Gość

Malina właściwa

1 post w tym temacie

Malina właściwa

maliny3.jpg

Owoce maliny sa nie tylko bardzo smaczne, ale i zdrowe. Malina właściwa to jedna z najpopularniejszych w Polsce roślin leczniczych. Jej lecznicze właściwości były znane już w czasach starożytnych.

Krzewy maliny spotkać można w zaroślach, lasach i zrębach leśnych. W Polsce najczęściej można je spotkać na nizinach, rzadziej w górach, a jeśli już, to na wysokości kosodrzewiny. Pędy krzewu mają nawet do 2 metrów długości. Po okresie owocowania pędy usychają dając wcześniej nowe odrosty. Malina owocuje w drugim roku wegetacji. Jej liście sa 3-5-7 listkowe, od spodu białe, przy brzegach ząbkowane. Kwiaty koloru białego zebrane w wiechy lub luźne grona. Roślina kwitnie od maja do sierpnia, natomiast owocuje w lipcu i sierpniu. Owoce są puszysto owłosione, małe, mięsiste, z dużą ilością pestek. Aromatycznie pachną i maja kolor różowo ? czerwony.

Surowcem zielarskim są owoce maliny właściwej. Zawierają mnóstwo cennych składników: kwas jabłkowy, askorbinowy, cytrynowy, pektyny, śluz, lecytyna, związki żywicowe, wapń, żelazo, miedź, fosfor, cukry, białka, tłuszcze, prowitaminę A, witaminy B1, B2, B6, C, PP i wiele innych.

Zbiór owoców następuje w lipcu i trwa jedynie kilkanaście dni. Ważne, aby zrywać maliny, gdy na dworze jest sucho. Mokre owoce będą szybko gniły. Zbieramy tylko dojrzałe i zdrowe owoce. Trzeba je dokładnie oczyścić, a następnie poddać suszeniu w temperaturze 30 stopni Celsjusza. Jeśli owoce będą suszyć się za długo, to można zwiększyć temperaturę do 50 stopni. Po wysuszeniu owoce powinny mieć naturalny zapach i kolor, nie powinny się sklejać. Ze świeżych malin można zrobić pyszny i bardzo zdrowy sok. W farmaceutyce cennym surowcem są także liście rośliny. Zbiera się je podczas kwitnienia maliny, a następnie suszy.

Malina jest przede wszystkim świetnym lekiem na przeziębienie i grypę. Napar z owoców lub syrop mają działanie napotne i rozgrzewające. Napar przygotowuje się z dwóch łyżek suszu owocowego zalanego jedną szklanką wrzątku. Miksturę trzeba odstawić do zaparzenia na 15 minut, potem przecedzić i spożywać dopóki jest jeszcze ciepły. W stanach gorączkowych najlepiej działa wypity na gorąco bezpośrednio przed snem.

Lecznicze działanie maja także liście maliny. Mają właściwości ściągające i przeciwbakteryjne. Wspomagają prace układu pokarmowego ograniczając rozwój bakterii jelitowych, likwidując biegunki, wywołując rozkurcz mięśni gładkich jelit. Pomagają także w dolegliwościach natury kobiecej, w zaburzeniach miesiączkowania i upławach.

http://www.poradnik-domowy.com.pl/porady/zdrowie-i-uroda/ziola/malina-wlasciwa.html

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.