Gość Vayen

Czym jest sen?

3 posty w tym temacie

Sen jest to stan czynnościowy środkowego układu nerwowego cyklicznie pojawiający się i przemijający w rytmie dobowym, podczas którego następuje zniesienie świadomości. Przeciwieństwem stanu snu jest stan czuwania. Długość snu u zwierząt znacznie się różni. U żyraf wynosi on 2 godziny na dobę, a np. u nietoperzy 20 godzin na dobę. Foki i delfiny ?śpią? tak, że na zmianę jedna półkula mózgu jest wyłączona, a druga w stanie czuwania. Foki ?śpią? w ten sposób, żeby móc wynurzać się w celu zaczerpnięcia powietrza. Podobnym do snu stanem jest hibernacja. Wiele zwierząt zapada w sen zimowy, w celu oszczędzania energii. Dobowe zapotrzebowanie na sen jest cechą indywidualną. Z tego powodu nie można podać obiektywnego wskaźnika, który mógłby posłużyć jako kryterium bezsenności. Badania przeprowadzone na ponad 1 milionie osób w Kalifornii wykazały, że większość osób śpi 8-9 godzin na dobę, następna duża grupa osób śpi 7-8 godzin. Zapotrzebowanie na sen jest cechą wrodzoną. Wskaźnik umieralności jest najniższy u osób śpiących 7-8 godzin na dobę i wzrasta zarówno u osób śpiących dłużej jak i krócej. Czas snu wiąże się też z preferowaną długością doby która jest inna dla każdego człowieka i na ogół dłuższa niż 24 godziny. W eksperymentach, polegających na całkowitym odizolowaniu ludzi w pokojach bez okien, zegarów, telewizji, radia i telefonów, kiedy sami mogli sobie wybierać moment zasypiania i wstawania, niektórzy badani funkcjonowali nawet w rytmie trzydziestu kilku godzin.

Sen jest niezbędny do życia i prawidłowego przebiegu procesów psychicznych. Brak snu przez dłuższy czas powoduje szereg negatywnych efektów psychicznych i fizjologicznych:

- Zaburzenia nastroju

- Utrudnione skupienie uwagi

- Długotrwała (ok. tygodnia) pozbawienie snu lub zaburzenia fazy REM mogą prowadzić do stanów zbliżonych do psychozy, halucynacji (np. pacjent widzi ogień itp.) oraz stanów paranoidalnych. Zaburzenia fazy REM występują także przy alkoholizmie.

- Upośledzenie aktywności układu immunologicznego ? zaburzenia w liczbie białych krwinek, upośledzenie aktywności limfocytów oraz komórek cytotoksycznych typu natural killer, które normalnie zwalczają wirusy i nowotwory.

- Doświadczenia na szczurach pokazały, że kilka tygodni deprywacji snu prowadzi do ich śmierci.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Sen

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Sny powtarzający się cyklicznie lub regularnie często spowodowane są fazami księżyca. Istnieją także inne powody ich występowania. Zazwyczaj tego rodzaju sny mają nam zwrócić uwagę na istotny szczegół w naszym życiu, który jest dla nas w tej chwili problemem, lub stanie się nim w najbliższej przyszłości.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Vayen?Odnośnie snów,sprawdź hasło:konsolidacja engramów pamięciowych.Jestem zielony w tej dziedzinie ale podobno wbrew temu co mówią ezoterycy całego świata,sen nie wykracza poza granice naszego Ja.Gdyby ktoś mógł coś więcej na ten temat napisać to będę wdzięczny.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.