Gość

Porzeczka pospolita

1 post w tym temacie

Porzeczka czarna

Ribes nigrum

216241_p.jpg

Dziko rosnące krzaki czarnej porzeczki niegdyś porastały zalesione obszary północnej Europy i były zbierane jako pożywienie. Obecnie owoc czarnej porzeczki jest szeroko kultywowany razem z innymi odmianami włączając w to białe i zielone porzeczki. Dzikie owoce czarnej porzeczki od dawna

Czarna porzeczka była używana jako domowy środek na bóle gardła. Kapsułki do ssania sporządzone z czarnej porzeczki są świetnym sposobem na pozbycie się zapalenia migdałków. Sok z czarnej porzeczki oraz herbatka z czarnej porzeczki były również używane w leczeniu kokluszu u dzieci. Liście czarnej porzeczki posiadają właściwości czyszczące, odświeżające i dlatego nadają się do wszelkich płukanek jamy ustnej w przypadkach krwawiących dziąseł. Płukanki z liści czarnej porzeczki to także świetny sposób na utrzymanie w dobrym stanie higieny jamy ustnej. Z liści tego pożytecznego krzaka parzono herbatę, jak również są one zawarte w różnych mieszankach herbat.

SUROWCE LECZNICZE

Liście, owoce oraz olej z nasion.

ZASTOSOWANIE

Liście czarnej porzeczki są ludowym lekarstwem stosowanym na artretyzm, konwulsyjny kaszel, rozwolnienie. Liście oraz pączki kwiatowe są używane w przypadkach reumatyzmu i schorzeń dróg moczowych, pęcherza moczowego. Jako wspaniałe źródło witaminy C, owoce czarnej porzeczki są pożyteczne podczas sezonu grypowego. Świeże, dojrzałe owoce oraz sok są przydatne w przypadkach łagodnych rozwolnień. Olej z nasion czarnej porzeczki stał się popularną alternatywą dla oleju z wiesiołka dwuletniego.

Liście czarnej porzeczki stosowano do okładów na rany, wrzody i po ukąszeniu owadów. Owoce czarnej porzeczki używano w stanach zapalnych jamy ustnej, w anginie, w chorobach reumatycznych, w nadciśnieniu i w kamicy moczowej. Wywar z liści czarnej porzeczki stosuje się w przypadkach chrypek. Liście czarnej porzeczki zawierają związki garbnikowe, dzięki czemu działają ściągająco na błonę śluzową jelit oraz żołądka. Oprócz tego poprawiają krążenie krwi i działają dobroczynnie na pracę serca. Napar z liści czarnej porzeczki jest używany przy owrzodzeniach systemu trawiennego. Produkty ze świeżych owoców czarnej porzeczki dzięki znacznej zawartości antocyjanów oraz witamin podnoszą odporność naszego organizmu na różnego rodzaju infekcje. Pektyny zawarte w dużych ilościach w owocach czarnej porzeczki są skutecznym środkiem pomocniczym wraz z odpowiednią dietą w leczeniu przypadków miażdżycy.

WYSTĘPOWANIE I UPRAWA

Czarna porzeczka pochodzi z Europy, szczególnie z północnych i centralnych jej regionów, a także występuje w zachodniej Azji. Czarna porzeczka zaaklimatyzowała się dobrze na kontynencie północno-amerykańskim. Początkowo krzaki czarnej porzeczki można było znaleźć rosnące dziko na mokrych glebach, obecnie jest uprawiana w wielu miejscach na świecie ze względu na swoje wartościowe owoce.

SKŁADNIKI

Czarna porzeczka posiada dużą ilość witaminy C, zawiera też inne witaminy, np. witaminę A, B1, B2, PP, oraz minerały fosfor i potas. Czarna porzeczka zawiera równiez flawonoidy (około 0.5%), olejek aromatyczny, diterpeny, kwas askorbinowy.

DAWKOWANIE

Herbatka ziołowa jest przygotowywana z liści porzeczki czarnej (2 ? 4g). Liście powinny być bardzo dobrze i drobno pokrojone. Taką herbatę należy pić kilka razy dziennie. Liście porzeczki czarnej są czasami łączone z innymi ziołami w mieszankach o właściwościach moczopędnych.

http://zielnik.herbs2000.com/ziola/porzeczka_cz.htm

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.