Szept

Imbloc

2 posty w tym temacie

Z okazji święta Śródzimia wszystkim, którzy to swięto obchodzą, zyczę słońca i światła w sercach.

5174332_f260.jpg

Poniżej tekst o Imbloc znaleziony na jednym z blogów, link podaję na koncu

5174332_f260.jpg

Kolejne miesiące, kolejne sabaty. Tym razem wielki sabat i dzień śródkwartalny. Ten festiwal, poświęcony dziewiczej bogini jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej poetyckich sabatów… Imbloc, zwany także w późniejszych wiekach Candlemas, uznawany jest za początek wiosny, a właściwie przedwiośnia. W północnej Europie drugiego lutego ziemia jest jeszcze najczęściej okryta śnieżnym kobiercem, a temperatury utrzymują się poniżej zera. Zimny, przenikliwy wiatr czy ołowiane niebo nie przywodzą na myśl wiosny. Jednak z tego właśnie powodu jest to pora na festiwal światła, przypominający, że natura powoli przygotowuje się do pobudki – pączki, kiełki, nasiona szykują się do wzrostu, który trwać będzie aż do Bełtane.

Starsza, celtycka nazwa, Imbloc, oznacza dosłownie ‘w brzuchu (matki-ziemi)’. Tam, skryte przed wzrokiem, rozpoczyna się nowe życie. To co posiane w jesieni teraz odżyje. Imbloc nazywano także ‘Oimelc’, czyli ‘owcze mleko’, gdyż w lutym jest sezon kocenia się owiec.

Imbloc nazywany jest także Dniem Brygidy, na cześć irlandzkiej bogini o tym imieniu. W jej świątyni Kildare, dawnej stolicy Irlandii, 19 kapłanek podtrzymywało wieczny ogień. Brygida była boginią ognia, patronka sztuki kowalskiej, poezji i leczenia. Ta potrójna, pozornie sprzeczna symbolika odzwierciedlona była w powiedzeniu, że Brygida ma dwie siostry – Brygidę i… Brygidę. Również od jej imienia pochodzi angielskie słowo ‘bride’ oznaczające pannę młodą. Uważa się, że obejmuje ona specjalną opieką wszystkie kobiety mające wyjść za mąż. Ponieważ Brygida symbolizowała wiele dobrych rzeczy, została później uznana za świętą.

W święto na cześć Brygidy rozpalano specjalne ognie, symbolizujące narodziny i leczenie, ogień w kuźni i płomień poetyckiej inspiracji. Palono także świece i pochodnie. Obyczaj ten przetrwał w nowszej tradycji w postaci .święta Matki Boskiej Gromnicznej. Kolejne chrześcijańskie święto będące przykrywką dla pogaństwa.

Oprócz ognia, Imbloc związany jest z magią pogody. Przepowiadano pogodę na nadchodzący rok. Stare powiedzenie brytyjskie mówi, że jeżeli w Imbloc pogoda jest piękna i jasna, w danym roku będą dwie zimy. W zasadzie, wszystkie dni kwartalne i śródkwartalne służyły przepowiadaniu pogody.

Imbloc należy dow wielkich sabatów. Nie należy go mylić walentynkami choć niektóry badacze uważają, że dawniej Imbloc obchodzono w okolicach 14 lutego. Jednak o tyle Imbloc ma związek ze świętem zakochanych, że odwołuje się do pogańskiej frywolności i jest także świętem płodności. W tradycji pogańskiej wiele było takich świąt, jak choćby rzymskie luperkalia, podczas których kapłani Pana biegali po ulicach Rzymu, chłoszcząc kobiety rzemieniami z koźlej skóry, aby zapewnić im płodność. Dla lepszej skuteczności pani często zrzucały szaty i biegały po ulicach nago.

Jednym ze starych, ludowych obyczajów, znanym na Wyspach Brytyjskich, było ustawianie w wigilię Imbloc (tj. 1. lutego) zapalonej świecy w każdym z okien domu, która paliła się od zachodu do wschodu słońca następnego dnia. W obecnych warunkach bardzo ważne jest zabezpieczenie świecy by nie wywołała pożaru.

Innym obyczajem praktykowanym przez zgromadzenia jest spotykanie się i wspólne produkowanie magicznych świec oraz magiczne przygotowywanie świec gotowych, aby jak najlepiej służyły celom, do których będą używane w ciągu roku. Oprócz tego, w Imbloc, pleciono słomiane krzyże Brygidy, które wieszano pod sufitem domu dla jego ochrony, a także odprawiano rytuał oczyszczenia. Poza tym często najwyższa kapłanka nosiła w ten wieczór koronę ze świec, podobną do tej, którą noszą skandynawskie dziewczęta w dzień św. Lucyny. Jak już wspomniałam, święto Imbloc to najpiękniejszy spośród ośmiu sabatów w roku.

http://tanit.blox.pl/2009/01/Imbloc-12-lutego.html

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.