Gość Kuanan

Owies Prawdziwy

1 post w tym temacie

OWIES PRAWDZIWY (Zwyczajny)-Avena sativa

herbs_oats.jpg

składa się z : zawiera saponiny, flawonoidy, wiele minerałów, alkaloidy, związki steroidalne, witaminy B1, B2, D, E, karoten, białko zbożowe (gluten), skrobię, tłuszcze.

właściwości:Owies prawdziwy jest najbardziej znany pod postacią odżywczych płatków owsianych. Znane są również otręby owsiane, które obniżają cholesterol, a dieta oparta na owsie przyczynia się do poprawienia naszej żywotnosci. Owies prawdziwy, a w szczególności słoma owsiana, posiadają właściwości krzepiące, wzmacniające jeśli są stosowane leczniczo. Słoma owsiana jest przepisywana przez zielarzy w leczeniu ogólnego osłabienia oraz w leczeniu różnorakich dolegliwości nerwowych. Ziarna oraz słoma posiadają średnie właściwości przeciwdepresyjne, łagodnie podnosząc poziom energii oraz wspomagają przeciążony system nerwowy. Owies prawdziwy jest używany w leczeniu depresji oraz wyczerpania nerwowego, jak również w leczeniu wyczerpującego letargu, który wynika z choroby zwanej stwardnieniem rozsianym, owies leczy chroniczny ból neurologiczny oraz bezsenność. Owies prawdziwy podaje się pacjentom w czasie rekonwalescencji po długiej chorobie. Może być również stosowany zewnętrznie. Ziarna zioła posiadają właściwości zmiękczające oraz czyszczące. Odwar przecedzony i wlany do wanny w czasie kąpieli pomaga łagodzić swędzenia oraz egzemę. Owies jest również używany w leczeniu nietrzymania moczu.Jest bardzo pożyteczny i pomocny dla pacjentów, którzy chcą zrezygnować z brania antydepresantów. Owies jest bardzo łatwo trawiony i dlatego jest idealnym pożywieniem dla ludzi przewlekle chorych, w czasie rekonwalescencji oraz dla kobiet po porodzie. Owies prawdziwy posiada możliwość regulowania poziomów estrogenu. Włókno owsa prawdziwego potrafi znacznie obniżyć poziom cholesterolu we krwi, pomagając w walce z chorobami sercowo-naczyniowymi. Owies prawdziwy może być również pomocny w przypadkach wysokiego ciśnienia krwi, otyłości, żylaków oraz hemoroidów. Owies jest również używany w chorobach przewodu pokarmowego takich, jak zespół jelita wrażliwego, zapalenie żołądka oraz zatwardzenia. Włókno owsa produkuje grubsze, większe stolce i przyspiesza ich przejście przez jelito, redukując tym samym wystawienie wyściółki jelita na czynniki rakotwórcze oraz podrażniające. To właśnie dlatego mówi się, że włókno owsiane pomaga w prewencji raka jelita. Ogólnie rzecz biorąc, owies chroni organizm przed różnego rodzaju nowotworami. Inną ciekawostką jest, że owies pomaga osobom cierpiącym na cukrzycę w obniżeniu poziomu cukru we krwi. Jest również pożyteczny w przypadkach zatrzymania płynów w organiźmie.

dawkowanie:Owies prawdziwy może być jedzony na śniadanie w postaci owsianki. Można również sporządzać herbatki ziołowe z owsa prawdziwego. Wystarczy wziąć czubatą łyżkę stołową owsa, którą zaparzamy w 250 ml (1 szklanka) wrzącej wody; po ostudzeniu i przecedzeniu jej, herbatka ziołowa jest pita kilka razy w ciągu dnia lub przed pójściem spać. W postaci nalewki ziołowej owies jest często używany w dawkach 3 ml do 5 ml trzy razy dziennie. Kapsułki lub tabletki z owsa możemy nabyć w sklepach zielarskich - dawka wówczas wynosi od 1g do 4 g w ciągu dnia. Z owsa prawdziwego możemy również przygotowywać relaksujące kąpiele. Łagodzą one wszelkie podrażnienia skóry, przynoszą ulgę w egzemie oraz łagodzą swędzenie. Aby przygotować taką kąpiel należy przez skarpetę zawierającą owies (kilka łyżek stołowych owsa) przepuścić wodę z kranu.

użycie:

-SŁOMA OWSIANA:PŁYNNY WYCIĄG ? brać dawki 2 - 3 ml na bezsenność, ataki lęku, niepokoju oraz depresję. Nalewka z owsa prawdziwego może być stosowana w podobny sposób. Owies prawdziwy dobrze się łączy z werbeną pospolitą. Płynny wyciąg z owsa prawdziwego jest również pożywnym i wzmacniającym dodatkiem do stosowanych leków w czasie przeziębienia i dreszczy w celu wywołania potów.

ODWAR ? odwar sporządza się z całego wysuszonego zioła i jest on używany w przypadkach problemów ze spaniem, depresji oraz lęku.

PŁUKANIE ? używać odwaru z zioła jako leczniczej płukanki na problemy skórne.

ZIARNA:OKŁAD Z PAPKI ? stosować papkę owsianą na problemy skórne takie, jak: egzema, opryszczki na wardze, półpasiec.

HERBATKA ZE SŁOMY OWSA PRAWDZIWEGO

Owies prawdziwy jest uważany za pokarm dostarczający energii. Jest on bardzo zdrowy zarówno dla dzieci, dorosłych, osób starszych, jak i ludzi cierpiących na różne dolegliwości. Ziarno owsa prawdziwgo zawiera biologicznie cenne formy białka oraz tłuszcze. Skrobia z owsa jest tak łatwa do trawienia, że zaczyna być trawiona, kiedy jest ciągle przeżuwana. Zielony owies, zebrany zanim zacznie kwitnąć, dostarcza najbardziej istotnych aktywnych składnikow w swoim soku. Herbatka sporządzona z ?wciąż zielonych? ziaren była środkiem leczniczym w czasach starożytnych i jest stosowana także w dzisiejszych czasach. Picie takiej herbatki ?uwalnia? ciało od wszelkich szkodliwych produktów przemiany materii. Jest ona szczególnie pożyteczna w przypadkach zapaleń artretycznych stawów oraz wtedy, gdy poziom kwasu moczowego w moczu jest wysoki, oraz w przypadkach skazy moczanowej. ?Zielona? herbatka ze słomy owsa uwalnia szkodliwe produkty metabolizmu oraz usuwa niepotrzebną wodę, która jest zatrzymywana w tkankach. Jeśli nie jesteśmy w stanie uzyskać składników potrzebnych do sporządzenia herbatki ziołowej świeżej, możemy je nabyć w sklepach zielarskich lub ze zdrową żywnością. W poniższym przepisie zioła takie, jak pokrzywa, dziurawiec czy przewrotnik alpejski są dodane do słomy owsianej w celu podtrzymania i wyeksponowania jej leczniczych walorów oraz działania.

A oto składniki, które będą nam potrzebne w czasie sporządzania jakże zdrowotnego napoju.

75 g słomy owsianej

10 g pokrzywy

5 g przywrotnika alpejskiego (Alchemilla alpina)

10 g dziurawca

Najpierw należy zmieszać dobrze wszystkie suche składniki. Otrzymamy mieszankę herbatki ziołowej. Następnie dodać 1 do 2 łyżek stołowych mieszanki ziołowej do 2 lub 3 szklanek (500 - 750 ml) wrzącej wody. Gotować zioła na wolnym ogniu około 20 minut. Inną metodą sporządzenia takiej herbatki ziołowej jest przygotowanie jej zimnej, pozwalając ziołom na macerowanie się w wodzie przez około kilku godzin. Następnie herbatka ta potrzebuje tylko 10 minut na gotowanie jej na wolnym ogniu oraz 10 minut moczenia zanim jest gotowa do przecedzenia. Herbatkę ziołową należy pić trzy razy dziennie po szklance, jeśli jest to możliwe, nie słodzić jej.

Uwagi:Owies prawdziwy nie jest związany z żadnymi szkodliwymi skutkami ubocznymi. Jednak należy podkreślić, że osoby, które są uczulone na gluten (cierpią na chorobę znaną pod nazwą celiakia) powinny stosować owies z ostrożnością.

źródło:http://zielnik.herbs2000.com/ziola/owies.htm

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.