Gość Kuanan

Dorota

2 posty w tym temacie

DOROTA

Pochodzenie: greckie

Znaczenie: dar bogów

Liczba: 7

Znak zodiaku: Wodnik

Planeta: Uran

Imieniny: 6 Lutego, 6 Czerwca, 25 Czerwca, 7 Sierpnia, 5 Września

Dorota (Doro-thea), jak i drugie podobne imię, Teodora, znaczy po grecku "dar bogów". Z pewnością na początku imię takie nadawano dziecku szczególnie upragnionemu. Potem zaczęto rozumieć, że Dorota nie tylko sama jest darem bożym, ale i dary od boga przynosi. Tak się narodziła legenda o św. Dorocie, rzymskiej męczennicy, która siłą swoich modlitw przywołała anioła z darami od Boga dla niedowiarków: anioł ów niósł jabłko i różę. Z powodu tych symboli ogrodnicy uznali Dorotę za swoją patronkę.

Dziś bardziej od świętej popularna jest Dorotka z krainy Oz, bohaterka powieści dla dzieci, która walczy z groźnymi czarami, stojąc na czele drużyny złożonej z takich dziwnych osobników, jak Strach na Wróble i Blaszany Drwal. W Polsce znamy wierszyk: "ta Dorotka, ta malutka, tańcowała dokolutka". Nie należy go lekceważyć - mała Dorotka jest w nim przedstawiona niby jakaś kapłanka kosmicznych mocy, która swoim wirowym tańcem towarzyszy Słońcu...

Owe skojarzenia z magią i kosmicznym tańcem wyjaśniają się, gdy policzymy liczbę imienia Dorota. Jest nią liczba siedem, a więc liczba święta i mistyczna, liczba planet znanych w starożytności, liczba dni tygodnia, grzechów głównych, cudów świata i tak dalej. Ludzie podlegający wpływom liczby siedem żyją zwykle na swój własny sposób, często gdzieś na uboczu i zajmują się sprawami, które znane są tylko wąskim grupom wtajemniczonych.

Gdy mówimy o osobliwych zwyczajach, warto przypomnieć, że była wśród Dorot święta, która klasztorną dyscyplinę posunęła do ostateczności. 25 czerwca 1394 zmarła św. Dorota z Kwidzyna, zakonnica, która kazała się za życia zamurować w swojej celi - i tak, przez nikogo nie oglądana, dokonała żywota. Doroty są niezależne i często się zdarza, że swoimi poglądami i sposobem życia wręcz wyprzedzają epokę, a opowieści o czynach szalonej (pra)babci imieniem Dorota długo pozostają w pamięci zadziwionych potomnych. Wokół siebie stwarzają świat im bliski, często dziwny dla innych ludzi, a który im do szczęścia wystarcza. Niekiedy, wiedzione osobliwą intuicją, znajdują coś, na co jest zapotrzebowanie wśród ludzi, i wtedy, bez żmudnych starań, dorabiają się fortun, sukcesu, sławy - rzeczy, na których im specjalnie nie zależy. Nawet jeśli są znane i popularne, Doroty uskarżają się, że tak naprawdę nikt ich nie rozumie ani ich duchowych potrzeb. Doroty, jeżeli są artystkami, działają w awangardowych kierunkach sztuki. Jeżeli pracują w bardziej pospolitych dziedzinach życia, zaskakują otoczenie bogactwem swoich pomysłów, dla których często nie ma od razu zastosowania. Chętnie przyłączają się do różnych grup duchowych poszukiwaczy, a może i do... sekt. Dzieci wychowują według oryginalnych metod pedagogicznych. Nigdy nie należą do szarej większości społeczeństwa.

Jednak mimo tych wszystkich osobliwości nie popełniają wielkich błędów, potrafią dokonywać trafnych wyborów i mogą zaufać swojej intuicji, która ich nie zawodzi. Jest w Dorotach coś, co nie pozwala im spocząć na laurach ani zasiedzieć w jakiejś mieszczańskiej małej stabilizacji. Tak się przejawia wpływ planetarnego patrona ich imienia - Urana, który jest planetą rewolucjonistów i ludzi niepogodzonych ze swym losem.

Wśród znaków zodiaku Dorota to przede wszystkim Wodnik. Można ją też sobie wyobrazić jako niezależnego i twardego Koziorożca, swobodnego Strzelca, świadomą siebie Pannę, energicznego Barana oraz jako Bliźnięta, znak przodujący, jeśli chodzi o zmiany i urozmaicenia. Doroty ze znaków Lwa, Skorpiona i Ryb w większym stopniu będą skłonne do wszelkich dziwactw. Wibracje tego imienia są za to mało zrozumiale dla Byków, Raków i Wag.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dorota

Pochodzenie i znaczenie: Imię z języka greckiego, powstałe ze złożenia słów: - doron - dar i - teos - bóg.

Charakterystyka osoby: Wszechstronny, krytyczny umysł. Wnikliwa, inteligentna. Chociaż lubi zmiany i podróże, potrafi się dobrze przystosować do każdych panujących aktualnie warunków.

W innych językach: Łac.: Dorothea, ang.: Dorothy, fr.: Dorothee, Dora, niem.: Dorothea, Dora.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.