Gość

Perz właściwy

1 post w tym temacie

Perz właściwy

perz_pospolity.jpg

Bardzo pospolity i trudny do wyplenienia chwast polny, częścią nadziemną przypominający trawę. Pod ziemią wytwarza bardzo długie, biało-kremowe kłącza, dające odrosty nawet z drobnych odcinków pozostawionych w glebie.

Surowiec:

Surowcem leczniczym są kłącza perzu, zbierane wiosną lub jesienią.

Działanie:

Kłącza perzu właściwego mają właściwości odtruwające i lekko moczopędne. Dzięki krzemionce, perz również działa korzystnie na skórę, błony śluzowe, tkankę łączną, narządy wewnętrzne i naczynia krwionośne. Hamuje odkładanie się cholesterolu w naczyniach krwionośnych oraz przeciwdziała stłuszczeniu wątroby. Kłącza perzu mają także działanie antybiotyczne, przeciwgorączkowe i żółciopędne.

Działania uboczne:

Nie stwierdzono.

Zastosowanie:

Kłącza perzu stosuje się jako leki moczopędne w nieżycie nerek, w obrzękach, kamicy nerkowej i nadciśnieniu. Zaleca się je również w niewydolności wątroby i zmniejszonym wydalaniu żółci, skłonności do kamicy żółciowej oraz schorzeniach związanych z nieprawidłowa przemianą materii (np. trądzik). Perz pomaga również w zaparciach i otyłości.

Przetwory:

Odwar z perzu

1 ? 1,5 łyżeczki kłączy zalać 2 szklankami letniej wody. Ogrzać do wrzenia i gotować powoli pod przykryciem 5 minut. Odstawić na 15 minut i przecedzić. Pić 1/2 -3/4 szklanki 2-4 razy dziennie w w/w dolegliwościach.

Zioła odtruwające

Zmieszać po 50 g kłączy perzu, ziela rdestu ptasiego i ziela szanty oraz po 25 g ziela fiołka trójbarwnego, korzenia łopianu, korzenia wilżyny i kwiatów kasztanowca. Zalać 2 łyżki ziół 2,5 szklankami ciepłej wody i odstawić na 30 minut do napęcznienia. Następnie ogrzać do zagotowania i odstawić na 10 minut, przecedzić. Pić 2/3 szklanki 3 razy dziennie między posiłkami, jako środek odtruwający, moczopędny, przeciwzapalny i przeciwkrwotoczny. Stosuje się w marskości wątroby, niewydolności nerek, dolegliwościach skórnych, otyłości, gośćcu i dnie.

http://www.cyberbaba.pl/content/view/26/80/1/15/

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.