Gość

Pokrzywa zwyczajna

8 postów w tym temacie

Pokrzywa zwyczajna

pokrzywa_plantacja3.jpg

Powszechny chwast, występujący przy zabudowaniach, na rumowiskach, w ogrodach i zaroślach. Lubi lekką glebę zasobną w sole mineralne.

Surowiec:

Surowcem jest przede wszystkim liść pokrzywy zwyczajnej. Równorzędnego surowca dostarcza także pokrzywa żegawka, jednoroczna roślina występująca pospolicie koło domostw i w ogrodach. Surowcem jest też korzeń pokrzywy. I liście i korzenie przechowuje się w szczelnym opakowaniu w miejscach suchych, chłodnych i ciemnych.

Działanie:

Pokrzywa jest rośliną najskuteczniej ?czyszczącą krew?. Usuwa z organizmu toksyny, rozpuszcza szkodliwe produkty przemiany materii i jednocześnie nieco pobudza nerki do wydalania wody. Pokrzywa jest bardzo bogata w sole mineralne (wapń, fosfor, magnez, żelazo), a także w karotenoidy, flawonoidy, kwasy organiczne, chlorofil, serotoninę, histaminę, witaminy: A, C, B2, K i garbniki. Z tego względu wyraźnie wpływa na procesy przemiany materii i zapobiega anemii. Zarówno liście jak i korzenie pokrzywy obniżają ciśnienie krwi. Ma również działanie przeciwkrwotoczne oraz zwiększa poziom hemoglobiny i liczbę czerwonych ciałek krwi. Przetwory z pokrzywy pobudzają tez wydzielanie soku żołądkowego oraz mają nieznaczne działanie żółciopędne. Ułatwiają trawienie, przyswajanie pokarmów i prawidłowy przebieg procesów przemiany materii. Zmniejszają stany zapalne przewodu pokarmowego i przeciwdziałają mało nasilonym biegunkom. Pokrzywa obniża tez poziom cukru we krwi i pobudza działalność trzustki, stąd zalecana jest cukrzykom, zwłaszcza że mało jest ziół o podobnych właściwościach. W liściach i korzeniach pokrzywy stwierdzono niedawno występowanie czynników pobudzających wytwarzanie interferonu i antygenów wirusowych.

Działanie niepożądane:

Przetwory z pokrzywy są dobrze tolerowane przez większość ludzi, czasami jednak u nielicznych osób większe dawki wyciągu z pokrzywy mogą wywołać reakcje alergiczne, podrażnienie żołądka, obrzęk i skąpomocz. Przy podaniu zewnętrznym, czasami (bardzo rzadko) mogą wystąpić odczyny alergiczne.

Zastosowanie:

Wyciągi z liści pokrzywy stosuje się w łagodnych stanach zapalnych dróg moczowych oraz przewodu pokarmowego, kamicy moczowej, skazie moczanowej, chorobie reumatycznej oraz niektórych schorzeniach skórnych, zwł szcza wieku młodzieńcze .

Pokrzywę stosuje się również w łagodnie przebiegających biegunkach, nieżycie żołądka i jelit i pomocniczo w nieznacznych krwawieniach w przewodzie pokarmowym, w anemii, zaburzeniach przemiany materiispowodowanych brakiem mikroelementów, a także w początkach cukrzycy.

Pokrzywa jest również skutecznym lekiem na katar sienny (zmniejsza uczucie zapchania nosa, i łzawienia oczu). Jest też cennym ziółkiem dla kobiet. Stosuje się ją w zapaleniu pochwy wywołanym drożdżakami oraz przy nadmiernych krwawieniach miesiączkowych.

Zewnętrznie stosuje się odwary z pokrzywy do obmywań owłosionej skóry głowy w łupieżu i łojotoku, a także do irygacji w zapaleniu pochwy i upławach. W leczeniu łupieżu i łojotoku lepsze działanie wykazuje korzeń niż liść.

Przetwory:

Napar z liści pokrzywy

1,5 łyżki suszu liści pokrzywy rozdrabnia się mocno i bezpośrednio przed użyciem wsypuje do naczynia, zalewa szklanką wrzątku, miesza, natychmiast nakrywa i odstawia na 10 minut. Po przecedzeniu pije po pół szklanki 2-3 razy dziennie między posiłkami.

Odwar z liści pokrzywy

2 ? 2,5 łyżki liści zalać 2 szklankami wrzątku i gotować łagodnie pod przykryciem 5 minut. Odstawić na 10 minut i przecedzić do termosu. Pić pół do 3/4 szklanki 2-3 razy dziennie po jedzeniu jako środek poprawiający przemianę materii; również w niedokrwistości w okresie 2-3 tygodni, przyjmując zarazem tabletkę witaminy B1. Odwar stosuje się także jako lek moczopędny, ogólnie odtruwający i zwiększający wydzielanie soku trzustkowego. Podawać dzieciom na wzmocnienie odporności na infekcje, zależnie od wieku 1-2 łyżeczki 3 razy dziennie, dzieciom starszym 1-2 łyżki odwaru.

Miód pokrzywowy

Sproszkować równe ilości liści pokrzywy i liści orzecha włoskiego w młynku elektrycznym. Do 500 g miodu płynnego i ogrzanego dodać 3-4 łyżki sproszkowanych ziół i starannie wymieszać. Przyjmować doustnie po 1 ? 1,5 łyżeczki 2-3 razy dziennie po jedzeniu jako środek wzmacniający mechanizmy obronne organizmu.

Zioła wątrobowe dla rekonwalescentów

Zmieszać po 50 g liści pokrzywy, korzenia łopianu i liści babki lancetowatej oraz po 25 g ziela krwawnika, liści mięty pieprzowej i kory kruszyny. Zalać 1,5 łyżki ziół 2 szklankami wrzątku i naparzać pod przykryciem 20 minut. Odstawić na 5 minut i przecedzić. Pić 3-4 razy dziennie po pół szklanki między posiłkami po przebytym wirusowym zapaleniu wątroby w końcowym okresie 5-8 miesięcy zdrowienia. Także w nieżycie żołądka i jelit oraz dróg żółciowych.

Zioła w chorobie jelit

Zmieszać po 50 g liści pokrzywy i ziela krwawnika oraz po 25 g kłącza wężownika (lub kłącza pięciornika kurzego ziela), ziela poziewnika, ziela rdestu ptasiego i korzenia lukrecji. Zalać 2-3 łyżki ziół 3 szklankami letniej wody i pozostawić do spęcznienie na 1 godzinę. Ogrzać powoli do wrzenia i po 5 minutach przecedzić. Pić 3-4 razy dziennie po 2/3 szklanki jako lek przeciwkrwotoczny, przeciwzapalny, przeciwbiegunkowy oraz w stanach zapalnych jelit , zwłaszcza we wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego wraz z codziennymi wlewami doodbytniczymi wyciągu ziołowego. Jednocześnie przyjmować po tabletce witaminy B1.

Zioła w osłabieniu potencji

Zmieszać po 50 g liści pokrzywy, kwiatów nagietka i ziela krwawnika oraz po 25 g kwiatów głogu, ziela dziurawca i korzenia lukrecji. Zalać 2 łyżki ziół 2 szklankami gorącej wody i pozostawić na parze pod przykryciem na 20 minut. Odstawić na 10 minut i przecedzić. Pić od pół do 3/4 szklanki 3-4 razy dziennie między posiłkami. Działają ogólnie wzmacniająco. Jednocześnie przyjmować po kapsułce witaminy E trzy razy dziennie.

Napar z korzeni pokrzywy

Pół łyżki suszonych korzeni zalać szklanką wrzątku. Naparzać przez 10 minut, odcedzić. Używać do płukania gardła i do irygacji a także do mycia głowy przeciw łupieżowi, łojotokowi i wypadaniu włosów.

Sok z pokrzywy

Przygotowuje się wiosną z młodych pędów pokrzyw. Można zrobić go w sokowirówce albo zmiksować w mikserze i odcedzić. Pić od 1-2 łyżek do pół szklanki dziennie, przez 2 tygodnie. Stosować jako wiosenną kurację oczyszczającą i mineralizującą a także jako lek w początkach cukrzycy.

Warto wiedzieć:

Młode liście pokrzywy można też przygotowywać jako jarzynę w taki sam sposób jak szpinak. Można do nich dodać liści innego ?chwastu? podagrycznika, bogatego również w sole mineralne.

Starym ludowym środkiem na reumatyzm jest pocieranie lub uderzanie wiązkami pokrzyw po nogach lub rękach w przypadku bólów stawów i mięśni oraz kurczów mięśniowych. Jego skutkiem jest przejściowe zaczerwienienie i silne pieczenie skóry. Tkanki ulegają bardzo silnemu ukrwieniu, a ewentualne złogi i zaognienia wywołujące bóle reumatyczne ? usunięciu.

http://www.cyberbaba.pl/content/view/26/99/1/17/

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

POKRZYWA – Pomaga przy anemii i łysieniu, goi owrzodzenia. Działa odtruwająco, poprawia przemianę materii, hamuje krwawienie, pobudza wytwarzanie enzymów trzustkowych, zwiększa produkcję hemoglobiny i czerwonych krwinek.

Stosowanie – parzyć 1 łyżkę w 1 szklance wody, pić zawsze świeży napar 3 razy dziennie.

źródło: http://www.medycynanaturalna.org/ziola-ziololecznictwo-fitoterapia.html

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Pojawiły się już młode pokrzywy. Warto wykorzystać ich oczyszczające działanie, zwłaszcza teraz na wiosnę.

Jakie znacie przepisy z użyciem tej rośliny?

Ja ostatnio zrobiłam surówkę do obiadu z drobno posiekanych pokrzyw i rzodkiewki. Bardzo oryginalny smak :)

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Pokrzywe mozna wykorzystac tak samo jak szpinak, mozna z niej zrobic swietny koktajl po ziksowaniu, mozna uzywac nawet na kanapki, po uprzednim sparzeniu wrzatkiem, zeby nie parzyla.

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Pokrzyw można się też nażreć na żywca wyrywając je z ziemi. Wprawdzie niewiele to pomoże, ale lans na dzielnicy zapewniony - surowa pokrzywa otwiera czakrę gimbusa.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Swietnie... dzieki za temat. Cos ostatnio chodzilo za mna. Jutro ide zrywac pokrzywe... Takiez zielone smoothies z pokrzywa... mniam.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ja co roku robię sok z pokrzywy a część mrożę aby na dłużej mieć. :) Świetnie działa na oczyszczenie wiosenne.

Prababcia mego syna z kolei zawsze rano wychodzila w pola, zakasywala sukienke i brnęła w pokrzywy. Mowila, że to nie tyle lans, :p ile dobry sposob na reumatyzm oraz wyciąganie z siebie chorob. I faktycznie dozyla sędziwych lat bez reumatyzmu. Ale szeptunki wiedza co dobre :)

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.