Gość Kuanan

Drzewo Kamforowe, Kamforowiec, Cynamonowiec Kamforowy

1 post w tym temacie

Drzewo Kamforowe, Kamforowiec, Cynamonowiec Kamforowy-Cinnamomum camphora

camphor2.jpg

opis: Kamforowiec to wiecznie zielone drzewo osiągające wysokość 30 m. Należy do rodziny wawrzynowatych. Liście drzewa kamforowego osiągające do 10 cm długości, są skórzaste w dotyku, czerwonego koloru, które wraz ze starzeniem się zmieniają kolor na ciemno zielony. Kwiaty są żółtawe, małe i pachnące. Drzewo kamforowe kwitnie od maja do lipca. Owocem kamforowca są owalne, czerwone jagody.

Pachnące drewno kamforowca podróżowało po całym świecie pod postacią misternie wykonanych skrzyń, w których marynarze trzymali swoje ubrania. Twarde i wytrzymałe drewno, odporne na słone powietrze, odstraszało mole oraz większość innych owadów, i w ten sposób chroniło odzież wielu marynarzy. Najważniejszy składnik drzewa kamforowego znany pod nazwa chemiczną 2-bornanon, a prościej kamfora, to potencjalny środek chemiczny na odstraszanie moli.

Drzewo kamforowe pochodzi z obszarów wschodniej Azji. Osiąga wysokość 30 m, jest drzewem rozłożystym, wypełniającym powietrze słodkim zapachem w czasie sezonu kwitnięcia. Rośnie na wysokości pomiędzy 1200 m a 2100 m nad poziomem morza. Drzewo kamforowe uprawia się bardziej ze względu na jego skórzaste liście niż jego trwałe drewno. Gałęzie drzewa kamforowego uprawianego na plantacjach są regularnie podcinane, średnio 1.50 m do 1.80 m. Aromatyczne liście kamforowca są zbierane trzy do czterech razy w roku. Olej otrzymywany z liści jest destylowany i zamieniany w bezbarwne kryształki kamforowe, które następnie są wysyłane do wielu krajów na świecie. Olejek kamforowy znalazł zastosowanie nie tylko w lecznictwie. Jest używany również w przemyśle chemicznym do produkcji lakieru, kauczuku, czy bezdymnego prochu, jak również w przemyśle perfumeryjnym. Drewno kamforowca znalazło zastosowanie w produkcji bardzo mocnych mebli, używa się go także w budownictwie.Pozyskiwanie olejku kamforowego z drzewa kamforowego jest bardzo stare, uważa się, że rozpoczęło się ono 1000 lat temu na Bliskim Wschodzie. Należy zwrócić uwagę, że dopiero w minionym stuleciu liście kamforowca stały się głównym źródłem pozyskiwania olejku kamforowego. Poprzednio pień drzewa, korzenie oraz gałęzie 70-cio do 80-cio letnich drzew były siekane i poddawane procesowi parowej destylacji. XIX wiek to zwiększony popyt na drewno kamforowe, kiedy to kamfora została uznana jako konieczny środek w każdym gospodarstwie domowym Europy oraz Stanów Zjednoczonych, i jednocześnie zaopatrzenie w drzewo kamforowe stało sie niewystarczające. W związku z tym, zaczęto odkrywać coraz to nowsze, wydajniejsze metody pozyskiwania olejku kamforowego.

Niegdyś noszenie małej torebki wypełnionej kryształkami kamfory wokół szyji było ogólnym zwyczajem w walce z przeziębienie czy podobnymi dolegliwościami. Olejek kamforowy był używany w celu złagodzenia bólu siniaków, zwichnięć, zapaleń, podagry czy stawów z bólami reumatycznymi. Używano go również wewnętrznie w leczeniu stanów histerycznych, epilepsji, problemów z sercem. Na dodatek, opary powstałe z olejku kamforowego były stosowane w leczeniu astmy, zapalenia oskrzeli, rozedmy płuc oraz innych dolegliwości związanych z układem oddechowym.

Niemniej jednak nauka udowodniła, że długie wystawienie organizmu na opary z kamfory moze spowodować zatrucia, dlatego też medyczne zastosowanie kamfory w Stanach Zjednoczonych jest ograniczone do użycia lotionów w celu przyniesienia ulgi powierzchownym bólom oraz swędzeniom. Biały olejek kamforowy, z którego została usunięta substancja trująca, jest dodawany do niektórych kropli na kaszel, cukierków oraz łagodnych napojów bezalkoholowych.

Wśród nie medycznych produktów, do których produkcji używa się kamfory należą: różnego rodzaju dezodoranty, środki dezynfekujące, materiały wybuchowe, środki owadobójcze, rozpuszczalniki do farb, perfumy oraz mydła. Z drewna kamforowego produkuje się meble, od których z daleka trzymają się mole. Meble takie są bardzo kosztowne. Aromatyczny olejek z cynamonu, który jest głównym składnikiem w produkcji takich produktów jak mydło, płukanka do jamy ustnej, kadzidło czy pachnące świece, pochodzi od bliskiego kuzyna drzewa kamforowego - C.cassia. Cynamon, popularna przyprawa w naszych kuchniach, pochodzi z C.zeylanicum.

zastosowanie:

*Roślina uprawna: plantacje na skalę przemysłową prowadzone są w prawie całej południowo-wschodniej Azji, a także w Australii, Afryce, Europie, Ameryce Północnej. Najwięcej kamfory produkują jednak Chiny i Japonia.

*Drewno służy do wyrobu mebli, galanterii drzewnej a także w budownictwie.

*Roślina lecznicza: wytwarza olejek kamforowy, który stosuje się nie tylko w medycynie, ale i w przemyśle chemicznym (do wyrobu celuloidu, kauczuku, lakierów, bezdymnego prochu), przemyśle zbrojeniowym i perfumeryjnym.

Kamfora jest przede wszystkim stosowana zewnętrznie jako środek powodujący łagodny terapeutyczny odczyn zapalny oraz jako przeciwbólowe mazidło w celu przyniesienia ulgi w bólach artretycznych i reumatycznych, nerwobóli, bólów pleców. Kamforę można również stosować na problemy skórne takie, jak opryszczki na wardze czy odmrożenia. Kamfora służy także jako maść do nacierania klatki piersiowej w czasie zapalenia oskrzeli oraz różnych innych infekcji klatki piersiowej. Maść kamforowa jest także wspaniałym środkiem stosowanym w postaci nacierań klatki piersiowej w czasie gryp i przeziębień. Olejek kamforowy znalazł szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej w leczeniu różnych zewnętrznych dolegliwości zdrowotnych. Należy jednak pamiętać, że nie jest on polecany do stosowania wewnętrznego.

skład:Drzewo kamforowe zawiera olejek lotny, w skład którego wchodzi kamfora, safrol, eugenol oraz terpineol. Drzewo kamforowe zawiera również lignany (związki pochodne fenylopropanu, występujące tylko u roślin). Olejek kamforowy posiada właściwości drażniące oraz antyseptyczne. Safrol uważa się za związek rakotwórczy. Biała, krystaliczna substancja uzyskiwana z pnia drzewa kamforowego, jego korzeni oraz innych jego części, zwana kamforą, oprócz wspomnianych wyżej właściwości posiada również działanie pobudzające oraz przeciwkonwulsyjne.

surowce lecznicze: Pień drzewa, korzenie, liście, młode gałązki, olejek lotny.

źródło:zielnik.herbs.pl

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.