Gość zoska1977

Prawoślaz pospolity

2 posty w tym temacie

prawoslaz.jpg

Wygląd, występowanie i cechy charakterystyczne

Prawoślaz lekarski - dzika malwa - jest okazałą, trwałą rośliną, o wzniesionej, prostej, okrągłej i szorstkiej, zazwyczaj nierozgałęzionej łodydze. Osiąga wysokość od 60 cm do półtora metra. Jego liście są naprzemianległe, z nierówno ząbkowanymi brzegami, lekko karbowane, najczęściej czteroklapowe. Zarówno one, jak i łodygi są gęsto owłosione. Duże, białawe lub bladoróżowe, pięciopłatkowe kwiaty wyrastają w kątach liści i są skupione w pozorne baldaszki (grona). Kwitnie w lipcu i sierpniu.

Prawoślaz kwitnie w lipcu i sierpniu. Jego owoce to tarczowato spłaszczone rozłupnie, rozpadające się na jednonasienne niełupki, zachowujące zdolność kiełkowania nawet przez cztery lata.

Jest to gatunek europejsko-syberyjski, a centrum jego naturalnego występowania koncentruje się w basenie Morza Śródziemnego. Zadomowił się w Polsce, choć naturalnie występuje w niezbyt licznych siedliskach na niżu. Do celów leczniczych zazwyczaj jest uprawiany. Najchętniej rośnie na słonych glebach, solniskowych murawach, lubi siedliska ruderalne. Można go też spotkać w rowach i wilgotnych zaroślach. Preferuje rejony cieplejsze.

Surowiec, skład chemiczny i działanie

Do celów leczniczych pozyskuje się korzenie, liście, ziele i kwiaty prawoślazu. Korzeń wykopuje się zazwyczaj w lipcu, trzeba odłupac jego korę. Należy go suszyć w temperaturze nie wyższej niż 45 stopni, najlepiej pokrojony na plasterki. Liście i ziele zbiera się przed kwitnieniem i suszy rozłożone cienkimi warstwami w warunkach naturalnych. Podobnie kwiaty.

Korzeń prawoślazu zawiera śluz, pektyny, skrobię, cukier, olej tłusty, związki białkowe i aminokwasy (asparaginę i betainę). Liść - śluz, w którego skład wchodzą kwas galakturonowy, galaktoza, glukoza, arabinoza, ksyloza i ramnoza, a także kwasy organiczne i sole mineralne. Kwiaty są przede wszystkim surowcem śluzowym.

Korzeń działa osłaniająco, zmiękczająco, wykrztuśnie, miczopędnie i przeciwzapalnie. Również ochronnie, zmiękczająco i lekko przeczyszczająco.

Kwiaty są słabym środkiem wytwarzającym śluzy ochronne.

Zastosowanie lecznicze i dawkowanie

Prawoślaz stosuje się przede wszystkim przeciwko nieżytom dróg pokarmowych i oddechowych, jako środek ochronny przeciw podrażnieniom przewodu pokarmowego, a użyty zewnętrznie działa zmiękczająco na skórę. Maceraty dają dobre wyniki przy zapaleniach gardła, krtani, jamy ustnej, w uporczywym kaszlu.

Jako środek przeczyszczający stosuje się 2-4 g sproszkowanego korzenia.

Macerat z łyżeczki siekanego korzenia na szklankę wody o temperaturze pokojowej należy odstawić na pół godziny i pić odcedzony dwa do trzech razy dziennie po 1/4-1/3 szklanki. Służy jako środek przeciwkaszlowy i ochronny. Można dolewać go do wody, w której kąpie się niemowlęta - działa wtedy przeciwzapalnie i łagodząco na dziecięcą skórę.

30 g drobno posiekanego korzenia można zalać 80 g spirytusu i 800 ml wody. W takiej mieszance powinien się macerować przez 5-6 godzin, naczynie trzeba często wstrząsać. Następnie płyn przefiltrować, dodać 15 g cukru i gotować, aż zmniejszy objętość o 1/4. Taki syrop można zażywać co godzinę, po łyżeczce, w bronchicie, kaszlu, nadmiernej ilości śluzu w drogach oddechowych, a nawet dolegliwościach typu astmatycznego.

Z liści zazwyczaj przyrządza się odwary, które działają nieco słabiej niż maceraty z korzenia i są pozbawione działania przeczyszczającego. Najczęstsza dawka liści prawoślazu, to pół łyżeczki na półtorej szklanki wody.

W nieżytach przewodu pokarmowego i nadkwasocie można wspomagająco stosować odwar z zagotowanych w 1/2 l wody 30 g korzenia prawoślazu, 20 g korzenia żywokostu i 10 g liścia szałwi. Należy pić po pół szklanki przed posiłkiem. Odwar z równych ilości korzenia prawoślazu, korzenia żywokostu, nasion anyżu, liści mięty i kory kruszyny zażywany trzy do czterech razy dziennie działa wspomagająco we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego.

Zastosowanie magiczne

...We'll live tomorrow, girl,

today has come too soon.

We'll live tomorrow, girl

beneath a pink marshmallow moon...

Dzika malwa jest rośliną żeńską, związaną z żywiołem Wody, planetami Wenus i Jowiszem, używaną przede wszystkim w zaklęciach ochronnych i zwiększających "moce psychiczne". Ułatwia zachowanie równowagi emocjonalnej. Ziele i kwiaty mogą być spalane jako ochronne kadzidła. Umieszczona na ołtarzu ma sprowadzać do kręgu życzliwe duchy opiekuńcze.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

PRAWOŚLAZ – Pomaga przy kaszlu, problemami z drogami oddechowymi, zapaleniu płuc, trudności w oddawaniu moczu, kamicy pęcherza moczowego.

Stosowanie – parzyć 1 łyżkę w 1 szklance wody przez 10 minut, pić pół szklanki 3 razy dziennie.

źródło: http://www.medycynanaturalna.org/ziola-ziololecznictwo-fitoterapia.html

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.