dejvitek

Szmaragdowe Tablice Thotha

12 postów w tym temacie

Szmaragdowe Tablice w połączeniu z Corpus Hermeticum są podstawą filozofii hermetycznej.

Oto link do samych tablic: Szmaragdowe Tablice Thotha

Edytowane przez dejvitek
2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Szlag mnie trafia jak czytam, takie bzdety.

Ludzie, czasem warto sięgnąc po to co nazywa się myśleniem i poszperać trochę za informacjami źródlowymi a nie pieprzyć bez sensu albo powtarzać za jakimiś kosmiczno zmutowanymi istoatmi z channelingu bzdety jako prawdy objawione.

Już wystraczy, ze mamy system uzdrawiaia z pomoca bogini Sachmet, ktora bynajmniej nie zajmowala się uzdrawianiem. Teraz z Thota robi się magika (może jeszcze z podrzednego teatru ulicznego pokazującego tanie sztuczki na jarmarkach) i jeszcze myli Księgę Thota ze Szmaragdową tabilcą Hermesa Trismegistosa, choć od dawna wiadomo, że są dwie rożne rzeczy i dwaj różni bogowie. Podkreślam BOGOWIE, a nie magicy czy nawet alchemicy. Do tego Thot był bogiem zajmujacym się zgoła czymś innym niż Bóg złodziei.

Jakby sobie tak ktos zadał odrobiene trudu wiedziałby, że o księdze Thota wspominaly papirusy, a jedną z jej cech charakterystycznych byla niezniszczalna forma zapisania jej, więc z racji kruchości i nietrwałości kamień, choćby i ze szmaragdu nie może być księgą Thota.

Oryginalny tekst szmaragdowej tablicy (ktorej spadkobiercami mienili sie tak alchemicy, jak i różokrzyżowcy) był spisany po arabsku a nie hieroglifami, ma ona zas związek z Hermesem Trismegistosem, ktory byl heleńskim zlepkiem Hermesa i Egipskiego Thota, z racji fascynacji Gerków kultura i tradycją ludów podbitych przez siebie. Podobieństwa i łaczenia wynikają zas z faktu, ze obaj Bogowie mimo znacznych różnic, wspóldzielili patronat nad magia, pismem i przewodnikiem dusz. {Przy czym Hermes je odprowadzał Thot spisywał ich uczynki (od prtzeprowadzania Egipcjanie mieli Anubisa). Ogólnie Hermes Trismegistos nie zastapił ani Thota, ani hrmesa i był niejako nowo powstalym i odrębnym od nich bóstwem, czy raczej symbolem wielkiej Triady to jest Nauki, Sztuki i Religii, które lączył w sobie.

4

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A może najpierw zajrzałabyś do treści tablic a dopiero potem wgniatała mnie w ziemię? Byłbym wdzięczny usmiech.gif/> Poza tym każdy ma swój własny punkt widzenia. I chciałbym to podkreślić. Z samych tablic "[...] Nie wszystkie oczy mają to samo spojrzenie [...]". Poza tym mylisz pojęcie Maga z magikiem.

"Od niepamiętnych czasów Magi[1] byli zawsze uważani za najwyższych wtajemniczonych - słowo "magia" wywodzi się od nich. Tak zwani czarodzieje nie są wtajemniczonymi - są oni jedynie imitatorami Tajemnic, którzy wykorzystują niewiedzę i łatwowierność osoby jak i całego społeczeństwa, aby osiągnąć swoje egoistyczne cele poprzez oszustwo i nieszczerość. Prawdziwy mag gardzi takimi działaniami."

Powyższy cytat pochodzi z "Wtajemniczenia do Hermetyzmu" Franza Bardona. Być może nie dość "dowgłębnie" przestudiowałem opis który zamieściłem za co chciałbym przeprosić lecz jestem w 100% przekonany co do wartościowości tekstu samych tablic. Dlatego gorąco zachęcam do ich przestudiowania, następnie do dzielenia się opinią.

//edit

Ok, doszedłem do wniosku, że usunę "opis niezgody" a pozostawię jedynie sam odsyłacz do tablic aby każdy sam mógł się z nimi zapoznać.

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Być może nie dość "dowgłębnie" przestudiowałem opis który zamieściłem za co chciałbym przeprosić lecz jestem w 100% przekonany co do wartościowości tekstu samych tablic. Dlatego gorąco zachęcam do ich przestudiowania, następnie do dzielenia się opinią.

Dejvitku, może napiszesz też od siebie, co Cię tak zafascynowało w tych "tablicach"?

Plik jest za duży, ale jeśli napiszesz recenzję, która mnie przekona, to może ściągnę.

Co tam jest takiego wartościowego?

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Szmaragdowe Tablice tak jak Corpus Hermeticum są podstawą dla filozofii hermetycznej. Uważam osobiście, że każda osoba interesująca się hermetyzmem powinna do nich zajrzeć. Zawierają także wiele uniwersalnych mądrości, przydatnych nie tylko hermetykom. Cóż więcej mogę powiedzieć :D/>

Edytowane przez dejvitek
1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

aha... czyli albo nie zrozumiales o co w tym chodzi, albo poprostu nie przeczytales :D

Dlaczego tak uwazam? Bo Twoj opis jest tak ogolny ze ogolniejszy byc nie moze...

Kamienne Tablice takie jak Dwanascie Przykazan sa podstawa filozofii chrzescijanskiej.

Uważam osobiście, że każda osoba interesująca się chrzescijanstwem powinna do nich zajrzeć. Zawierają także wiele uniwersalnych mądrości, przydatnych nie tylko chrzescijanom. Cóż więcej mogę powiedzieć :D

Czerwone Tablice takie jak Tezy Kwietniowe sa podstawa filozofii marksistowsko-leninowskiej.

Uważam osobiście, że każda osoba interesująca się komunizmem powinna do nich zajrzeć. Zawierają także wiele uniwersalnych mądrości, przydatnych nie tylko komunistom. Cóż więcej mogę powiedzieć :D

Czarne Tablice takie jak Mein Kampf sa podstawa filozofii nazistowskiej.

Uważam osobiście, że każda osoba interesująca się nazizmem powinna do nich zajrzeć. Zawierają także wiele uniwersalnych mądrości, przydatnych nie tylko nazistom. Cóż więcej mogę powiedzieć :D

... no wlasnie - coz wiecej moge powiedziec :p

5

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Nie rozumiem was ludzie. Gdy człowiek chce dobrze, to zawsze rzuca mu się kłody pod nogi.Gdzie nie spojrzysz zawsze to samo... Wszędzie tylko słowa "potępienia". Każdy skupia się na udowodnieniu autorowi, że się myli i wykazać że to właśnie "ja" mam rację, zamiast skupić się na istocie przekazu. Nie wiem, albo ja jestem z innej planety albo nie nadążam za dzisiejszym społeczeństwem.

Szmaragdowe Tablice Thotha - składa się na nie 15 tablic odpowiednio zatytułowanych:

1. Historia Thotha z Atlantydy

2. Hale w Amenti

3. Klucz do Mądrości

4. Urodzony w Przestrzeni

5. Rezydent Unalu

6. Klucz do Magii

7. Siedmiu Panów

8. Klucz Misteriów

9. Klucz do wolności w Przestrzeni

10. Klucz Czasu

11. Klucz do Góry i Dołu

12. Prawo Przyczyny i Skutku oraz Klucz do Manifestacji

13. Klucze do Życia i Śmierci

14. Prawo Przyczyny i Skutku

15. Tajemnica Wszystkich Tajemnic

Po krótce:

- można w nich znaleźć streszczoną historię Atlantydy i jej mieszkańców

- zawierają wyjaśnienie istnienia Sfinksa oraz Piramidy Cheopsa (oraz co można pod nimi znaleźć)

- zawierają uniwersalne prawa rządzące wszechświatem

- zawierają ciekawą treść historyczną

- i wiele innych

Koniec.

Edytowane przez dejvitek
1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dejvitku, nie wszystko co w internecie można znaleźć jest warte uwagi. To, że forum w nazwie ma "ezoteryczne" nie znaczy, że każda ezo-bzdura będzie tu entuzjastycznie zachwalana. Przy dobieraniu lektur warto uruchomić logiczne myślenie, czego przykładem był post Szepta.

Nie chodzi o rzucanie kłód pod nogi, tylko odsiewanie wartości od bzdur albo grafomaństwa. ;)

Poza tym, jeśli coś uważam za wartościowe, to wiem dlaczego i mam argumenty, żeby komuś to polecić lub wybronić w konfrontacji.

1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Rany, ale brednie... Jak ktokolwiek z minimalną chociażby inteligencją i elementarną, na poziomie podstawówki wiedzą historyczną tudzież powiedzmy geologiczną może coś takiego traktować poważnie?

- można w nich znaleźć streszczoną historię Atlantydy i jej mieszkańców

- zawierają wyjaśnienie istnienia Sfinksa oraz Piramidy Cheopsa (oraz co można pod nimi znaleźć)

Samo to trąci bullshitem na odległość kilometrów.

- zawierają uniwersalne prawa rządzące wszechświatem

Jak to "zawierają"? Jeszcze rozumiem, gdyby o nich wspominały (ale jak sądzę nic o Orloeg nie mówią)... albo je opisywały. Ale jak mogą "zawierać" uniwersalne prawa? Wszechświat cały się, z nami włącznie w tych tablicach mieści? ...

Nie wszystko, co brązowe pod krzakiem to butelka po piwie. Nie wszystko złoto co się świeci. Nie każda ciekawie brzmiąca bzdura ma cokolwiek wspólnego z rzeczywistością. A uwsteczniający intelektualnie zespół osobowości ezoterycznej, już diagnozowany i leczony w Stanach, niekiedy nie tylko w formie otwartej psychoterapii, ale i w lecznictwie zamkniętym, zaczyna najwyraźniej zbierać żniwo i w Polsce.

Współczuję...

Edytowane przez Hrefna
2

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

A może najpierw zajrzałabyś do treści tablic a dopiero potem wgniatała mnie w ziemię? Byłbym wdzięczny usmiech.gif/> Poza tym każdy ma swój własny punkt widzenia. I chciałbym to podkreślić. Z samych tablic "[...] Nie wszystkie oczy mają to samo spojrzenie [...]". Poza tym mylisz pojęcie Maga z magikiem.

"Od niepamiętnych czasów Magi[1] byli zawsze uważani za najwyższych wtajemniczonych - słowo "magia" wywodzi się od nich. Tak zwani czarodzieje nie są wtajemniczonymi - są oni jedynie imitatorami Tajemnic, którzy wykorzystują niewiedzę i łatwowierność osoby jak i całego społeczeństwa, aby osiągnąć swoje egoistyczne cele poprzez oszustwo i nieszczerość. Prawdziwy mag gardzi takimi działaniami."

Powyższy cytat pochodzi z "Wtajemniczenia do Hermetyzmu" Franza Bardona. Być może nie dość "dowgłębnie" przestudiowałem opis który zamieściłem za co chciałbym przeprosić lecz jestem w 100% przekonany co do wartościowości tekstu samych tablic. Dlatego gorąco zachęcam do ich przestudiowania, następnie do dzielenia się opinią.

//edit

Ok, doszedłem do wniosku, że usunę "opis niezgody" a pozostawię jedynie sam odsyłacz do tablic aby każdy sam mógł się z nimi zapoznać.

Przede wszystkim nie powinieneś był usuwać postu, no ale stało się. Czyżbyś się wstydził tego co napisałeś?

Po drugie, nie zakładaj, że nie znam treści tablic. Bo tego nie wiesz. Nie było moim zamiarem wgniatać Cię w ziemię tylko pokazac pare faktów. O ile wiem jakiś czas temu cieszyła się popularnością pewna ksiązka, która właśnie opisywała podobne bzdury i powoływała się na Księgę Thpota i Szmaragdowe tablice. A to, podkreslam, są dwie różne rzeczy.

Szmaragdowe tablicy to tekst arabski stanowiący podstawe Hermetyzmu i będący tez inspiracją dla rzeczy alchemików.

Księga Thota to coś innego i już dawno wykluczono, że mogą nia być szmaragdowe tablice. Wspomina o tej księdze papirus bodajże Ramzesa III ale sprawdze w domu i powiem dokładnie.

Wiadomo o niej, że zawiera wiele tajemnic wszechświata, ten kto ją poznał podobno może poznać mowę zwierząt, tajemnice medycyny i uzdrawiania oraz tajemnice boggów. Tyule legenda. Wiadomo o niej też, że kto poznał jej treśc i sie tym chwalił, to zwykle ginął w tajemniczych okolicznościach a czasem stawał się szaleńcem. Wiadomo też, że jest spisana na czymś niezniszczalnym. Bogowie raczą wiedzieć na czym.

Jakiś czas temu padła hipoteza, że może być ukryta pod Sfinksem. Nie wiemy i pewnie się nie dowiemy. Niektóórzy widzieli ją w kartach tarota.

Nie mniej z szmaragdowymi tablicami łaczą ją tylko postać Boga (nie magika) Thota.

Napisałeś zresztą o Thocie magik, a to niestety nie jest tym samym co mag, ja różnicę znam i stosuję odpowiednie słowa.

Kolejna rzecz, to nie szukaj potępienia tam gdzie go nie ma. Czyżbyś chciał robić z siebie cierpiętnika? Moim celem nie było potepianie Ciebie, wbijanie w ziemię itd, ale pokazanie innej strony sensacji zwanej Szmaragdowe Tablice. Sam zacytowałeś: Nie wszystkie oczy mają to samo spojrzenie. Czemu więc tak się oburzasz i szukasz potępienia w innym spojrzeniu? Tym bardziej spojrzeniu podającym pwne fakty źródłowe a nie tanią sensację literatury niuejdżowej?

Poszperaj sobie w hermetyzmie i poczytaj oryginalną treśc szmaragdowych tablic :) Poszperaj tez za księgą Thota

0

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
A uwsteczniający intelektualnie zespół osobowości ezoterycznej, już diagnozowany i leczony w Stanach

Tam już to leczą? Kurdę, to ja jednak idę na psychologię i jadę do Jankesów się dokształcać, ale będzie biznes :D

- można w nich znaleźć streszczoną historię Atlantydy i jej mieszkańców

- zawierają wyjaśnienie istnienia Sfinksa oraz Piramidy Cheopsa (oraz co można pod nimi znaleźć)

Ej, no wcale nie bzdury, ja uwielbiam wieczory przy dobrym science fiction :).

@dejvitek,

Ludzie reagują różnie, bowiem niektórzy od lat, a niektórzy od dziesięcioleci tutaj siedzą w tematach o okropnej nazwie "ezoteryka" - tylko dla nich jest to szamanizm, animizm, pogaństwo, nie wspominając już o bardziej sprecyzowanych nazwach konkretnych ścieżek. I niestety, większość nas tutaj siedzi już w tym na tyle długo, że po prostu przeraża nas to, co potrafi stworzyć New Age - miksy, mikstury, często też bajki wyciągnięte z magicznego rękawa, które służą jedynie zarabianiu forsy. A jak się odpowiednio długo siedzi w temacie, to można już łatwo wykminić, kiedy coś jest bajką, a kiedy coś przedstawia jakąś wartość.

Dobrze by było więc, byś spróbował nas zrozumieć - jedni z nas to starzy wyjadcze, inni młodzi, ale mamy alergię na nowoerowe miksy i ostrzegamy przed tym, by inni w takie miksy wpadali.

Hermetyzm - ten dawny - to bardzo fajna sprawa i warto sobie czytać a nawet traktować to jako własną, indywidualną ścieżkę - zwłaszcza w myśl buddyjską: "nie wierz, nie słuchaj - spróbuj sam i jeśli daje Ci efekty, zostań przy tym". Ale nie wszystko, co związane jest z hermetyzmem, należy faktycznie do kanonu wartościowej treści. Nurty magii nie są wolne od współczesnych problemów komercjalizacji. I na to warto, byś uważał.

"Szmaragdowe tablice Thota" zapalają u nas czerwoną lampkę - jest to dziwny miks, który w oparciu o wiedzę historyczną, tak ważną w branży ezo, nie trzyma się kupy. A jeśli do tego dorzucamy mityczną Atlantydę czy Sfinksa, to można już odczuć pewne socjologiczne problemy, które wskazują bardziej na romantyczną próbę sprzedania mistycyzmu, niż na wartościową treść. I dlatego część z nas jest sceptyczna.

4

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.


Zaloguj się teraz

  • Przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników, przeglądających tę stronę.