddech staje się regularny i rzadszy, spada ciśnienie tętnicze, ustają ruchy gałek ocznych, napięcie mięśni zanika, spada temperatura ciała. Do krwi uwalniany jest hormon wzrostu, a więc przyspieszone jest również gojenie się ran. Organizm regeneruje się. Sen wolnofalowy dominuje przez pierwszą część nocy i może trwać nawet do godziny. Później stopniowo zmniejsza się jego długość. W tym stanie trudno jest obudzić śpiącego, a jeśli się już uda, będzie on rozkojarzony, senny. Rano z pewnością nie będzie pamiętać, że się go budziło.

Po około 70 minutach pierwszego cyklu snu fale mózgowe zaczynają przyspieszać. Mózg przechodzi kolejno przez stadia od 4 do 1, czyli w odwrotnej kolejności niż przy zasypianiu. Po 90 minutach zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Przyspiesza się oddech i bicie serca, a gałki oczne zaczynają się gwałtownie poruszać we wszystkie strony. Rozpoczyna się faza REM. Na polisomnogramie [zapis EEG, ruchów gałek ocznych, oddechów i napięcia mięśni] wygląda to tak, jakby osoba właśnie się obudziła. Wiele razy badacze snu się na tym nacinali, dlatego to stadium jest też nazywane snem paradoksalnym.

Faza REM jest specjalnym stadium snu. To właśnie w tym stadium pojawiają się marzenia senne. Śnimy wtedy żywe i kolorowe sny. Umysł jest skierowany na odbieranie świata wewnętrznego, wirtualnego. Bodźce z zewnątrz co prawda dochodzą, lecz są zazwyczaj ignorowane. Jeśli teraz ktoś nas obudzi, na pewno będziemy pamiętali jakiś sen. Szybkie ruchy gałek ocznych biorą się stąd, że w tym czasie oglądamy nimi senną rzeczywistość. Potwierdził to pewien eksperyment, o którym więcej możesz sobie przeczytać tutaj.

Podczas fazy REM mięśnie szkieletowe są całkowicie sparaliżowane, żeby nasze ciało na łóżku nie odgrywało ruchów wirtualnego ciała ze snu. Nazywa się to paraliżem sennym. Czasami zdarza się, że ktoś się obudzi w tej fazie, ale mięśnie jeszcze przez chwilę są wyłączone. Nie da się wtedy nimi poruszyć. Jednak nie należy się bać tego stanu! Można w tej sytuacji spróbować spokojnie poruszyć jakąś kończyną. Ale jest lepszy sposób na wykorzystanie tego stanu! Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Fazy snu powtarzają się cyklicznie w ciągu nocy z bardzo dużą dokładnością. Okres jednego cyklu wynosi 90 minut, po czym następuje faza REM. Poniżej przedstawiony jest hipnogram [wykres faz snu] dorosłego zdrowego człowieka.

Jak widać, w pierwszych cyklach przeważają fale Delta [kolor czerwony]. W tym czasie organizm się regeneruje i odpoczywa. Jeśli więc nie spałeś długo, np. więcej niż dobę, to po zaśnięciu rozpocznie się sen wyrównawczy, w którym fazy 3 i 4 wyprą fazę REM i nic ci się nie będzie śniło.

Cykl.gif

Zauważyłeś, że faza REM zaczyna się równo co 90 minut? Jeśli ustawisz sobie budzik, by dzwonił co półtorej godziny, prawdopodobnie usłyszysz budzik we śnie i obudzisz się z fazy REM. Pierwsza faza REM trwa około 10 minut. Kolejna jest dłuższa, trwa około 20 minut. Nad ranem sen się spłyca, a fazy 3 i 4 już praktycznie nie występują, dlatego kolejne fazy mogą się przeciągać od 30 nawet do 50 minut.

źródło: Interia.pl

4

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dziękuję Ci bardzo za założenie tego wątku,na pewno coś tu wkleję ,bo dorwałam fajne wiadomości ale wole najpierw dogłębnie je poznać zrozumieć.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Proces procesem a typy snów to inna rzecz.

Jak bowiem wytłumaczyć naukowo fakt śnienia o rzeczch które bedą?

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Znalazłam takie wytłumaczenie do tego,że mamy sny prorocze.

Sny mogą być prorocze. To nie są cuda. Wiele naszych życiowych problemów ma długą historię zapisaną w podświadomości. Często zbliżamy się do przykrego zdarzenia, nieświadomi niebezpieczeństwa. Ale co wymyka się naszej świadomości jest zapisane w podświadomości, która ostrzega nas za pośrednictwem snu.

Wydaje mi się,że takie wytłumaczenie snów proroczych może być wiarygodne,dlatego,że funkcją snu proroczego jest ostrzec.

Dość często robimy rzeczy,o których wiemy,że są dla nas szkodliwe i po mimo wszystko nie rezygnujemy z tego.

Zawsze wtedy odzywa się nasza podświadomość,ale niestety nie każdy jest w stanie usłyszeć jej słowa,bo interpretacja snów nie jest łatwa i senniki nam w tym na pewno nie pomogą,ponieważ według mnie to szerszy temat.

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Sny stanowią niezwykle ważną a zarazem niedocenianą sferę naszego życia.

Pomyślmy tylko: przesypiamy jedną trzecią naszego życia. Nie może nie mieć znaczenia to, czemu poświęcamy aż tyle czasu.

Wiemy już dzięki badaniom naukowym, że człowiek nie może żyć bez spania. Także bez śnienia człowiek nie mógłby normalnie funkcjonowć, nie mógłby żyć, co również niedawno stwierdziła nauka.

Są ludzie, którzy twierdzą, że im się nic nie śni. To nieprawda. Ci ludzie po prostu tylko nie pamiętają swoich snów. Każdy człowiek śni, lecz nie każdy pamięta. Dlaczego? Wyjaśnię to dalej.

Choć nauka stosunkowo niedawno zajęła się badaniem snów, zainteresowanie tą sferą życia ma swą długą historię.

Starożytne cywilizacje doceniały wagę snów. Dowody na to zachowały się do naszych czasów. Z Mezopotamii starożytnej pochodzi księga o snach. Wiemy, że w starożytnym Egipcie interesowano się snami. Także starożytni mędrcy greccy jak Sokrates, Platon, Arystoteles czy Hipokrates interesowali się nimi. W III wieku p.n.e. Artemidor napisał dzieło na temat snów. Z historii też wiemy że istniały specjalne dormitoria – wyrocznie w których przepowiadano przyszłość na podstawie snów.

Najstarasze religie i wierzenia bardzo często porównywały stan snu do śmierci. W mitologii greckiej Hypnos bóg snu był bliźniaczym bratem Tanatosa – boga śmierci. Uskrzydlony syn Hypnosa Morfeusz patronował marzeniom sennym.

W Biblii również znajdziemy wiele miejsc opisujących rolę snu. Ważne Boskie przykazania i nauki były przekazywane właśnie w snach – np. Józef otrzymał nakaz opuszczenia Nazaretu, aby ratować Dziecko, czy sen Józefa w Egipcie (o siedmiu krowach).

Sny stanowiły i stanowią częstą inspiracja dla artystów: muzyków, malarz, poetów, pisarzy. Także wiele odkryć i wynalazków dokonano dzięki snom. Nawet nie przypuszczamy, jak wielki wpływ na rozwój cywilizacji miały sny.

Warto więc tej dziedzinie naszego życia nieco się przyjrzeć. A można z niej wiele się dowiedzieć i nauczyć – najwięcej zaś o sobie samym, o ile zechcemy się tym zająć.

Zanim zajmiemy się samymi snami, chcę zwrócić uwagę na niezwykła fazę przejściową. To mistyczna faza między jawą a snem. Jeśli zapoznałeś się już z tekstami na temat huny, wiesz, że istnieją w człowieku trzy jaźnie: świadomość (logiczne myślenie), podświadomość (emocje i uczucia) oraz nadświadomość.

Tu interesują nas dwie pierwsze. Podczas dnia funkcjonują obie, z tym że na pierwszym planie jest świadomość. W nocy średnia jaźń wycofuje się i wraz z nami odpoczywa, jest wyłączona, natomiast podświadomość rozpoczyna swe niepodzielne rządy.

Właśnie w tej fazie przejściowej jest moment kiedy obie jaźnie działają niemal równorzędnie – już swe rządy obejmuje podświadomość, ale świadomość jeszcze jest obecna, co pozwala zaobserwować i zauważyć niezwykłe wrażenia. Najczęściej są to wrażenia słuchowe ale mogą być też dotykowe lub wzrokowe. Faza ta jest krótka, toteż często umyka naszej uwadze i zasypiamy.

Naukowcy badając pracę mózgu w czasie snu wyróznili kilka jego faz. Generalnie można wyróżnić dwie fazy – wolnofalową (a w niej kolejne podfazy) i tzw. paradoksalną zwaną REM (rapid eyes movements)- w czasie której zaobserwowano szybkie ruchy gałek ocznych. To właśnie w tej fazie śnimy. Wszystkie fazy tworzą cykl, który trwa ok.. 80 – 100 minut. W ciągu nocy mamy 4 lub 5 cykli. Faza wolnofalowa usuwa zmęczenie fizyczne i regeneruje organizm, natomiast faza snu harmonizuje naszą psychikę, wprowadza psychiczną równowagę.

W tej fazie jest wzmożona aktywność mózgu.

O ile tylko zechcemy się zainteresować właśnie tą fazą, możemy się bardzo dużo dowiedzieć o swej psychice, o swej podświadomości.

Trzeba tylko pamiętać, że podświadomość ma swój specyficzny język. Jest to język pozbawiony logiki natomiast operuje obrazami, wyobrażeniami, symbolami i emocjami.

Ludzie bardzo często pytają, co oznacza ten czy inny sen. Są na ten temat różne książki tzw. senniki (n.b. niewiele warte). Twierdzę, że każdy sam może najlepiej zinterpretować swój sen, o ile będzie wiedział, na co zwracać uwagę. Trzeba pamiętać o tym specyficznym języku podświadomości. Znacznie bowiem ważniejsze od tego co widzimy we śnie, jest jakie tym obrazom towarzyszą odczucia. Senniki twierdzą n.p. że to źle jak śni się kot. Tymczasem to czy symbol ten jest pozytywny czy nie zależy m.in.. od naszego stosunku do kotów, a także od tego jakie uczucia w czasie śnienia towarzyszą obrazowi.

Może śnić nam się jakiś potwór – jednak gdy towarzyszą temu obrazowi uczucia pozytywne – sen ma wymowę pozytywną. I odwrotnie – mogą nam się śnić najpiękniejsze krajobrazy, jeśli jednak towarzyszy tym obrazom jakieś uczucie negatywne n.p. lęk – sen ma wymowę negatywną. Ponadto musimy pamiętać, że podświadomość w swym języku nie używa słów (one rzadko pojawiają się we snach), używa obrazów o znaczeniu symbolicznym.

Aby rozumieć znaczenie snów, trzeba też wiedzieć, że są różne rodzaje snów.

http://astrologia1.w.interia.pl/sny/index.html

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

White Soul podal opis snu od strony jego fizjologii, od strony naukowej

wiemy, ze sni kazdy - ale nie kazdy po prostu sny pamieta

skad sny "prorocze"...

"badawczo-poznawcza" rola mozgu jest w czasie snu niejako wylaczona (oczy zamkniete, brak swiadomego procesu myslowego), zatem informacja z zewnatrz jest mniejsza, ale i tez mniej filtrowana - i jestesmy bardziej otwarci na bodzce, ktore w stanie czuwania mijaja niezauwazone w calym natloku

poza tym - mozg nadaje we snie na innych falach, zatem byc moze informacja z przyszlosci jest na podobnych falach - i nasz odbiornik sie latwiej dostraja/podlacza

wiele osob dostaje informacje we snie - np. o stanie swoich bliskich, czasem ich wolanie o pomoc, ktorego normalnie by nie wyartykulowali, choc jako "nieme" wolanie o pomoc - juz poszlo "w eter"

patrzac od strony "ezo", w czasie snu nasze cialo astralne umosi sie ponad cialem fizycznem, podobno nawet wedruje

w kazdym razie ma widac latwiejszy kontakt z subtelniejszymi energiami, kiedy mozg "spi"...

zakaldajac, ze przynajmniej czesc naszej przyszlosci jest zapisana - zapewne "energetycznie", w postaci wibracji/fal - to sen dajacy wieksze pole do popisu naszemu cialu astralnemu umozliwia siegniecie do tych zapisow

moze czasem wedrujac astralnie nasze cialo astralne natrafia przypadkowo wlasnie na te fale(szczegolnie, gdy otrzymujemy informacje na temat obcych nam osob) albo czasem celowo otrzymuje przekaz osobisty (od...? bliskich/opiekunow/przewodikow ?) np. w formie ostrzezenia badz wskazowki

PS a podswiadomosc, moze oczywiscie w chwilach, gdy sie "dorwie do wladzy" ;) kompilowac to, co sobie nazbierala w ciagu dnia i skladac to w sensowna calosc...

Edytowane przez Bagheera
2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.