Gość

Rumianek

2 posty w tym temacie

Rumianek

EXhn5vpNmvrfkgJUW8jW30V2CvrxR6.jpg

Surowiec:

Surowcem są koszyczki rumianku (kwiat rumianku). Należy go przechowywać w szczelnym opakowaniu, w miejscu suchym i zacienionym.

Działanie:

Wyciągi z rumianku działają przeciwzapalnie na błony śluzowe i skórę. Działają też rozkurczowo na mięśnie gładkie jelit i dlatego przywracają prawidłowe ruchy perystaltyczne, zapobiegają wzdęciom i są skutecznym środkiem wiatropędnym. Działają tez słabo żółciopędnie i uspokajająco. Napary podawane małym dzieciom działają słabo przeczyszczająco. Po przyjęciu doustnym wyciągi z rumianku wywierają słabe działanie przeciwzapalne na kłębki nerkowe, moczowody i pęcherz. Stosowane zewnętrznie działają silnie przeciwzapalnie, a nieco słabiej przeciwuczuleniowo.

Działanie niepożądane:

Przetwory z kwiatów rumianku stosowane w zalecanych dawkach nie wywierają działania szkodliwego nawet u niemowląt. Należy jednak unikać przedawkowania go przy długotrwałym stosowaniu, gdyż u osób wrażliwych na rośliny z rodziny złożonych nawet łagodny rumianek może spowodować reakcje alergiczne.

Zastosowanie:

Napar z rumianku podaje się doustnie w stanach zapalnych przewodu pokarmowego. Pomocniczo stosowany jest w chorobie wrzodowej, nadmiernej fermentacji, wzdęciach, bólach brzucha, odbijaniu i zgadze oraz braku łaknienia. Stosuje się go także w stanach skurczowych jelit i utrudnionym odchodzeniu gazów, zwłaszcza u dzieci i osób w podeszłym wieku oraz w przewlekłym zapaleniu dróg moczowych i jako środek żółciopędny.

Zewnętrznie stosuje się napar z rumianku (albo Azulan tj. zagęszczony wyciąg alkoholowy z rumianku) do okładów i przymoczek w różnego rodzaju zapaleniach skóry, owrzodzeniach żylakowych, oparzeniach I i II stopnia, oparzeniach promieniami Rentgena i nadfiołkowymi, trudno gojących się rankach, a także w stanach zapalnych rogówki, tęczówki, powiek i spojówek, również na tle alergicznym. Napary z rumianku stosowane są również w stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej, dziąseł, gardła, zatok bocznych nosa oraz w codziennej higienie jamy ustnej. Stosuje się tez rumianek w różnych dolegliwościach organów rodnych. Na przykład nasączone rumiankiem tampony wprowadzone do pochwy stosunkowo szybko usuwają nieswoiste zapalenie błon śluzowych pochwy czy szyjki macicy, likwidują upławy, a wraz z szałwią lecza bakteryjne zapalenie sromu.

Ponieważ olejek eteryczny rumianku jest bardzo lotny i uchodzi wraz z parą wodną, najlepsze wyniki daje kąpiel parowa lub inhalacja z dodatkiem rumianku. W postaci inhalacji podaje się rumianek przede wszystkim w zapaleniu górnych dróg oddechowych, dychawicy oskrzelowej u dzieci i katarze siennym. Na obrzmiałe nogi zaleca się kąpiel w naparze rumianku z solą.

Przetwory:

Napar z kwiatów rumianku

1 łyżkę kwiatów rumianku zalać 1 szklanką wrzątku, nakryć, naparzać 15 minut pod przykryciem i odstawić na 5 minut. Odcedzić i pić po pół szklanki 3 razy dziennie między posiłkami w stanach zapalnych przewodu pokarmowego jako środek rozkurczowy i wiatropędny. Ten sam napar można stosować zewnętrznie do płukania jamy ustnej, irygacji, okładów, przymoczek, tamponów i w postaci aerozolu. Po rozcieńczeniu 1:1 ciepłą wodą ? do lewatywy dla niemowląt.

Zioła w schorzeniach wątroby

Zmieszać po 25 g kwiatów rumianku, rozdrobnionej kory kruszyny, liści mięty pieprzowej, ziela drapacza lekarskiego, ziela dziurawca, zioła fiołka trójbarwnego i ziela krwawnika. Zalać w termosie 1,5 łyżki mieszanki 1,5 szklanki wrzątku. Zamknąć i zostawić na godzinę. Pić 2/3 szklanki rano na czczo i wieczorem przed snem w stanach po wirusowym zapaleniu wątroby jako środek przeciwzapalny, odtruwający, przeciwskurczowy, żółciopędny oraz pobudzający trawienie i łagodnie moczopędny.

Nalewka rumiankowa

2 łyżki kwiatów zalać szklanką 70 proc. spirytusu, szczelnie zamknąć. Po 2 tygodniach odsączyć. Używać 1-2 łyżeczki na szklankę wody do płukania, okładów, przymoczek lub pić 20-40 kropli w kieliszku wody 2-5 razy dziennie.

http://www.cyberbaba.pl/content/view/26/80/1/18/

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

RUMIANEK - Stosowany zewnętrznie do przemywania oczu, płukania jamy ustnej i gardła, pomaga przy zapaleniach dróg oddechowych. Stosowany wewnętrznie pomaga przy przeziębieniach, anginie, zaburzeniach trawienia, chorobach przewodu pokarmowego, skurczach jelit i żołądka. Działa uspokajająco.

Stosowanie - parzyć 2 łyżki w 1 szklance wody przez 10 minut, pić pół szklanki 4 razy dziennie.

źródło: http://www.medycynanaturalna.org/ziola-ziololecznictwo-fitoterapia.html

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.