Gość

Podbiał pospolity

1 post w tym temacie

Podbiał pospolity

IMGP0167.JPG

Palenie podbiału w przypadku kaszlu i astmy zalecał już grecki lekarz Dioskurides. Łacińska nazwa rośliny oznacza dosłownie ?rozpędzacz kaszlu?.

Podbiał to bardzo pospolita roślina w Polsce. Rośnie przy drogach, na brzegach wód lub w wiklinach, najchętniej na glebach zasadowych, zwięzłych, gliniastych i wilgotnych, częsty na torach kolejowych. Roślina wytwarza liczne kłącza, z których wyrastają łatwo ukorzeniające się długi rozłogi. Kwitnie wczesną wiosna (marzec lub kwiecień), przed wypuszczeniem liści. Pędy kwiatowe wysokie do 20 centymetrów są pokryte klinowatymi łuskami z pojedynczymi kwiatami na szczycie, w postaci koszyczków wypełnionych żółtymi kwiatami, brzegiem języczkowatymi zaś w środku, rurkowatymi. Na noc kwiaty zamykają się, rano otwierają i po przekwitnięciu koszyczki tworzą kulki puchu zawierające owoce.

Surowiec:

Surowcem są młode, ale dobrze rozwinięte liście a także kwiat podbiału.

Działanie:

Odwary z liści podbiału mają silne działanie powlekające błony śluzowe jamy ustnej i gardła i wykrztuśne. Zawarte w odwarze garbniki działają przeciwzapalnie, ściągająco i przeciwbakteryjnie. Bogate w cynk liście mogą być stosowane w stanie świeżym przy otarciach skóry i chronicznych ranach. Kwiaty podbiału wywierają silniejsze od liści działanie rozkurczowe, natomiast słabsze powlekające i ściągające.

Działania niepożądane:

Podbiał zawiera alkaloidy pirolizydowe, które w doświadczeniach na szczurach powodowały uszkodzenie wątroby. Ilości tych alkaloidów w podbiale są niewielkie, ale nie zaleca się stosowania przetworów podbiału przez dłuższy czas.

Zastosowanie:

Przetwory z liści podbiału stosuje się w nieżycie górnych dróg oddechowych, z objawami bólu w gardle, utrudnionym przełykaniu i odkrztuszaniu. Zalecane są także w przewlekłym zapaleniu oskrzeli oraz suchym nieżycie gardła u palaczy i osób w podeszłym wieku.

Kwiat podbiału stosuje się w wielu dolegliwościach płucnych, jak bronchit, astma i uporczywy drażniący kaszel. Ze względu na właściwości rozkurczające przetwory z kwiatu podbiału zaleca się osobom starszym, u których częściej obserwuje się skurcz oskrzeli. Zewnętrznie odwary z kwiatów podbiału stosuje się w postaci obmywań i okładów w łojotokowym zapaleniu skóry, stanach zapalnych, odczynach rumieniowych skóry, a także w oparzeniach słonecznych I i II stopnia.

Przetwory:

Odwar z liści podbiału

1 łyżkę liści zalać 1-1,5 szklanki ciepłej wody i ogrzewać do wrzenia. Gotować powoli pod przykryciem 3 minuty. Odstawić na 10 minut i przecedzić. Pić 1/4 do 1/3 szklanki 3-5 razy dziennie między posiłkami przy kaszlu. Ten sam odwar stosuje się zewnętrznie do okładów na skórę przy stłuczeniach, zaczerwienieniu i siniakach oraz na wrzody i inne trudno gojące się rany.

Zioła dla astmatyków

Zmieszać po 50 g liści podbiału i ziela tymianku oraz po 25 g ziela fiołka trójbarwnego, ziela glistnika, korzenia albo kwiatów pierwiosnka, kwiatów ślazu i owoców kopru włoskiego lub anyżu. Zalać 1 łyżkę ziół 1,5 szklanki letnią wodą i odstawić na 30 minut do napęcznienia. Ogrzać powoli do wrzenia, ale nie gotować. Odstawić na 10 minut i przecedzić. Pić 3-4 razy dziennie po pół szklanki naparu.

Zioła powlekające

Zmieszać po 20 g liści podbiału, korzenia lukrecji, kwiatów ślazu i nasion lnu. Zalać 1 łyżkę ziół szklanką ciepłej wody i po 20 minut ogrzać do wrzenia. Gotować powoli pod przykryciem 2 minuty, odstawić na 10 minut i przecedzić. Pić 5-6 razy dziennie małymi porcjami w stanach zapalnych przełyku, jamy ustnej i gardła.

http://www.cyberbaba.pl/content/view/26/80/1/16/

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.